barcetta
15.11.05,08:20
Môžem účtovať bloky PHM cez účet 335 aj keď sa nejedná o zamestnanca ale spoločníka, alebo priamo na 501 AE a koncom mesiaca odúčtovať nadspotrebu na AE 501 nedaňové náklady? Ako je to s DPH, ktorú som účtovala na vstupe a bola súčasťou nedaňových nákladov. Odúčtovať ju z 343 Md mínusom a plusom Md 501 AE nedaňová? Ďakujem za reakcie!
barcetta
15.11.05,07:55
nepíšte mi toľkí...
beatap
15.11.05,08:03
no ja cez 335 účtujem preddavky na benzín, na konci mesiaca mi prinesú vyúčtovanie spolu s bločkami, vtedy to preúčtujem na 501.... dph normálne odpočítavam, až na konci roku robím "nadspotrebu" a vtedy len preúčtujem na 501nedaňovú... čo sa týka dph-čka s tým už nič nerobím, ale po tvojej otázke rozmýšľam, či to s tým dph je správne
renča1
15.11.05,08:08
mi tiež už s DPH nič nerobíme. Súhlasim s príspevkom od beatap.
Sany
15.11.05,08:38
DPH sa uplatňuje z celého nákupu phm. Nemá to nič spoločné s tým, že nie celá spotreba phm je daňovo uznaný náklad.
barcetta
15.11.05,10:31
Sany, vážne sa dph uplatňuje z celého nákupu? môžeš mi prosím povedať aký par.Z.o dph o tom hovorí?Dík:p
renča1
15.11.05,10:37
aj ja súhlasím zo Sany.
Sany
15.11.05,10:39
Motáme tu dva rôzne zákony - Zákon o dani z príjmov a Zákon o DPH. Ja osobne účtujem celý mesiac nákupy phm na účet 112....samozrejme 343...Na konci mesiaca mi vodiči prinesú vyúčtovanie phm a vtedy účtujem na 501/112... a delím na daňovo uznanú normovanú spotrebu a nadspotrebu. A právo na odpočítanie dane máš podľa §49.
andrej_rv
15.11.05,10:45
Sany, vážne sa dph uplatňuje z celého nákupu? môžeš mi prosím povedať aký par.Z.o dph o tom hovorí?Dík:pPOdľa mňa to vyplýva zo znenia § 49 ods. 2 zákona o DPH: "platiteľ môže odpočítať... daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania.." Pokiaľ je nadspotreba objektívneho charakteru (horší technický stav, zložitejšie prevádzkové podmienky, jazdy s prívesom, v teréne) a nie je spôsobená napr. krádežou PHM zamestnancami, nie je podľa mňa dôvod na neuplatnenie DPH z celého nákupu. Iná situácia je, keď časť jázd je súkromného charakteru resp. nesúvisí s podnikaním, tu dôvod na pomerné krátenie odpočítania DPH je.
Baška
15.11.05,10:48
Môžem účtovať bloky PHM cez účet 335 aj keď sa nejedná o zamestnanca ale spoločníka, alebo priamo na 501 AE a koncom mesiaca odúčtovať nadspotrebu na AE 501 nedaňové náklady? Ako je to s DPH, ktorú som účtovala na vstupe a bola súčasťou nedaňových nákladov. Odúčtovať ju z 343 Md mínusom a plusom Md 501 AE nedaňová? Ďakujem za reakcie!Prehľadnejšie je účtovanie cez 335, na ktorom sledujete priebežne nákup PHM a účtujete úbytok - spotrebu PHM. Zostatok predstavuje stav PHM v nádrži. Nadspotrebu zaúčtujete, ako uvádzate, mínusom na účte 501. Odpočítanie DPH sa uplatňuje z nakúpených PHM, že spotrebu treba v zmysle zákona upraviť na daňový a nedaňový náklad, nemá vplyv na odpočítanie DPH.
Jana Acsová
15.11.05,10:54
Nadspotrebu zaúčtujete, ako uvádzate, mínusom na účte 501.
A plusom na 501 AEhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Prechádza to aj daňovými kontrolami, samozrejme za podmienky riadneho dokladovania služobných jázd a vyúčtovania spotreby.
barcetta
15.11.05,10:58
veď práve, ako dokážem DÚ, že nadspotreba súvisí s podnikaním? Ja ju z opatrnosti radšej zaúčtujem do nedaňových nákladov, ale potom mi tu stále vŕta tá dph,lebo uplatniť nárok na odpočet si môžem len z nákladov, ktoré súvisia s podnikaním a som na začiatku....ďakujem všetkým za reakcie a rady!!!
