Zimama
01.10.10,22:20
Zdravím! :) Práve som si prečítala (hádam aj všetky) príspevky na tému stravovanie zamestnancov, keďže som však nenašla odpoveď na moju otázku (a keďže mnohé tie témy boli z rokov 2005, 2006 a pod.), pýtam sa takto:

Keď zamestnanec v jeden deň odpracuje 3 hodiny na svojom pracovisku a potom ide na 3 hodiny na pracovnú cestu, ako je to v takomto prípade so stravným?

Podľa § 152 Z.P.: (1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie ... Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Alebo: (2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla ... Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. ...
(Len tak na okraj: Čo je to „viac ako štyri hodiny“? – 4 hodiny aj 1 minúta???)
Čiže tento zamestnanec nemá v ten deň nárok napr. na stravný lístok, lebo na pracovisku odpracoval len 3 hodiny, ale rovnako nemá nárok ani na stravné v rámci pracovnej cesty, pretože PC nepresiahla 5 hodín.
V § 5 Zákona o cestovných náhradách sa však hovorí: (3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
 Rozumiem tomu tak, že zamestnanec napokon nárok na nejaké „stravné“ v ten deň má – môžeme mu v takomto prípade ponechať stravný lístok (v hodnote 3 €), alebo to musíme riešiť „diétami“ v rámci pracovnej cesty? Ďakujem!
Zimama
a_je_to
01.10.10,21:15
No to je jednoduché .... zamestnávateľ vyslal pracovníka na pracovnú cestu, ktorá trvala menej ako 5 hodín. Tým naplnil skutkovú podstatu § 5, ods. 3 zákona o cest. náhradách, lebo mu znemožnil stravovať sa zvyčajným spôsobom – v rámci stravovania na pracovisku. Môže mu poskytnúť stravné nad 5 hodín. Môže, znamená, že ... ak poskytne, bude to oprávnený daňový výdavok ... nie, že môže a nemusí. Je pravda, že aj § 5 ZoCN hovorí, že môže, aj § 152 ZP hovorí, že ... povinnosť stravovania nemá pri odpracovaní do 4 hodín ... Ale z obidvoch možností si nemôže vybrať obidve negatívne stanoviská ... a neposkytnúť nič. Pretože všeobecnú povinnosť poskytnutia stravovania má, keďže pracovník odpracoval viac, než 5 hodín z pracovného dňa, za ktoré mal nárok na nejakú formu stravovania. Z daných dvoch možností si vyberie tú, ktorú pre splnenie všeobecnej povinnosti voči pracovníkovi môže reálne splniť. Podľa mňa pracovníkovi patrí stravné na služobnej ceste, nie stravný lístok, z ktorého časť hradí zamestnanec zo svojho. Rozhodnutie zamestnávateľa je principiálne spochybniteľné, ak mu na ten deň pridelí stravný lístok na bežné stravovanie namiesto cestovnej náhrady.
Zimama
03.10.10,11:03
