Nicta
03.10.10,18:35
Dobry den, momentalne som na rodicovskej dovolenke, ktora konci v oktobri 2011. Mam staly pracovny pomer, t.j. na dobu neurcitu. Chcem sa opytat, si sa mi oplati doplacat si DNP, kedze planuje druhe dieta. Ak by som porodila este pred ukoncenim rodicovskej dovolenky, materske sa mi bude pocitat z VZ pred nou, t.j. dostanem take iste materske, ake som dostavala pri prvom dietati. Spravne? Ak by som si teraz zacala doplacat DNP do max. vysky VZ (cize rozdiel medzi mojim VZ pred materskou a max VZ, bude to mat vlyv pri vypocte materskeho? Samozrejme, ak splnim podmienku 270 dni atd. Vopred dakujem za odpoved.
zuzana.š.
03.10.10,16:58
pri výpočte materského bude mať vplyt to, či si si platila DNP.

Doba prerušenia povinného nem. poistenia zamestnanca sa započítava do doby požadovaných 270 nem. poistenia, pozrite § 49a zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
Ak za posledné dva roky splníš podmienku 270 dní nem. poistenia, stačí sa ti prihlásiť na dobrovoľné nem. poistenie najneskôr do 8. týždňa tehotenstva. Nemusíš platiť medzi tým.
Xanti
03.10.10,17:00
Pozor na zmenu zákona o soc. poistení, ktorá sa chystá od 1.1.2011 nemusí to tak byť.
zuzana.š.
03.10.10,17:09
zatiaľ to tak je. A nevidím, že by boli v navrhovanom zákone nejaké zmeny.
Xanti
03.10.10,17:14
zatiaľ to tak je. A nevidím, že by boli v navrhovanom zákone nejaké zmeny.
Tie zmeny sa preberajú v iných témach porady napr. tu http://www.porada.sk/1523681-post15.html treba to sledovať a dnes sa nedá jednoznačne povedať urob to alebo to, zrejme bude treba platiť vyššiu sumu od začiatku.
zuzana.š.
03.10.10,17:20
ani to nie je isté, či sa vôbec oplatí platiť vyššiu sumu od začiatku.
Xanti
03.10.10,17:27
Vo svojom prvom príspevku zavádzaš,

pri výpočte materského bude mať vplyt to, či si si platila DNP.

Doba prerušenia povinného nem. poistenia zamestnanca sa započítava do doby požadovaných 270 nem. poistenia, pozrite § 49a zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
Ak za posledné dva roky splníš podmienku 270 dní nem. poistenia, stačí sa ti prihlásiť na dobrovoľné nem. poistenie najneskôr do 8. týždňa tehotenstva. Nemusíš platiť medzi tým.

nakoľko mamička je na rodičovskej a pochybujem, že sa vzdá zamestnania. Takže potrebuje celých 270 dní a prihlásenie na DNP pred počatím a nie ako píšeš do 8 týždňa ...

A samozrejme, treba sledovať zákony a novinky. Teraz ešte nikto nevie čo vláda a parlament schváli. Lebo zatial poznáme len predbežné návrhy.
Nicta
04.10.10,18:05
Ďakujem za rady. Ak tomu dobre rozumiem, zatiaľ (samozrejme kým sa nezmenia zákony) platiť DNP mám. Tých 270 dní je podľa mňa dobré dodržať, keďže človek nikdy nevie, kedy presne bude pôrod...