Nellka
01.10.10,14:44
Dobrý deň,
prebrala som účtovníctvo jednej firmy v priebehu tohto roka a našla som jednu vystavenú faktúru u ktorej si nie som úplne istá či je správne vyhotovená, čo sa týka DPH.

Firma platca DPH na Slovensku (IČ DPH SK) poskytuje administratívne práce, predáva vizitky a pod., predala vizitky do Rakúska neplatcovi DPH (odberateľ je lekár s bydliskom v Rakúsku). Faktúra bola vystavená 30.04.2010 bez DPH a je na nej uvedený odkaz na §15 ods.8 zákona o DPH.
Chcem sa spýtať či je táto faktúra vystavená správne bez DPH? Ak by však bola bez DPH nemusí sa uviesť do súhrnného výkazu?

Pokiaľ nie je vystavená správne, aký postup by ste odporúčali?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
petra:-)
01.10.10,15:13
Dobrý deň,
prebrala som účtovníctvo jednej firmy v priebehu tohto roka a našla som jednu vystavenú faktúru u ktorej si nie som úplne istá či je správne vyhotovená, čo sa týka DPH.

Firma platca DPH na Slovensku (IČ DPH SK) poskytuje administratívne práce, predáva vizitky a pod., predala vizitky do Rakúska neplatcovi DPH (odberateľ je lekár s bydliskom v Rakúsku). Faktúra bola vystavená 30.04.2010 bez DPH a je na nej uvedený odkaz na §15 ods.8 zákona o DPH.
Chcem sa spýtať či je táto faktúra vystavená správne bez DPH? Ak by však bola bez DPH nemusí sa uviesť do súhrnného výkazu?

Pokiaľ nie je vystavená správne, aký postup by ste odporúčali?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

V prvom rade - odvolávka na faktúre zo dňa 30.4.2010 na § 15 ods. 8 nie je správna - od 1.1.2010 v zákone o DPH nie je.

Ďalej treba rozlišovať, či ide o tovar alebo službu. Na správne zodpovedanie otázky by bolo potrebné poznať podrobnosti obchodného prípadu.

Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ ide o dodanie tovaru do EÚ pre oslobodenie musia byť splnené podmienky podľa § 43. Ak sa vo Vašom prípade predaj vizitiek posudzuje ako dodanie tovaru (posúdenie, či ide vo Vašom prípade o tovar alebo službu nájdete v prílohe) nespĺňate podmienku na oslobodenie od DPH, nakoľko tovar ste dodali osobe neidentifikovanej pre DPH v inom členskom štáte. Faktúra za vizitky (ako tovar) mala byť so slovenskou DPH.

Pokiaľ ide o administratívne služby je potrebné vedieť, či ste ju dodali lekárovi ako zdaniteľnej osobe (definícia zdaniteľnej osoby §3).
Ak je služba dodaná zdaniteľnej osobe, postupuje sa podľa § 15 ods. 1, faktúra sa vystaví bez DPH podľa § 73. Uvádza sa v súhrnnom výkaze.
Ak je služba dodaná inej ako zdaniteľnej osobe postupuje sa podľa § 15 ods.2 a faktúra sa vystaví so slovenskou DPH.


Upozornenie na prílohu: Bod 2. Určenie miesta zdaniteľného obchodu v priloženom súbore je podľa staršieho znenia zákona - nie je aktuálne.
Nellka
01.10.10,16:04
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.

Takže vizitky sú v tomto prípade predávané ako tovar.
Tzn. že faktúra mala byť vystavená so slovenskou DPH a neuvádza sa v súhrnnom výkaze. Ak som to správne pochopila.

Ešte sa ale spýtam, odkaz na aký § treba v tomto prípade uviesť na faktúru?

Je možné vystaviť storno tejto faktúry a následne vystaviť správnu faktúru s DPH?
Alebo treba opraviť nesprávnu faktúru?

Ešte raz pekne ďakujem.
petra:-)
01.10.10,16:30
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.

Takže vizitky sú v tomto prípade predávané ako tovar.
Tzn. že faktúra mala byť vystavená so slovenskou DPH a neuvádza sa v súhrnnom výkaze. Ak som to správne pochopila. Áno

Ešte sa ale spýtam, odkaz na aký § treba v tomto prípade uviesť na faktúru?
žiadny

Je možné vystaviť storno tejto faktúry a následne vystaviť správnu faktúru s DPH?
Alebo treba opraviť nesprávnu faktúru? Podľa môjho názoru je potrebné faktúru opraviť, nakoľko základ dane je správny, len nie je vyúčtovaná DPH - v každom prípade Vám vznikne povinnosť podať dodatočné DP za 4/2010 a DPH doplatiť

Ešte raz pekne ďakujem.

