Kvaka
03.10.10,10:27
Téma o pripravovaných zmenách zákona o sociálnom poistení je už založená na porade Aktuality, nie všetci však máme na túto stránku prístup. Preto si dovolím založiť túto tému samostatne aj na tejto stránke porady z dôvodu, aby sa k navrhovaným zmenám tohto dôležitého zákona vyjadrili aj členovia porady, ktorí nie sú predplatiteľmi draka.

Prikladám samostatne text návrhu zákona ako aj dôvodovú správu.
Kvaka
03.10.10,08:44
Prikladám prehľad o tých najzávažnejších zmenách:

V porovnaní so súčasnou právnou úpravou sa upúšťa od taxatívneho uvedenia fyzických osôb, ktoré patria do okruhu zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb. Navrhuje sa, aby fyzické osoby, ktoré sú povinné odvádzať daň z príjmu podľa § 5 a 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, zo zárobkovej činnosti, z ktorej majú príjem zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti alebo príjem zo samostatne zárobkovej činnosti, boli sociálne poistené a boli povinné platiť poistné na sociálne poistenie.

S cieľom redukovať neodôvodnené vyplácanie nemocenských dávok a v záujme efektívneho a účelného vynakladania finančných prostriedkov na tieto dávky sa navrhuje skrátenie ochrannej lehoty zo súčasných 42 dní na 7 dní.

Nárok na nemocenskú dávku v období, v ktorom trvá dôvod na jej poskytnutie sa navrhuje podmieniť stratou nároku na príjem zdaňovaný podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).

Navrhuje sa zjednotenie vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie s príjmom zo závislej činnosti alebo z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý podlieha dani z príjmov podľa zákona o dani z príjmov.

Za účelom predchádzania neodôvodneného čerpania finančných prostriedkov na dôchodkové dávky, ak poistenec v období pred dovŕšením dôchodkového veku nestratil príjem, ktorý by mali tieto dávky nahradiť sa navrhuje podmieniť nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku stratou príjmu ku dňu vzniku nároku na predčasný dôchodok.

S cieľom udržať odôvodnenú mieru solidarity v systéme dôchodkového poistenia sa navrhuje redukciu a zvýšenie priemerného osobného mzdového bodu na účely výpočtu dôchodku zachovať na úrovni hodnôt platných v roku 2011.

Z dôvodu postupného znižovania rozdielov v sumách dôchodkových dávok medzi vysokými a nízkymi dôchodkami sa s účinnosťou od 1. januára 2012 navrhuje ich valorizácia jednotnou pevnou sumou v závislosti od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien vo vzťahu k priemernej sume starobného dôchodku.

V súlade s deklarovanými cieľmi sa navrhuje príjem zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov, vyplatené po zániku poistenia, zahrnúť do vymeriavacieho základu.

V súvislosti so zmenami v zákone o sociálnom poistení je potrebné vykonať zodpovedajúce zmeny v zákone č.462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a v zákone č. 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov.
durisovad
03.10.10,09:10
Je realne, ze nase pripadne pripomienky niekto zohladni v konecnom zneni zakonov?
Jana Motyčková
03.10.10,09:31
Ak budú k veci, určite áno.
mzdarka renca
03.10.10,09:58
Prikladám prehľad o tých najzávažnejších zmenách:

V porovnaní so súčasnou právnou úpravou sa upúšťa od taxatívneho uvedenia fyzických osôb, ktoré patria do okruhu zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb. Navrhuje sa, aby fyzické osoby, ktoré sú povinné odvádzať daň z príjmu podľa § 5 a 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, zo zárobkovej činnosti, z ktorej majú príjem zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti alebo príjem zo samostatne zárobkovej činnosti, boli sociálne poistené a boli povinné platiť poistné na sociálne poistenie.
toto sa mi vidí v poriadku

S cieľom redukovať neodôvodnené vyplácanie nemocenských dávok a v záujme efektívneho a účelného vynakladania finančných prostriedkov na tieto dávky sa navrhuje skrátenie ochrannej lehoty zo súčasných 42 dní na 7 dní.
toto sa mi zdá zbytočné, nakoľko podľa môjho názoru a osobných skúseností z praxe, kto chce systém využívať, tak nebude čakať 42 dní, ale bez problému zostane PN ihneď, veď sú prípady a nie je ich málo, že poistenec, ktorý napr. pracoval nepretržite 5 rokov po celú dobu zamestnania - poistenia nebol uznaný dočasne PN, ale v 90% -tách svoju práceneschopnosť riešil dovolenkou (osobné skúsenosti). Preto navrhujem kompromisných 30 dní, aby na zneužívateľov nedoplácali slušní občania.
Nárok na nemocenskú dávku v období, v ktorom trvá dôvod na jej poskytnutie sa navrhuje podmieniť stratou nároku na príjem zdaňovaný podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).
zaujímavý nápad, ktorý podľa môjho názoru toho veľmi nerieši, ak áno, čo?
Navrhuje sa zjednotenie vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie s príjmom zo závislej činnosti alebo z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý podlieha dani z príjmov podľa zákona o dani z príjmov.
súhlasím
Za účelom predchádzania neodôvodneného čerpania finančných prostriedkov na dôchodkové dávky, ak poistenec v období pred dovŕšením dôchodkového veku nestratil príjem, ktorý by mali tieto dávky nahradiť sa navrhuje podmieniť nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku stratou príjmu ku dňu vzniku nároku na predčasný dôchodok.
100%- tný súhlas
S cieľom udržať odôvodnenú mieru solidarity v systéme dôchodkového poistenia sa navrhuje redukciu a zvýšenie priemerného osobného mzdového bodu na účely výpočtu dôchodku zachovať na úrovni hodnôt platných v roku 2011.
neviem sa vyjadriť, nepoznám čísla, ale verím, že je to nevyhnutné

Z dôvodu postupného znižovania rozdielov v sumách dôchodkových dávok medzi vysokými a nízkymi dôchodkami sa s účinnosťou od 1. januára 2012 navrhuje ich valorizácia jednotnou pevnou sumou v závislosti od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien vo vzťahu k priemernej sume starobného dôchodku.
tu by som ponechala %-ntá, aby bola zachovaná zásluhovosť
V súlade s deklarovanými cieľmi sa navrhuje príjem zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov, vyplatené po zániku poistenia, zahrnúť do vymeriavacieho základu.
s týmto tiež na 100% súhlasím, nakoľko veľa zamestnávateľov túto dieru v zákone zneužívalo a napr. dovolenku preplácali po ukončení PP.
V súvislosti so zmenami v zákone o sociálnom poistení je potrebné vykonať zodpovedajúce zmeny v zákone č.462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a v zákone č. 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov. aké zmeny? napr.?
môj subjektívny názor.....
Kvaka
03.10.10,10:47
môj subjektívny názor.....
K tomu nároku na nemocenské dávky sú v návrhu novely body 25 a 26, kde je v bode 25 novoznejúci § 30:
"§ 30 Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca
Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak
a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote a
b) za obdobie, v ktorom trvá dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nemá právo na príjem podľa osobitného predpisu;48a) za takýto príjem sa nepovažujú príplatok k náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, príplatok k nemocenskému, príplatok k ošetrovnému a príplatok k materskému podľa osobitného predpisu,48b) príjem z prostriedkov sociálneho fondu podľa osobitného predpisu48c) a príjem zamestnanca súvisiaci s poskytnutím motorového vozidla zamestnávateľom na používanie na služobné a súkromné účely.“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 48a až 48c znejú:
„48a) § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 a § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
48b) Zákon č. 154/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
48c) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie: Sprísňujú sa všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca a to vylúčením možnosti vzniku nároku na nemocenskú dávku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky vyplácanej po zániku nemocenského poistenia a nárok na dávku sa navrhuje podmieniť stratou príjmu, nakoľko účelom poskytovania nemocenských dávok je nahradiť uchádzajúci príjem..

V bode 26 je uvedené, že v § 31 ods. 3 sa vypúšťajú slová „počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo“.
Odôvodnenie: Sprísňujú sa všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky samostatne zárobkovo činnej osobe a to vylúčením možnosti vzniku nároku na nemocenskú dávku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky vyplácanej po zániku nemocenského poistenia.
Kvaka
03.10.10,11:00
S cieľom redukovať neodôvodnené vyplácanie nemocenských dávok a v záujme efektívneho a účelného vynakladania finančných prostriedkov na tieto dávky sa navrhuje skrátenie ochrannej lehoty zo súčasných 42 dní na 7 dní.
toto sa mi zdá zbytočné, nakoľko podľa môjho názoru a osobných skúseností z praxe, kto chce systém využívať, tak nebude čakať 42 dní, ale bez problému zostane PN ihneď, veď sú prípady a nie je ich málo, že poistenec, ktorý napr. pracoval nepretržite 5 rokov po celú dobu zamestnania - poistenia nebol uznaný dočasne PN, ale v 90% -tách svoju práceneschopnosť riešil dovolenkou (osobné skúsenosti). Preto navrhujem kompromisných 30 dní, aby na zneužívateľov nedoplácali slušní občania.
môj subjektívny názor.....

