mirotn
01.10.10,12:43
Prosím niekoho znalého zákona o ERP :na stránke daňového úradu som našiel otázky a odpovede k ERP
link-www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie.../erp_otaz0209.pdf
tam sa jedna otázka týka aj stolárov.
Som stolár a vyrábam stolárske výrobky. Niektoré výrobky predávam priamo zákazníkom, niektoré výrobky napr. kuchynské linky dodávam zákazníkovi aj s montážou. Som povinný používať ERP podľa nového zákona ?
3
4
Odpoveď:
Ak stolár vyrobí výrobok, ktorý predá zákazníkovi bez montáže, ide o predaj tovaru, a v takomto prípade je povinný evidovať prijatú tržbu podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z., ako aj podľa zákona o používaní ERP. V prípade, že stolár vyrobí výrobok, ktorý po jeho výrobe predá zákazníkovi aj s montážou, ide o poskytovanie služby, na ktorú sa ani podľa vyššie uvedenej vyhlášky o ERP ani podľa zákona o používaní ERP nevzťahuje povinnosť evidencie tržieb na ERP.
Rovnaký postup platí aj napr. pri predaji okien, parkiet bez montáže (ide o predaj tovaru) a pri predaji okien, parkiet s montážou (ide o poskytnutie služby).


Znamená to, že ak vystavím niekomu faktúru napr. faktúrujem vám výrobu skrinky, al. poličky, al. stolíka - je to bez montáže, len im to doveziem- tak by som pri platbe v hotovosti /kedykoľvek nielen v ten istý deň/ mal použiť miesto príjmového pokladničného dokladu ERP?

za objasnenie ďakujem
polis1
01.10.10,11:10
presne tak ak to bude len dovoz tak musíš cez ERP..ja mám ten istý prípad s predajom okien.
mirotn
01.10.10,11:52
a platí to tak ak tie výrobky robím aj pre predajcu nábytku?
marjankaj
01.10.10,12:06
a platí to tak ak tie výrobky robím aj pre predajcu nábytku?

Áno ak prijímaš hotovosť, tak musíš cez registračnú pokladňu.
Nech platí prevodom na bankový účet. To sa teraz dá aj telefonicky, alebo internetom.

Prinesieš skrinku
On urobí prevod na účet
Tebe príde potvrdzujúca SMS
A je to v suchu.
betka
09.10.10,20:47
Otázka:
Spoločnosť vznikla v roku 2006. Vystavuje FA za dodanie výrobkov, príjma úhradu FA v hotovosti. Nepotrebuje ERP, riadi sa starou vyhláškou.

Ak spoločnosť vznikla v roku 2010. Vystavuje FA a príjma úhradu v hotovosti. Musí mať ERP, nakoľko sa vzťahuje na ňu nová vyhláška.

Správne uvažujem???
evina
13.01.11,21:52
http://www.porada.sk/t94807-p59-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html

P.s. Len ak jej vznikla povinnosť používať ERP po 30.12.2010. To znamnená k vznikla napríklad v októbri 2010 využívať m§že inštitút súbehu starej Vyhlášky a nového zákona ...
KEJKA
14.01.11,07:46
Otázka:
Spoločnosť vznikla v roku 2006. Vystavuje FA za dodanie výrobkov, príjma úhradu FA v hotovosti. Nepotrebuje ERP, riadi sa starou vyhláškou.

Ak spoločnosť vznikla v roku 2010. Vystavuje FA a príjma úhradu v hotovosti. Musí mať ERP, nakoľko sa vzťahuje na ňu nová vyhláška.

Správne uvažujem???
ak sro vznikla v r.2010, neriadi sa vyhláškou ale zákonom.
posun mať ERP pri úhradách faktúr v hotovosti však bola posunutá aj v tomto prípade.
rozlišujem
............vyhlášku
............zákon
.............novela zákona
:)
evina
14.01.11,11:47
ak sro vznikla v r.2010, neriadi sa vyhláškou ale zákonom.
posun mať ERP pri úhradách faktúr v hotovosti však bola posunutá aj v tomto prípade.
rozlišujem
............vyhlášku
............zákon
.............novela zákona
:)

