paaataaa
02.10.10,08:58
ahojte..naco vsetko mame doma narok.ak spolocny prijem je nizsi nez zivotne minimum?...ale je vyssi ako su davky v hmotnej nudzi...dakujem pekne za odpoved :)
lienocka001
02.10.10,07:03
poberas davku v hmotnej nudzi ako som pochopila a nemas narok na vyzivne /otec neuvedeny/ tak mas narok napr. na lacnejsiu skolku teda neplatis plnu sumu za obedy a este skolkovne
pokial ide o priplatky k davkam v hmotnej nudzi tak zavisi ako byvas ci mas najomny byt atd.. tak tam je narok na priplatok na byvanie popytaj sa na urade.. ale zazraky netreba cakat

ale nejake ine naroky nie su
paaataaa
02.10.10,07:06
nie...neberieme dvaku v hmotnej nudzi..mamina nerobi..ale caka na schvalenie invalidky polovicnej..takze viac ako 100 eur nedostane....plus m vyzivne dakych 50 eur..a ja zarobim dakych 170 eur..to je vsetko....brat chodi na strednu..takze viem, ze buduci rok by mal mat narok na stipko...ale mala som na mysli nejake prispevky z uradu, ci su mozne....ale asi nie co...:(
lienocka001
02.10.10,07:12
ak vas prijem nedostahuje vysku zivotneho minima co podla udajov nedosahuje tak potom poziadajte o davku v hmotnej nudzi budete mat narok aj na prispevok na byvanie, brat ma narok na socialne stipendium aj na strednej skole a plus narok na dotovanu stravu a pomocky
takze co najskor poziadajte o davku v hmotnej nudzi a o prispevky ktore vam k nej prisluchaju
od toho sa da odvijat dalej poziadajte o stipendium co najskor atd
este je moznost skusit poziadat na mestkom urade o jednorazovu socialnu davku
paaataaa
02.10.10,11:11
hmm....som si myslela, ze narok na davky v hmotnej nudzi nemame...ved nas prijem je cca 320 eur..a davky pre jednu dospelu osobu a dve deti....nie je hadam ani polovica z toho nie??...
veronikasad
02.10.10,12:38
hmm....som si myslela, ze narok na davky v hmotnej nudzi nemame...ved nas prijem je cca 320 eur..a davky pre jednu dospelu osobu a dve deti....nie je hadam ani polovica z toho nie??...
dávka v hmotnej núdzi sa nerovná životnému minimu - je podstatne nižšia
paaataaa
02.10.10,19:20
to viem, ze davka je nizsia ako zivotne minimum...ale nasla som toto:
Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem v zmysle § 4 zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime.

Za príjem sa na účely určenia súm životného minima považujú

*
príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu podľa zákona o dani z príjmov po odpočítaní
o
poistného na povinné zdravotné poistenie,
o
poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti,
o
preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,
o
ďalších výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov fyzických osôb,
*
príjmy oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb okrem
o
prijatých náhrad škôd,
o
náhrad nemajetkovej ujmy,
o
plnenia z poistenia majetku,
o
plnenia z poistenia zodpovednosti za škody okrem platieb prijatých ako náhradu za stratu príjmu,
*
sumy vreckového pri zahraničných pracovných cestách do výšky 40 % nároku na stravné,
*
náhrady niektorých výdavkov zamestnancov do výšky ustanovenej zákonom o cestovných náhradách,
*
ďalšie príjmy fyzických osôb po odpočítaní dane z dedičstva, dane z darovania a dane z prevodu a prechodu nehnuteľností.

V prípade straty sa zohľadňuje len strata, ktorá vznikla v kalendárnom roku, za ktorý sa príjem zisťuje.

Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi nepovažujú príjmy uvedené v § 4 ods. 3 zákona č.601/2003 Z. z. o životnom minime

Za príjem sa nepovažujú

*
jednorazové štátne sociálne dávky poskytnuté podľa osobitných predpisov,
*
peňažné príspevky občanov s ťažkým zdravotným postihnutím na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ich ťažkého zdravotného postihnutia, okrem príspevku za opatrovanie,
*
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
*
jednorazová dávka v hmotnej núdzi,
*
štipendiá,
* jednorazový príspevok podľa zákona po vyplatení jednorazového príspevku poberateľovi dôchodku v roku 2004 podľa zákona č. 410/2004 Z. z.
* príspevok na stravu podľa zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele
* resocializačný príspevok podľa zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele
* vianočný príspevok podľa zákona č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku


Nad rámec toho sa za príjem pri posudzovaní hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienka pomoci v hmotnej núdzi sa na účely tohto zákona nepovažuje

*
25 % z príjmu zo závislej činnosti osôb
*
25 % zo starobného dôchodku; dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov, sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
*
25 % z materského,
*
25 % z invalidného dôchodku,
*
25 % zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
*
25 % zo sirotského dôchodku,
*
25 % z vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
*
prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa podľa osobitného predpisu alebo dávka toho istého druhu vyplatená v členskom štáte EÚ, v štáte, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, alebo vo Švajčiarskej konfederácii najviac vo výške prídavku na dieťa ustanovenej zákonom o prídavku na dieťa
*
nevyhnutná okamžitá pomoc poskytnutá obcou podľa zákona o obecnom zriadení,
*
príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky dvojnásobku životného minima získané za 12 mesiacov,
*
príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevyšuje 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu,
*
štipendiá
*
náhrada časti cestovných výdavkov a náhrada cestovných výdavkov uchádzača o zamestnanie podľa zákona o službách zamestnanosti,
*
príspevok na náhradu cestovných výdavkov na konanie aktivít vymedzených v individuálnom akčnom pláne podľa zákona o službách zamestnanosti,
*
úhrada výdavkov na stravovanie, ubytovanie a výdavky na cestovné uchádzačovi o zamestnanie, ktorému sa zabezpečuje vzdelávanie a príprava pre trh práce podľa zákona o službách zamestnanosti,
*
príspevok na služby pre rodinu s deťmi uchádzačovi o zamestnanie, ktorý sa stará o dieťa pred začatím povinnej školskej dochádzky podľa zákona o službách zamestnanosti,
*
príspevok na vykonávanie absolventskej praxe podľa zákona o službách zamestnanosti,
*
dávka počas vzdelávania a prípravy pre trh práce a počas prípravy na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím,
*
príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie,
*
50 % príspevku na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby,
*
podpora alebo príspevok poskytnuté z prostriedkov nadácii a občianskych združení, neziskových organizácií a neinvestičných fondov vrátane nepeňažného plnenia účelovo určené pre jednotlivca na posilnenie účinkov v pomoci v hmotnej núdzi najviac do výšky 12 násobku životného minima získaných v bežnom roku,
*
zamestnanecká prémia a daňový bonus,
*
príjem za poskytnutie údajov pre štatistiku rodinných účtov, ktoré vykonáva Štatistický úrad Slovenskej republiky,
*
odmena za produktívnu prácu žiakovi, ktorý v rámci praktického vyučovania v súlade so školským vzdelávacím programom vykonáva produktívnu prácu podľa zákona o odbornom vzdelávaní a príprave č. 184/2009 Z. z.,
*
hmotné zabezpečenie žiaka strednej odbornej školy, ktoré slúži na úhradu nákladov spojených s jeho odborným vzdelávaním podľa zákona o odbornom vzdelávaní a príprave č.184/2009 Z. z.

Rozhodujúce obdobie

Príjem na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o posúdenie hmotnej núdze, zabezpečenie základných životných podmienok a pomoc v hmotnej núdzi; pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti.
Započítavanie príjmov

Za vlastné pričinenie zabezpečenia príjmu alebo zvýšenia príjmu na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa považuje najmä

*
vlastná práca,
*
užívanie vlastného majetku,
*
uplatnenie zákonných nárokov.

