ZdenaP
03.10.10,23:36
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Sro, mesačný platca DPH, kúpila stroj na finančný leasing v 4 2010. Splátkový kalendár je vystavený, pričom ako prvé je tam uvedené zvýšená mimoriadna splátka - akontácia. Tú konateľ uhradil v hotovosti v 4 2010 priamo na účet leasingovky. Doklad o úhrade som však obdržala až teraz v 10 2010. Moja otázka znie. Kedy som si mohla uplatniť odpočet DPH na túto mimoriadnu splátku? Ja si ju chcem uplatniť teraz v 10 2010. V zákone o DPH som čítala, že uplatniť DPH mám právo do konca roka, najskôr v mesiaci, keď predávajúcej spoločnosti vznikla povinnosť zaplatiť DPH. Týka sa to však aj tohto finančného leasingu, keď splátkový kalendár-uvedený ako daňový doklad faktúra, som mala už v 4 2010, ale úhradu som evidovala v účtovníctve až 10 2010.
Dúfam, že som to zrozumiteľne vysvetlila. Vopred ďakujem za Vašu pomoc.
ZdenaP
04.10.10,11:18
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Sro, mesačný platca DPH, kúpila stroj na finančný leasing v 4 2010. Splátkový kalendár je vystavený, pričom ako prvé je tam uvedené zvýšená mimoriadna splátka - akontácia. Tú konateľ uhradil v hotovosti v 4 2010 priamo na účet leasingovky. Doklad o úhrade som však obdržala až teraz v 10 2010. Moja otázka znie. Kedy som si mohla uplatniť odpočet DPH na túto mimoriadnu splátku? Ja si ju chcem uplatniť teraz v 10 2010. V zákone o DPH som čítala, že uplatniť DPH mám právo do konca roka, najskôr v mesiaci, keď predávajúcej spoločnosti vznikla povinnosť zaplatiť DPH. Týka sa to však aj tohto finančného leasingu, keď splátkový kalendár-uvedený ako daňový doklad faktúra, som mala už v 4 2010, ale úhradu som evidovala v účtovníctve až 10 2010.
Dúfam, že som to zrozumiteľne vysvetlila. Vopred ďakujem za Vašu pomoc.

Nenájde sa nikto, kto by vedel poradiť? Je to súrne, pretože neviem, či nemám teda predsa len podať dodatočné daňové k DPH za 4 2010.

Ďakujem.
Vladimír Ozimý
04.10.10,11:55
áno týka sa to akejkoľvek služba alebo tovaru. T.j. aj leasingu. Kľudne si môžete odpočítať daň v desiatom mesiaci, poprípade aj za deviaty mesiac môžete nie je problém. vždy skúmame dve skutočnosti pri nároku na odpočítanie:
a) vznik daňovej povinnosti
b) obdržanie dokladu

podľa toho postupuje aj pri odpočítavaní dane. Váš postup je v súlade so zákonom.
Kačena I.
04.10.10,12:04
Dobrý deň.
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Sro, mesačný platca DPH, kúpila stroj na finančný leasing v 4 2010. Splátkový kalendár je vystavený, pričom ako prvé je tam uvedené zvýšená mimoriadna splátka - akontácia. Tú konateľ uhradil v hotovosti v 4 2010 priamo na účet leasingovky. Doklad o úhrade som však obdržala až teraz v 10 2010. Moja otázka znie. Kedy som si mohla uplatniť odpočet DPH na túto mimoriadnu splátku? Ja si ju chcem uplatniť teraz v 10 2010. V zákone o DPH som čítala, že uplatniť DPH mám právo do konca roka, najskôr v mesiaci, keď predávajúcej spoločnosti vznikla povinnosť zaplatiť DPH. Týka sa to však aj tohto finančného leasingu, keď splátkový kalendár-uvedený ako daňový doklad faktúra, som mala už v 4 2010, ale úhradu som evidovala v účtovníctve až 10 2010.
Dúfam, že som to zrozumiteľne vysvetlila. Vopred ďakujem za Vašu pomoc.

a prečo ste čakali na úhradu faktúry pre uplatnenie nároku na DPH?
ZdenaP
04.10.10,12:25
Nečakala som na úhradu faktúry. Bolo to uvedené v splátkovom kalendári. Skôr išlo o to, že nechcela som, aby mi v 4 2010 vznikol nadmerný odpočet a tak som bola aj rada, že mi doklad o úhrade nepredložili. Ale netušila som, že budem naň čakať až doteraz. Takže, ak som správne pochopila, aj splátky si môžem uplatniť kedykoľvek do konca roka. To, že mám v splátkovom kalendári uvedený deň vzniku daňovej povinnosti 15. a 15. to aj uhradím, ale DPH si uplatním zo všetkých splátok až napr. v decembri, neporušujem zákon o DPH. Správne?