No to je jednoduché .... zamestnávateľ vyslal pracovníka na pracovnú cestu, ktorá trvala menej ako 5 hodín. Tým naplnil skutkovú podstatu § 5, ods. 3 zákona o cest. náhradách, lebo mu znemožnil stravovať sa zvyčajným spôsobom – v rámci stravovania na pracovisku. Môže mu poskytnúť stravné nad 5 hodín. Môže, znamená, že ... ak poskytne, bude to oprávnený daňový výdavok ... nie, že môže a nemusí. Je pravda, že aj § 5 ZoCN hovorí, že môže, aj § 152 ZP hovorí, že ... povinnosť stravovania nemá pri odpracovaní do 4 hodín ... Ale z obidvoch možností si nemôže vybrať obidve negatívne stanoviská ... a neposkytnúť nič. Pretože všeobecnú povinnosť poskytnutia stravovania má, keďže pracovník odpracoval viac, než 5 hodín z pracovného dňa, za ktoré mal nárok na nejakú formu stravovania. Z daných dvoch možností si vyberie tú, ktorú pre splnenie všeobecnej povinnosti voči pracovníkovi môže reálne splniť. Podľa mňa pracovníkovi patrí stravné na služobnej ceste, nie stravný lístok, z ktorého časť hradí zamestnanec zo svojho. Rozhodnutie zamestnávateľa je principiálne spochybniteľné, ak mu na ten deň pridelí stravný lístok na bežné stravovanie namiesto cestovnej náhrady.
Ďakujem za odpoveď! :) Je mi jasné, že jednu možnosť si zamestnávateľ musí vybrať, aby dodržal zákon a zabezpečil zamestnancovi v ten deň stravovanie - šlo mi hlavne o to, či si môže vybrať ktorúkoľvek, trebárs aj ten stravný lístok, pretože napr. ja som zamestnanec, ktorému by to aj stačilo :). Ale pri čítaní Tvojej odpovede som si uvedomila, že naozaj na ten SL si prispievam aj ja, a tak postup podľa ZoCN je pre mňa ako zamestnanca výhodnejší, resp. je to zrejme aj správnejší postup, pretože podľa ZP nárok na SL v takomto prípade zamestnanec naozaj nemá. Takže je to jasné - ešte raz vďaka! :--- Zimama
veronikasad
03.10.10,11:15
Zimama, zamestnanec na skrátený pracovný úväzok ?
Zimama
03.10.10,12:41
Zimama, zamestnanec na skrátený pracovný úväzok ?
Prečo na skrátený? :confused: Ak Ťa mätie ten sumár 6 hodín, tak to je len príklad, ide o pružný pracovný čas, takže dajmetomu 3 a pol hodiny v práci a 3 a pol hodiny PC, aby mal nárok na prestávku v práci... :) Tak si to myslela? Zimama
P.S. A vieš mi povedať, čo je to "viac ako 4 hodiny"? Naozaj stačí odpracovať 4 hodiny a 1 minútu resp. 4 hodiny 5 minút???
Tweety
03.10.10,12:44
Prečo na skrátený? :confused: Ak Ťa mätie ten sumár 6 hodín, tak to je len príklad, ide o pružný pracovný čas, takže dajmetomu 3 a pol hodiny v práci a 3 a pol hodiny PC, aby mal nárok na prestávku v práci... :) Tak si to myslela? Zimama
P.S. A vieš mi povedať, čo je to "viac ako 4 hodiny"? Naozaj stačí odpracovať 4 hodiny a 1 minútu resp. 4 hodiny 5 minút???
Viac ako 4 hodiny, t.j. všetko nad tieto 4 hod..
veronikasad
03.10.10,12:47
Prečo na skrátený? :confused: Ak Ťa mätie ten sumár 6 hodín, tak to je len príklad, ide o pružný pracovný čas, takže dajmetomu 3 a pol hodiny v práci a 3 a pol hodiny PC, aby mal nárok na prestávku v práci... :) Tak si to myslela? Zimama
P.S. A vieš mi povedať, čo je to "viac ako 4 hodiny"? Naozaj stačí odpracovať 4 hodiny a 1 minútu resp. 4 hodiny 5 minút???
Vychádzala by som z tebou citovaného § 5 ZoCN

