Annie Rockov
01.10.10,18:30
Ahojte,
som študentka a dostala som intrák, lepšie povedané ubytovňu. Zmluvu som podpísala na celý akademický rok s tým, že ak chcem odísť, musím si nájsť náhradníka resp. vyplatiť peniaze za celý rok.
Zaplatila som za celý september s tým, že som tam aj tak mohla ísť bývať až od začiatku akademického roka - t.j. od konca septembra (20.).
Už po týždni sa mi naskytli zdravotné (možno súcisiace i s daným ubytovaním) i rodinné problémy, ktoré mi nedovoľujú ostať na ubytovni, takže dokopy som tam bývala týždeň.
Od októbra už nemôžem rátť s tým, že by som sa tam niekedy znovu nasťahovala.
Nie je možné, aby ma prinútili platiť i za obdobie, keď tam nemôžem bývať. Odbili mi 3 náhradníkov, že to neôže byť chalan - a náhradnici sa mi, verte, z neba nesypú.Akým spôsobom sa odtiaľ môžem dostať?
Čo majú a čo nemajú právo so mnou spraviť?
Ďakujem za akýkoľvek komentár a radu.
Mária27
01.10.10,17:34
Ide o nájomnú zmluvu? Taka zmluva odporuje ustanoveniam občianskeho zákonníka o nájme. Ak nie je výpovedná lehota z nájmu dohodnutá, je trojmesačná.
Zmluvu si podpísala pod nátlakom, v uvedených ustanoveniach je neplatná. Nemôžu od teba vyžadovať zplatenie celého roka, išlo by o bezdôvodné obohatenie.
Nemôžu od teba ani žiadať, aby si im zháňala nájomcov.
Annie Rockov
02.10.10,08:27
Ďakujem za plnohodnotnú odpoveď.
Neviem ani definovať, či je to nájomná zmluva- malo to názov "Zmluva o ubytovaní". Platí aj pre tento typ zmluvy, to, čo ste ďalej spomínali?
Dúfam, že áno, verím, že sa dolespomenutým môžem voči nim ohradiť.
Zdá sa mi, že využívajú hlúposť študentov - prvákov a chcú s nami poriadne vybabrať.
Bála som sa, že mi hrozí možno až súd alebo niečo podobné..
Mária27
02.10.10,09:44
V žiadnom prípade nemôžu pýtať peniaze bezdôvodne, vždy by išlo o bezdôvodné obohatenie, bolo by to aj obchádzanie zákona a proti dobrým mravom.

Na internáty sa vzťahuje Vyhláška Ministerstva školstva 236/2009 o školskom internáte, kde je ustanovenie v § 3:
(3) Riaditeľ rozhoduje1) o prijatí dieťaťa alebo žiaka
do školského internátu na príslušný školský rok na základe
písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa,
zákonného zástupcu žiaka alebo plnoletého žiaka; pobyt
v školskom internáte sa skončí, ak o skončenie pobytu
v školskom internáte písomne požiada zákonný
zástupca dieťaťa, zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý
žiak, alebo ak dieťa ukončilo dochádzku do materskej
školy alebo žiak prestal byť žiakom školy.

V školskom zákone 245/2008 sa píše o mesačných príspevkoch na úhradu nákladov a o možnosti znížiť ich, nie vyberať za neposkytnuté služby.
§ 117
(5) Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s ubytovaním v školskom internáte, ktorého zriaďovateľom je orgán miestnej štátnej správy v školstve, určí riaditeľ školského internátu alebo riaditeľ školy, ak je školský internát jej súčasťou, na jedného žiaka najviac 45 % zo sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.29) Tento príspevok sa uhrádza vopred do 20. dňa kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, za ktorý sa príspevok uhrádza. Výška mesačného príspevku sa zaokrúhľuje na celé eurocenty nahor.
Annie Rockov
02.10.10,17:20
Platil by takyto zakon o internatnom ubytovani aj v mojom pripade - skola mi pridelila ubytovanie v ich zmluvnom zariadeni - nie je to zrovna internat ale ubytovna, ale predpokladam ze ak som sa tam dostala cez moju skolu (ktorej vnutorny poriadok v casti tykajucej sa ubytovania uvadza komplet rozne pravidla pre spravanie sa studentov na skolskom internate a nikdy nevynechaju ani tie "zmluvne poskytnute zariadenia"), dokonca skola danej ubytovni ciastocne dotuje naklady za ubytovanie studentov?

