emr
03.10.10,23:30
Nasledovna situacia:

- jednoosobova s.r.o.
- jediny spolocnik je zaroven konatelom tejto s.r.o.
- s.r.o. poskytuje IT sluzby - momentalne prostrednictvom zmluvy o "dodavke pracovnych kapacit", kde sa zaviaze dodat pracovne kapacity povedzme 20 pracovnych dni za kazdy mesiac v obdobi 1/2010 - 6/2010
- "dodanou" pracovnou kapacitou je konatel, t.j. ten tu pracu pre klienta realne vykonava.

Je nutne aby bol konatel za danych okolonosti zaroven aj zamestnancom vlastnej s.r.o.cky? Ak ano, na zaklade ktoreho zakona?
Momentalne konatel nepobera ziadnu odmenu ani nema podpisanu s s.r.o.ckou ziadnu zmluvu. Plati len zdravotne poistenie ako samoplatitel.

Dopredu dakujem za odpovede.
FAA
04.10.10,00:21
Konateľ nemusí byť zamestnancom v sro, nemusí poberať žiadnu odmenu, prípadný zisk po zdanení dostane vyplatený spoločník. Je nepodstatné, kto fyzicky podáva výkony. (konateľ, zamestnanec, dodávateľ...)
emr
04.10.10,15:13
Dakujem za nazor. Ma niekto iny?
Co som sa namatkovo pytal ludi, ti sa vyjadrovali v zmysle "bolo by cistejsie byt zamestnany", ale ziadne konkretne zdovodnenie pre tuto alternativu mi nevedeli povedat.
nika.sum
09.12.10,06:13
Este raz sa opytam: Ak je konatel vo firme nepobera ziadnu odmenu, moze vykonavat vsetky cinnosti ktore poskytuje s.r.o.? Nie len pre jednoosobovku. Ak je konatelom, nejde z pohladu uradov o ciernu pracu?
Jozef I
09.12.10,07:33
Nejde o ciernu prácu, konatel nemusí mať pracovnú zmluvu ale z titulu výkonu funkcie môže vykonávať práce pre sro. A tieto práce môže vykonávať bez odmeny.
Economic
09.12.10,07:34
Este raz sa opytam: Ak je konatel vo firme nepobera ziadnu odmenu, moze vykonavat vsetky cinnosti ktore poskytuje s.r.o.? Nie len pre jednoosobovku. Ak je konatelom, nejde z pohladu uradov o ciernu pracu?

Činnosti, ktoré robí konateľ a fakturuje spoločnosť, tá zdaňuje svoje príjmy. Štát dostane 19 % daň z dani z príjmu PO. Pokiaľ je konateľ = spoločník, vyplatí si podiel na zisku. Toto nie je čierna práca.
nika.sum
09.12.10,08:14
Činnosti, ktoré robí konateľ a fakturuje spoločnosť, tá zdaňuje svoje príjmy. Štát dostane 19 % daň z dani z príjmu PO. Pokiaľ je konateľ = spoločník, vyplatí si podiel na zisku. Toto nie je čierna práca.

A co pripad, ze konatel nie aj spolocnik?
Economic
09.12.10,08:21
A co pripad, ze konatel nie aj spolocnik?

Jednoznačne dať odpoveď je ťažké. Koľko času denne venuje činnostiam, ktoré robí ako konateľ ? Je napríklad ešte niekde zamestnaný a konateľstvu sa venuje len popri práci ? No kým firma nezarába, nemá asi veľmi ani na odmenu alebo plat konateľa... To by bolo na dlhšiu diskusiu. Alebo otázka by znela čo všetko od konateľa požaduje spoločník ? Je to možno dohoda medzi nimi dvomi.
gogina
09.12.10,08:30
Nasledovna situacia:

- jednoosobova s.r.o.
- jediny spolocnik je zaroven konatelom tejto s.r.o.
- s.r.o. poskytuje IT sluzby - momentalne prostrednictvom zmluvy o "dodavke pracovnych kapacit", kde sa zaviaze dodat pracovne kapacity povedzme 20 pracovnych dni za kazdy mesiac v obdobi 1/2010 - 6/2010
- "dodanou" pracovnou kapacitou je konatel, t.j. ten tu pracu pre klienta realne vykonava.