V § 5 Zákona o cestovných náhradách sa však hovorí: (3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

Ak máte zabezpečené stravovanie v nejakej jedálni a v čase výdaja obeda je na pracovnej ceste - vyplatí sa mi stravné v zmysle ZoCN.
V opačnom prípade (ak máte gastrolístky) mu zamestnávatel môže dať stravný lístok, lebo jeho výkon práce (vrátane prac.cesty) trval viac ako 4 hod.
Zimama
03.10.10,13:31
Vychádzala by som z tebou citovaného § 5 ZoCN

V § 5 Zákona o cestovných náhradách sa však hovorí: (3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

Ak máte zabezpečené stravovanie v nejakej jedálni a v čase výdaja obeda je na pracovnej ceste - vyplatí sa mi stravné v zmysle ZoCN.
V opačnom prípade (ak máte gastrolístky) mu zamestnávatel môže dať stravný lístok, lebo jeho výkon práce (vrátane prac.cesty) trval viac ako 4 hod.


Tak teraz neviem... :o Nie som odborník v "umeleckom výklade zákonov", do tejto oblasti "fušujem" len krátko, a doteraz som si myslela, že odsek (1) a (2) §152 Z.P. hovoria to isté, ale teraz sa mi zdá, že to nie je celkom to isté...
V odseku (1) sa hovorí o 4-hodinovej práci na svojom pravidelnom pracovisku, v odseku (2) o tom, že z-c v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny, ale už nič o pravidelnom či nepravidelnom pracovisku...
Moja otázka sa týkala práve toho, že z-c síce vykonal prácu viac ako 4 hodiny, ale nie celú na svojom pravidelnom pracovisku. Realita je však presne taká, ako píšeš - z-ľ nám dáva gastrolístky, takže ja som si tiež na začiatku myslela, že zamestnancovi v uvedenom prípade ten gastrolístok môže kľudne zostať. Pod vplyvom odpovede "a_je_to" som si však začala myslieť, že správne je uplatniť ZoCN, nie "bežný spôsob" stravovania u nás, t.j. gastrolístok. To by bolo pre zamestnanca aj jednoznačne výhodnejšie, lebo by dostal "čistých" 3,60 (tušim), kým na gastrolístok v hodnote 3 eurá aj sám prispieva. Ja som však zvyknutá uvažovať nielen ako zamestnanec, ale aj ako zástupca zamestnávateľa (t.j. zástupkyňa riaditeľa), preto sa na to nemôžem pozerať tak, aby som ako zamestnanec čo najviac "vytrieskala" zo zamestnávateľa... :) A keďže takýchto prípadov u nás môže nastať pomerne dosť, že by z-ľ namiesto gastrolístka vyplácal 3,60, asi bude schodnejší predsa len ten gastrolístok - je to "bežný spôsob", zamestnanec má svoje právo na stravovanie zachované a zamestnávateľ mierne ušetrí, a ak je to v rámci zákona, tak je to OK. (To už vieme, že aj šetriť sa môže len v rámci zákona... :rolleyes: ) VĎAKA! :) Zimama
Viera R.
08.11.10,09:43
Podľa § 152 Z.P.: (1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie ... Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny.
Prosím mohli by ste mi poradiť ako je to v prípade, že pracovník odpracoval napr. 6 hodín ( bol na obede) a potom bol vyslaný na sl. cestu, ktorá trvala viac ako 5 hodín. Môže si uplatňovať stravné na cestovnom príkaze?
Chobot
08.11.10,10:09
Podľa § 152 Z.P.: (1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie ... Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny.
Prosím mohli by ste mi poradiť ako je to v prípade, že pracovník odpracoval napr. 6 hodín ( bol na obede) a potom bol vyslaný na sl. cestu, ktorá trvala viac ako 5 hodín. Môže si uplatňovať stravné na cestovnom príkaze?

Je to na porade síce už 125 krát napísané (keby si si vyhľadal staršie príspevky a témy), ale napíšem to aj 126. krát - áno, v takom prípade má nárok aj na stravný lístok (obed na pracovisku) aj na cestovné náhrady.
Zimama
06.04.11,20:43
... vždy, keď si myslím, že to už viem, objaví sa v praxi nejaká nová situácia a zas neviem nič... :) ... preto sa znova musím vrátiť k tomu, čo som sa už pýtala a znova Vás prosím o radu ...
(Chobot i ostatní skúsení, prepáčte, ak to pre Vás bude po 127.krát ;):---, ale toto naozaj nie je moja profesia)