Odpoveď v citáte.
Nellka
01.10.10,16:42
Ďakujem za pomoc!!!
ekopo
01.10.10,17:05
ako zdaniteľnej osobe ([/B]definícia zdaniteľnej osoby §3).
Ak je služba dodaná zdaniteľnej osobe, postupuje sa podľa § 15 ods. 1, faktúra sa vystaví bez DPH podľa § 73. Uvádza sa v súhrnnom výkaze.
Ak je služba dodaná inej ako zdaniteľnej osobe postupuje sa podľa § 15 ods.2 a faktúra sa vystaví so slovenskou DPH.



ku zvýraznenému: príjemca služby je povinný sa pred prijatím služby zaregistrovať ako platca DPH vo svojej krajine, až potom je možné podať súhrnný výkaz, nakoľko sa v ňom uvádza IČ DPH príjemcu služby......
petra:-)
01.10.10,17:15
ku zvýraznenému: príjemca služby je povinný sa pred prijatím služby zaregistrovať ako platca DPH vo svojej krajine, až potom je možné podať súhrnný výkaz, nakoľko sa v ňom uvádza IČ DPH príjemcu služby......

Platí, že zdaniteľné osoby, ktoré uskutočňujú cezhraničné služby v rámci EÚ (iné ako služby s osobitnými pravidlami podľa §16) majú mať v členskom štáte, v ktorom majú sídlo, pridelené IČ DPH. Vo všeobecnosti sa postupuje tak, že poskytovateľ pri dodaní cezhraničnej služby v rámci EÚ vychádza z predpokladu, že osoba, ktorá má IČ DPH je zdaniteľnou osobou, a osoba, ktorá nemá pridelené IČ DPH nie je zdaniteľnou osobou. Podľa toho potom postupuje podľa § 15 ods. 1 alebo ods. 2.
betka
02.10.10,23:17
Ja len dodám.
a/Ak ide o dodanie vizitiek komplet (s papierom) ide o dodanie tovaru.
B/Ak si odberateľ dodá papier a ja dodám len potlač, ide o službu.

a/ dodanie tovaru, ak odberateľ nie je ZO, vystavujem FA so slovenskou DPH. (tiež si musí sledovať odberateľ obrat pri nadobudnutí, u nás bolo 420 tis. Sk, sorry ja sa jednoducho nepreorientujem na € a ich stotiny :mee:)

b/ odberateľ sa mal registrovať v zmysle zákona (u nás platí par. 7) pred dodaním služby, vtedy slovenský dodavateľ vystavuje FA bez DPH, a bonzuje v súhrnnom výkaze.

To len pre doplnenie
zk24
05.10.11,09:28
Ahojte,

Slovenska spolocnost, platca DPH, dodala sluzby pre Rakusku vladu (nejake skolenie/podujatie). FA bola vystavena bez DPH, s odvolanim na "reverse charge". Odberatel vsak nedisponuje UID (IC DPH), a podla mna ani nejde o zdanitelnu osobu.


Podla mojho nazoru je faktura nespravne vystavena. Mala by bud obsahovat slovensku DPH, alebo rakusku DPH.

Aky je Vas nazor prosim?
zk24
05.10.11,10:36
Na daňovom urade maju dnes branne cvicenie alebo co? Volala som na 5 DU a nikde nezdvihaju :D

Ale asi pokladam Magistrat Viedne ze nezdanitelnu osobu, a teda fakturu prerobit so slovenskou DPH.
beatam
28.01.13,17:11
Prosím, potvrďte alebo vyvráťte mi toto: Zdaniteľná osoba dodáva služby (opatrovanie) v Nemecku občanom (takže iná ako zdaniteľná osoba) . Podľa § 15 ods.2 ZDPH je teda miesto dodania služby sídlo dodávateľa. Takže ak dodávateľ dosiahne výnos za najviac 12 kal. mesiacov viac ako 49 790 €, musí sa registrovať za platiteľa. Pochopila som to správne? Vopred ďakujem za reakcie :)