Je nutne aby bol konatel za danych okolonosti zaroven aj zamestnancom vlastnej s.r.o.cky? Ak ano, na zaklade ktoreho zakona?
Momentalne konatel nepobera ziadnu odmenu ani nema podpisanu s s.r.o.ckou ziadnu zmluvu. Plati len zdravotne poistenie ako samoplatitel.

Dopredu dakujem za odpovede.
Pripájam sa k diskusii, a čo paragraf 66 odst.3 OZ v tomto zmysle má môj klient zmluvu o výkone funkcie konateľa . Mylsml si, že zmluva o výkone funkcie konateľa je o tom, že konateľ vykonáva v jednoosobovke všetky činnosti riadne a zodpovedne
Economic
09.12.10,08:35
Pripájam sa k diskusii, a čo paragraf 66 odst.3 OZ v tomto zmysle má môj klient zmluvu o výkone funkcie konateľa . Mylsml si, že zmluva o výkone funkcie konateľa je o tom, že konateľ vykonáva v jednoosobovke všetky činnosti riadne a zodpovedne

Má v zmluve dohodnutú mesačnú alebo akú inú odmenu ? Ak mesačnú, to je potom podľa príjem zo závislej činnosti. Nie je to klasický pracovný pomer podľa mňa. /No nie som mzdár/ Opravte ma ak sa mýlim.
marjankaj
09.12.10,08:53
A co pripad, ze konatel nie aj spolocnik?

A kde sa dá zohnať taký konateľ, ktorý by to robil zadarmo?:eek::eek::eek:

A navyše aj zodpovedal za svoju prácu?:rolleyes:
nika.sum
09.12.10,12:43
A kde sa dá zohnať taký konateľ, ktorý by to robil zadarmo?:eek::eek::eek:

A navyše aj zodpovedal za svoju prácu?:rolleyes:

Toto neriesim, jednoosobovka s.r.o., konatelia su dvaja rodinny prislusnici (bratranci). Zatial nemaju na vyplatenie odmeny, rozbiehaju to, konatel, kt. vsak nie je spolocnik vykonal nejaku pracu, tiez figuruje pri podpise zmluvy. Je to podla zakona alebo musi mat nejaku zmluvu a odmenu - toto bola otazka. Ked som spravne pochopila nemusi, z pozicie konatela moze vykonavat prace pre s.r.o. aj bez zmluvy a bez odmeny.
blavaciko
09.12.10,18:42
ano, konatel moze vykonavat prace pre s.r.o. aj bez zmluvy a bez odmeny, nejedna sa o vykonanie prace ale o konanie v mene spolocnosti
tokoska
12.12.10,13:45
Nasledovna situacia:

- jednoosobova s.r.o.
- jediny spolocnik je zaroven konatelom tejto s.r.o.
- s.r.o. poskytuje IT sluzby - momentalne prostrednictvom zmluvy o "dodavke pracovnych kapacit", kde sa zaviaze dodat pracovne kapacity povedzme 20 pracovnych dni za kazdy mesiac v obdobi 1/2010 - 6/2010
- "dodanou" pracovnou kapacitou je konatel, t.j. ten tu pracu pre klienta realne vykonava.

Je nutne aby bol konatel za danych okolonosti zaroven aj zamestnancom vlastnej s.r.o.cky? Ak ano, na zaklade ktoreho zakona?
Momentalne konatel nepobera ziadnu odmenu ani nema podpisanu s s.r.o.ckou ziadnu zmluvu. Plati len zdravotne poistenie ako samoplatitel.

Dopredu dakujem za odpovede.
Zákonník práce - § 1, ods. 2 Závislá práca
Obchodný zákonník - Konatelia § 133,...