Jana Acsová
15.11.05,11:00
veď práve, ako dokážem DÚ, že nadspotreba súvisí s podnikaním?
Riadnou evidenciou jázd, ktorá súhlasí na tachometer služobného vozidla a "reálnou" výškou nadspotreby vychádzajúcou s dlhodobého sledovania prevádzky auta.
Sany
15.11.05,11:02
DPH neuplatňuješ z nákladov, ale z nákupu tovarov a služieb, ktoré súvisia s podnikaním (dosahovaním príjmov). A nadspotreba ti vyplynie z prehľadu jázd a skutočne spotrebovaných phm. Dôležité je viesť knihu jázd a vyúčtovanie spotreby phm a nemáš žiaden problém. My máme napr. Mercedesy Sprintery a nadspotrebu mám často, nakoľko je rozdiel, či ide auto poloprázdne, alebo plne naložené, príp. s vozíkom. Ďalej má na spotrebu vplyv aj klimatizácia v aute, spôsob jazdy, či sa motáš niekde v zápche......
andrej_rv
15.11.05,11:03
veď práve, ako dokážem DÚ, že nadspotreba súvisí s podnikaním? Ja ju z opatrnosti radšej zaúčtujem do nedaňových nákladov, ale potom mi tu stále vŕta tá dph,lebo uplatniť nárok na odpočet si môžem len z nákladov, ktoré súvisia s podnikaním a som na začiatku....ďakujem všetkým za reakcie a rady!!!Ale aj nedaňové náklady súvisia s podnikaním (napr. reprezentačné, sociálne náklady nad rámec zákona, pokuty a penále..). DPH z bežnej nadspotreby účtovanej ako nedaňový výdavok si môžeš uplatniť, treba mať len v poriadku evidenciu. A poruke zdôvodnenie nadspotreby.
barcetta
15.11.05,11:09
andrej rv, to znamená, že aj z reprezentačného si môžem uplatniť dph? súvisí s podnikaním, ale z daň.hľadiska je neuznaný náklad.To ma fakt zaujíma.Ďakujem.
Tweety
15.11.05,11:11
andrej rv, to znamená, že aj z reprezentačného si môžem uplatniť dph? súvisí s podnikaním, ale z daň.hľadiska je neuznaný náklad.To ma fakt zaujíma.Ďakujem.Z repre nie je nárok na odpočet DPH, t.j. celé je to nedaňový náklad-513AE :rolleyes:
Jana Acsová
15.11.05,11:11
andrej rv, to znamená, že aj z reprezentačného si môžem uplatniť dph? súvisí s podnikaním, ale z daň.hľadiska je neuznaný náklad.To ma fakt zaujíma.Ďakujem.No ešte máme aj obmedzujúce ustanovenia Zákona o dani z pridanej hodnoty. Napr. 49 ods. 7. Z toho, čo tam nájdeme taxatívne vymenované nie je nárok na odpočítanie dane. Nadspotreba tam však nie je uvedená. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
15.11.05,11:14
;) Ahoj Janka,to sa nám to podarilo naraz, čo?!:cool:
Jana Acsová
15.11.05,11:16
barcetta
15.11.05,11:16
tu sa jedná o osob.MV Mercedes,staršie kúpili na leasing, má najazd. cez 100tis, to by mohlo zabrať pri nadspotrebe? a ešte sa chcem spýtať. Auto kúpili na leasing v auguste, začali na ňom podnikať v okt.,cestnú daň zaplatia do 15 dní/dnes/.Ale auto zaradím v auguste, aj náklady s tým súvisiace, finanč.nákl,poistné, aj keď neboli žiadne príjmy-až od okt. Na dph dopad nemá, je to osob.MV.Dobre tomu rozumiem? Ďakujem za odpoveď.
Tweety
15.11.05,11:21
tu sa jedná o osob.MV Mercedes,staršie kúpili na leasing, má najazd. cez 100tis, to by mohlo zabrať pri nadspotrebe? a ešte sa chcem spýtať. Auto kúpili na leasing v auguste, začali na ňom podnikať v okt.,cestnú daň zaplatia do 15 dní/dnes/.Ale auto zaradím v auguste, aj náklady s tým súvisiace, finanč.nákl,poistné, aj keď neboli žiadne príjmy-až od okt. Na dph dopad nemá, je to osob.MV.Dobre tomu rozumiem? Ďakujem za odpoveď.Daňová povinnosť na daň z motorových vozidiel v tomto prípade vznikla v auguste, pretože už vtedy začali o ňom účtovať.:eek:
barcetta
15.11.05,11:28
