kajc
02.10.10,18:01
Chcel by som si kúpiť nový fotoaparát, ale mám asi dosť klasický problém a to, že neviem či siahnuť po zrkadlovke alebo dákom ultrazoome. Aby ste mi teda mohli aspoň dáko poradiť, tak špecifikujem na čom mi záleží. Chcem aby sa dali fotiť makro fotky, ale aj aby mal dobrý zoom - rád totiž fotím prírodu a to aj v detailoch ( chrobáky, lišajníky,... ) a tiež samozrejme zvieratá a krajinky. Používam ho aj na školské účely - prednášky, architektúra, ale ak splní prvé požiadavky tak tieto myslím hravo zvládne. Momentálne som skôr naklonený k ultrazoomu pretože sa bojim že so zrkadlovkou so základným objektívom 18-55 mm spokojný nebudem a ďalši si budem môcť dovoliť najskôr o rok. Ak by predsa len zrkadlovku tak som rozmýšľal nad CANON EOS 500D kôli videu. Za akukoľvek radu ďakujem.
arizona
02.10.10,16:18
Presne si to vystihol. Na zrkadlovke so setovým objektívom nie je makro moc kvalitné. Môžeš ale dokúpiť zvlášť objetív,ktorý nie je najlacneší.(cca ako cena zrkadlovky)
Zrkadlovka je skôr pre ľudí, čo zoberú buksu a idú niekde fotiť. Ak potrebuješ mať foťák po ruke pri rôznych príležitostiach,vhodnejší je kompakt, vzhľadom na svoju veľkosť.
Dnes sú kompakty dosť kvalitné,s možnosťou makro fotenia vo výbornej kvalite.

výborná stránka, veľa recenzií a možnosť porovnania viacerých fotoaparátov : http://www.ephoto.sk/foto-technika/porovnaj/
kajc
02.10.10,16:54
Ďakujem za radu. Fakt škoda tých drahých objektívov.
misomiso
02.10.10,17:29
Ano, zrkadlovka zo zakladnym objektivom nie je dostatocne vsestranna, potom je lepsi dobry kompakt.
Laco-monter
02.10.10,23:14
Jeden čas som používal na fotenie mobil N-95 :o

a všetky fotky vo všetkých režimoch boli mimoriadne kvalitné.:cool:
kajc
03.10.10,11:07
Ďakujem za radu, rozmýšľal som nad Fujifilm FinePix HS10, má skutočne dobré rozhranie f=4,2 mm–126 mm, aj keď pri veľkom zoome je F5,6–F11, čo je bieda, ale iné asi čakať nemôžem. Supermakro: Přibl. 1 cm–1 m, maximálne zväčšenie 0,8x.
mat-ko
03.10.10,14:21
Ahoj, mohol by som ti odporucit to co mam ja, a to Fuji S9500

www . dpreview . com/reviews/fujifilms9000/

Vyhoda je 11x zoom a ovladanie ma velmi podobne ako zrkadlovka, objektiv je vyuzitelny vsestranne - ako sirokac, ale krasne zoomuje aj do dialky. Vela sikovnych funkcii, vratane fotenia do RAW a relativne kvalitneho videa. Samozrejme, robi skvele fotky. Vnimam na nom 2 nevyhody. Jedna ja velkost - aj ked sa to nezda, velky fotak nie je velmi prakticky. Druha - sum. Pri foteni v noci, pri vyssich ISO mozu byt fotky "zasumene". Hold cip ma porovnatelny s kompaktom. Ked tak si pozri tu recenziu na dpreview, ... ma to