Je to odôvodnené okrem iného aj tým, že ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní od skončenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania.
Kvaka
03.10.10,11:08
Z dôvodu postupného znižovania rozdielov v sumách dôchodkových dávok medzi vysokými a nízkymi dôchodkami sa s účinnosťou od 1. januára 2012 navrhuje ich valorizácia jednotnou pevnou sumou v závislosti od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien vo vzťahu k priemernej sume starobného dôchodku.
tu by som ponechala %-ntá, aby bola zachovaná zásluhovosť
môj subjektívny názor.....
Tie % určite nemôžu byť, to by nebolo zachovanie zásluhovosti, ja si myslím, že to by bolo len neodôvodnené roztváranie nožníc medzi vysokými a nízkymi dôchodkami. Zásluhovosť už bola raz zohľadnená pri výpočte dôchodku. Niekedy ešte podľa starého zákona sa zvyšovali dôchodky o pevnú sumu + percento. Bol to akýsi kompromis zachovania aj zásluhovosti, ale vtedy neboli také priepastné rozdiely medzi dôchodkami.
Kvaka
03.10.10,11:19
V súvislosti so zmenami v zákone o sociálnom poistení je potrebné vykonať zodpovedajúce zmeny v zákone č.462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a v zákone č. 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov. aké zmeny? napr.?
Zákon č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti má navrhnutú novú definíciu zamestnanca a upravuje v § 8 ods. 4 rozhodujúce obdobie: „Rozhodujúce obdobie zamestnanca, ktorému vznikla dočasná pracovná neschopnosť v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo nemocenské poistenie, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.“.
mzdarka renca
03.10.10,11:27
Je to odôvodnené okrem iného aj tým, že ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní od skončenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania.

to je síce fajn, a čo prípady, keď nemá nárok na podporu v nezamestnanosti a občanovi chýba k nároku napr. 1 deň?
mzdarka renca
03.10.10,11:36
Tie % určite nemôžu byť, to by nebolo zachovanie zásluhovosti, ja si myslím, že to by bolo len neodôvodnené roztváranie nožníc medzi vysokými a nízkymi dôchodkami. Zásluhovosť už bola raz zohľadnená pri výpočte dôchodku. Niekedy ešte podľa starého zákona sa zvyšovali dôchodky o pevnú sumu + percento. Bol to akýsi kompromis zachovania aj zásluhovosti, ale vtedy neboli také priepastné rozdiely medzi dôchodkami.

ja neviem, asi sa pohybujem medzi ľuďmi, ktorí majú 2 - 3 prac. pomery, naháňajú sa, pracujú viac ako ostatní, t.z., že mám na mysli to, že ako k tomu prídu takí, čo odvádzajú vyššiu sumu (samozrejme do max. VZ, aj keď ak by mali v jednom zamestnaní príjem vo výške max. VZ, nepotrebujú pracovať v 2 - 3 zamestnaniach) na starobné dôchodkové poistenie, ako tí, čo pracujú a zarábajú v jednom PP, kde príjem toho s jedným zamestnaním je rovný príjmu spomínaného poistenca v jednom PP, ktorý odvádza poistné z 2 - 3 PP a vynakladá podstatne vyššie úsilie.

PS: nejako som sa zamotala, ale verím, že chápeš, ako to myslím;)
Katy a R
03.10.10,11:51
Je to odôvodnené okrem iného aj tým, že ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 7 kalendárnych dní od skončenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania.

.. no ja si tiež myslím, že keď by chcel niekto zneužiť - stačí mu aj tých sedem dní. :mee:
prikláňam sa k Renčinmu návrhu ... z vlastnej skúsenosti a tiež odpozorované z okolia .. yakýto príklad : Ľudia si často odkladajú riešenie svojich zdravotných problémov na čas, kedy skončia PP (väčšinou sa vie dopredu, že budú prepustení).. tak pekne robia do konca - a prípadnú operáciu odložia na potom;). A tých sedem dní je niekedy málo na vybavenie ..:mee:
Viem, že 42 dní je jedna z najdlhších OL v EU ... ale nejaký kompromis by podľa mňa bol vhodný ..:confused:
Kvaka
03.10.10,12:04
ja neviem, asi sa pohybujem medzi ľuďmi, ktorí majú 2 - 3 prac. pomery, naháňajú sa, pracujú viac ako ostatní, t.z., že mám na mysli to, že ako k tomu prídu takí, čo odvádzajú vyššiu sumu (samozrejme do max. VZ, aj keď ak by mali v jednom zamestnaní príjem vo výške max. VZ, nepotrebujú pracovať v 2 - 3 zamestnaniach) na starobné dôchodkové poistenie, ako tí, čo pracujú a zarábajú v jednom PP, kde príjem toho s jedným zamestnaním je rovný príjmu spomínaného poistenca v jednom PP, ktorý odvádza poistné z 2 - 3 PP a vynakladá podstatne vyššie úsilie.

PS: nejako som sa zamotala, ale verím, že chápeš, ako to myslím;)
Chápem ťa, len to, že má niekto vyššie odvody, má zatiaľ garantovaný aj vyšší dôchodok, výpočet je založený na zásluhovosti, to mu nikto neberie, aspoň zatiaľ. Tam tá zásluhovosť je. Ale valorizácia dôchodku je určená na zvýšené potreby dôchodcov v súvislosti s infláciou (mala by vždy predstavovať aj určité % príjmu, ale valorizáciu v dôsledku nárastu priemernej mzdy zrušili). Ak bude inflácia napr. 3%, tak sa každému pridá nejaká rovnaká suma, ktorá tie 3% zohľadní. Teraz je to tak, že k dôchodku 800€ by sa pridali 3%, čiže 24€, a k dôchodku 300€ by tie 3% predstavovali len 9€. Obidvom dôchodcom zdražel tovar rovnako, ale jeden na to dostal skoro 3x viac.
Jeden fakt je, že určovanie inflácie podľa zákona neodráža aktuálnu infláciu a teda aktuálne potreby dôchodcov. Môže sa stať, že inflácia bude určená 1%, ale v ďalšom období sa prudko zvýši, veď pôjde ruka v ruke s novelami zákonov, podľa ktorých budú vyššie náklady na všetko.
Kvaka
03.10.10,12:12
.. no ja si tiež myslím, že keď by chcel niekto zneužiť - stačí mu aj tých sedem dní. :mee:
prikláňam sa k Renčinmu návrhu ... z vlastnej skúsenosti a tiež odpozorované z okolia .. yakýto príklad : Ľudia si často odkladajú riešenie svojich zdravotných problémov na čas, kedy skončia PP (väčšinou sa vie dopredu, že budú prepustení).. tak pekne robia do konca - a prípadnú operáciu odložia na potom;). A tých sedem dní je niekedy málo na vybavenie ..:mee:
Viem, že 42 dní je jedna z najdlhších OL v EU ... ale nejaký kompromis by podľa mňa bol vhodný ..:confused:
Ja s tebou len súhlasím, tá doba je naozaj veľmi krátka, nie každý má od úradu práce nárok na podporu, a to či si uviedla ako argument, je svätá pravda. Každý, kto môže, svoje zdravie takto rieši, lebo v novom pracovnom pomere a mať pred sebou nejaké resty na zdraví, operáciu, atď, to nie je fér ani voči novému zamestnávateľovi.
Kvaka
03.10.10,12:19
to je síce fajn, a čo prípady, keď nemá nárok na podporu v nezamestnanosti a občanovi chýba k nároku napr. 1 deň?
Sú nejaké zmeny aj v poistení v nezamestnanosti. Ak poistenec v rozhodujúcom období na určenie výšky dávky v nezamestnanosti nemal vymeriavací základ z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, posúva sa rozhodujúce obdobie pred obdobie, v ktorom sa čerpala rodičovská dovolenka, čím sa zabezpečuje výška dávky v nezamestnanosti zo skutočného vymeriavacieho základu dosahovaného pred nástupom na materskú dovolenku, pričom tento vymeriavací základ nesmie byť nižší ako minimálny vymeriavací základ. To platí aj pre fyzickú osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti, ktorá získala menej ako 31 dní dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.
veronikasad
03.10.10,12:24
Sú nejaké zmeny aj v poistení v nezamestnanosti. Ak poistenec v rozhodujúcom období na určenie výšky dávky v nezamestnanosti nemal vymeriavací základ z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, posúva sa rozhodujúce obdobie pred obdobie, v ktorom sa čerpala rodičovská dovolenka, čím sa zabezpečuje výška dávky v nezamestnanosti zo skutočného vymeriavacieho základu dosahovaného pred nástupom na materskú dovolenku, pričom tento vymeriavací základ nesmie byť nižší ako minimálny vymeriavací základ. To platí aj pre fyzickú osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti, ktorá získala menej ako 31 dní dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.
Kvaka, to asi nie je ten prípad, o ktorom píše renča.
Toto sa bude vzťahovať na mamičky po návrate z rodičovskej dovolenky, ktoré si dobrovolným poistením v nezamestnanosti zvyšovali VZ na dávku v nezamestnanosti.
Kvaka
03.10.10,12:35
Kvaka, to asi nie je ten prípad, o ktorom píše renča.
Toto sa bude vzťahovať na mamičky po návrate z rodičovskej dovolenky, ktoré si dobrovolným poistením v nezamestnanosti zvyšovali VZ na dávku v nezamestnanosti.
Veronika, nie je, ale je tam aj tá posledná veta? To platí aj pre fyzickú osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti, ktorá získala menej ako 31 dní dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Ako si to vysvetľuješ ty? Lebo mi to nie je celkom jasné. Môže sa takto ochrániť?
Ale je mi jasné, kto bude chcieť využiť túto krátku ochrannú dobu, dá sa vypísať do 7 dní, takže úprava v zákone sa minie účinkom.
veronikasad
03.10.10,12:37
Veronika, nie je, ale je tam aj tá posledná veta? To platí aj pre fyzickú osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti, ktorá získala menej ako 31 dní dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Ako si to vysvetľuješ ty? Lebo mi to nie je celkom jasné. Môže sa takto ochrániť?
Ale je mi jasné, kto bude chcieť využiť túto krátku ochrannú dobu, dá sa vypísať do 7 dní, takže úprava v zákone sa minie účinkom.
Ak mu chýba nejaká doba poistenia, môže sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti, ale skôr ako sa zaeviduje na úrade práce. Keď to zistí počas evidencie - má smolu. Pretože po vyradení na vlastnú žiadosť ho zaradia do evidencie tuším až o tri mesiace
Katy a R
03.10.10,12:57
Veronika, nie je, ale je tam aj tá posledná veta? To platí aj pre fyzickú osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti, ktorá získala menej ako 31 dní dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Ako si to vysvetľuješ ty? Lebo mi to nie je celkom jasné. Môže sa takto ochrániť?
.....