To, na čo som sa pýtala v tejto téme, aj na základe Vašich odpovedí riešime teraz takto:
A) Keď zamestnanec v jeden deň odpracuje viac ako 4 hodiny na svojom pracovisku a potom ide na menej ako 5 hodín na pracovnú cestu, dostane stravný lístok.
B) Keď na pracovisku odpracuje menej ako 4 hodiny a ide na PC na menej ako 5 hodín, uplatníme § 5 odsek (3) Zákona o cestovných náhradách.
C) Keď na pracovisku odpracuje menej ako 4 hodiny a ide na PC trvajúcu viac ako 5 hodín, dostane stravné podľa ZoCN.
D) Keď na pracovisku odpracuje viac ako 4 hodiny a ide na PC dlhšiu ako 5 hodín, dostane stravný lístok + stravné podľa ZoCN.

... lenže ... :rolleyes:

:confused: Kedy mám vlastne vôbec nárok na stravu? :confused:

Podľa ZP:
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie ... Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny.
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla ... Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. ...

Čo vlastne hovoria „súbežne vnímané“ nasledovné odseky § 152 Z.P. ?

Nerozumiem totiž celkom tomu, ako je to s tým (v mojom prípade) stravným lístkom – ide o odpracovanie viac ako 4 hodín na pravidelnom pracovisku alebo o výkon práce „vôbec“? (odsek 2)

Proste – ak v niektorý deň odpracujem napr. 6 hodín, mám nárok na poskytnutie stravy bez ohľadu na to, či tých 6 hodín strávim len na svojom „pravidelnom pracovisku“, alebo či 3 hodiny z toho som na pravidelnom pracovisku a ďalšie 3 hodiny na pracovnej ceste?

Lebo v tom prípade tomu (momentálne) rozumiem tak, že vo vyššie uvedenom prípade B) vôbec nie je potrebné uplatňovať § 5 odsek (3) Zákona o cestovných náhradách – jednoducho dostanem stravný lístok tak ako v každý iný deň a basta (ak teda celkovo odpracujem viac ako 4 hodiny).

Iné by to bolo len v prípade, keby mi zamestnávateľ zabezpečoval stravovanie „v závodnej jedálni“, kde by sa obedy vydávali napr. od 12.00 do 14.00, a ja by som od 8.30 do 11.30 bola v práci, a od 11.30 do 14.30 na PC, takže by som na obed nemohla ísť „zvyčajným spôsobom“, a až vtedy by platilo, že mi zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožnil stravovať sa zvyčajným spôsobom, a teda môže mi poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 – 12 hodín. (= § 5 (3) ZoCN)

Ale ak dostávam stravné lístky a čas na obed nemáme presne stanovený, tak pri „vykonávaní práce“ viac ako 4 hodiny nie je čo riešiť, či...? :confused:

Z toho sa mi totiž odvíjajú ďalšie otázky na základe reálnych konkrétnych situácií z marca, len si ešte musím premyslieť ich formuláciu...
... a možno odpoveď na niektoré z nich vyplynie už z odpovede na túto otázku ...
veronikasad
06.04.11,20:51
zimama citovala si § 152 ZP.Skús pozrieť aj do zákona o cestovných náhradách

§ 5
Stravné

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
Zimama
06.04.11,21:10
... Lebo v tom prípade tomu (momentálne) rozumiem tak, že vo vyššie uvedenom prípade B) vôbec nie je potrebné uplatňovať § 5 odsek (3) Zákona o cestovných náhradách – jednoducho dostanem stravný lístok tak ako v každý iný deň a basta (ak teda celkovo odpracujem viac ako 4 hodiny).
...

