ADAAA
03.10.10,16:24
Dobry,mame uz dlhsiu dobu problem s parkovanim pred vlastnym domom.Mame pri nom male parkovisko asi pre tri auta,oproti postavili bytovy dom,pri ktorom je parkovisko oznacene ako vyhradene pre bytovku,takze mi na nom nemozeme parkovat,ale vsetci parkuju pri nas a brania nam tym vjazdu do brany.Nevieme co mozme ziadat od obce podla zakona aby sme nas problem vyriesili,pretoze pekne slovo pre parkujucich nestaci.je to verejne pristranstvo,je mozne ziadat aby ho nejako oznacili....ale v ramci zakonov,pretoze usmev ani hnev na obci nezabera...dakujem....
arizona
03.10.10,14:45
Zavolaj pár krát policajtov ked sa nebudeš môcť dostať do brány. Buď udelia pokuty,alebo daj auto odtiahnuť .
V tejto téme, prísp.č. 7 máš § ... http://www.porada.sk/t110855-cudna-reakcia-za-parkovanie.html

Inak, z vlastnej skúsenosti Ti môžem odporúčať dať výraznú ceduľu na bránu ( vjazd do garáže,zákaz zastavenia). Síce to špatí bránu, ale pomáha to ;):---
ADAAA
03.10.10,15:18
vdaka za odpoved,ale to by som asi nic ine nerobila len volala policajtov a na moju tabulu kazdy kasle,mohla by som ziadat niekde po uradoch nejaku oficialnu tabulu z ktorej si nebudu ludia robit srandu...
buchač
03.10.10,15:45
vdaka za odpoved,ale to by som asi nic ine nerobila len volala policajtov a na moju tabulu kazdy kasle,mohla by som ziadat niekde po uradoch nejaku oficialnu tabulu z ktorej si nebudu ludia robit srandu...


Vydanie rozhodnutia o umiestnení trvalého dopravného značenia a dopravných zariadení
Vybavuje: odbor výstavby, životného prostredia a dopravy, podľa príslušného miesta bydliska .

Zákon o pozemných komunikáciach - cestný zákon - Zákon č. 135/1961 Zb.
§ 3
Orgány štátnej správy pre pozemné komunikácie....a nižšie .

Keď bude tabuľa , potom môžeš aj polišov volať .
ADAAA
03.10.10,15:57
Vdaka,pojdem sa tam informovat co treba na umiestnenie takej tabule...dik..
arizona
03.10.10,15:59
vdaka za odpoved,ale to by som asi nic ine nerobila len volala policajtov a na moju tabulu kazdy kasle,mohla by som ziadat niekde po uradoch nejaku oficialnu tabulu z ktorej si nebudu ludia robit srandu...
Akú srandu? prejdi sa po meste...vodiči sú schopní zaparkovať všade, ale ked si všimneš označenú bránu, tak to zväčša každý rešpektuje.

Ak by sa Ti aj podarilo vybaviť si nejakú oficiálnu zákazovú značku, tak ani Ty potom nebudeš môcť parkovať pred vlastným domom;)
buchač
03.10.10,16:06
arizona - sú ešte aj doplnkové značky ....
ADAAA
03.10.10,16:09
to myslis vazne ze nebudem moct zaparkovat ani ja pred vlastnym domom.....ved ked tam napisu ze vyhradene pre parkovanie rod.domu..tak to ma aj ta bytovka ..vyhradene pre parkovanie vozidiel obyvatelom bytovky..
arizona
03.10.10,16:25
to myslis vazne ze nebudem moct zaparkovat ani ja pred vlastnym domom.....ved ked tam napisu ze vyhradene pre parkovanie rod.domu..tak to ma aj ta bytovka ..vyhradene pre parkovanie vozidiel obyvatelom bytovky..
Ak sa Ti podarí vybaviť zákazovú značku s výnimkou pre jeden dom,ako súkromnej osobe, tak klobúk dole! Viem, o čom hovorím...:rolleyes:;)
dad111
03.10.10,19:34
Nepotrebuješ žiadne značky, žiadne tabule. Vodič nesmie zastaviť a stáť tak, aby znemožnil vjazd a výjazd iných vozidiel. Policajtov môžeš volať vždy keď Ti znemožňuje iný vjazd alebo výjazd. Keďže zákon nehovorí akým vozidlám, nedaj sa od policajtov oblbnúť. Kľudne by som im nahlásil, že ku mne išlo auto s návesom. Raz ich to musí prestať baviť a musí sa to riešiť.
Chobot
04.10.10,08:11
Dobry,mame uz dlhsiu dobu problem s parkovanim pred vlastnym domom.Mame pri nom male parkovisko asi pre tri auta,oproti postavili bytovy dom,pri ktorom je parkovisko oznacene ako vyhradene pre bytovku,takze mi na nom nemozeme parkovat,ale vsetci parkuju pri nas a brania nam tym vjazdu do brany.Nevieme co mozme ziadat od obce podla zakona aby sme nas problem vyriesili,pretoze pekne slovo pre parkujucich nestaci.je to verejne pristranstvo,je mozne ziadat aby ho nejako oznacili....ale v ramci zakonov,pretoze usmev ani hnev na obci nezabera...dakujem....