.. no podľa mňa .. ak ide o osobu, čo má VZ a chýba jej ten jeden deň (ako Renča písala) .. tak sa môže prihlásiť na DPvN (aj na jeden deň;)) .. a potom sa evidovať. Dávka bude.
Ale ak nemá VZ (ide o mamičky po RD) .. a DPvN bute trvať menej ako 31 dní .. tak budú brať do úvahy VZ pred RD.
neviem, či správne :confused::confused::confused:
veronikasad
03.10.10,13:27
.. no podľa mňa .. ak ide o osobu, čo má VZ a chýba jej ten jeden deň (ako Renča písala) .. tak sa môže prihlásiť na DPvN (aj na jeden deň;)) .. a potom sa evidovať. Dávka bude.
Ale ak nemá VZ (ide o mamičky po RD) .. a DPvN bute trvať menej ako 31 dní .. tak budú brať do úvahy VZ pred RD.
neviem, či správne :confused::confused::confused:
Katy, VZ pred RD nie - pozri

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209501&FileName=zz2010-00052-0209501&Rocnik=2010&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=51&Flags=160&IndexFile=zz2010&Text=zákon+o+sociálnom+poistení (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209501&FileName=zz2010-00052-0209501&Rocnik=2010&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=51&Flags=160&IndexFile=zz2010&Text=z%C3%A1kon+o+soci%C3%A1lnom+poisten%C3%AD)

a odkaz na § 138 odst. 9 Zákona o sociálnom poistení
Kvaka
03.10.10,15:13
Urobila som taký prehľad § 108 o výške dávke v nezamestnanosti, jedna zmena bola od 1.9.2010 (modrou farbou) a navrhnuté zmeny od 1.1.2011 sú vyznačené červenou farbou. Ak som urobila nejakú chybu, prosím o nahlásenie, opravím Ide mi len o to, aby tí, čo s tým pracujú, to mali prehľadnejšie.

§ 108
Výška dávky v nezamestnanosti
(1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.
(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu,2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu poistenca uvedeného v § 104 ods. 1 a 3 je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, a poistenca uvedeného v § 104 ods. 2 je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú tri roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 1, alebo nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 2, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ je vymeriavací základ podľa § 138 ods. 9, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.
„(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, „ods. 5“ ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.“. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti podľa § 104a, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.

(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 31 dní poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 31 dní, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.

(4) (5) Denný vymeriavací základ na určenie výšky dávky v nezamestnanosti je najviac vo výške určenej ako
podiel trojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu a čísla 365. Denný vymeriavací základ podľa prvej vety sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
(5) (6) Všeobecný vymeriavací základ podľa odseku 4 je
a) v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti,
b) v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.


Doplním prechodné ustanovenie k zmene od 1.10.2010
㤠293bo
Prechodné ustanovenie k úprave účinnej od 1. septembra 2010
Ak poistenec bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie pred 1. septembrom 2010, nárok na dávku v nezamestnanosti sa posudzuje a jej suma sa určuje aj po 31. auguste 2010 podľa zákona účinného do 31. augusta 2010.“.

a ešte navrhované znenie § 138 ods. 5, na ktoré sa odkazuje vyššie:
§ 138 ods. 5 Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
Katy a R
04.10.10,08:34
Kvaka
06.10.10,11:43
Chcem sa opýtať, ako sa vám zdá úprava zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, kde sa dopĺňa v § 8 ods. 4 rozhodujúce obdobie o druhú vetu:
§ 8 ods. 4: Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v odseku 1 je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu.15). Rozhodujúce obdobie zamestnanca, ktorému vznikla dočasná pracovná neschopnosť v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo nemocenské poistenie, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.

„15) § 54 ods. 1, 2, 7 a 8 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov

Mne to nejako nesedí, to bude znamenať, že náhrada príjmu pri DPN bude mať iné rozhodujúce obdobie ako dávky od poisťovne?
Kvaka
07.10.10,12:50
Pozerala som novelu zákona o sociálnom poistení, konkrétne jej článok II. v ktorom sa novelizuje zákon č. 462/2003 o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, a zdá sa mi, že sú vymenené odôvodnenia k bodom 3 a 4 novely zákona o náhrade príjmu.
Bod 3 novely zákona o náhrade príjmu:
3. V § 4 sa nad slovom „práceneschopného3) vypúšťa odkaz 3.
Poznámka pod čiarou k odkazu 3 sa vypúšťa.
Odôvodnenie k bodu 3:
V súvislosti s novo definovaným vymeriavacím základom zamestnanca podľa zákona č. 461/2003 Z. z. sa navrhuje zmeniť odkaz v poznámke pod čiarou. Navrhuje sa, aby vymeriavacím základom zamestnanca podľa novely zákona 461/2003 Z. z. bol celý jeho príjem zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti, a to bez výnimiek.

Bod 4 novely zákona o náhrade príjmu:
4. Poznámka pod čiarou k odkazu 5 znie:
„5) § 138 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.“.
Odôvodnenie k bodu 4:
Ide o legislatívnotechnickú úpravu.
Kvaka
07.10.10,14:03
Náhrada príjmu pri PN po novom.
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v odseku je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu.15). Ak mu vznikla DPN v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo nemocenské poistenie, je rozhodujúcim obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla DPN.
Podľa odkazu 15 na § 54 ods. 1, 2, 7 a 8 zákona č. 461/2003 Z. z., je rozhodujúce obdobie poistenia kalendárny rok pred kalendárnym rokom, v ktorom vznikla DPN.
- ak trvalo poistenie v predchádzajúcom roku najmenej 31 dní, rozhodujúca doba je od vzniku poistenia do konca roka,
- ak vznikla DPN v roku vzniku poistenia, ktoré trvalo najmenej 31 dní, rozhodujúce obdobie je od vzniku poistenia do konca mesiaca pred vznikom DPN.
Novelou sa doplnilo v zákone o náhrade príjmu aj rozhodujúce obdobie zamestnanca, ktorému vznikla DPN v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo nemocenské poistenie.

Ako sa však bude počítať náhrada príjmu, ak vznikne poistenie napr. 15. januára 2011 a zamestnanec ochorie 5. februára 2011. (je to menej ako 31 dní poistenia). Zákon o sociálnom poistení toto rieši len pre nemocenské dávky. Alebo ak bude trvať poistenie menej ako 31 dní v roku 2011 a zamestnanec ochorie 1.januára 2012?
Možno mi niečo ušlo, ale ako si to vysvetľujete vy?
tibor1000
16.10.10,13:24
DObrý deň prajem,prosím Vás,mení sa niečo pri nemocenskom-konkrétne pri nástupe na materskú a vyplácanie materskej
keď si budúca mamička napr. 3 mesiace pred nástupom na materskú nájde nové zamestnanie,ako sa bude počítať nárok na materskú? z nového príjmu,alebo sa konkrétne tohto týka nová zmena?

Vopred ďakujem za odpoveď
Kvaka
16.10.10,14:50
DObrý deň prajem,prosím Vás,mení sa niečo pri nemocenskom-konkrétne pri nástupe na materskú a vyplácanie materskej
keď si budúca mamička napr. 3 mesiace pred nástupom na materskú nájde nové zamestnanie,ako sa bude počítať nárok na materskú? z nového príjmu,alebo sa konkrétne tohto týka nová zmena?

Vopred ďakujem za odpoveď
Ak bude nemocenské poistenie trvať minimálne 31 dní, tak materské sa bude počítať z nového príjmu. Ak by bola doba poistenia kratšia ako 31 dní, rozhodujúcim obdobím na určenie denného vymeriavacieho základu bude predchádzajúci kalendárny rok, a to bez ohľadu na to, či v rozhodujúcom období trvalo nemocenské poistenie nepretržite.
tibor1000
16.10.10,15:39
Ak bude nemocenské poistenie trvať minimálne 31 dní, tak materské sa bude počítať z nového príjmu. Ak by bola doba poistenia kratšia ako 31 dní, rozhodujúcim obdobím na určenie denného vymeriavacieho základu bude predchádzajúci kalendárny rok, a to bez ohľadu na to, či v rozhodujúcom období trvalo nemocenské poistenie nepretržite.

ďakujem Ti moc Kvaka
a to je už nový návrh zákona? tých 31 dní poistenie pred nástupom na nemocenské?

som sa dopočul,že sa bude rušiť aj dobrovolné nemocenské pripoistenie?
(neviem či som to správne počul.. jedna pani povedala ;)
Andyke
16.10.10,15:49
tibor1000
16.10.10,16:52
Prečítaj návrh zákona schválený vládou tu :
http://www.rokovania.sk/File.aspx/Vi...3?prefixFile=m_