Pri posudzovaní hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa na účely zisťovania príjmu započítavajú

*
u posudzovaného občana jeho príjem a príjem jeho manžela (manželky),
*
u posudzovaného občana jeho príjem, príjem jeho manžela (manželky), príjem nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti a príjem detí do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti,
*
u posudzovaných rodičov s nezaopatrenými deťmi príjem týchto rodičov, príjem nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti a príjem detí do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti,
*
u posudzovaných rodičov, ktorí sú sami nezaopatrenými deťmi, ich príjem a príjem, ktorý na ne poberá iný občan, a príjem nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti,
*
u posudzovaného nezaopatreného dieťaťa, ak žije v domácnosti s iným občanom, jeho príjem a príjem, ktorý na neho poberá tento občan.
takze moj prijem sa podla toho do toho nerata..kedze ja som nezaopatrene dieta..a moj mesacny prijem nei je viac ako 1,2nasobok zivotneho minima jednej plnoletej fyzickej osoby.kedze ja mam mesacne maximalne 180 eur :)
tym padom sem patri len mamina invalidka..co bude aj mozno menej ako 100 eur plus vyzivne vo vyske 50 eur...a zvysok by nam mal doplatit stat..na nas vychadza davka v hmotnej nudzi cca 215 eur...alebo sa mylim?
velmi dolezite je to, ci sa bude ten moj prijem zaratavat do toho noo...dufam, ze tam nebude daky hacik
paaataaa
04.10.10,14:05
noo...tak dnes bola mamina na urade...a povedali jej, ze narok na davky v hmotnej nudzi nemame.....a to hlavne z toho dovodu, ze ja popri skole brigadujem a zarobim cca 170 eur....ale tych 170 eur predsa nie je viac ako 1,2nasobok zivotneho minima fyzickej osoby...tak preco ho tam ta "teta" na urade zaratala??....bud neplati to, co je vo vyhlaske alebo "teta" nevie co sa rata a co sa nerata ako prijem noo...
neviem kam sa s tymto teraz obratit....nemohol by mi poradit nejaky odbornik na tieto veci, ze ako to v skutocnosti je? bola by som mu velmi vdacna :)
veronikasad
04.10.10,14:09
noo...tak dnes bola mamina na urade...a povedali jej, ze narok na davky v hmotnej nudzi nemame.....a to hlavne z toho dovodu, ze ja popri skole brigadujem a zarobim cca 170 eur....ale tych 170 eur predsa nie je viac ako 1,2nasobok zivotneho minima fyzickej osoby...tak preco ho tam ta "teta" na urade zaratala??....bud neplati to, co je vo vyhlaske alebo "teta" nevie co sa rata a co sa nerata ako prijem noo...
neviem kam sa s tymto teraz obratit....nemohol by mi poradit nejaky odbornik na tieto veci, ze ako to v skutocnosti je? bola by som mu velmi vdacna :)
paťa, ale príjem vo výške 1,2-násobku živ.minima je ročný príjem, nie mesačný. Táto suma sa z príjmu odráta a ostatné sa berie ako príjem rodiny - si posudzovaná spoločne ako nezaopatrené dieťa.
paaataaa
04.10.10,14:12
no dobre...a 1,2 nasobok zivotneho minima...je aka suma potom?..to sa tiez berie rocne vsak?.ci mesacne?
paaataaa
04.10.10,14:15
1,2 nasobok je cca 222 eur mesacne ze??...a to akoze moj rocny prijem nesmie presiahnut 222 eur..alebo 222*12 hmm??
veronikasad
04.10.10,14:15
no dobre...a 1,2 nasobok zivotneho minima...je aka suma potom?..to sa tiez berie rocne vsak?.ci mesacne?
suma životného minima je mesačná, nezapočítava sa 1,2-násobok mesačnej sumy živ.minima.
paaataaa
04.10.10,14:18
a ja mesacne zarobim maximalne 180 eur..ako kedy..ale vacsinou to je menej....a ten 1,2 nasobok je 222 eur..tak moj prijem sa tam potom nema ratat ci ano?
veronikasad
04.10.10,14:20
a ja mesacne zarobim maximalne 180 eur..ako kedy..ale vacsinou to je menej....a ten 1,2 nasobok je 222 eur..tak moj prijem sa tam potom nema ratat ci ano?
Nad rámec toho sa za príjem pri posudzovaní hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienka pomoci v hmotnej núdzi sa na účely tohto zákona nepovažuje

príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevyšuje 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu,
*
paaataaa
04.10.10,14:22
hmm...takze moj rocny prijem nema byt vyssi ako 222 eur ano?....tak ja som si myslela, ze moj mesacny prijem nema byt vyssi ako tych 222 eur....lebo takto to funguje pri socialnom stipendiu....je to vo vyhlaske...no skoda :(