Temis
01.10.10,19:20
Ak podnikám ako umelec, ( réžia, redaktorská činnosť, písanie.../ som nahlásená na DU - nie som SZČO, vystavujem faktúry, alebo stačia len zmluvy, prípadne výkaz vykonanej práce. Svoj účet nahlasujem na DU?
Čo všetko musím viesť, aby som mala v poriadku papiere?
Bohužiaľ neučili nás v škole!
Vďaka za odpoveď.:)
monikago
04.10.10,06:17
skús si prečítať tento link http://www.porada.sk/t147093-prijem-z-beletrie-dan-uctovnictvo-povinnosti.html, či ti to nepomôže a skús si dať do vyhladávača začiatočník v podnikaní, paušal, paušálne výdavky, tam by si sa mohla dočítať o všetkom, čo potrebuješ vedieť :D
sammydelukan
04.10.10,14:23
Odkladajte si zmluvy, faktury a pod., aby v pripade kontroly dan. uradom alebo zivnostn. ste mali dokaz o prijmoch.

Je potrebne spravit dan. priznanie kazdy rok. Myslím, že po novom už musia umelci platiť odvody do soc. poist.

Ten účet nahláste nič nepokazíte. Odporúčam si spraviť extra účet na podnikanie, príjmy z umeleckej činnosti ;).

Ak budete vies´t účtovníctvo v nejakom programe, tka si myslím, že nič nepokazíte a budete v tom mať sama prehľad.

Ale myslím, že nemusíte viesť účtovníctvo, ak nechcete, len musíte vedie´t dokázať príjmy a bez účtovníctva to je si myslím trochu problém.

Ale každopádne by sa k tomu mohol vyjadriť niekto fundovaný.
Temis
11.10.10,17:28
Vďaka za usmernenia. Niečo som už naštudovala... Teraz riešim auto t.j. kúpila a dala do podnikania, zaplatila cestnú daň. Polovicu z ceny zaplatila v hotovosti a druhú do roka po splátkách = leasing.Mám len DIČ za rok 2010 akú čiastku dám do nákladov , ak auto stálo 7000 Eur.
Vie mi niekto poradiť?