V danom prípade konateľ nekoná v mene spoločnosti, ale vykonáva IT služby, teda vykonáva závislú prácu - zamestnanec, dohodár
vmsux
12.12.10,13:57
Konatel nemusi byt zamestnany. Moze poberat odmenu, ktorej vyska nie je nijako obmedzena, teda odmena moze byt naprikald 100 EUR. Takto mu odvody do ZP vyjdu nizsie ako keby si dobrovolne platil.
robik
27.12.10,13:51
Doteraz rozhodnutia, ci konatel bude alebo nebude i zamestnancom, boli motivovane najma usporami na odvodoch, ale i dani z prijmov. Ako zamestnanec plati podla vysky svojho prijmu vsetky odvody i on i firma. Takisto sa z jeho mzdy plati dan z prijmov.
Ak konatel a spolocnik zaroven, ako uvadzate, ktory nie je zamestnancom, si vyplati zo zisku spolocnosti dividendy, ci tantiemy, neplati uz dan z prijmov, kedze tento zisk uz zdaneny bol, a nehradi z tohto prijmu ziadne odvody.
Samozrejme, osoba konatela/spolocnika musi byt dobrovolne zdravotne poistena.
Dalej v pripade, ze spolocnost poskytne zamestnacovi pozicku, treba tam posudzovat nepenazny prijem z rozdielu urokov (dodanovanie), zatial co pri pozicke spolocnikovi/konatelovi (nie zamestnancovi) sa v pripade nizsej urokovej miery nic nedodanuje.
Avsak od noveho roku je situacia uplne ina.
Economic
27.12.10,14:18
Doteraz rozhodnutia, ci konatel bude alebo nebude i zamestnancom, boli motivovane najma usporami na odvodoch, ale i dani z prijmov. Ako zamestnanec plati podla vysky svojho prijmu vsetky odvody i on i firma. Takisto sa z jeho mzdy plati dan z prijmov.
Ak konatel a spolocnik zaroven, ako uvadzate, ktory nie je zamestnancom, si vyplati zo zisku spolocnosti dividendy, ci tantiemy, neplati uz dan z prijmov, kedze tento zisk uz zdaneny bol, a nehradi z tohto prijmu ziadne odvody.
Samozrejme, osoba konatela/spolocnika musi byt dobrovolne zdravotne poistena.
Dalej v pripade, ze spolocnost poskytne zamestnacovi pozicku, treba tam posudzovat nepenazny prijem z rozdielu urokov (dodanovanie), zatial co pri pozicke spolocnikovi/konatelovi (nie zamestnancovi) sa v pripade nizsej urokovej miery nic nedodanuje.
Avsak od noveho roku je situacia uplne ina.

V sociálnej poisťovni ešte nemajú vykonávací predpis k novele zákona, no zdá sa, že sa každý konateľ do SP bude musieť prihlásiť a bude sa asi len rozlišovať či poberá nejaký príjem alebo nepoberá. Ja sama budem na toto veľmi zvedavá. Pokiaľ sa dozviem niečo nové, určite sem hneď prispejem.
emr
27.12.10,16:03
V sociálnej poisťovni ešte nemajú vykonávací predpis k novele zákona, no zdá sa, že sa každý konateľ do SP bude musieť prihlásiť a bude sa asi len rozlišovať či poberá nejaký príjem alebo nepoberá...

K novele akeho zakona? O socialnom poisteni? Vies pripadne dat link na tu novelu?
emr
27.12.10,16:47
Zákonník práce - § 1, ods. 2 Závislá práca
Obchodný zákonník - Konatelia § 133,...

V danom prípade konateľ nekoná v mene spoločnosti, ale vykonáva IT služby, teda vykonáva závislú prácu - zamestnanec, dohodár

Z § 1 ods. 2 na moju situaciu neplati "za mzdu a odmenu", kedze konatel v mojom pripade nedostava ziadnu odmenu. Vid:



(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Na druhej strane, ak by konatel nahodou nejaku odmenu poberal, tak to ajtak zrejme nebude zavisla praca, kedze presne tento pripad je vyluceny v odstavci 3:


(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.


Ad Obchodny zakonnik § 133 - tu som nenasiel nic co by bolo relevantne pre moju situaciu.
Economic
28.12.10,05:26
K novele akeho zakona? O socialnom poisteni? Vies pripadne dat link na tu novelu?

Ešte zatiaľ nevyšla v Zbierke zákonov, ako náhle vyjde, dám sem číslo novely
robik
28.12.10,06:37
Ešte zatiaľ nevyšla v Zbierke zákonov, ako náhle vyjde, dám sem číslo novely
v zbierke zatial len zdravotne poistenie ... ciastka 190/2010 ... zakon 499/2010
www .zbierka.sk/section/16/default.aspx
a na www .nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/prehlad/posledneSchvalene
i schvalene znenia ostatnych zakonov ... teda najma z. o socialnom poisteni
robik
30.12.10,08:38
a uz pribudla i novela zakona o socialnom poisteni
Ciastka: 197/2010
Zákon c. 543/2010, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
www .zbierka.sk