streamer
01.10.10,22:15
Zdravim poradaci,
do tychto veci fakt nevidim som zaciatocnik v podnikani a preto sa opytam (pre niekoho mozno blbe otazky) ale rad by som vedel odpovede a mal v tom jasno. Takze spytam sa jednoducho vlastnymi slovami... Dakujem za dobre odpovede :-)

FAKTY

Som jednym z dvoch konatelov v s.r.o. (odmenu nedostavam) a platim si len povinne zdravotne poistenie
tento rok som 1 mesiac odrobil aj ako normalny zamestnanec
tento rok mam aj viacero dohod o vykonani prace


MOJE OTAZKY

(1.) Zisk z nasej s.r.o. sa zdanuje "naraz" za firmu a ja dostanem uz vyplatene ciste peniaze ktore do danoveho priznania z prac. pomeru a dohod uz neuvadzam? Ze zisk z s.r.o. sa zdani len raz... Chapem to spravne?
(2.) Ak zacnem pracovat na mandatnu zmluvu pre inu s.r.o. tak peniaze su to ako keby to zarobila firma alebo ja ako jednotlivec? Ci zarobok z mandatnej zmluvy sa bude zdanovat ako zisk firmy alebo to moj status zmeni a ten zisk si dam ja do danoveho priznania?
(3.) Ako sa bude zdanovat ta moja kombinacia zo zamestnaneckeho pomeru, dohody a konatela v s.r.o.? Zisk z s.r.o. sa zdani a dostanem uz ciste peniaze... a zo zamestnaneckeho pomeru + dohody spravim klasicke danove priznanie a nic z s.r.o. tam uz neuvadzam?
(4.) Ak zacnem pracovat na mandatnu zmluvu stale mi staci si platit len zdravotne poistenie?
(5.) Ak zacnem pracovat na mandatnu zmluvu tak z tohoto vztahu mi nevyplivaju vyhody ako stravne listy a ostatne ako zamestnancovi?


Velmi pekne dakujem za zrozumitelne odpovede, prosim pri odpovedi zadajte cislo otazky ku ktorej to je :-)
dragan.michal
01.10.10,21:14
trošku offtopic, ale nemal si si tieto veci zistiť pred tým ako si sa stal konateľom?
KEJKA
02.10.10,04:33
k FAKTOM - nejde ani tak o to, či si konateľ, ale aj či si spoločník.
Najmä v súvislosti so ziskom.

1. zisk z s.r.o. sa zdani len raz...
2. peniaze zarobiš ty ako jednotlivec a ty si ich dáš do DPFO
3. príjmy zo zamestnaneckeho pomeru + dohody + mandátna zmluva = spravíš klasicke danove priznanie /prípadné príjmy so zrážkovou daňou sú vysporiadané, tie uvádzať môžeš ale nemusíš/ ZISK, ak si ho dostal vyplatený v r.2009, tak v DPFO za rok 2009 ho neuvádzaš.
4. áno, ale podľa toho čo uvádzaš, pravdepodobne prekročíš príjem a budeš robiť RZZP a ZP doplatíš.
5. nie, nemáš postavenie zamestnanca.
mimochodom:
pracovať pre inú sro? nemal by byť rovnaký predmet činnosti /zákaz konkurencie/
Aga810
01.11.10,16:51
Dobrý večer, prosím o radu, som živnostník / samozrejme si platím do soc. aj do zdravotky/ a popritom som konateľ sro., zatiaľ nemám zmluvu s sro, jedinný spoločník je zo zahraničia a hľadám riešenie, ako spraviť na papieri odmenu konateľa s tým, že nemusí spoločník /teda sro/ už za mna platiť zdravotku ani soc a príjem uvedený v zmluve o vykonaní činností konateľa si môžem zdaniť a priznať ako živnostník. Je to možné? ak áno prosím,napíšte mi, prípadne vzor takej zmluvy.dakujem
KEJKA
01.11.10,18:31
nemôžeš firme fakturovať činnosť konateľa - taká živnosť neexistuje.
Môžeš fakturovať služby, práce, ak máš také vo svojej živnosti, napr. sprostredkovanie xxxxxxxxxxxxxxx.
Ak to nepôjde, príjem konateľa je príjem, ktorý musí spracovať sro ako príjem zo záv.činnosti, zdaňuje a platí ZP.
Aga810
02.11.10,06:26
Dakujem za odpoved, ako konateľ vraj nemusím mať príjem, moja známa povedala, že môžem spísať manažérsku zmluvu s tým,že to bude nepravidelný príjem a tým pádom sro neplatí za mna do ZP ani do SOCP, príjem ak prekročí nejakú sumu, samozrejme zdaním. Je to možné? ak áno nemáte prosím nejaký vzor? dakujem
KEJKA
02.11.10,06:29
áno, podstatu otázky som pochopila. reagovala som, že nemôžeš priznávať takú odmenu ako živnostník. samozrejme, odmenu konateľa zahrnieš do DPFO, ale do inej tabuľky.
Ja mám pravidelnú odmenu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie a zdaňuje mi ju spoločnosť. To asi nie je tvoj prípad.
Aga810
02.11.10,07:21
Dakujem, a prosím nemáte náhodou nejaký vzor Manažérskej zmluvy na sklade. Blúdim po internete, len sa mi nepodarilo nájsť. Dakujem veľmi
Jana Motyčková
02.11.10,08:02
Ak budeš mať manažérsku zmluvu na funkciu konateľa, ak na ňu dostaneš odmenu (aj keď nepravidelne), zdravotné poistenie sa z toho musí platiť ako za zamestnanca. Ak budeš mať manažérsku zmluvu na inú činnosť, nie konateľa - na konateľa budeš mať mandátnu zmluvu bez príjmu, z manažeŕskej ZP neplatíš.
Ale len do konca roku 2010. Po novom roku akonáhle to bude príjem podľa §5 (závislá činnosť) okrem dohôd, zaplatíš z toho sociálne aj zdravotné poistenie (ako zamestnanec).
Aga810
02.11.10,08:27
takže to predsa vo vláde idú schváliť? zatiaľ nemám ani mandátnu zmluvu za výkona konateľa, som len konateľ bez príjmu. a kedže spoločník chce šetriť ako sa dá hľadám možnosť, ako sa vyhne aspon do konca roka odvodom. Momentálne ja ešte mám aj živnosť, takže soc a zdravotku si platím. len aby som mala niečo na papieri, keby dačo, že nejakú odmenu za prácu máma on mi to musí vyplatiť, dakujem