andyke, mne ta stranka nechce nič načitať:(
Bad Request
veronikasad
16.10.10,16:55
Ak bude nemocenské poistenie trvať minimálne 31 dní, tak materské sa bude počítať z nového príjmu. Ak by bola doba poistenia kratšia ako 31 dní, rozhodujúcim obdobím na určenie denného vymeriavacieho základu bude predchádzajúci kalendárny rok, a to bez ohľadu na to, či v rozhodujúcom období trvalo nemocenské poistenie nepretržite.
Anka, toto mi nie je jasné v prípade zmeny zamestnávatela...
Kvaka
16.10.10,17:05
Anka, toto mi nie je jasné v prípade zmeny zamestnávatela...
Veronika, niekde v tlači som čítala, že návrh novely v tomto bode znamenal len kozmetickú úpravu, a naďalej sa bude dať výška materskej ovplyvniť, ak poistenie trvalo najmenej 31 dní, takže neskúmala som podrobnosti. To, čo som v predchádzajúcom príspevku napísala, je prevzaté z dôvodovej správy.
veronikasad
16.10.10,17:09
Veronika, niekde v tlači som čítala, že návrh novely v tomto bode znamenal len kozmetickú úpravu, a naďalej sa bude dať výška materskej ovplyvniť, ak poistenie trvalo najmenej 31 dní, takže neskúmala som podrobnosti. To, čo som v predchádzajúcom príspevku napísala, je prevzaté z dôvodovej správy.
Anka, nie to som tým myslela. Ak naozaj nebudem špekulovať so zmenou VZ, ale z nejakého dôvodu prídem o zamestnanie (napr. ukončenie prac.pomeru na dobu určitú) a podarí sa mi najsť nové zamestnanie, v ktorom budem menej ako 31 dní pred nástupom na materskú, materská sa v tomto prípade bude vypočítavať za predch. kal. rok - z príjmu predchádzajúceho zamestnávatela ?
Kvaka
16.10.10,17:12
andyke, mne ta stranka nechce nič načitať:(
Bad Request
Zákon aj s dôvodovou správou je v zadaní témy.
tibor1000
16.10.10,17:44
ďakujem Vám všetkým,moc ste nám radami pomohli
pekný večer prajem
Kvaka
16.10.10,18:29
ďakujem Vám všetkým,moc ste nám radami pomohli
pekný večer prajem
Je treba si pozrieť aj prechodné ustanovenia k navrhovaným úpravám, ale nezabúdajme, že návrh novely zákona nie je ešte schválený.
Kvaka
27.10.10,14:33
Rada by som sa vrátila ešte k prechodným ustanoveniam v návrhu novely zákona o sociálnom poistení, týkajúcich sa predčasných dôchodcov. V denníku Pravda som čítala článok, Komu sa oplatí pracovať a pre koho je výhodnejší dôchodok.
http://peniaze.pravda.sk/komu-sa-oplati-pracovat-a-pre-koho-je-vyhodnejsi-dochodok-pz0-/sk_dochodky.asp?c=A101001_140458_sk_dochodky_p59
Sú tam príklady, ktorým celkom nerozumiem.
Napr. tento:
Predčasný dôchodca pracuje vo verejnej správe. Poberá raz taký vysoký plat, ako je jeho predčasný dôchodok. Bude pre neho teda výhodnejšie, ak zostane v práci a nebude sa mu tak z dôchodku krátiť každý mesiac 0,5 percenta. Keby náhodou prišiel o prácu, môže sa vrátiť do predčasného dôchodku.

V prechodných ustanoveniach v § 293bt je napísané:
(3) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28. februári 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká od splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28. februári 2011. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do 28. februára 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a za obdobie po 28. februári 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2011.

Nárok na výplatu mu vznikne ukončením zamestnania. To mi je jasné.
Suma dôchodku sa určuje za obdobie do konca februára 2011 dopočítaním OMB/2 x ADH x obdobie poistenia od priznania dôchodku do 28.2.2011, potom podľa nového zákona ako súčin ADHxobdobie od 1.marca 2011 do skončenia pracovného pomeru.
Nikde tu nevidím, že má nejakú výhodu, že sa mu "z dôchodku nekráti 0,5% za každých 30 dní poistenia" bez poberania dôchodku. To už sa mu krátilo pri výpočte predčasného dôchodku a zákon nikde nerieši, že mu príslušné krátené % vrátia. U poberateľov riadnych starobných dôchodkov je to riešené, za poistenie (prácu) bez poberania dôchodku sa im o tých 0,5% za každých 30 dní dôchodok zvyšuje, to v zákone je.
Ak by mu mal byť predčasný dôchodok nanovo vypočítaný podľa navrhovaného § 68 ods. 1, tak by v prechodných ustanoveniach muselo byť napísané "nárok na predčasný dôchodok mu opätovne vznika" a nie nárok na výplatu.
Mária27
27.10.10,16:01
Nebude to tak, že keď sa normálnemu dôchodcovi zvyšuje, predčasnému by sa malo tiež zvyšovať a súčasne znižovať, tak je to fifti-fifti? Po dovŕšení veku už bude tiež normálny. Pekne to zneje:D
Kvaka
27.10.10,16:20
Nebude to tak, že keď sa normálnemu dôchodcovi zvyšuje, predčasnému by sa malo tiež zvyšovať a súčasne znižovať, tak je to fifti-fifti? Po dovŕšení veku už bude tiež normálny. Pekne to zneje:D
No asi by to tak malo byť, ale v návrhu zákona je nový „§ 68 Určenie sumy predčasného starobného dôchodku

(1) Suma predčasného starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty znížený o 0,5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.
(2) Ak poistenec bol povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba po priznaní predčasného starobného dôchodku, k sume predčasného starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku nároku na jeho výplatu sa odo dňa zániku tohto dôchodkového poistenia pripočíta suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku tohto dôchodkového poistenia. Na hodnotu osobného mzdového bodu podľa prvej vety prevyšujúcu hodnotu 3 sa neprihliada.

Ak čítam z prechodných ustanovení, že nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do 28. februára 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a za obdobie po 28. februári 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2011, tak mi nie je jasné, ako to budú počítať.
Lebo podľa mňa pre toho, komu už bol priznaný predčasný dôchodok platí odsek 2, teda sa mu to dopočíta z plných OMB, ale nikde v tomto odseku nevidím to, čo je u starobných dôchodcov, navýšenie o 0,5%.

§ 66 ods. 2 Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku sa určí podľa odseku 1 a pripočíta sa k nej suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Takto určená suma starobného dôchodku sa zvýši o 0, 5 % za každých 30 dní dôchodkového poistenia získaných po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku alebo jeho časti.
Kvaka
27.10.10,16:25
Nebude to tak, že keď sa normálnemu dôchodcovi zvyšuje, predčasnému by sa malo tiež zvyšovať a súčasne znižovať, tak je to fifti-fifti? Po dovŕšení veku už bude tiež normálny. Pekne to zneje:D
Áno, po dovŕšení dôchodkového veku to už bude platiť, že sa mu zvyšuje, ak bude pracovať bez poberania dôchodku. Ale ak mu bol priznaný predčasný dôchodok napr. v roku 2006, a dovŕši dôchodkový vek až v roku 2012, krátili mu pri výpočte dôchodku až 36%, ale teraz bude ešte dva roky bez predčasného dôchodku a kde mu tých 12% za tieto dva roky poistenia bez poberania dôchodku pridajú? Podľa čoho? Takto by nový zákon spôsoboval retroaktivitu.
Mária27
27.10.10,16:35
Pokiaľ má nárok len na predčasný, ktorého výplata sa zastaví, prakticky je to normálne zarábajúci človek až do dátumu nároku na normálny starobný dôchodok. Nemá sa mu prečo pridávať 0,5.
Napr. má ešte jeden rok do normálneho dôchodku. Normálne sa mu vypočíta dôchodok za ten jeden rok (bez pridania0,5) a to sa pripočíta k pôvodne vyplácanému predčasnému dôchodku (čo bol zastavený). Ten predčasne vyplácaný sa mu nebude dorátavať, lebo ho bral, čo normálny pracujúci nebral - to by ho musel vrátiť!
Kvaka
27.10.10,17:17
Pokiaľ má nárok len na predčasný, ktorého výplata sa zastaví, prakticky je to normálne zarábajúci človek až do dátumu nároku na normálny starobný dôchodok. Nemá sa mu prečo pridávať 0,5.
Napr. má ešte jeden rok do normálneho dôchodku. Normálne sa mu vypočíta dôchodok za ten jeden rok (bez pridania0,5) a to sa pripočíta k pôvodne vyplácanému predčasnému dôchodku (čo bol zastavený). Ten predčasne vyplácaný sa mu nebude dorátavať, lebo ho bral, čo normálny pracujúci nebral - to by ho musel vrátiť!
Mária, viem, ako to myslíš, len niektorým nezamestnaným priznali predčasný dôchodok pred 5-6 rokmi, potom si ešte našli prácu. Také boli podmienky, niektorým sa ťažko rozhodovalo, priateľkin manžel tak išiel. Už ho nik nechcel zamestnať, ale podarilo sa nakoniec. Mal nárok na predčasný dôchodok. A odvádzal poistné odvody zo zamestnania. Teraz má do dovŕšenie dôchodkového veku ešte 3 roky, bude pracovať, ale tie tri roky už nemôže poberať predčasný dôchodok, hoci tie tri roky v minulosti spôsobili krátenie dôchodku o 18%, lebo mal možnosť poberať predčasný dôchodok až do dovŕšenia dôchodkového veku, teda aj tie tri roky. Ak mu zmenili podmienky, nech mu to prepočítajú, to krátenie o 6% za rok nech mu upravia tak, aby tie tri roky, ktoré nebude poberať dôchodok, tam nefigurovali. Predčasný dôchodok síce bral, ale nie celú dobu do dôchodkového veku, ako mu pôvodne priznali.
Kvaka
27.10.10,17:19
Pokiaľ má nárok len na predčasný, ktorého výplata sa zastaví, prakticky je to normálne zarábajúci človek až do dátumu nároku na normálny starobný dôchodok. Nemá sa mu prečo pridávať 0,5.
Napr. má ešte jeden rok do normálneho dôchodku. Normálne sa mu vypočíta dôchodok za ten jeden rok (bez pridania0,5) a to sa pripočíta k pôvodne vyplácanému predčasnému dôchodku (čo bol zastavený). Ten predčasne vyplácaný sa mu nebude dorátavať, lebo ho bral, čo normálny pracujúci nebral - to by ho musel vrátiť!
Ešte inak, on ho predsa "vráti", v tomto prípade tým, že ho nepoberá.
martuli
27.10.10,17:26
Bude sa meniť aj príloha č.4 Miera poklesu?
Kvaka
27.10.10,17:50
Bude sa meniť aj príloha č.4 Miera poklesu?
Príloha č. 4 nie je v návrhu novely menená.
Kvaka
02.11.10,18:07
Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne predložená na schválenie, sa bude meniť pozmeňovacími návrhmi poslancov.
Podľa dnešnej správy z médií bude pravdepodobne nárok na materské po dobu 34 týždňov vo výške 60 percent z hrubej mesačnej mzdy.

