Mickya
15.11.05,09:04
Hľadala som aj v starších poradách, ale nenašla som. Prosím, poraďte, čo robiť v prípade, ak sme zákazníkovi A vystavili zálohovú faktúru, uhradila ju firma B, vyúčtovacia faktúra bola vystavená na firmu A. Nie je to naša chyba, ale chyba zákazníka. Obyčajne máme postup, že v takomto prípade nám pôvodná firma faktúru vráti a my ju vystavíme na správnu firmu. Tvrdia nám však, že žiadna faktúra im neprišla. Nevieme, či im môžeme veriť, keďže na poštu sa tiež nedá spoľahnúť. Snažíme sa vyjsť zákazníkovi v ústrety, ale tiež nepotrebujeme, aby nás naháňala daňová kontrola, že sme vystavili na dve firmy 1 daňový doklad. Ako by ste to riešili? Ďakujem
renča1
15.11.05,08:15
Ahoj Mickya dlho som ťa neregistrovala. Vyúčtovacia faktúra bola poslaná firme A -z dôvodu uplat. nároku na odpočet DPH? Lebo tomuto nechápem. Či to bola faktúra ostrá alebo len vyučtov., ktorú som uviedla.
beatap
15.11.05,08:16
ten tovar alebo službu prijala nakoniec, ktorá firma A alebo B? tí by mali predsa dostať aj daňový doklad
Mickya
15.11.05,08:16
Ahoj Mickya dlho som ťa neregistrovala. Vyúčtovacia faktúra bola poslaná firme A -z dôvodu uplat. nároku na odpočet DPH? Lebo tomuto nechápem. Či to bola faktúra ostrá alebo len vyučtov., ktorú som uviedla.Bola to už konečná faktúra (žiadna ďalšia už nebude)
Mickya
15.11.05,08:20
ten tovar alebo službu prijala nakoniec, ktorá firma A alebo B? tí by mali predsa dostať aj daňový dokladFirme B sa bude poskytovať služba (je to platba vopred). Mne ide len najmä o to, aby firma A nezneužila faktúru a nedajbože k nemu si nevystavila výdavkový doklad, keďže faktúru už majú a je na nej uvedené k úhrade 0 Sk.
renča1
15.11.05,08:20
Bola to už konečná faktúra (žiadna ďalšia už nebude)
Vystav dobropis firme A a následne vystav faktúru ostrú firme B. Firma B uhradila aj zálohu, v ostrej faktúre sa záloha odúčtuje.:)
Tweety
15.11.05,08:22
Hľadala som aj v starších poradách, ale nenašla som. Prosím, poraďte, čo robiť v prípade, ak sme zákazníkovi A vystavili zálohovú faktúru, uhradila ju firma B, vyúčtovacia faktúra bola vystavená na firmu A. Nie je to naša chyba, ale chyba zákazníka. Obyčajne máme postup, že v takomto prípade nám pôvodná firma faktúru vráti a my ju vystavíme na správnu firmu. Tvrdia nám však, že žiadna faktúra im neprišla. Nevieme, či im môžeme veriť, keďže na poštu sa tiež nedá spoľahnúť. Snažíme sa vyjsť zákazníkovi v ústrety, ale tiež nepotrebujeme, aby nás naháňala daňová kontrola, že sme vystavili na dve firmy 1 daňový doklad. Ako by ste to riešili? ĎakujemFaktúru je potrebné vystaviť firme, ktorej bola služba poskytnutá alebo tovar dodaný.:rolleyes:
renča1
15.11.05,08:24
Firme B sa bude poskytovať služba (je to platba vopred). Mne ide len najmä o to, aby firma A nezneužila faktúru a nedajbože k nemu si nevystavila výdavkový doklad, keďže faktúru už majú a je na nej uvedené k úhrade 0 Sk.
Pokiaľ by k tomu prišlo k zneužitiu daň.dokladu a vystavenia VPD, to už ty neodsleduješ. Ty sa kryješ tým, že máš vystav.fa a následne vystav.dobropis a žiadny doklad o úhrade neeviduješ od nich, nech ti to dokážu.
AlaNR
15.11.05,08:40
A ako by mohla ta firma A vystaviť výdavkový doklad? VeĎ by ho musela mať od Teba podpísaný alebo tebou vystavený príjmový doklad. Na základe toho, že to majú na faktúre uvedené, sa to predsa nedá. Ako by dokázali, že tie peniaze skutočne vydali?
Inak súhlasím s Renátkou Rúbalovou.
Mickya
15.11.05,08:45
Pokiaľ by k tomu prišlo k zneužitiu daň.dokladu a vystavenia VPD, to už ty neodsleduješ. Ty sa kryješ tým, že máš vystav.fa a následne vystav.dobropis a žiadny doklad o úhrade neeviduješ od nich, nech ti to dokážu.Ďakujem všetkým za promptné odpovede. Rozumiem tomu, čo mám spraviť, ale neviem ako to spraviť, keďže v účtovníctve mi to vyzerá tak, že:
Dátum dodania bol 26.10.2005 (čiže do 15 dní bolo potrebné vystaviť doklad) - 26.10.2005 boli totiž peniaze pripísané na náš účet. V účtovníctve to mám tak, že všade - v denníku aj v knihe pohľadávok + na faktúre sa mi to vzťahuje na firmu A, čiže mám to tam tak blbo spravené, že aj peniaze som prijala od firmy A, hoci som ich prijala od firmy B (ale to som vtedy nevedela).