tweety, zaradené je v auguste, ale podnikať na ňom začali až 1/10, za okt. budú prvé bloky PHm.Daňové priznanie k dani z MV im práve vyrábam, takže mám tam uviesť dátum august a zaplatiť aj vyššiu daň, nedodržia lehotu na podanie DP a na zaplatenie dane.Neberie sa do úvahy až dátum, kedy ho začali používať na podnikanie?
Tweety
15.11.05,11:42
tweety, zaradené je v auguste, ale podnikať na ňom začali až 1/10, za okt. budú prvé bloky PHm.Daňové priznanie k dani z MV im práve vyrábam, takže mám tam uviesť dátum august a zaplatiť aj vyššiu daň, nedodržia lehotu na podanie DP a na zaplatenie dane.Neberie sa do úvahy až dátum, kedy ho začali používať na podnikanie?DP vzniká dňom a,pridelenia EČ, alebo b, zápisu zmeny držiteľa, alebo začatím
užívania na podnikanie, ... Prosto nemôžete si skôr uplatňovať náklady na použív. ako máte zaplatenú daň z MV. Z tvojho príspevku mi nebolo celkom jasné, kedy ste začali uplatňovať, či už v auguste alebo až v októbri. ;)
barcetta
15.11.05,12:01
čiže ak zaradím auto na zákl. LZ do používania v auguste, účtujem o nákladoch na základe DFa a splátk.kalandára už v auguste, musím zaplatiť daň z MV. To už samozrejme chlapci nestihnú, asi nejaká pokutka ich neminie, ale z hľadiska správnosti účtovania je to tak, že keby že začneme podnikať v okt.,zaplatím daň v lehote, nemám nárok účtovať o nákladoch už v auguste?/finančné náklady,poistné,odpisy../nech už v tom mám jasno a dám pokoj!Ďakujem ľudkovia!!
Tweety
15.11.05,12:17
čiže ak zaradím auto na zákl. LZ do používania v auguste, účtujem o nákladoch na základe DFa a splátk.kalandára už v auguste, musím zaplatiť daň z MV. To už samozrejme chlapci nestihnú, asi nejaká pokutka ich neminie, ale z hľadiska správnosti účtovania je to tak, že keby že začneme podnikať v okt.,zaplatím daň v lehote, nemám nárok účtovať o nákladoch už v auguste?/finančné náklady,poistné,odpisy../nech už v tom mám jasno a dám pokoj!Ďakujem ľudkovia!!Nie. Je to tak,že nemôžeš o ňom skôr účtovať, ako máš zaplatenú daň.V októbri som prihlasovala a robila DP na auto a tak mi to bolo povedané. (kontrolujú daňováci, či sa to dodržuje). Daň sa teraz platí na dni, tak preto tak.;)
Zdá sa mi, že som to napísala nezrozumiteľne, preto si dovolím spresnenie:
môžeš o aute účtovať skôr ako máš zaplatenú daň z MV, na uznateľnosť nákladov to nemá vplyv, ale ak uvedieš daňovú povinnosť napr.1.10. a nájdu Ti v účte náklady na auto, ktoré si účtovala skôr,napr. 30.9., tak vtedy Ti hrozí pokutka za DP z MV.;)
andrej_rv
15.11.05,17:59
Prosto nemôžete si skôr uplatňovať náklady na použív. ako máte zaplatenú daň z MV. Z tvojho príspevku mi nebolo celkom jasné, kedy ste začali uplatňovať, či už v auguste alebo až v októbri. ;)Vyšlo k tomuto nejaké usmernenie ? Ja by som s týmto názorom nesúhlasil, lebo podľa mojich poznatkov v súčasnosti nemá žiadnu oporu v zákone. Pokiaľ sa auto používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, vzniknuté náklady sú vždy daňovo uznateľné. Bez ohľadu na zaplatenie dane z motorových vozidiel. Druhá vec je, že správca dane túto daň dorubí vrátane sankcií, ak zistí, že náklady sa uplatňovali pred zaplatením cestnej dane.
Tweety
16.11.05,07:04
,.Druhá vec je, že správca dane túto daň dorubí vrátane sankcií, ak zistí, že náklady sa uplatňovali pred zaplatením cestnej dane.Presne na to som mierila pri písaní príspevku. Išlo tam čiste len o daň z MV a daňovú povinnosť k nej.;)
Jana Acsová
16.11.05,07:09
Ešte na doplnenie k dani z motorových vozidiel a súvisiacim nákladom:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

