verads
02.10.10,10:37
Dobrý den. Vie niekto ,že terajšie zemiaky prečo hned ozelenejú? Mám ich napríklad na balkone na takom mieste kde slnko nesvieti, ale za tyžden su zelene a ja ich už potom vyhodím aj teraz sme si kúpili už na zimne uskladnenie cele vrece v takom sietkovom vreci a už zelenejú, ako je to možné, a ak dobre viem takéto zemiaky vraj su rakovoinotvorné. dakujem za vaše skúsenosti.
anonym222
02.10.10,09:09
Neviem prečo držíš zemiaky na balkóne? Na balkóne postupne ozelenejú všetky zemiaky. Aj keď na nich priamo slnko nesvietí, je tam určite dosť svetla na to aby postupne zozeleneli. To že niektoré ozelenejú skôr môže závisieť aj od odrody, resp. od hrúbky šubky zemiakov. Veľmi dobré sú v tomto ohľade napr. červené zemiaky.
verads
02.10.10,09:21
Na balkone mam tmu,máme tam rolety stiahnute , bývam v paneláku inú možnost na uskladnenie nemám a doteraz som to tak robievala a nebol problem 25 rokov . Odroda asi nie, lebo stále kupujeme inde a aj chutovo su iné a predsa.Takže asi nikomu nezelenaju zemiaky ,len mne a mojej dcére? :-(
durisovad
02.10.10,09:34
Zemiaky by sa mali uskladnovat v tmavej a chladnej pivnici. Pokial sme byvali v panelaku, kupovali sme zemiakov tolko, kolko sme do tyzdna stihli zjest, nerobili sme zasoby. Pivnicu sme mali sice tmavu, ale teplu, na balkone bolo slnko, teplo a v zime zasa mraz.
sito
02.10.10,09:40
Neviem prečo držíš zemiaky na balkóne? Na balkóne postupne ozelenejú všetky zemiaky. Aj keď na nich priamo slnko nesvietí, je tam určite dosť svetla na to aby postupne zozeleneli. To že niektoré ozelenejú skôr môže závisieť aj od odrody, resp. od hrúbky šubky zemiakov. Veľmi dobré sú v tomto ohľade napr. červené zemiaky.

Ja kupujem tie, také, fijalové, ako papriku. Nie sú červené a nezezelanajú. A keď zelené zemiaky, tak so zeleninou. Ide to k pleti.
ondrejvla
02.10.10,09:50
Ja kupujem tie, také, fijalové, ako papriku. Nie sú červené a nezezelanajú. A keď zelené zemiaky, tak so zeleninou. Ide to k pleti.

Marcel, to sú aké fijalové?:D Nemyslíš fialové- ružiaky:D:D?:D
Tvoja odpoveď je skutočne zábavná:D

Moja odpoveď - zemiaky sa skutočne musia uskladňovať v tme a v suchu, najvýhodnejšie sú na to pivnice. Už naši starí rodičia mali pivnice v zemi tzv.krechty, tam boli zemiačky aj na jar bez klíčkov. Odporúčam zemiaky premiestniť z balkóna do pivnice.
Lilka 1
02.10.10,09:53
Ja mám zemiaky uskladnené doma v chladnej, tmavej komore a tiež mi do týždňa ozelenajú :(. Preto sa ich snažím čo najskôr spotrebovať. Neviem, čo sú to teraz za zemiaky. Kedysi som mohla v tej istej komore mať zemiaky aj niekoľko týždňov :rolleyes:.
sito
02.10.10,10:27
Marcel, to sú aké fijalové?:D Nemyslíš fialové- ružiaky:D:D?:D
Tvoja odpoveď je skutočne zábavná:D

Moja odpoveď - zemiaky sa skutočne musia uskladňovať v tme a v suchu, najvýhodnejšie sú na to pivnice. Už naši starí rodičia mali pivnice v zemi tzv.krechty, tam boli zemiačky aj na jar bez klíčkov. Odporúčam zemiaky premiestniť z balkóna do pivnice.

Tie sa troška tej paprike podobajú, ale len troška. Ta paprika bola fakt fijalová, ako fijalky.

