DEWW
03.10.10,17:38
Prave si pripravujem podnikatelsky zamer "Sprostredkovatelska cinnost v oblasti obchodu", bol som ho uz aj odovzdat, ale stala sa mi taka zaujimava vec. Bol mi vrateny na prepracovanie, pretoze mi bolo oznamene, ze po novom je mobilny telefon neopravneny naklad a ze ak by som si kupil z dotacie z UP telefon, musel by som prispevok nan vratit. Budem pracovat ako obchodnik, cize k praci potrebujem auto, notebook, telefon. Na auto prispevok nemozem pouzit, ani na benzin ani na nic, na telefon tiez nie. Cize najdolezitejsie veci nie a mozem ak tak kupovat same zbytocnosti. Tak ma napadlo dat tam aspon par veci co by som nemusel zo svojho, cize zdravotne poistenie 44,74€ plus by som si rad platil nemocenske aby som v pripade choroby neostal uplne bez prijmu. A tu su moje otazky :

1. nemam zaujem platit dochodkove poistenie kedze nemusim,chcel by som dobrovolne iba nemocenske, je to mozne? Pripadne v nezamestnanosti?
2. je mozne z tej dotacie kupit stravne listky?
3. kedze nemozem auto, telefon, nic na notebook, ktory je s prislusenstvom vo vyske 589€ co by ste este poradili, je rozumny vydaj co si mozem dat zaplatit z tohoto prispevku
4.zaciatok podnikania mam od 1.11. k ziadosti o prispevok potrebujem ucet... Mozem si zalozit business ucet ked este nepodnikam, ale mam opravnenie uz v ruke s tym datumom 1.11.2010
Tuxx
03.10.10,15:58
nemozes si kupit stravne listky, lebo ich neuskladnis na 2 roky :)
Kupit si mozes hmotnu vec max do vysky 1700€ a riadne ju zauctovat a mat u seba po dobu 2 roky. Aj ked sa pokazi, nesmies ju vyhodit.
Nehmotna vec (software,...) moze byt do vysky 2400€ tusim.
Ucet ti staci kludne aj osobny (ja mam dokonca studentsky).
Na tvojom mieste by som si kupil notebook, ten si mozes za prispevok kupit. Ale prekvapilo ma ze sa mobil kupit nemoze.
DEWW
03.10.10,16:16
Takze gastrace nie? Ved by som mal doklad, ze som ich kupil :) Ten notebook tam mam za 589, chcel som este tasku, pripadne nejaky externy disk na zalohovanie dat atd, ale neda sa, vsetko prislusenstvo musi byt do tej ceny s notebookom. Najlepsie je, ze nam to dali na nejakom vzorovom zamere aj s tym telefonom a teraz nam to vsetkym budu vracat... :( O skoleni co sme mali radsej ani nehovorim, fakt sila.
Tuxx
03.10.10,16:37
potvrdenie by si mal, ale tie gastrace nie, teda mozno ak by si si ich odlozil :)
Nie som si isty ci si mozes take veci ako externy hdd kupit. Podla mna hej, ja sa tiez rozhodujem co si z toho kupit. Ale nad externym by som asi nevahal, to by malo byt v poho.

Nase skolenie prebiehalo formou citania A4 strany textu ktory mal kazdy pred sebou. Komisiu sme mali prisnu ale nam zamery kontroloval nejaky veduci toho oddelenia pocas pisania, cize uz ked sme dopisali, nam ich nevracali lebo boli dobre. Komisia ale je dost prisna, z cca 25 ludi vybrali 3 ktorym tu dotaciu dali.
marčelina
05.10.10,06:48
Podľa školenia,ktoré som absolvovala ja, tie doklady musíš uchovávať nie len 2 roky, ale celkovo 10 rokov od začiatku podnikateľskej činnosti. Nemôžeš nakúpiť nič, čo je drahšie ako 1 699 €, presne podľa podnikateľského zámeru.Účet v banke, si musíš otvoriť na IČO, teda nie osobný účet, ale podnikateľský. Ja som s tým mala poťahovačky, keďže som nebola ochotná otvoriť podnikateľský účet a platiť poplatky, predložila som úradu oznámenie o otvorení predbežného účtu, kde bolo presne uvedené aj číslo účtu. Ale "premúdre" tetušky úradníčky (podotýkam, že poväčšine boli s titulom MVDr.) o tomto nemali ani páru. Pokiaľ tam nebolo napísané "Podnikateľský účet" nevedeli to stráviť. Neobstálo u nich ani otvorenie bežného účtu, lebo podľa nich to nie je podnikateľský účet. No mohla by som napísať hotové dielo o tejto "príprave na podnikanie". Som nesmierne rada, že je to za mnou a určite by som sa do toho znova nepustila. Tie tetušky úradníčky by som poslala aspoň na jeden mesiac, aby si mali na seba zarobiť.