http://www.porada.sk/showthread-t_14595-page_1-pp_10.html
sway
16.11.05,07:14
Presne na to som mierila pri písaní príspevku. Išlo tam čiste len o daň z MV a daňovú povinnosť k nej.;)
Ako hovorí predošlý príspevok,už sa to tu preberalo, ak sa pohráš nájdeš to, ale celkovo sme sa zhodli na tom, že náklady si uplatňovali a dodatočne uhradili daň z MV, pričom im ju okamžite aj spenalizovali. Ale na náklady to vplyv nemalo. Dojonca tu bolo i také, že toto sa udialo po kontrole, a na základe tej prišlo len k úhrade dane a penálov a žiadne "náklady "nevyhadzovali....;)
zk24
01.10.11,09:58
Ahojte,

mam fakturu z rakuska na sluzby, bez dph. V normalnom pripade, by som urobila samozdanenie (na vstupe aj vystupe), z coho budem mat nulovy efekt.

Obavam sa ale, ze jednu fakturu nedostanem do danovych vydavkov... Keby bola faktura zo Slovenska, viem ze nemam narok na odpocitanie DPH. Co v pripade ze ide o FA zo zahranicia?

Vypocitam z nej DPH, zauctujem, uhradime, a bez moznosti odpoctu DPH? Teda ju zdanim, ale bez moznosti odpoctu DPH?

Dakujem.
Tweety
01.10.11,10:01
Ahojte,

mam fakturu z rakuska na sluzby, bez dph. V normalnom pripade, by som urobila samozdanenie (na vstupe aj vystupe), z coho budem mat nulovy efekt.

Obavam sa ale, ze jednu fakturu nedostanem do danovych vydavkov... Keby bola faktura zo Slovenska, viem ze nemam narok na odpocitanie DPH. Co v pripade ze ide o FA zo zahranicia?

Vypocitam z nej DPH, zauctujem, uhradime, a bez moznosti odpoctu DPH? Teda ju zdanim, ale bez moznosti odpoctu DPH?

Dakujem.
Áno, takto, nedaňový náklad, nárok na odpočet neuplatníš.
zk24
01.10.11,10:03
Tuším je lepsie tu fakturu stratit :D :D :D :D
Tweety
01.10.11,10:11
Stratiť určite nie, čo ak bude daňová kontrola(robia ju krížovo), potom by ste mali problém, ale jednoducho si to nemali dať vyfakturovať, ale zaplatiť z vlastného vrecka.
zk24
01.10.11,10:21
Jasné, jasné, to bolo len tak zo srandy... bohuzial. Bud si ten golfovy kurz dokázu obhajit, alebo to bude zdanene (dph-ckou)...

myslim ze keby to platili z vlastneho vrecka, tak ta FA bude vystavena s rakuskou DPH, kedze by odberatelom bola nezdanitelna osoba... takze myslim ze by to bolo za jedno.