Podľa mojej mienky ak s.r.o. vznikla pred 30.12.2010 môže sa rozhodnúť, či pôjde podľa nového zákona alebo Vyhlášky tak isto ako všetky spoločnosti vzniknuté pred rokom 2010 na ktoré sa vzťahovala a vzťahuje povinnosť používať ERP.
Novela zákona nariadila postupovať podľa nového zákona všetkým tým, ktorým povinnosť po prvýkrát vznikla po 30.12.2010 /čo nemusia byť vždy len novovzniknutí/, a to môže byť kľudne aj spoločnosť, ktorá vznikla napr. v roku 2009, ale od 31.12.2010 začne poskytovať napríklad kadernícke služby /ktoré dovtedy neposkytovala, čiže nemala povinnosť používať ERP/t.j. vznikne jej povinnosť používať ERP 31.12.2010/.
Rozhodujúci teda nie je vznik spoločnosti, ale deň vzniku povinnosti spoločnosti používať ERP.

"Ustanovenie §18 v znení účinnom od 30.decembra 2010 sa nevzťahuje na podnikateľa, ktorému vznikne povinnosť používať ERP po 30. decembri 2010."

Novovzniknutí podnikatelia /novovzniknúté subjekty po 30.12.2010/, resp. Tí, ktorí začnú poskytovať služby podľa prílohy zákona alebo predávať tovar - jednoducho povedané začnú používať ERP prvýkrát po 30.12.2010- už nesmú začať na starých pokladniach, ale zabezpečia si nové a postupujú podľa zákona v novom znení.



Každá spoločnosť, ktorá sa rozhodla postupovať podľa nového zákona - teda napríklad aj tá, ktorá mala novú pokladňu od septembra 2009 /neviem, či už vtedy aj boli :) ale ide o princíp/ už musela prijímať všetky hotovosti prostredníctvom ERP. Inštitút úhrady pohľadávky mohli a môžu ďalej využívať len Tí, ktorí idú podľa Vyhlášky a majú teda aj kasy bez fiskálneho modulu a ďalších podmienok podľa nového zákona .... Tí ktorí postupujú podľa nového zákonaa už /majú nové kasy/, nemajú teda nič predĺžené, lebo to ani nemali povolené.


Toto je napríklad zo stanoviska DRSR, ktoré samozrejme ostáva v platnosti, len ten dátum je teraz zmenený do 31.12.2011

5. Otázka:
Som podnikateľ, ktorý nemal povinnosť evidovať tržby na ERP. Táto povinnosť mi vznikne 1.4.2009. Musím už zakúpiť pokladnicu, ktorá bude spĺňať požiadavky podľa nového zákona o ERP ?
Odpoveď:
Režim vyhlášky č. 55/2004 Z. z. sa v zmysle prechodných ustanovení § 18 zákona o používaní ERP vzťahuje na všetkých podnikateľov, ktorí používali ERP pred 1. marcom 2009 a budú používať ERP naďalej, ako aj na tých, ktorí začnú používať ERP po 1. marci 2009, najneskôr však do 31. decembra 2010. V tomto prípade sa môže podnikateľ rozhodnúť, či zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa zákona o používaní ERP a potom bude povinný postupovať podľa tohto zákona, alebo zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. a bude postupovať podľa tejto vyhlášky do 31.12.2010.
megyzah
28.11.11,13:17
Dobrý deň, prosím , prečítala som si poradu ohľadom nového zákona na ERP, ale ja stále tápem, môj manžel totiž má živnosť na opravu elektrických zariadení, čiže poskytuje službu, ale samozrejme že niekedy je nutné aj vymeniť nejakú súčiastku a teda v cene za opravu je zahrnutá aj cena predanej súčiastky. Musí si kôli tomu kúpiť ERP? Ďakujem za odpoveď
MilanKnápek
28.11.11,13:29
mam otazku...som SZČO a predavam informacne brozury, ktore vyrabam pre hotely a kupele na Slovensku...ucel tychto brozur je poskytnutie zlavy na pobyty v zariadeniach pre ktore tuto predmetnu brozuru predavam...sprostredkovavam teda sluzbu pri kontakte medzi klientom a zariadenim ( hotel , kupele )...vykonavam priamy predaj brozur u klienta ktory ma zaujem vyuzivat tuto zlavu v danych zariadeniach...som povinny mat reg.pokladnu?
megyzah
29.11.11,07:07
Dobrý deň, prosím , prečítala som si poradu ohľadom nového zákona na ERP, ale ja stále tápem, môj manžel totiž má živnosť na opravu elektrických zariadení, čiže poskytuje službu, ale samozrejme že niekedy je nutné aj vymeniť nejakú súčiastku a teda v cene za opravu je zahrnutá aj cena predanej súčiastky. Musí si kôli tomu kúpiť ERP? Ďakujem za odpoveď
prosím, poraďte mi, lebo ja som z toho celkom zmotaná. Ďakujem
Jarka 1
29.11.11,07:16
Súčiastka je vymenená v rámci opravy. Stále to je len služba a nie predaj tovaru.
KEJKA
29.11.11,07:23
k príspevkom 9 a 10
na Porade a aj v zákone je Príloha - treba si prečítať a nájsť tam službu, ktorú poskytujete.
Ak ju tam nenajdete, nemusíte mať ERP a to ani v prípade, ak pri poskytovaní služby spotrebujete materiál.
ak ju tam nájdete, musíte mať ERP.