Krecht? No, opýtaj sa tých čo stavajú bungallov. My to na strechu nedávame, My dávame Bramak, nepretečie ani za mak. No, mak.
Kvaka
02.10.10,11:14
Dobrý den. Vie niekto ,že terajšie zemiaky prečo hned ozelenejú? Mám ich napríklad na balkone na takom mieste kde slnko nesvieti, ale za tyžden su zelene a ja ich už potom vyhodím aj teraz sme si kúpili už na zimne uskladnenie cele vrece v takom sietkovom vreci a už zelenejú, ako je to možné, a ak dobre viem takéto zemiaky vraj su rakovoinotvorné. dakujem za vaše skúsenosti.
Tiež ma táto téma zaujala, kupujeme na zimu vrece zemiakov, máme ich v tmavej pivnici, a veru raz sme mali nejaké, čo začali zelenať ešte pred uložením. Na jar vždy narastú na našich zemiakoch aj klíčky.
Našla som článok, kde je napísané:
V žiadnom prípade by sa nemali konzumovať zelené zemiaky. Zelenú vrstvu treba oškrabať, lebo obsahuje melanín solanín, ktorý je pre ľudský organizmus toxický. Zelená vrstva je aj dosť nahorklá, treba sa jej vyvarovať. Netreba nechávať zemiaky vystavené svetlu a UV žiareniu, ktoré ozelenenie spôsobuje. Pivnica by mala byť vetrateľná, zemiaky by sme nemali skladovať v debnách. Zemiaky znehodnotia aj klíčky.

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/4713662/plna-pivnica-zemiakov-uz-dnes-nie-je-najlepsou-pripravou-na-zimu.html
Ako vidieť, korzár nemal dobrú informáciu
Emwa
02.10.10,11:44
Inac, ja uskladnujem zemiaky na zimu na balkone. Typ balkonu je
popri kuchyni, dlzka ako kuchyna / 4 m / a sirka cca 1.20 m.
Mam ich uskladneme v byvalej kuch.linke/spodna cast/ a vylozena
polystyrenom. Linka je na lezato, na spodku je polystyren, vysypem tam cca 80 kg zemiakov a na vrch zemiakov dam dalsie polystyren. dosky. Linku zavriem a mam pokoj. Aby som nezabudla, balkon mame uzavreny zaluziami /roleta/?plastovymi. Este podotknem, ze na balkone mam skrinky z "univerzalu" v tej s dvierkami mam kompoty a uhorky a v tej so sklom mam cukor, muku, cestoviny a ine potraviny. Velmi mi to vyhovuje...
betrix
02.10.10,15:37
Prepánakráľa, a to chcete jesť takéto zemiaky???? Pred pár rokmi sa otrávila cela rodina, zomreli rodičia a myslím jedno dieťa, keď si z takýchto zemiakov urobili placky. tak ako tu píšu, zemiaky majú byť v tme.
Lilka 1
02.10.10,16:38
Prepánakráľa, a to chcete jesť takéto zemiaky???? Pred pár rokmi sa otrávila cela rodina, zomreli rodičia a myslím jedno dieťa, keď si z takýchto zemiakov urobili placky. tak ako tu píšu, zemiaky majú byť v tme.