Citát: Postupné predlžovanie materskej dovolenky a postupné zvyšovanie dávky v materstve predložia koaliční poslanci vo svojom pozmeňovacom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne v Národnej rade. V ďalších troch rokoch má rásť každoročne až do roku 2014 o päť percent na konečných 75 percent z hrubej mzdy. Zároveň sa má jej poberanie predĺžiť zo súčasných 28 týždňov každoročne o šesť týždňov na konečných 52 týždňov.

http://peniaze.pravda.sk/vyssie-materske-ma-byt-od-januara-realitou-fjh-/sk-pstat.asp?c=A101102_131036_sk-pstat_p59
Kvaka
02.11.10,23:36
http://aktualne.centrum.sk/domov/clanek.phtml?id=1219137&ic=1

Názov: Čo bude s dôchodkami? Pýtajte sa Jozefa Mihála. Minister na otázky odpovie 3. novembra od 14.00.
Kvaka
03.11.10,11:42
http://aktualne.centrum.sk/domov/clanek.phtml?id=1219137&ic=1

Názov: Čo bude s dôchodkami? Pýtajte sa Jozefa Mihála. Minister na otázky odpovie 3. novembra od 14.00.
Nezabudnite posielať otázky k témam uvedeným v článku. Ja som sa pýtala na tie predčasné dôchodky, som veľmi zvedavá.
Kvaka
03.11.10,13:57
Nezabudnite posielať otázky k témam uvedeným v článku. Ja som sa pýtala na tie predčasné dôchodky, som veľmi zvedavá.
mimotemy Bola som s otázkou prvá, ale zatiaľ odpoveď nemám.
Ale niečo som našla
Odpovězeno: 03. 11. | 14:04Autor: Danila

Otázka: Vážený pán minister, zaujíma ma Váš postoj s odstupom času k Vášmu poradenstvu mamičkám, dôchodcom, ba každej fyzickej osobe, vrátane návodov, ako čo najviac získať prostredníctvom sociálnych dávok, teda za čias ministrovania pani Tomanovej.

Jozef Mihál: K tomu toľko - dobrovoľné nemocenské poistenie ako možnosť získať nemocenské dávky v zákone zostáva, diery v zákone, ktoré umožňovali legálnu špekuláciu však rušíme.
Kvaka
05.11.10,17:27
Dnes som čítala, že tretí pilier zostane zvýhodnený, ale len čiastočne. Podľa návrhu by sa z príspevku na tretí pilier nemali platiť odvody na sociálne poistenie. Zrušenie daňovej úľavy by však zostalo podľa pôvodného návrhu.
"Zavedieme do zákona o sociálnom poistení výnimku podľa ktorej sa príspevok zamestnávateľa na tretí dôchodkový pilier nebude započítavať do vymeriavacieho základu zamestnanca. Z príspevku zamestnávateľa sa nebudú platiť odvody na sociálne poistenie," povedal minister Mihál.

Zdroj: http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1219282
Rozalka
05.11.10,17:52
Bola som dnes na jednom workshope, kde pán minister potvrdil, že toto je obsiahnuté v jednom pozmeňujúcom návrhu.
durisovad
05.11.10,17:54
Nie je zivotne poistenie tiez urcitym druhom sporenia na stare kolena? Preco nemoze zostat danovo zvyhodnene? Alebo ze by poistovne lobovali horsie ako DSS-ky?
Kvaka
05.11.10,18:21
Bola som dnes na jednom workshope, kde pán minister potvrdil, že toto je obsiahnuté v jednom pozmeňujúcom návrhu.
Kiežby bolo takých pozmeňujúcich návrhov viac.
Xanti
06.11.10,07:37
Mňa zaujal v danej novele tento § 30 a hlavne tá časť b) ktorú som zvýraznila.



㤠30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca
Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak
a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote a
b) za obdobie, v ktorom trvá dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nemá právo na príjem podľa osobitného predpisu;48a) za takýto príjem sa nepovažujú príplatok k náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, príplatok k nemocenskému, príplatok k ošetrovnému a príplatok k materskému podľa osobitného predpisu,48b) príjem z prostriedkov sociálneho fondu podľa osobitného predpisu48c) a príjem zamestnanca súvisiaci s poskytnutím motorového vozidla zamestnávateľom na používanie na služobné a súkromné účely.“.
Mnoho ľudí, ani nevie ako, je registrovaných v NBS ako sprostredkovatelia poistení a podobných náležitostí. Oni na to možno aj zabudli, nevykonávajú činnosť napríklad alebo to robia sem tam popri zamestnaní a veľmi sporadicky im príde na účet provízia s tejto činnosti, ktorej výplatu oni neovplyvnia.



A ked som si čítala tento §30 v navrhovanej novele a chápem to tak, že ak robím a onemocniem tak nedostanem vyplatenú nemocenskú, ak mi náhodou príde na účet provízia napr. 20 eur z činnosti, ktorú som urobila napr. pred rokom, lebo tento príjem je zdaniteľný podľa osobitného predpisu.
Chápem dobre tento §30?
Kvaka
06.11.10,10:17
Mňa zaujal v danej novele tento § 30 a hlavne tá časť b) ktorú som zvýraznila.


Mnoho ľudí, ani nevie ako, je registrovaných v NBS ako sprostredkovatelia poistení a podobných náležitostí. Oni na to možno aj zabudli, nevykonávajú činnosť napríklad alebo to robia sem tam popri zamestnaní a veľmi sporadicky im príde na účet provízia s tejto činnosti, ktorej výplatu oni neovplyvnia.

A ked som si čítala tento §30 v navrhovanej novele a chápem to tak, že ak robím a onemocniem tak nedostanem vyplatenú nemocenskú, ak mi náhodou príde na účet provízia napr. 20 eur z činnosti, ktorú som urobila napr. pred rokom, lebo tento príjem je zdaniteľný podľa osobitného predpisu.
Chápem dobre tento §30?
Xanti, máš pravdu, podľa mňa sa toto bude musieť spresniť v novele.
V dôvodovej správe k tomuto bodu som našla toto:
Sprísňujú sa všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca a to vylúčením možnosti vzniku nároku na nemocenskú dávku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky vyplácanej po zániku nemocenského poistenia a nárok na dávku sa navrhuje podmieniť stratou príjmu, nakoľko účelom poskytovania nemocenských dávok je nahradiť uchádzajúci príjem.

Keď si pozriem poznámku pod čiarou k odkazu 48a), tak zamestnanec nemá nárok na dávku, ak má právo na príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 a § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Myslím si, že je tam viac príjmov, ktoré tam nepatria, napr. príjmy podľa § 5 ods. 3, to je úplný nezmysel, alebo ak zamestnanec podniká, prídu mu na účet príjmy z činnosti, vykonávanej pred PN, napr. uhradené faktúry z predchádzajúcich období. Nepozerala som, či je to niekde inak poriešené, ale určite je v zákone nejaká nezrovnalosť, ktorá sa vyrieši poslaneckým návrhom.

Ešte k tomu príjmu, aký je rozdiel medzi tým, že má právo na príjem a má príjem. Možno tu je ten pes zakopaný ??
sito
06.11.10,11:07
Niekde na porade som čítal, že právo je vyššia moc. Právo má každý, no moc nie, ešte že nie vyššiu, nedaj bože najvyššiu.
Kvaka
06.11.10,12:15
V tomto prípade, čo uviedla Xanti, príjem provízie z činnosti, ktorú urobila napr. pred rokom, je možné chápať aj tak, že by jej právo na príjem vzniklo v čase, keď nebola PN a nie je rozhodujúce, kedy by jej príjem vyplatili.
Mohol by sa dať § 30 písm b) takto vysvetliť?
brčko
06.11.10,15:15
Mňa zaujal v danej novele tento § 30 a hlavne tá časť b) ktorú som zvýraznila.



Mnoho ľudí, ani nevie ako, je registrovaných v NBS ako sprostredkovatelia poistení a podobných náležitostí. Oni na to možno aj zabudli, nevykonávajú činnosť napríklad alebo to robia sem tam popri zamestnaní a veľmi sporadicky im príde na účet provízia s tejto činnosti, ktorej výplatu oni neovplyvnia.



A ked som si čítala tento §30 v navrhovanej novele a chápem to tak, že ak robím a onemocniem tak nedostanem vyplatenú nemocenskú, ak mi náhodou príde na účet provízia napr. 20 eur z činnosti, ktorú som urobila napr. pred rokom, lebo tento príjem je zdaniteľný podľa osobitného predpisu.
Chápem dobre tento §30?

Toto ma tiež napadlo v súvislosti napr. s tým, že napr. počas čerpania MD a poberania materského firma zanikne a je vyplatené odstupné + náhrada dovolenky. Tiež je to príjem podla § 5 zákona o dani z príjmov. V takom prípade nebude nárok na materské za daný mesiac?

Tiež v tomto § 30 vypali slová, že nárok na nem.dávku je aj v prípade, že splnil podmienky po ukončení nem.poistenia ale počas poberania nem.dávky.
Vo všeobecných podmienkach to zmizlo, ale v § 50 písm.b) to ostalo. Nerozumiem tomu, či teda nárok na materské vznikne aj v prípade, ked netrvá nem.poistenie ani mamička nie je v ochrannej lehote, ale ku dnu 6týž. pred očakávaným dnom pôrodu poberá nemocenské.

Tj. nerozumiem, či ak nesplním všeobecné podmienky podla § 30 ale splním podmienku podla § 50 ods.b) či nárok vzniká.