ak ide o predaj tovaru a zákazník vám zaplatí na účet na základe Vami vystavenej faktúry - nemusíte mať ERP
Ak predávate tovar a preberiete od zákazníka hotovosť, či už ako platbu faktúry alebo priamy predaj - musíte mať ERP.
Hotovosťou je aj platobná karta, poukážky ap.
==============
môj názor - brožúry podľa mňa sú tovar a hotovosť za ne inkasovaná musí byť evidovaná v ERP.
Môžeš si dať zaregistrovať malú mobilnú ERP na batérie bez určenia predajného miesta - "ambulantný predaj".

ak ide o súčiastky - tak ako súčasť služby - nie je povinnosť mať ERP
ak ju však predáte samostatne a zákazník si ju vymení sám - už je to tovar a treba mať ERP.
evkap.
29.11.11,07:24
podla noveho zakona je lubovolne ako sa eviduju denne uzavierky. tak mozem ich aj prilepit k PPD zaucvovat a budu takto v uctovnictve.len je to horsie lebo sa dali vzdy skontrolovat s mesacnou uzavierkou ci to sedi...a teraz....ma niekto niaky dobry navrch ako to bude riesit? dakujem
KEJKA
29.11.11,07:28
ak budeš účtovať denné uzávierky, tak si zvol osobitné analytické účty aj pre tržby aj pre ERP, samozrejme.
Potom si obraty skontroluješ podľa intervalovej uzávierky.
Zatiaľ iba môj "pracovný" názor, v praxi neodskúšaný.
susan 111979
30.11.11,10:16
Ak tomu dobre rozumiem...napr. vodoinštalatér nepotrebuje ERP, peniaze za vydané faktúry nemôže prijímať v hotovosti cez PPD, ale len cez BÚ???
Danielle369
30.11.11,10:29
Ak tomu dobre rozumiem...napr. vodoinštalatér nepotrebuje ERP, peniaze za vydané faktúry nemôže prijímať v hotovosti cez PPD, ale len cez BÚ???

http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/elektronicka-registracna-pokladnica-pouzivanie-2012.xhtml
susan 111979
30.11.11,10:34
Ďakujem!!
mirhu
30.11.11,11:00
Mám klienta : má kvetinárstvo/predajňu - kde teda potrebuje ERP. Zároveň má aj prepravu nákladným autom, kde prijíma úhrady za fa v hotovosti. Majú sa tieto evidovať cez ERP?
Sionel
30.11.11,16:03
Mám klienta : má kvetinárstvo/predajňu - kde teda potrebuje ERP. Zároveň má aj prepravu nákladným autom, kde prijíma úhrady za fa v hotovosti. Majú sa tieto evidovať cez ERP?

Na webe min. financií (
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576) som našla, že "Ak podnikateľovi podľa zákona o ERP nevyplynula povinnosť používať pokladnicu (napr. poskytuje službu, ktorá nie je ustanovená v prílohe č.1 zákona o ERP) a tento za poskytnutú službu vystaví faktúru, ktorá bude následne uhradená, t. j. príjme tržbu za úhradu pohľadávky v hotovosti, nie je povinný pri takejto úhrade používať pokladnicu. "

Preprava nákladným autom sa v prílohe zákona o ERP nenachádza, preto tržba nemusí byť evidovaná cez ERP. Skúsenejší poraďáci, opravte ma prosím, ak sa mýlim.

Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
Damián
03.12.11,20:44
Prosím Vás, som podnikateľ, mam s.r.o., vyučujem kruzy anglického jazyka, mím povinnosť viesť registračnú pokladňu?
KEJKA
04.12.11,06:56
Prosím Vás, som podnikateľ, mam s.r.o., vyučujem kruzy anglického jazyka, mím povinnosť viesť registračnú pokladňu?
pozri predchádzajúci príspevok, pozri celú prílohu.....ak sa tam nájdeš, máš povinnosť, ak nie, tak nemáš povinnosť.
Llívia
14.12.11,06:38
V prílohe nie sú stavebné práce, takže firma zaoberajúca sa len touto činnosťou (materiál ani tovar nepredáva) nemá povinnosť používať ERP ani vtedy, ak príjma úhradu faktúr v hotovosti, správne? Čo v prípade, že na DÚ zaregistrovala ERP, pričom však nemá povinnosť ju používať? Má ju ísť zase odhlásiť?
KEJKA
14.12.11,06:45
môže ju odhlásiť, môže si ju nechať, možno sa jej zíde. je to jej rozhodnutie.
Llívia
14.12.11,08:03
Kejka, ďakujem.
Trochu mimotemyNačo bol tento humbuk okolo ERP dobrý? :confused: (evidencia hotovostných úhrad vystavených faktúr cez ERP) Že štát chce zabrániť daňovým únikom? Veď tie činnosti, ktoré sú v prílohe, vykonáva iba zopár tisíc podnikateľov (SZČO alebo PO) a väčšina z toho sú činnosti za pár "šupiek". Čo napr. takí výrobcovia nábytku? Stačí, že ho prídu namontovať, už je to služba a nie predaj tovaru, vystavia faktúru + PPD, ktorú dajú kupujúcemu, u seba tie doklady vyhodia, peniaze zhrabú, ale nezdania. Keď chcel štát zabrániť daňovým únikom, mal zaviesť povinnosť používať ERP bez výnimiek pre všetkých, ktorí prijímajú úhrady faktúr v hotovosti.
januska666
27.01.12,19:43
Prosim vie mi niekto poradit podla novely ma priatel v zivnostenskom opravneni pohostinska cinnost - fakturuje si ako obycajny kuchar za kucharske sluzby a do konca roku 2011 mu stacilo ak mu sef vyplatil FA a dal mu prijmovy doklad ale teraz chce od neho doklad z ERP, podla novely sa ho to tyka alebo nie, vie mi prosim niekto pomoct? Lebo jeden uctovnik tvrdi ze ano a druhy ze nie. Ja to podla zakona neviem na 100 percent urcit, velmi dakujem za pomoc
Negoti
27.01.12,19:44
Prosim vie mi niekto poradit podla novely ma priatel v zivnostenskom opravneni pohostinska cinnost - fakturuje si ako obycajny kuchar za kucharske sluzby a do konca roku 2011 mu stacilo ak mu sef vyplatil FA a dal mu prijmovy doklad ale teraz chce od neho doklad z ERP, podla novely sa ho to tyka alebo nie, vie mi prosim niekto pomoct? Lebo jeden uctovnik tvrdi ze ano a druhy ze nie. Ja to podla zakona neviem na 100 percent urcit, velmi dakujem za pomoc
on je kuchár a fakturuje za prácu kuchára?????
januska666
27.01.12,20:28
Ano robi obycajneho kuchara len nie ako zamestnanec ale na zivnost, vystavi do roka 12 FA a 12 prijmovych - v roku 2011, teraz v roku 2012 musi cez erp?
evina
27.01.12,21:22
Ano robi obycajneho kuchara len nie ako zamestnanec ale na zivnost, vystavi do roka 12 FA a 12 prijmovych - v roku 2011, teraz v roku 2012 musi cez erp?

Podľa mňa nie, len on nie je ten, ktorý jedlo vydáva spotrebiteľovi... /obsluha/