Ja mám zemiaky uskladnené doma v chladnej, tmavej komore a tiež mi do týždňa ozelenajú :(. Preto sa ich snažím čo najskôr spotrebovať. Neviem, čo sú to teraz za zemiaky. Kedysi som mohla v tej istej komore mať zemiaky aj niekoľko týždňov :rolleyes:.
Samozrejme, že takéto zemiaky nekonzumujem! Ja sa ich snažím spotrebovať kým ozelenajú a nie naopak, že keď ozelenajú, rýchlo ich zjem :eek:. Jasné, že zelené bez milosti vyhodím.
Tara1
02.10.10,17:03
Prepánakráľa, a to chcete jesť takéto zemiaky???? Pred pár rokmi sa otrávila cela rodina, zomreli rodičia a myslím jedno dieťa, keď si z takýchto zemiakov urobili placky. tak ako tu píšu, zemiaky majú byť v tme.
Aj mňa hneď toto napadlo ako prvé...zomreli vtedy obidve nevinné detičky.
betrix
02.10.10,17:19
Lilka 1, to nebolo Tebe, to bolo autorovi otázky. Lebo usudzujem z otázky, že ich drží na balkóne len tak na svetle (i keď nie na slnku),
a preto mu ozelenejú.
JaDo
02.10.10,19:01
Možno, že ozelenejú preto, že predajca ich mal nesprávne uskladnené. Ten proces ozelenenia asi niečo trvá, preto sa to mohlo ukázať až doma i pri vhodnom uložení.
Lilka 1
03.10.10,04:51
Myslím, že táto odpoveď sa uberá správnym smerom.
hubatá
03.10.10,05:21
Moja, nemáš čo kupovať zemiaky z dovozu: zájdi na Oravu a nakúp si tam slovenské zemiaky. Ak ich uskladníš ako ti radila Emwa, tak si budete pochutnávať na zemiakových plackách celú zimu.
A nech od závisti ozelenejú tie dovozové zemiaky.....aj s našou drahou vládou.
alabut
03.10.10,07:14
Aj oravske zeleneju, a ako. Zemiak musi byt v tme a chlade, vlhkost je optimalna okolo 80%. Ak nechcete, aby klicili, teplota musi byt pod 5*C, ale nad 2*C, aby neosladli. Ak je teplota okolo 0*C, treba ich ulozit do drevenej bednicky, nedotykajucej sa stien a podlahy a prikryt dekou alebo geotextiliou. Zemiaky sa sami ohrievaju. Ak teplota stupne, zemiaky odokryt. Na klicivost vplyva odroda, niektore klicia viac, ine menej. Kto ma moznost, zemiaky kludne moze ulozit do zeme, do vykopanej jamy, prikryt slamou, doskami a na jar su akoby sa prave vykopali. :-)
bettylou
03.10.10,09:30
Zelené farbivo v zemiakoch spôsobuje alkaloid SOLANíN a nie melanín a je smrteľne jedovatý,vytvára sa pôsobením svetla
hubatá
03.10.10,09:51
Keď sa tak nad tými krumpľami zamyslíte: väčšinu zemiakov dovážame z Poľska, aj tam boli rozsiahle záplavy a ešte je Poľsko severnejšie položené ako naša Orava...... Takže mi vychádza že sú napustené nejakým sajrajtom, čo vydrží len do tej doby kým sa nedonesú domov a rýchlo nezjedia. A v bruchu to už nevidno, akurát máme alergie, hnačky, virózy neznámeho pôvodu, aké u nás nikdy neboli. .....
sito
03.10.10,10:03
Zelené farbivo v zemiakoch spôsobuje alkaloid SOLANíN a nie melanín a je smrteľne jedovatý,vytvára sa pôsobením svetla

Neviem? Bolo pred štyridsiatimi rokmi a ešte pred tým, menej svetla, alebo je teraz viac SOLANÍNU? Zbiera sa. Smrť číha všade, aj pod svetlom. :eek::(:mee: ;)
Lilka 1
03.10.10,10:35
Sito, si ty ale číslo :) ;).
Kvaka
03.10.10,11:29
Zelené farbivo v zemiakoch spôsobuje alkaloid SOLANíN a nie melanín a je smrteľne jedovatý,vytvára sa pôsobením svetla
Jasné, že solanín, opravila som to v texte môjho príspevku, korzár je nedôveryhodný.
verads
05.10.10,06:24
Dobrý den, Konzumovat také zemiaky ? To v žiadnom prípade, ja ak len zelenú škvrnku zahliadnem na zemiačiku už aj ide von, minule manžel kupil chipsy a aj tam boli take niektore platky chipsov , hned som aj chipsy vyhodila a to boli len solene žiadne korenie do zelena. Ja som práveže velmi háklivá na takéto veci.inak na balkone mám tmu, balkón mám aj podmurovany a rolety su tam. Doteraz nebol problém ani prezimovat jablká a zemiaky na balkóne ,poprikrývala som ich dekami a bol pokoj , teraz to nejak nefunguje. Dakujem za vaše rady a skúsenosti , vždy som sa mohla spolahnut na vaše rady a nápady. A s tov pivnicov , máme , ale na starom dome ktorý nie je v našom meste, a pamätám sa ako dieta , ked som chodievala dole do pivnice vždy som vyšla bez zemiaku a nakoniec mama alebo otec museli vliezt donej, pretože ja sa bojím, skôr štítim žiab, a vždy sa tam nejaká našla. no a teraz tochto roku je ich neúrekom, priam žabia invázia. Ale asi predsa zemiaky zanesiem do tej pivnice a vždy si odtial donesiem za tašku domov. :-)