Posledna stat tej zmluvy sa tyka odstupenia od zmluvy a uvadza tam len tieto podmienky odstupenia:
1. ak si najdem nahradu
2. ak ma vyhodia/odidem zo skoly
3. ak vyplatim celorocne najomne (930€)
jaja99
02.10.10,18:16
Spomínaná vyhláška 236/2009 je pre študentov strednej školy a mladších. Ty kde študuješ??
Vyhláška nepozná pojem "zmluvné zariadenie". Študenti môžu byť ubytovávaní len v školskom internáte, ktorý je
právnickou osobou a v školskom internáte zriadenom ako
súčasť školy.

Keďže si podpisovala zmluvu o ubytovaní, tak predpokladám, že si na VŠ a bola si včase podpisu plnoletá. Výpoveď sa riadi Obč. Z - § 582 .
Treba si dobre prečítať zmluvu, či je uzavretá na dobu neurčitú a či obsahuje ustanovenie o výpovedi. Ak je na dobu neurčitú a neobsahuje ustanovenie o výpovedi, platí 3 mesačná výpovedná lehota:
1) Ak je dojednaná zmluva na dobu neurčitú, ktorej predmetom je záväzok na nepretržitú alebo opakovanú činnosť, alebo záväzok zdržať sa určitej činnosti alebo strpieť určitú činnosť a ak zo zákona alebo zo zmluvy nevyplýva spôsob jej výpovede, možno zmluvu vypovedať v lehote troch mesiacov ku koncu kalendárneho štvrťroka.
Odstúpenie od zmluvy a výpoveď sú dve rôzne veci. Ak tam máš len odstúpenie od zmluvy, tak by som napísala výpoveď v zmysle § 582.

Ešte viď § 759:
(1) Ubytovaný môže odstúpiť od zmluvy pred uplynutím dohodnutej doby; ujmu vzniknutú ubytovateľovi predčasným zrušením ubytovania je ubytovaný povinný nahradiť, iba ak nemohol ubytovateľ ujme zabrániť.

Podľa toho si myslím, že si povinná uhradiť ujmu = škodu, tj nie tržbu.

Ujma znamená stratu hodnôt, či už majetkových alebo nehmotných. Majetkovú ujmu je možné
vyjadriť v peniazoch. Pri jej odškodňovaní sa nahrádza priamo v peniazoch, alebo uvedením veci do
pôvodného stavu. Nemajetková ujma sa nahrádza peňažným ekvivalentom, prípadne zadosťučinením.
Dôkaz o výške ujmy podáva poškodený. Škodu v občianskom práve tvorí jednak skutočná škoda a ušlý
zisk.


Predpokladmi zodpovednosti za škody sú:
 protiprávny úkon,
 ujma (škoda),
 príčinná súvislosť medzi protiprávnym úkonom a škodou,
 zavinenie.
Mária27
02.10.10,20:50
Skutočne musíš vedieť, čo máš vlastne uzatvorené, pozri na začiatok zmluvy. Ak nejde o internát, alebo nejaké ubytovanie upravené osobitným predpisom (mal by byť v zmluve uvedený), musí ísť o nájom.
V občianskom zákonníku sú ešte ustanovenia o ubytovaní, ktoré sa riadia nájomnu zmluvou - tak sa prenajímajú aj internáty cez prázdniny turistom:

Piaty oddiel Nájom obytných miestností v zariadeniach určených na trvalé bývanie
§ 717
(1) V zariadeniach určených na trvalé bývanie vzniká nájom obytnej miestnosti nájomnou zmluvou uzavretou medzi prenajímateľom a nájomcom.
(2) Ak sú na užívanie tej istej miestnosti uzavreté nájomné zmluvy s viacerými nájomcami, je každý z nich samostatným nájomcom, a to v rozsahu, ktorý mu bol v dohode vymedzený.

K tomuto je vydaná vyhláška 277/2008 ministerstvom hospodárstva, ktorá tieto zariadenia definuje ako:
hotely, motely, penzióny, apartmány, turistické ubytovne, ubytovanie v súkromí ...
Annie Rockov
02.10.10,21:25
Som studentka VS - zmluvu som podpisala sama ako plnoleta.

Viete, najzabavnejsie na tom je ze mi este ani nedali kopiu zmluvy - lebo nebola podpisana riaditelom ubytovne a vykaslali sa na to a stale ju nemam.