slavka124
05.10.10,07:16
Súhlasím s každým z vás, tá dotácia je hotové nekonečno. Robím podnikateľské zámery už druhý rok, ale čo školenie- to iné požiadavky zo strany ÚPSVaR a taktiež iná komisia. Pred týždňom jednému klientovi odsúhlasili mobilný telefón v kalkulácií pred komisiou a tohto týždňa mu zavolali, aby to prerobil a vyškrtol si ten mobil a nejaké položky v kalkulácií sme museli ponížiť. Pred tým bolo školenie dvoj týždňové od 8.00 hod do 12.00 hod, potom dva týždne od 8. 00 hod do 14.00 hod s nárokom na stravné v hodnote na jeden deň 3,6€ a teraz najnovšie prebieha školenie na internete. Tam sa školia + robia testy a vypracuvávajú podnikateľský zámer na nete. Som zvedavá čo vymyslia najbližšie. Pekný deň a hlavne veľa trpezlivosti.
Danielle369
05.10.10,07:31
Marčelina ...mali by ste byť radi že vám štát dáva dotáciu.
Volakedy sa nedávalo podnikatelom nič a sme tu a podnikáme a nesťažujeme sa tu na tetušky. Tieto príspevky sa zneužívajú, tak sa nečuduj tetuškám, že vás troška usmerňujú. A podla mňa je správne rozhodnutie..ked podnikáš tak podnikatelský účet.
marčelina
05.10.10,08:01
Ok DAN, aj to sa mi dostalo do uší, že sa to zneužíva. Pravdu povediac neviem ako, asi to ja neviem, lebo ja sa trasiem nad každým centom, ktorý mám z tejto dotácie použiť a ani nemám úmysel to dáko zneužiť. O tom podnikateľskom účte by sme mohli ale diskutovať. Kde je povinnosť založiť si ako SZČO podnikateľský účet? Všade sa píše o bankovom účte, ba dokonca aj tieto tetušky som na to upozornila, lebo to mali dovtedy uvedené v pokynoch, že je potrebné predložiť doklad o bankovom účte (a to je široký pojem). Pekný deň
slavka124
05.10.10,09:03
Takže o podnikateľskom účte sa veľa popísalo, ale zo zákona vyplýva ak szčo berie dotáciu, úver alebo leasing je povinný mať podnikateľský účet ale pokiaľ si je vedomí, že nebude brať nijaké úvery, dotácie atď môže mať osobný účet ale musí mu slúžiť len na podnikanie. Výhoda sú mesačné pálky v bankách. Takže, ak beriete dotáciu z ÚPSVaR ,, musíte mať podnikateľský účet, či sa vám to páči alebo nie,,.
marčelina
05.10.10,09:42
Slávka124 z akého zákona to vyplýva?
slavka124
05.10.10,10:45
Žiaden zákon to presne nedefinuje, ale banky a leasingovky si to vyžadujú a taktiež si to vyžaduje ÚPSVaR- tiež som sa na to ohrádzala, že ide len o naháňanie bankám peniaze,, ale je to tak,,.Ak chce niekto od nich peniažky, musí rešpektovať ich ,, vymyslené,, zákony- s tým nikto nepochodí. Mala som jednu klientku, ktorá po pol roku zrušila pod. účet a otvorila si osobný s vkladom dotácie( na úrade jej povedali, že ak nechce mať zbytočné opletačky, nech si zriadi naspäť podn. účet). Ich peniažky, ich pravidlá-SR.
Gabriela 19
15.10.10,17:54
Mám s tým tiež skúsenosti.
Všetko som už absolvovala. 1.10.2010, som ododvzdala potrebné doklady-
ohlásenie živnosti, pod. účet.živnosť od 1.11.2010 ale tetušky ešte
stále nezavolali na podpis dohody. A ako dlho to ešte bude trvať to netuším?