Pre presnú odpoveď bude treba trochu upresniť tvoje zadanie. Takže:

1. Pred vlastným domom - myslíš tým rodinný dom, alebo bytovku?
2. "Máme pri ňom malé parkovisko" - komu patrí to parkovisko? Kto ho vybudoval? Bolo to vybudované načierno, alebo bolo nato vydané povolenie? Je na súkromnom pozemku, alebo na verejnom priestranstve?
3. Do akej brány bránia vjazd? Je to vjazd do dvora? Alebo do garáže? Je to brána pre autá, alebo tou bránou myslíš dvere do domu?

Pár postrehov:
1. Ak je to vjazd do dvora, tak tam nemá kto čo parkovať. Je to evidentné porušenie zákona o cestnej premávke § 25 ods. 1:

(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť

a) v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti,
.....
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.

V takom prípade jednoznačne volať políciu a odťahovku. Po čase sa naučia neparkovať pred bránou.

2. Ak to druhé parkovisko patrí len bytovke, tak bohužiaľ, ty tam parkovať nemôžeš. Ak v tej bytovke majú viac áut, ako je pre nich vyhradených miest, je logické, že tí ostatní niekde musia parkovať. Ak to parkovisko pri tvojom dome je verejné priestranstvo, na základe čoho si nárokuješ prednosť parkovania? Tam predsa môže ktokoľvek parkovať

Takže ide o aký problém - že ti stoja pred vchodom do dvora, alebo že nemáš kde parkovať?
Mária27
04.10.10,19:05
Dobry,mame uz dlhsiu dobu problem s parkovanim pred vlastnym domom.Mame pri nom male parkovisko asi pre tri auta,oproti postavili bytovy dom,pri ktorom je parkovisko oznacene ako vyhradene pre bytovku,takze mi na nom nemozeme parkovat,ale vsetci parkuju pri nas a brania nam tym vjazdu do brany.Nevieme co mozme ziadat od obce podla zakona aby sme nas problem vyriesili,pretoze pekne slovo pre parkujucich nestaci.je to verejne pristranstvo,je mozne ziadat aby ho nejako oznacili....ale v ramci zakonov,pretoze usmev ani hnev na obci nezabera...dakujem....
Ak nejde o súkromný pozemok ale o verejné priestranstvo, súkromné osoby si to platia na celý rok. Videla som to v BA na Dlhých dieloch, ale už neviem, ako je to označené. Vraj je to dosť drahé.
Chobot
05.10.10,08:04
Ak nejde o súkromný pozemok ale o verejné priestranstvo, súkromné osoby si to platia na celý rok. Videla som to v BA na Dlhých dieloch, ale už neviem, ako je to označené. Vraj je to dosť drahé.

Na DD si môžeš na miestnom úrade rezervovať parkovacie miesto. Stojí to cca 5000 SK na rok. Rezervácia platí v čase od 15:00 do 8:00. Z celkového počtu parkovacích miest na sídlisku môžu takto vyhradiť max. 40%. Miesta sú označené tabuľou P reserve a je tam číslo auta, pre ktoré to je rezervované.
Stanislav 1975
05.10.10,08:07
Na DD si môžeš na miestnom úrade rezervovať parkovacie miesto. Stojí to cca 5000 SK na rok. Rezervácia platí v čase od 15:00 do 8:00. Z celkového počtu parkovacích miest na sídlisku môžu takto vyhradiť max. 40%. Miesta sú označené tabuľou P reserve a je tam číslo auta, pre ktoré to je rezervované.

No a petržalský vydierači na úrade za to pýtajú 650 eur- dobre čítaš a pritom si tam človek ani nemože dať zábranu a ani mestská polícia ti nepomože- suseda to má zaplatené a stávajú jej tam- dojdú mestský poliši-pokukajú a idú preč...
Chobot
05.10.10,08:24
No a petržalský vydierači na úrade za to pýtajú 650 eur- dobre čítaš a pritom si tam človek ani nemože dať zábranu a ani mestská polícia ti nepomože- suseda to má zaplatené a stávajú jej tam- dojdú mestský poliši-pokukajú a idú preč...

No, u nás dajú pekne papučku takému nespratníkovi, kto sa postaví na cudzie miesto. A potom ho nechajú čakať, kým prídu, aj pol hodinu...
buchač
05.10.10,08:38
Ak nejde o súkromný pozemok ale o verejné priestranstvo, súkromné osoby si to platia na celý rok. Videla som to v BA na Dlhých dieloch, ale už neviem, ako je to označené. Vraj je to dosť drahé.

http://formulare.kosice.sk/All/GetPdf.aspx?Id=26699cea-83fc-408c-885d-c787353fe5ab



Poznámka
K žiadosti je potrebné doložiť:
- situačný náčrt umiestnenia vyhradeného parkoviska vrátane ulíc a parkoviska,
- fotokópiu osvedčenia o evidencii vozidla - technického preukazu vozidla,
- stanovisko mestskej časti.
Sadzba dane z verejného priestranstva na trvalé parkovanie vozidla mimo stráženého parkoviska za každý aj začatý m2 a každý aj začatý deň je 0,12 eura.
Žiadateľ hradí finančné náklady súvisiace s realizáciou dopravného značenia

cca 12 m2 x 0,12 x 365 = 526,5 €
ADAAA
06.10.10,12:29
dakujem za odpovede a rady....