Dalej mi nie je jasné, ako to bude v prípade, ak mamička, čo čerpala za sebou MD a potom RD do troch rokov dieťaťa (t.j. mala vyše 2 a pol roka prerušené poistenie z dôvodu čerpania RD § 26 Zákona o sociálnom poistení) nastúpi do práce ale hned nastúpi na PN, ako sa jej bude rátať nemocnenské, ošetrovné, príp. dalšie materské, ak na očr/PN/MD nastúpi v čase do 31dní od nástupu do práce. T.j. jej nemocnenské poistenie netrvalo 31dní (v zákone sa nehovorí, že v prípade prerušenia poistenie z dôvodu čerpania RD sa považuje aj doba čerpania RD za trvanie poistenia pre účely rátania tých 31dní), takže by sa nem.dávka malo rátať z prechádzajúceho kalend. roku, v ktorom však nemá žiadny vym.základ (až na výnimky, čo možno budú mať dobrov. nem. poistenie), takže by sa dávka rátala z minimálnych odvodov? Je tam síce § 54 ods.5, kde sa hovorí, že pri určení rozhod. obdobia na zistenie denného VZ podla ods. 1 až 4 sa § 26 ods.5 nepoužije, toto ale nehovorí o tom, že sa dni prerušenia pred vznikom PN/očr/MD rátajú ako dni nem.poistenia.
Ak by nastupovala na MD/PN/Očr hned prvý den po ukončení RD, tak predpokladám, ostáva, že sa bude rátať z pravdepodobného VZ, podla § 57 ods.1 písm. b).

(už dávnejšie som chcela prispieť do tejto témy (no nielen tejto), no mám problémy s poradou, nechápem čo sa deje, napr. do tejto témy som sa dostala len cez citáciu, nedalo mi dole biele okienko aj ked som bola na poslednej strane ..., po odoslaní príspevku, už to biele okienko tam mám. Netuším, čo môžem robiť zle. )
Jana Motyčková
08.11.10,09:27
Mňa zaujal v danej novele tento § 30 a hlavne tá časť b) ktorú som zvýraznila.



Mnoho ľudí, ani nevie ako, je registrovaných v NBS ako sprostredkovatelia poistení a podobných náležitostí. Oni na to možno aj zabudli, nevykonávajú činnosť napríklad alebo to robia sem tam popri zamestnaní a veľmi sporadicky im príde na účet provízia s tejto činnosti, ktorej výplatu oni neovplyvnia.



A ked som si čítala tento §30 v navrhovanej novele a chápem to tak, že ak robím a onemocniem tak nedostanem vyplatenú nemocenskú, ak mi náhodou príde na účet provízia napr. 20 eur z činnosti, ktorú som urobila napr. pred rokom, lebo tento príjem je zdaniteľný podľa osobitného predpisu.
Chápem dobre tento §30?
Podľa informćií z MPSVaR (workshop 5.11.) by táto zmena nemala platiť, t.j. malo by platiť pôvodné znenie -(teraz platné) ale podstatné je, čo schvália v NR.
Jana Motyčková
08.11.10,10:02
Tiež v tomto § 30 vypali slová, že nárok na nem.dávku je aj v prípade, že splnil podmienky po ukončení nem.poistenia ale počas poberania nem.dávky.
Vo všeobecných podmienkach to zmizlo, ale v § 50 písm.b) to ostalo. Nerozumiem tomu, či teda nárok na materské vznikne aj v prípade, ked netrvá nem.poistenie ani mamička nie je v ochrannej lehote, ale ku dnu 6týž. pred očakávaným dnom pôrodu poberá nemocenské.
Tj. nerozumiem, či ak nesplním všeobecné podmienky podla § 30 ale splním podmienku podla § 50 ods.b) či nárok vzniká.

Posielam pripomienku.



Dalej mi nie je jasné, ako to bude v prípade, ak mamička, čo čerpala za sebou MD a potom RD do troch rokov dieťaťa (t.j. mala vyše 2 a pol roka prerušené poistenie z dôvodu čerpania RD § 26 Zákona o sociálnom poistení) nastúpi do práce ale hned nastúpi na PN, ako sa jej bude rátať nemocnenské, ošetrovné, príp. dalšie materské, ak na očr/PN/MD nastúpi v čase do 31dní od nástupu do práce. T.j. jej nemocnenské poistenie netrvalo 31dní (v zákone sa nehovorí, že v prípade prerušenia poistenie z dôvodu čerpania RD sa považuje aj doba čerpania RD za trvanie poistenia pre účely rátania tých 31dní), takže by sa nem.dávka malo rátať z prechádzajúceho kalend. roku, v ktorom však nemá žiadny vym.základ (až na výnimky, čo možno budú mať dobrov. nem. poistenie), takže by sa dávka rátala z minimálnych odvodov? Je tam síce § 54 ods.5, kde sa hovorí, že pri určení rozhod. obdobia na zistenie denného VZ podla ods. 1 až 4 sa § 26 ods.5 nepoužije, toto ale nehovorí o tom, že sa dni prerušenia pred vznikom PN/očr/MD rátajú ako dni nem.poistenia.
Ak by nastupovala na MD/PN/Očr hned prvý den po ukončení RD, tak predpokladám, ostáva, že sa bude rátať z pravdepodobného VZ, podla § 57 ods.1 písm. b).
Takto :
Ods.1 - RO je minulý rok, ak ďalej nie je uvedené inak :
ods.2a) - ak nem. poistenie vzniklo minulý rok - v tomto prípade nevzniklo (31 dní ma nezaujíma)
ods. 2b) - ak poistenie vzniklo tento rok - v tomto prípade nevzniklo (31 dní ma nezaujíma)
ods.3 - ak pred vznikom PN bol poistený menej ako 31 dní, RO je minulý rok - to je trochu divné znenie, ale nie je napísané že odkedy sa počíta tých 31 dní (teda aj 10 rokov dozadu) - čiže zrejme bola poistená viac ako 31 dní, teda ods. 3 sa na ňu nevzťahuje.
T.j. v ods.2-3 nie je v tomto prípade stanovené inak, t.j. platí ods.1 - RO je minulý rok - keďže príjem nemala, použije sa pravdepodobný DVZ (tak ako doteraz).
Inak celá tá podmienka 31 dní, aj keď rozumiem prečo tam je, je (tak ako je v návrhu) nedomyslená a bude robiť predovšetkým SP značné problémy a trúfam si povedať aj súdne spory alebo aspoň odvolania voči rozhodnutiu o dávke. Na MPSVaR si to čiastočne uvedomujú, ale neviem ako to dopadne.
Jana Motyčková
09.11.10,07:38
Tiež v tomto § 30 vypali slová, že nárok na nem.dávku je aj v prípade, že splnil podmienky po ukončení nem.poistenia ale počas poberania nem.dávky.
Vo všeobecných podmienkach to zmizlo, ale v § 50 písm.b) to ostalo. Nerozumiem tomu, či teda nárok na materské vznikne aj v prípade, ked netrvá nem.poistenie ani mamička nie je v ochrannej lehote, ale ku dnu 6týž. pred očakávaným dnom pôrodu poberá nemocenské.

Tj. nerozumiem, či ak nesplním všeobecné podmienky podla § 30 ale splním podmienku podla § 50 ods.b) či nárok vzniká.

Je možné, že ochranná lehota pre tehotné sa predĺži (info z workshopu 5.11.) a §50 písm. b) sa zo zákona vyhodí.
Kvaka
09.11.10,11:13
Posielam pripomienku.


Takto :
Ods.1 - RO je minulý rok, ak ďalej nie je uvedené inak :
ods.2a) - ak nem. poistenie vzniklo minulý rok - v tomto prípade nevzniklo (31 dní ma nezaujíma)
ods. 2b) - ak poistenie vzniklo tento rok - v tomto prípade nevzniklo (31 dní ma nezaujíma)
ods.3 - ak pred vznikom PN bol poistený menej ako 31 dní, RO je minulý rok - to je trochu divné znenie, ale nie je napísané že odkedy sa počíta tých 31 dní (teda aj 10 rokov dozadu) - čiže zrejme bola poistená viac ako 31 dní, teda ods. 3 sa na ňu nevzťahuje.
T.j. v ods.2-3 nie je v tomto prípade stanovené inak, t.j. platí ods.1 - RO je minulý rok - keďže príjem nemala, použije sa pravdepodobný DVZ (tak ako doteraz).
Inak celá tá podmienka 31 dní, aj keď rozumiem prečo tam je, je (tak ako je v návrhu) nedomyslená a bude robiť predovšetkým SP značné problémy a trúfam si povedať aj súdne spory alebo aspoň odvolania voči rozhodnutiu o dávke. Na MPSVaR si to čiastočne uvedomujú, ale neviem ako to dopadne.
Pozerám na tie odseky v § 54 a stále si myslím, že podmienku 31 dní (alebo 90 dní, ak sa to zmení), bude treba v novele presnejšie špecifikovať, takto môže mať viac výkladov.V akom období má trvať nemocenské poistenie menej ako 31(90) dní alebo najmenej 31(90) dní? Už som to tu niekde aj v inej téme písala. Ja ten odsek 3 v § 54 čítam vo vzťahu k odsekom 1 a 2b) a k zrušenému písm. c) v odseku 2 a vychádza mi to, že je to náhrada za vypustené písmeno c). Teda odsek 3 by znamenal, že sa myslí poistenie menej ako 31 dní v tom roku, v ktorom vznikne nárok na dávku. Špekulujem: Byť poistený menej ako 31 dní je aj nula dní? To by však nebol poistený. :confused:
V §57 je upravený odsek 2 druhá veta [/B] Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 3 nemali vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Podľa dôvodovej správy k úpravám § 54 a § 57 ods. 2 sa zmena navrhuje preto, aby pri existencii poistného pomeru kratšieho ako 31 dní, (zrejme pred vznikom nároku na dávku) rozhodujúcim obdobím na určenie denného vymeriavacieho základu bol predchádzajúci kalendárny rok, a to bez ohľadu na to, či v rozhodujúcom období trvalo nemocenské poistenie nepretržite. Ak v rozhodujúcom období poistenec nemal vymeriavací základ, nemocenské, ošetrovné a materské sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorým je jedna tridsatina 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov).
Jana Motyčková
09.11.10,12:03
Kvaka, ja si myslím, že ten §54 je celkom zle postavený (po novele) a myslím si že z toho budú len problémy. Konkréne toto som aj konzultovala súkromne na MPSVaR a obajsnili sme si to v čom sú a aké sú a budú problémy, ale ako to nakoniec dopadne neviem. Nechcem sa ďalej k §54 vyjadrovať, lebo ja by som bola najradšej keby sa to zatiaľ vrátilo do pôvodného stavu, kým sa nenájde iný, lepší spôsob ako zamedziť "zneužívaniu". Má sa budúci rok chystať veľká novela zákona o SP, tak nech sa to rieši až potom. Keďže toto je malá novela, tak tá veľká bude asi naozaj veľká.
Kvaka
10.11.10,18:03
Kvaka, ja si myslím, že ten §54 je celkom zle postavený (po novele) a myslím si že z toho budú len problémy. Konkréne toto som aj konzultovala súkromne na MPSVaR a obajsnili sme si to v čom sú a aké sú a budú problémy, ale ako to nakoniec dopadne neviem. Nechcem sa ďalej k §54 vyjadrovať, lebo ja by som bola najradšej keby sa to zatiaľ vrátilo do pôvodného stavu, kým sa nenájde iný, lepší spôsob ako zamedziť "zneužívaniu". Má sa budúci rok chystať veľká novela zákona o SP, tak nech sa to rieši až potom. Keďže toto je malá novela, tak tá veľká bude asi naozaj veľká.
Aj ja mám ten názor, aby sa to ponechalo zatiaľ tak. Načo stresovať terajšie budúce mamičky, veď kto im vie teraz dať výklad novely so zárukou?