Takto - UPJS v KE dava vsetkym svojim prvakom ubytovanie nie v studentskom domove ktory pod nu patri podla Domoveho a ubytovacieho poriadku:

1. Študentské domovy sú úcelovým zariadením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
(dalej len „UPJŠ“).
2. Študentskými domovmi UPJŠ (dalej len „študentské domovy „ alebo „ŠD“) sú ŠD na Medickej
ul. c. 4 a c. 6 a na Popradskej ul. c. 66 a 76. Podrobnosti o organizácii, riadení a prevádzke (ani na jednej z tychto adries ja nie som).
študentských domovov sú uvedené v Organizacnom poriadku ŠDaJ UPJŠ.
3. Študentské domovy poskytujú ubytovanie študentom UPJŠ na základe zmluvy o ubytovaní.
4. Zmluvu o ubytovaní je oprávnený uzatvárat so študentmi, zamestnancami alebo hostom UPJŠ
riaditel ŠDaJ UPJŠ.
5. V prípade potreby zabezpecuje UPJŠ pre svojich študentov ubytovanie aj na základe zmlúv
s inými poskytovatelmi. Zmluvu o ubytovaní v týchto prípadoch uzatvára so študentmi na
základe poradovníka (clánok 7 ods. 6) poverený zamestnanec zmluvného partnera Univerzity. (takze ja som ubytovana v jednom z ich zmluvnych partnerov - de facto je to turisticka ubytovna SOMO Košice).

Zmluva je podpisana na dobu urcitu- od 1.9.2010 do 30.6.2011
s tym, ze sa zavazujem v tejto dobe platit najom 93€ mesacne.


Poslednym oddielom zmluvy je



1. študent môže odstúpiť od zmluvy o ubytovaní a prenájme lôžka iba v týchto prípadoch:

a) ak preruší štúdium – je povinný predložiť doklad o ukončení štúdia, potvrdený od kompetentného zástupcu
b) ak je vylúčený – je povinný predložiť doklad o ukončení štúdia, potvrdený od kompetentného zástupcu
c) ak za seba nájde náhradu
d)ak vyplatí sumu 930€ - za celé obdobie, v ktorom mal byť ubytovaný


Toto tam určite stálo to si pamatám. Tak teraz uz fakt neviem co mozem robit - nechat sa vyhodit zo skoly alebo co. Ci chcem si nechcem, zostat tam aj tak nemozem.:confused:
Annie Rockov
02.10.10,21:38
Podla toho co teda tu pisete, musi ist o najomnu zmluvu, kedze sa to asi neda pocitat za internat - neviem - prosim posudte podla toho co som napisala nizsie, ani ine osobitne predpisy to v uvodnych ustanoveniach nemalo.
Len ten nadpis ze "Zmluva o ubytovani" je riadne mylny teraz.
Mária27
02.10.10,21:53
Platí prvá odpoveď. Na celoročné nájomné nemajú nárok. Podpísala si to pod nátlakom, v tiesni, lebo by ťa neubytovali. Nech sa skúsia s tebou súdiť! Nemôžu to vyhrať.

§ 49 obč.zák.

Účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, má právo od zmluvy odstúpiť.
Annie Rockov
03.10.10,06:16
Ďakujem Vám!
Všetci ste ma veľmi potešili, ale najmä nasmerovali správnym smerom Vašimi odpoveďami.
Určite tam budem musieť ísť a vyjednať to s nimi a rozhodne sa ohradím argumentami, ktoré vyplývajú z paragrafov, ktoré ste mi tu ponúkli.
Ozvem sa ako to dopadlo.
jaja99
04.10.10,02:47
Tzn, že ide o zmluvu o ubytovaní a platí § 759:
(1) Ubytovaný môže odstúpiť od zmluvy pred uplynutím dohodnutej doby; ujmu vzniknutú ubytovateľovi predčasným zrušením ubytovania je ubytovaný povinný nahradiť, iba ak nemohol ubytovateľ ujme zabrániť.

Zmluva je na dobu určitú.

Neriešila by som to výpoveďou, ale oznámením o odsťahovaní, nakoľko zmluva nebola v čase začatia plnenia podpísaná zmluvnými stranami, do dnešného dňa nemáš jej rovnopis, uzavrela si ju pod nátlakom a nepoznáš jej obsah.

Nech skúsia dokazovať výšku ujmy a skutočnosť, že nemohli ujme zabrániť. To je na dlhé lakte. Podľa mňa sú teraz v nevýhode a spoliehajú sa na Tvoju bezmocnosť. Budú mať problém dokázať, že zmluva vôbec právoplatne vznikla.