Ak by to bolo takto, tak v prípade, že:

09.00 - 13.00 som u lekára (4 hodiny)
13.00 - 14.00 pracujem na pravidelnom pracovisku (1 hodina)
14.00 - 16.00 som na PC (2 hodiny)

tak podľa mňa nárok na stravu v ten deň nemám, lebo síce sa mi "zaráta" (do fondu pracovného času) i "preplatí" celkovo 7 hodín, ale samotný výkon práce je len 3 hodiny - 4 hodiny sú prekážky v práci s náhradou mzdy.

Uvažujem takto správne? :confused:

(Ak som u lekára 5 hodín, teda celú "povinnú" časť pružného pracovného času, a do práce už v ten deň nejdem, nárok na stravu mi nevznikne - tak si myslím, že ani vo vyššie uvedenom príklade mi 4 hodiny strávené u lekára k nároku na stravu nepomôžu..., a už vôbec to nie je o tom, že by mi niečo znemožnil či neumožnil zamestnávateľ. :confused:)
Zimama
06.04.11,21:28
zimama citovala si § 152 ZP.Skús pozrieť aj do zákona o cestovných náhradách

§ 5
Stravné

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

Veronika, veľmi sa Vám všetkým fachmanom ospravedlňujem, ale ja to potrebujem naozaj polopatisticky :--- :rolleyes: - teda či nárok na stravu mi "principiálne" vzniká pri výkone práce nad 4 hodiny, alebo len pri výkone práce nad 4 hodiny na pravidelnom pracovisku (bez ohľadu na ZoCN).

Lebo znova: my dostávame stravné lístky (niektorí si objednávame obedy priamo na pracovisko, niektorí chodia do reštiky...) - ak som 3 hodiny v robote a potom idem ešte niekde na školu na 2 hodiny, tak medzitým sa ja v pohode stíham najesť, a ani zamestnávateľ mi nijako "neznemožnil vyslaním na PC stravovať sa bežným spôsobom", ja sa kľudne aj v takýto deň stravujem pre mňa bežným spôsobom - len či za tých celkových 5 hodín práce mám vôbec nárok na poskytnutie stravy, keď som ich neodpracovala celé na "pravidelnom pracovisku".

(Musím vyzerať ako riadna trúbka :cool:, ale fakt sa to zúfalo usilujem pochopiť... :) A čudujem sa, že pri takýchto zákonoch resp. napriek takýmto - pre mňa určite - komplikovaným zákonom nám to tu v republike ako-tak funguje... ;):) A čo Ti budem hovoriť - keď sme mali kontrolu na cesťáky, museli sme niektoré opraviť podľa ich vyjadrenia, a keď som si presne to isté pred nedávnom overovala u tej istej osoby, tak to už neplatilo - lebo to podľa mňa bola somarina, t.j. chybný výklad ZoCN už vtedy, ale ako mám tomu teda rozumieť ja, keď to nie je moje povolanie, nikdy som to neštudovala, keď ani "fachmani" v tom nemajú jasno??? :))
Zimama
06.04.11,21:53
Alebo - ako je to v takomto prípade:

4 hodiny som na PC na jednej škole
1/2 hodiny mám obed (v reštike trebárs)
4 hodiny idem na PC na inú školu

:confused: Ráta sa to ako 1 PC v trvaní 8,5 hodiny?
alebo
:confused: Sú to 2 samostatné PC?

Lebo - ak je to 1 PC v trvaní 8,5 hodiny, dostanem stravné podľa ZoCN a basta,
ale ak sú to 2 PC - ani z jednej mi nevzniká nárok na stravné podľa ZoCN,
a ak platí, že nárok na "bežné" stravovanie (teda nie podľa ZoCN) mi vzniká iba pri práci viac ako 4 hodiny na pravidelnom pracovisku, tak na stravný lístok nemám nárok a uplatní sa § 5 (3) ZoCN.

Alebo sa môžu tie 2 PC "sčítať" podľa § 5 (4)ZoCN?

§ 5 ZoCN:
Stravné
(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas
a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
(Ibaže nie som si istá, či mne "častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania"... - to sa ako dá určiť?)