Vieme určite len to, že rozhodujúce obdobie je vždy predchádzajúci kalendárny rok, ak nie je ustanovené inak.
Inak je ustanovené vtedy, ak poistenie vzniklo v predchádzajúcom roku a v roku, kedy vznikol nárok na dávku.
V navrhnutom znení v § 54 odseky 2 aj 3 nie sú jednoznačné.
Vychádzam z predpokladu, že novelou, ak to malo byť látanie diery v zákone, sa mala na účely určenia rozhodujúceho obdobia na výpočet dávky ustanoviť dĺžka trvania posledného (nového) poistenia , na aspoň 31 (90) dní, či už poistenie vzniklo v predchádzajúcom roku alebo v danom roku.
Ide len o to, ako chápať, či tá určená dĺžka poistenia má byť splnená v príslušnom roku, alebo pred čerpaním dávky.
Ak pred čerpaním dávky, tak v prípade podľa ods. 2 písm. a) by sa dala ovplyvniť výška dávky vznikom nového poistenia v poslednom mesiaci roka roka s maximálnym VZ, potom splniť podmienku 30 (90) dní aj s minimálnym VZ a začať čerpať dávku z maxima.
Takto by sa dali nájsť rôzne výklady aj v prípade vzniku dávky v roku vzniku poistenia (platí prepoklad splnenia podmienky 30 (90) dní poistenia do konca roku alebo pred dávkou?).
Rozalka
10.11.10,18:34
Je možné, že ochranná lehota pre tehotné sa predĺži (info z workshopu 5.11.) a §50 písm. b) sa zo zákona vyhodí.
Janka, aj ty si tam bola? nesedela si tak niekde bližšie ku dverám?
Jana Motyčková
11.11.10,08:00
Áno, sedela.
brčko
11.11.10,12:42
Janka Motyčková,
dakujem za odpoved, resp. asi odpovede. ( Predpokladám, to čo je citované v prísp. 62 od kvaka, je odpoved na moju otázku prísp. 58 k uplateneniu nároku na nem.dávku po RD. Ja bohužial vidím na mojom PC len príspevky v tejto téme do č.58 a potom od 61. Mám nejaké problémy bud s počítačom našim starým 10ročným alebo zatial to vyzerá, že len s pripájaním na poradou. Preto sa minimálne na porade zapájam. Ukazuje mi stále staré príspevky, ak už nejakú stranu otvorím atd. Aj túto stranu predpokladám že neskôr uvidím len s mojou odpovedou ako poslednou :( :( :()
Som si neuvedomila tie všetky súvislosti s prerušením poistenia v prípade RD. Tiež si myslím, že budú s týmto značné problémy v praxi. Ešte raz dakujem.
Katija
12.11.10,00:05
Áno, po dovŕšení dôchodkového veku to už bude platiť, že sa mu zvyšuje, ak bude pracovať bez poberania dôchodku. Ale ak mu bol priznaný predčasný dôchodok napr. v roku 2006, a dovŕši dôchodkový vek až v roku 2012, krátili mu pri výpočte dôchodku až 36%, ale teraz bude ešte dva roky bez predčasného dôchodku a kde mu tých 12% za tieto dva roky poistenia bez poberania dôchodku pridajú? Podľa čoho? Takto by nový zákon spôsoboval retroaktivitu.
Kvaka, ja si myslým, že § 293bt ods. 3 zavádza do zákona retroaktivitu, ktorá poškodí tých ktorých sa bude týkať.
Zatiaľ som nenašla v návrhu žiadnu kompenzáciu za skonfiškované predčasné dôchodky.

A § 67 ods. 4 zavádza zase do zákona diskrimináciu nietorých novodobých zamestnancov.
Myslím tým konateľov a spoločníkov s.r.o., ktorí nepoberali a nebudú poberať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti.
Ani jeden z tých, ktorým vznikne nárok, nebude môcť začať poberať budúci rok predčasný starobný dôchodok, lebo od 1.1.2011 sa aj oni zo zákona stanú povinne dôchodkovo poistenými zamestnancami.
No a tí spoločníci a konatelia, ktorí poberali predčasný dôchodok už pred 31.12.2011 31.12.2010 o neho po 1.3.2011 1.1.2011 retroaktívne podľa § 67 ods. 5 prídu a nebudú ho môcť poberať, kým budú vedení v OR ako spoločníci a konatelia. Že nemali a nebudú mať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti tvorcom návrhu v tomto prípade nevadí.
Jana Motyčková
12.11.10,07:40
Posielam pripomienku ohľadom §67 ods.4 a 5 a spoločníkov a pod. (dôchodkovo poistení bez príjmu).
Kvaka
12.11.10,10:45
Kvaka, ja si myslým, že § 293bt ods. 3 zavádza do zákona retroaktivitu, ktorá poškodí tých ktorých sa bude týkať.
Zatiaľ som nenašla v návrhu žiadnu kompenzáciu za skonfiškované predčasné dôchodky.

A § 67 ods. 4 zavádza zase do zákona diskrimináciu nietorých novodobých zamestnancov.
Myslím tým konateľov a spoločníkov s.r.o., ktorí nepoberali a nebudú poberať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti.
Ani jeden z tých, ktorým vznikne nárok, nebude môcť začať poberať budúci rok predčasný starobný dôchodok, lebo od 1.1.2011 sa aj oni zo zákona stanú povinne dôchodkovo poistenými zamestnancami.
No a tí spoločníci a konatelia, ktorí poberali predčasný dôchodok už pred 31.12.2011 o neho po 1.3.2011 retroaktívne prídu a nebudú ho môcť poberať, kým budú vedení v OR ako spoločníci a konatelia. Že nemali a nebudú mať žiadny príjem zo zárobkovej činnosti tvorcom návrhu v tomto prípade nevadí.
Katija, toto som nesledovala, ale máš pravdu, ak by spoločníci a konatelia nemali príjem, bola by to diskriminácia, ak budú povinne dôchodkovo poistení. Podľa mňa sa to v novele nedomyslelo nielen s § 54, ale aj s tými predčasnými dôchodkami.
mimotemy Nie som znalá zákona o sociálnom poistení v takom rozsahu, ako mnohí poraďáci tu, ktorí radia aj v iných obdobných témach vysoko fundovane tým, ktorí to potrebujú, najmä mamičkám, nezamestnaným, dobrovoľne poisteným. Mala som však pripomienku k predčasným dôchodkom, ale téma bola otvorená na Drakovi, kde ja prístup nemám. Tak som si dovolila otvoriť tému aj ja, s malou dušičkou, aby som pomohla aj tým, čo nemajú prístup na Draka. Teší ma, keď tu prispejete niečím, čo pomôže objasniť čokoľvek v novele.
dobrava
12.11.10,13:24
Prajem pekný deň, nie som na §, ale dlhšie študujem návrh zákona o SP, konkrétne zmeny v podpore v nezamestnanosti pre matky, ktoré boli na RD a zamestnávateľ im dal po ukončení RD výpoveď. Vie mi niekto, prosím objasniť, o aké zmeny sa jedná? Priateľke totiž zamestnávateľ povedal, že asi nebude mať pre ňu miesto po návrate z RD. Pracuje v TPP od roku 1992, medzitým bola na dvoch MD a teraz začiatkom decembra končí RD a nastupuje do práce - zatiaľ ... Musí si však ešte vyčerpať riadnu dovolenku, ktorá jej zostala spred nástupu na MD. Je to cca 35 prac. dní, takže fyzicky sa do zamestnania vráti niekedy v januári 2011. Chce si platiť z maxim. VZ, aby získala maximálnu podporu, ak by ju zamestnávateľ prepustil, nevie však, či si má začať platiť ešte počas rodič.dovolenky, alebo po ukončení RD /to by si platila rozdiel medzi max.VZ a VZ z čerpanej dovolenky?/, alebo kedy si má začať platiť?
V novele je niečo o najmenej 31 dňoch, neviem však, ako by to bolo najlepšie pre ňu, aby získala maxim. podporu - ak sa ešte v tejto veci niečo robiť dá ...
Ďakujem za každú odpoveď.
Jana Motyčková
12.11.10,13:49
Ak si tú dovolenku naozaj bude čerpať, stačí sa jej pripoistiť počas čerpania dovolenky.
dobrava
12.11.10,14:35
Áno, dovolenku si začína čerpať ihneď po ukončení rodič.dovolenky, potom sa zamestnávateľ rozhodne, ako s ňou "naloží".Rozumiem tomu tak, že má začať s platením od prvého dňa čerpania riadnej dovolenky tých 35 dní, tzn. rozdiel medzi max. VZ a HM za dovolenku deleno počet dní 35 a z tohto 2 %?
A čo v prípade, ak ju zamestnávateľ nechá pracovať a po dvoch mesiacoch jej povie, že jej dáva výpoveď? Koľko si má platiť, aby v budúcnosti mohla mať max. podporu? Ďakujem.
Kvaka
23.11.10,11:18
Tak pridávam odkaz na uznesenie výboru pre sociálne veci k návrhu novely zákona o sociálnom poistení v NRSR, pozrite si navrhované zmeny v novele
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3422
Kvaka
23.11.10,11:38
Máme tam upresnený § 54, nové poistenie musí byť 90 dní pre dňom vzniku dávky, takže ak to prejde, je to už jednoznačné. Poštudujte, napíšte názor:
§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Kvaka
23.11.10,11:40
Ale je tu aj nový odsek 6 a 7 v novonavrhovanom § 54:

(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
saskia26
23.11.10,15:03
Ale je tu aj nový odsek 6 a 7 v novonavrhovanom § 54:

(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Ako to bude v DNP, splnenie 26 týždňov v roku predchádzajúcom na vznik nároku na dávku musí byť splnené alebo v roku, keď vznikne nárok na dávku?
A tých 90 dní v roku predch. alebo keď vznikne nárok na dávku?
Mne to teda nie je jasné priamo zo zákona :D
Katy a R
23.11.10,15:20
.. čiže szčo a DNPO ... v podstate bez zmien.. ;):confused:

Ale neviem si poradiť - zamestnanec .. po dvoch rokoch nezamestnanosti (bez poistenia) sa napr v júni zamestná .. a napr 15.8. ochorie ... :confused::confused::confused:
Katy a R
23.11.10,15:21
Ako to bude v DNP, splnenie 26 týždňov v roku predchádzajúcom na vznik nároku na dávku musí byť splnené alebo v roku, keď vznikne nárok na dávku?
A tých 90 dní v roku predch. alebo keď vznikne nárok na dávku?
Mne to teda nie je jasné priamo zo zákona :D

.. nemiešaj zamestnanca s DNPO;)
veronikasad
23.11.10,15:44
Ako to bude v DNP, splnenie 26 týždňov v roku predchádzajúcom na vznik nároku na dávku musí byť splnené alebo v roku, keď vznikne nárok na dávku?
A tých 90 dní v roku predch. alebo keď vznikne nárok na dávku?
Mne to teda nie je jasné priamo zo zákona :D
Podmienka 26 týždňov poistenia u DNP zaniká.

Zamestnanec aj DNP = rovnaké podmienky 31 (90) od poslednej zmeny.
U DNP sa navyše sleduje doba nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch - 270 dní zostáva.
saskia26
23.11.10,16:05
Podmienka 26 týždňov poistenia u DNP zaniká.

Zamestnanec aj DNP = rovnaké podmienky 31 (90) od poslednej zmeny.
U DNP sa navyše sleduje doba nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch - 270 dní zostáva.

Podľa tohto nie - 26 týždňov zostáva:

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
saskia26
23.11.10,16:06
.. nemiešaj zamestnanca s DNPO;)

Aha, takže treba posudzovať zvlásť zamestnanca (90 dní), u DNP len 270 dní a 26 týždňov?
veronikasad
23.11.10,16:11
Podľa tohto nie - 26 týždňov zostáva:

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
jaj, to je zase ďalšia novinka - čo platilo včera, už dnes neplatí. Takže takýchto prekvapení bude ešte do schválenia zákona zrejme viac.

Potom čo som písala, neplatí.
mysimis
23.11.10,16:13
A čo urobím so zamestnancom, ktorý bol v r. 2009 - 2010 PN - práceschopný sa stal 06.07.2010 - vyčerpal celú dobu 52 týždňov PN, od 01.01.2010 ho zamestnáme a 24.01.2011 má plánovanú operáciu - bude mať nárok na nemocenské dávky a aké obdobie sa bude posudzovať na výpočet dávok?
veronikasad
23.11.10,16:15
A čo urobím so zamestnancom, ktorý bol v r. 2009 - 2010 PN - práceschopný sa stal 06.07.2010 - vyčerpal celú dobu 52 týždňov PN, od 01.01.2010 ho zamestnáme a 24.01.2011 má plánovanú operáciu - bude mať nárok na nemocenské dávky a aké obdobie sa bude posudzovať na výpočet dávok?
Miška, od 6.7, bol zamestnaný ? Trvalo nem. poistenie ?
mysimis
23.11.10,16:16
Miška, od 6.7, bol zamestnaný ? Trvalo nem. poistenie ?

Veronika od 06.07. mu skončil PP a bol len SZČO a riadne si platí odvody.
saskia26
23.11.10,16:20
jaj, to je zase ďalšia novinka - čo platilo včera, už dnes neplatí. Takže takýchto prekvapení bude ešte do schválenia zákona zrejme viac.

Potom čo som písala, neplatí.

No veď práve, ešte počkáme, čo schvália :)
veronikasad
23.11.10,16:24
Veronika od 06.07. mu skončil PP a bol len SZČO a riadne si platí odvody.
Miška, ak vychádzam zo súčasného znenia zákona - nárok na nemocenské mu nevznikne, ak ako SZČO nebo dobrovolne nem. poistený. Zamestnávatel mu zaplatí náhradu príjmu za 10 KD, ostatné dni bude mať len ospravedlnené. Možno by pomohlo prihlásiť sa ešte teraz ako DNP a za dobu poistenia dostane nemocenské.

§ 34
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vzniká nárok na nemocenské od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Nárok na nemocenské zaniká dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr uplynutím 52. týždňa od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (ďalej len "podporné obdobie"), ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote.

(3) Ak zamestnancovi zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu, 51) má nárok na nemocenské odo dňa nasledujúcho po dni zániku nemocenského poistenia.

(4) Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom.

(5) Predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa nezapočítavajú do podporného obdobia, ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nemocenského poistenia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť. Do podporného obdobia sa nezapočítava obdobie nariadeného karanténneho opatrenia.


V tvojom prípade NP netrvalo 26 týždňov ...

Čo bude v novom zákone nevie ešte nikto .
mysimis
23.11.10,16:54
Veronika, ale 26 týždňov bude mať splnených niekedy začiatkom januára a na PN pôjde až 24.01. a mňa zaujíma, že či bude mať nárok, keďže nebude zamestnaný najmenej 90 dní. Teraz keď niekoho zamestnáme a zajtra pôjde na PN, tak má nárok na nemocenské dávky, ale ako to bude v januári - tak z toho mám úplnú hrôzu a neviem ako si s tým poradím - mám zmätok z tých najmenej 31 /90 dní....
veronikasad
23.11.10,17:06
Veronika, ale 26 týždňov bude mať splnených niekedy začiatkom januára a na PN pôjde až 24.01. a mňa zaujíma, že či bude mať nárok, keďže nebude zamestnaný najmenej 90 dní. Teraz keď niekoho zamestnáme a zajtra pôjde na PN, tak má nárok na nemocenské dávky, ale ako to bude v januári - tak z toho mám úplnú hrôzu a neviem ako si s tým poradím - mám zmätok z tých najmenej 31 /90 dní....
Miška, ak si ako živnostník neplatil nem. poistenie, nezapočítava sa toto obdobie do nem. poistenia.

Miška, ako zamestnanec - pokial nemá vyčerpanú podpornú dobu, nárok na nemocenské bude mať vždy. Podstatné je, z akého VZ ...
mysimis
23.11.10,17:12
Miška, ak si ako živnostník neplatil nem. poistenie, nezapočítava sa toto obdobie do nem. poistenia.

Miška, ako zamestnanec - pokial nemá vyčerpanú podpornú dobu, nárok na nemocenské bude mať vždy. Podstatné je, z akého VZ ...

Veronika, má riadne platené aj nemocenské poistenie zo zákona, čiže bude mať 26 týždňov riadne platené, len ja sa pýtam na vymeriavací základ, lebo naozaj neviem ako to bude. Teraz keď niekoho zamestnáme, tak má nárok z PP na nemocenské dávky od prvého dňa a použije sa VZ podľa prac. zmluvy.
So mzdami robím málo, ale s PN skoro vôbec.
veronikasad
23.11.10,17:15
Veronika, má riadne platené aj nemocenské poistenie zo zákona, čiže bude mať 26 týždňov riadne platené, len ja sa pýtam na vymeriavací základ, lebo naozaj neviem ako to bude. Teraz keď niekoho zamestnáme, tak má nárok z PP na nemocenské dávky od prvého dňa a použije sa VZ podľa prac. zmluvy.
So mzdami robím málo, ale s PN skoro vôbec.
Miška, VZ do schválenia zákona nevyriešime. Nárok na nemocenské má, v akej výške sa možno dozvieme na seminári p. Mihála. Alebo sa ho na to spýtame, ak nám dá priestor na diskusiu.
Katy a R
23.11.10,17:19
nuž kočky, hádam si dajme pauzu do schválenia ;):D:confused:...

pre mňa je nateraz otáznikom zamestnanec, ktorý predch. rok nerobil vôbec a v novom PP nemá dosť dní (už som písla..)
.. idem držať bobríka mlčanlivosti ;) .. hádam sa podarí :D
Kvaka
23.11.10,18:43
nuž kočky, hádam si dajme pauzu do schválenia ;):D:confused:...

pre mňa je nateraz otáznikom zamestnanec, ktorý predch. rok nerobil vôbec a v novom PP nemá dosť dní (už som písla..)
.. idem držať bobríka mlčanlivosti ;) .. hádam sa podarí :D
No ako som pozerala do upravenej novely, tak bude mať pravdepodobný vymeriavací základ podľa § 57 ods. 2, po úprave:
§ 57 Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku tohto nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.
Kvaka
23.11.10,18:45
Podmienka 26 týždňov poistenia u DNP zaniká.

Zamestnanec aj DNP = rovnaké podmienky 31 (90) od poslednej zmeny.
U DNP sa navyše sleduje doba nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch - 270 dní zostáva.
Veronika, pozri príspevok 74, tam je odkaz na uznesenie výboru pre sociálne veci, už to zmenili.