Môžete mi, prosím, polopate napísať čo teraz?
Ďakujem
Mickya
15.11.05,08:47
A ako by mohla ta firma A vystaviť výdavkový doklad? VeĎ by ho musela mať od Teba podpísaný alebo tebou vystavený príjmový doklad.
Na základe toho, že to majú na faktúre uvedené, sa to predsa nedá. Ako by dokázali, že tie peniaze skutočne vydali?
Inak súhlasím s Renátkou Rúbalovou.Bojím sa, aby to nejak nesfalšovali, al. aby nás daňováci nenaháňali, že sme vystavili 2 faktúry
Tweety
15.11.05,08:53
Ďakujem všetkým za promptné odpovede. Rozumiem tomu, čo mám spraviť, ale neviem ako to spraviť, keďže v účtovníctve mi to vyzerá tak, že:
Dátum dodania bol 26.10.2005 (čiže do 15 dní bolo potrebné vystaviť doklad) - 26.10.2005 boli totiž peniaze pripísané na náš účet. V účtovníctve to mám tak, že všade - v denníku aj v knihe pohľadávok + na faktúre sa mi to vzťahuje na firmu A, čiže mám to tam tak blbo spravené, že aj peniaze som prijala od firmy A, hoci som ich prijala od firmy B (ale to som vtedy nevedela).
Môžete mi, prosím, polopate napísať čo teraz?
ĎakujemFirme A bola a nemala byť vystavená fa: urobiš storno fa.
Firma B zaplatila a jej treba vystaviť fa, jej bola sl. dodaná. Na fa odrátaš zálohu.
;):eek:
renča1
15.11.05,08:56
Bojím sa, aby to nejak nesfalšovali, al. aby nás daňováci nenaháňali, že sme vystavili 2 faktúry
Urob to tak ako som ti napísala. :)
Mickya
20.12.05,07:06
Teraz mi opäť volal zákazník - ide o rovnaký problém ako je horeuvedené. Neviem opäť ako to riešiť, pretože zákazník to uhradil na náš účet 10.11.2005 a teraz je december.
za 1 min. mu mám poslať opravený daňový doklad a ja neviem čo s tým.
Chcem vlastne vystaviť dobropis firme, ktorej nemala byť faktúra vystavená - to je mi jasné, vystavím ho s dnešným dátumom.
Ale neviem s akým dátumom (dátum dodania) mám vystaviť faktúru správnej firme. Mám dať dátum dodania 10.11.2005? To ale potom nespĺňa termín 15 dní na vystavenie faktúry.
Čo mám spraviť, prosím, poraďte. Som vo veľkom strese, nemyslí mi to.
------------------
Tak už som to vyriešila.
Dala som tam dátum 10.11.2005, keďže táto firma si to chcela dať do daň. priznania v novembri.
Tweety
20.12.05,07:38
Teraz mi opäť volal zákazník - ide o rovnaký problém ako je horeuvedené. Neviem opäť ako to riešiť, pretože zákazník to uhradil na náš účet 10.11.2005 a teraz je december.
za 1 min. mu mám poslať opravený daňový doklad a ja neviem čo s tým.
Chcem vlastne vystaviť dobropis firme, ktorej nemala byť faktúra vystavená - to je mi jasné, vystavím ho s dnešným dátumom.
Ale neviem s akým dátumom (dátum dodania) mám vystaviť faktúru správnej firme. Mám dať dátum dodania 10.11.2005? To ale potom nespĺňa termín 15 dní na vystavenie faktúry.
Čo mám spraviť, prosím, poraďte. Som vo veľkom strese, nemyslí mi to.
Dobropis vystavíš s dátumom takým aký deň ho vystavuješ, na fa za dodanie bude deň dodania taký, ako bolo skutočne dodanie uskutočnené.;)
Mickya
20.12.05,07:46
Dobropis vystavíš s dátumom takým aký deň ho vystavuješ, na fa za dodanie bude deň dodania taký, ako bolo skutočne dodanie uskutočnené.;)
To vlastne tým pádom 2x odvediem daň v novembri a 1x si odpočítam v decembri?
Viem, že dňom vystavenia dobropisu je deň pre DPH, ale v tomto prípade nemôžem na dobropis uviesť dátum 10.11.2005?
Mne je to vlastne jedno, sme totiž štvrťročný (ale neviem aký je odberateľ). Ale chcem byť info, keď budem v budúcnosti mesačný.
Vďaka
Tweety
20.12.05,07:53
To vlastne tým pádom 2x odvediem daň v novembri a 1x si odpočítam v decembri?
Viem, že dňom vystavenia dobropisu je deň pre DPH, ale v tomto prípade nemôžem na dobropis uviesť dátum 10.11.2005?
Mne je to vlastne jedno, sme totiž štvrťročný (ale neviem aký je odberateľ). Ale chcem byť info, keď budem v budúcnosti mesačný.
Vďaka
Dátum na dobropise je stále dátum, kedy si zistila, že musíš dobropisovať a teda si ho vystavila. Kedže si kvartálny plátca nevidím problém, ostane Ti len jedna daňová povinnosť, 2krát vystavená fa a raz dobropis.
;) :o