Ak by ale stačil "výkon práce hocikde" nad 4 hodiny na vznik nároku na stravu, tak kľudne môžem dostať stravný lístok ako v akýkoľvek iný deň, a zas je po probléme.

Keď by to boli 2 samostatné PC - z čoho si vlastne zaplatím ten polhodinový obed???
Zimama
06.04.11,21:59
A ak by som v niektorý deň bola:

3 hodiny u lekára
4 hodiny na PC

:confused: - mám vôbec nárok na prestávku?
:confused: - mám nárok na nejaké stravné?

(A už idem spať, lebo čím viac to preberám, tým viac som z toho jeleň...:cool::eek::rolleyes:)
:) Dobrú nôcku! :)
a_je_to
07.04.11,12:59
Alebo - ako je to v takomto prípade:

4 hodiny som na PC na jednej škole
1/2 hodiny mám obed (v reštike trebárs)
4 hodiny idem na PC na inú školu

:confused: Ráta sa to ako 1 PC v trvaní 8,5 hodiny?
alebo
:confused: Sú to 2 samostatné PC?

Lebo - ak je to 1 PC v trvaní 8,5 hodiny, dostanem stravné podľa ZoCN a basta,
ale ak sú to 2 PC - ani z jednej mi nevzniká nárok na stravné podľa ZoCN,
a ak platí, že nárok na "bežné" stravovanie (teda nie podľa ZoCN) mi vzniká iba pri práci viac ako 4 hodiny na pravidelnom pracovisku, tak na stravný lístok nemám nárok a uplatní sa § 5 (3) ZoCN.

Alebo sa môžu tie 2 PC "sčítať" podľa § 5 (4)ZoCN?

§ 5 ZoCN:
Stravné
(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas
a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
(Ibaže nie som si istá, či mne "častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania"... - to sa ako dá určiť?)

Ak by ale stačil "výkon práce hocikde" nad 4 hodiny na vznik nároku na stravu, tak kľudne môžem dostať stravný lístok ako v akýkoľvek iný deň, a zas je po probléme.

Keď by to boli 2 samostatné PC - z čoho si vlastne zaplatím ten polhodinový obed???

Fuuuúúú .... to ak by plynárne alebo elektrárne vyslali svojho pracovníka odčítať stav meračov do nejakej obce s 500 domami, tak by mal mať akože 5OO pracovných ciest denne ? Veď pracovná cesta je ohraničená odchodom mimo miesta pravidelného pracoviska a návratom späť. Ak odchádzaš na prácu, trebárs východným smerom, vrátiš sa na pravidelné pracovisko, dáš si obed ... najlepšie v závodnej jedálni za lístok ... potom pokračuješ na služobku západným smerom a odtiaľ rovno domov. Zamestnávateľ ti tým umožnil aj nariek služobke stravovať sa obvyklým spôsobom, nárok na stravné nemáš, máš nárok na lístok.
Ak sa medzi cestami nevraciaš do miesta pravidelného praoviska, tak ide o jednu pracovnú cestu .... s jedným odchodom a jedným návratom ... nezáleží ... že koľko škôl si medzitým navštívila.


A ak by som v niektorý deň bola:

3 hodiny u lekára
4 hodiny na PC

:confused: - mám vôbec nárok na prestávku?
:confused: - mám nárok na nejaké stravné?

(A už idem spať, lebo čím viac to preberám, tým viac som z toho jeleň...:cool::eek::rolleyes:)
:) Dobrú nôcku! :)

Áno ... máš nárok na predstávku, po skončení služobky, až do nasledujúceho dňa. Čo sa týka stravného ... máš nárok na hladovku ... ale zamestnávateľ Ti môže z vlastného rozhodnutia, bez právneho nároku dať stravné až za 12 hodinovú cestu ... pozri § 5, ods. 3 ZoCN.