DEWW
15.10.10,18:33
ja som mal teraz 14.10 obhajobu pred komisiou, musel som trochu obhajovat zamer lebo tetusky nevedeli nejako pochopit co robi nejaky obchodnik...
Gabriela co sa tyka podpisu dohody, nam to povedali hned na tej obhajobe, ze mame prist 27.10 podpisat dohodu o poskytnuti prispevku a aj sa odhlasit z uradu...
jana3121966
15.10.10,18:49
Ahoj-ja som tento prispevok dostala a vedela som co si mozem z tejto dotacie kupit pretoze ma o tom poucili na urade prace mala som to v ramci skolenia musela som to vsetko aj zakotvit do podnikatelskeho zameru pokial by tam nasli nieco co sa z dotacie nesmelo cerpat vratili by mi podn.zamer a nedali by mi podpisat dohodu zrejme vas malo informovali
jana3121966
15.10.10,18:50
Dohoda sa podpise a potom sa caka mesiac na financne prostriedky
Gabriela 19
16.10.10,15:04
Viem, že sa čaká mesiac na peniažky, ked prídu na účet.
Ale koľko sa čaká na uzatvorenie dohody?
Ja som 21.9.2010 dostala oznámenie, že absolvovanie prebehlo kladne a bolo postupene nuradu na uzatvorenie zmluvy.
A zmluvy zatiaľ niet
globalpartner
16.10.10,15:30
Viem, že sa čaká mesiac na peniažky, ked prídu na účet.
Ale koľko sa čaká na uzatvorenie dohody?
Ja som 21.9.2010 dostala oznámenie, že absolvovanie prebehlo kladne a bolo postupene nuradu na uzatvorenie zmluvy.
A zmluvy zatiaľ niet

Zo zákona nevýplýva žiadna zákonna lehota, keďže na príspevok nie je právny nárok.
Je to len príspevok na začatie podnikania je preto myslím si nesprávne očakávať , ze Vám to pokryje všetky zriadovacie náklady.Očakává sa aj od Vás nejaký vklad.
Osobne si myslím , ze do konca mesiaca oktober podpíšete zmluvu zo začiatkom od 1.11.2010(alebo aký začiatok ste dala?? v pod.zámere?? Nemajú ešte čas??
Necelý mesiac to nieje podľa mňa veľa.
DEWW
16.10.10,15:52
Ja som 21.9.2010 dostala oznámenie, že absolvovanie prebehlo kladne

to bola obhajoba pred komisiou? Alebo nieco ine?
Gabriela 19
16.10.10,16:31
Nie to nebola obhajoba pred komisiou ta bola týžden predtým.
To bolo vyhodnotenie . Kto prešiel a kto nie.
Lubka3474
19.10.11,16:19
Mohla by som sa aj ja opýtať niečo k tejto téme? Aj ja si momentálne robím podnikateľský plán. Pôvodne som chcela začiatok podnikania 1.1.2012. Keďže už ale musím uvádzať miesto prevádzky, prenajala som si priestor od 1.12. /samozrejme aj zaplatila, na porazenie/ s tým že počas decembra ho zariadim a vybavím schválenie z hygieny - ide o kozmetický salón. Môžem si vybaviť živnostenský list hneď, dať na neho začiatok podnikania január 2012, ale už v decembri budem mať podpísanú zmluvu s majiteľom priestoru pod mojim IČO a nakupovať zariadenie pod mojim IČO a vybavovať hygienu pod mojim IČO? Ja ale začnem pracovať na prevádzke až od januára 2012 a rada by som ešte za december pobrala príspevok v nezamestnanosti, keďže budem úplne bez príjmu. Je toto možné? Ďakujem za odpoveď
lukaan
19.10.11,19:11
Na príspevok na začatie podnikania nemusí byť podnikateľský účet, stačí osobný účet v banke vedený na žiadateľa príspevku. Položka na nákup mobilného telefónu patrí ku kapitálovým výdavkom, ale môžete si uplatniť v podnikateľskom zámere mesačné platby za telefón až do výšky 65,- € mesačne. Záleží však na predmete podnikania ako posúdia používanie telefónu. napr. účtovnícke alebo poradenské služby tam to prejde v pohode, horšie to je pri remeselných živnostiach.