tolyaasch
03.10.10,07:09
Dobrý deň,
dnes som spustil kúrenie v dome a spozornel som na taký
zaujímavý úkaz na závesnom turbokotli, že pri zapínaní
sa riadne roztočil ventilátor aj čerpadlo ale kotol sa nezapol
(nezapálil plameň) len po asi cca dvoch minútach. Volal
som pánovi ktorý mi ten kotol asi pred šiestimi rokmi inštaloval,
ale nevedel k tomu povedať nič, hovoril že keď sa kotol zapol
tak je všetko v poriadku ale mne sa to nezdá, lebo doteraz
to fungovalo tak, že zapol som kotol, roztočil sa ventilátor
a hňeď sa rozhorel aj oheň.
Ďakujem za radu :)
peterkos2
03.10.10,06:57
Zrejme zablblo zapalovanie plameňa-syčal pri tom plyn?Pukalo zapalovanie-teda hádzalo iskru?Ak problém trvá ďalej,rozhodne zavolať servisáka.Mohlo by sa stať,že by chlapci z ISS videli popri vrátnici z Černobylu letieť aj tvoj kotol :eek:
tolyaasch
03.10.10,07:34
kym dobre viem vratnica cernobilu pri iss nemohla preletiet ale na mir-e mali co robit aby vykluckovali spomedzi tehal a vratnikovho zigulaku.... ale spat ku mojmu problemu: zapalovanie nepuka (nepokusa sa zapalovat) ani plyn nesici, jednoducho len fuka ventilator a toci obehove cerpadlo. mam taky zly pocit ze blbne nieco okolo vyhodnocovania zlozenia spalin alebo nasateho vzduchu (ak sa dobre pamatam na vyklad technika tak kotol meria bud obsah CO v spalinach alebo zlozenie nasateho vzduchu do kotla) ... neviem ... nestudoval som navod (nakolko som ku kotlu ziaden nedostal) :(
peterkos2
03.10.10,07:45
kym dobre viem vratnica cernobilu pri iss nemohla preletiet ale na mir-e mali co robit aby vykluckovali spomedzi tehal a vratnikovho zigulaku.... ale spat ku mojmu problemu: zapalovanie nepuka (nepokusa sa zapalovat) ani plyn nesici, jednoducho len fuka ventilator a toci obehove cerpadlo. mam taky zly pocit ze blbne nieco okolo vyhodnocovania zlozenia spalin alebo nasateho vzduchu (ak sa dobre pamatam na vyklad technika tak kotol meria bud obsah CO v spalinach alebo zlozenie nasateho vzduchu do kotla) ... neviem ... nestudoval som navod (nakolko som ku kotlu ziaden nedostal) :(
Na stránke http://www.attack.sk/ sú nejaké návody na stiahnutie,ale je velmi čudné,že si nič nedostal.Máš tam displej?Neukazuje náhodou chybový kód?
tolyaasch
03.10.10,09:03
toto je "kusok" starsi model :) miesto displej-a tam mam akurat kombinovany barometer a teplomer :) indikator chyb som ja :) a samozrejme chalani na ISS :P
tolyaasch
03.10.10,09:04
a ten navod preto nemam lebo mi ho instaloval domaci "majster" bez papiera lebo som nemal peniaze na riadnu firmu :(
peterkos2
03.10.10,09:20
a ten navod preto nemam lebo mi ho instaloval domaci "majster" bez papiera lebo som nemal peniaze na riadnu firmu :(
Na tej stránke si nepozeral?Napíš typ kotla
dad111
03.10.10,11:29
Zrejme si za celú dobu, to je asi 6 rokov kotol ani nečistil. Ak si na to netrúfaš, zavolaj si niekoho čo to vie urobiť. Alebo kotol odkrytuj, otvor spaľovaciu komoru, všetko povysávaj a vyfúkaj vrátane komínovej rúry a rúry pre nasávanie vzduchu. Práve v nej by mohli byť pavučiny a kotol nemá dosť vzduchu na horenie, prípadne voľný dymovod. Preto do komory ani nepustí plyn. Nad spaľovacou komorou na dvoch tenkých hadičkách je manostat, ktorý toto meria. Vyčisti aj tie hadičky. Ak necháš povolený kryt spaľovacej komory, prípadne do nej pustíš falošný vzduch cez prechodky trubiek výmenníka a kotol naskočí hneď ako keď bol nový, je to práve pre chýbajúci signál od toho manostatu.
Ešte niečo pre tých, čo budú písať o výbuchu a neviem ešte akých katastrofách. Nič z toho, čo som tu napísal nie je zásahom do bezpečnostných prvkov.
tolyaasch
03.10.10,12:09
Spalovaciu komoru som v lete vysaval, komin som nerozoberal ale asi to urobim. Otazocka znie, na ten manostat som si netrufol rozobrat ale ak odpojim hadicky a jednoducho ustami prefuknem ... staci to ? resp. ak nie mozem donho fuknut kompresorom?
dad111
03.10.10,19:48
Do toho manostatu radšej nefúkaj. Ak sa tam dostane nejaká špinka, až do neho sa nedostane. Stačí prefúknuť len tie tenké hadičky, alebo ich vymeniť, ak by bola náhodou niektorá prasknutá. Ale bolo by ich treba mať originálne. Pravdepodobne by bolo najlepšie najskôr vyskúšať ten komín.
tolyaasch
04.10.10,03:17
Ok - vyskusam i ked sa mi dotoho velmi nechce lebo to mam na neskutocne blbom mieste :). Kazdemu velmi pekne dakujem za ochotu a zaujem :)