Inak, Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.
Kačena I.
04.10.10,12:31
No neviem, či si môžete splátky uplatniť kedykoľvek. Skúste si pozrieť § 51 ods. 2, zákona 222/2004 o DPH.
rodina1
04.10.10,12:43
Nečakala som na úhradu faktúry. Bolo to uvedené v splátkovom kalendári. Skôr išlo o to, že nechcela som, aby mi v 4 2010 vznikol nadmerný odpočet a tak som bola aj rada, že mi doklad o úhrade nepredložili. Ale netušila som, že budem naň čakať až doteraz. Takže, ak som správne pochopila, aj splátky si môžem uplatniť kedykoľvek do konca roka. To, že mám v splátkovom kalendári uvedený deň vzniku daňovej povinnosti 15. a 15. to aj uhradím, ale DPH si uplatním zo všetkých splátok až napr. v decembri, neporušujem zákon o DPH. Správne?

Inak, Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.
Odpoveď je v príspevku č. 3
ZdenaP
04.10.10,14:27
áno týka sa to akejkoľvek služba alebo tovaru. T.j. aj leasingu. Kľudne si môžete odpočítať daň v desiatom mesiaci, poprípade aj za deviaty mesiac môžete nie je problém. vždy skúmame dve skutočnosti pri nároku na odpočítanie:
a) vznik daňovej povinnosti
b) obdržanie dokladu

podľa toho postupuje aj pri odpočítavaní dane. Váš postup je v súlade so zákonom.
Prepáčte p.Ozimný. Chcela by som si to ešte poriadne odsúhlasiť. Podľa odporúčania p.Kačeny I.som si ešte prečítala § 51 a aplikovala som ho na Vaše 2 podmienky pre zistenie nároku. Takže, vznik daňovej povinnosti je 4 2010 podľa splátkového kalendára. Obdržanie dokladu bolo však asi tiež 4 2010, keďže daňovým dokladom je splátkový kalendár. (Na ňom mám uvedené, že ide o daňový doklad - faktúru. Na tú akontáciu som neobdržala žiadnu inú faktúru). Doklad, ktorý som obdržala v 10 2010 je len doklad o úhrade akontácie, konkrétne je to vklad v hotovosti zo SLSP. Nemala som to teda DPH predsa len uplatniť v apríli? Veď splátkový kalendár sa mi nedá zamlčať, alebo zaevidovať v 10 2010, keď na základe neho som si už od mája uplatňovala DPH pri jednotlivých splátkach. Ďakujem za pochopenie a vysvetlenie.
Zita5
04.10.10,15:01
DPH , ktoré sa mohlo uplatniť len vtedy , ak faktúra bola uhradená , je minulosťou .Vy ste predsa mali Splátkový kalendár, ktorý je riadnym dokladom na uplatnenie odpočtu DPH v súlade s § 51

Odpočítanie dane

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.


2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie danev tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.


Z uvedeného vyplýva , že nárok na odpočet DPH si môžete uplatniť najskôr 4/2010 a najneskôr do 12/2010 .

Týmto ustanovením od 1.4.2009 sa vlastne zminimalizovalo vystavovanie dodatočných daňových priznaní DPH ( a stým aj spojených daňových kontrol pri NO)a preto naši zákonodarcovia novelizovali znenie zákona a určili zákonom " posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka " kedy je možnosť uplatniť odpočet DPH.Vo Vašom prípade to je do 31.12.2010.

Ale......som aj toho názoru , že ak by ste podali DDP DPH za 4/2010 tak je to v rámci zákona Správa daní(Daňový poriadok §16 odst.4) a zákona o DPH.

Takže sa môžete rozhodnúť .
Vladimír Ozimý
05.10.10,06:47
Zitka to tu pekne rozpísala, mne by sa nechcelo :)
Kačena I.
05.10.10,08:20
Ja som reagovala na článok 5 od ZdenyP, kde píše, že či si môže kedykoľvek v roku nárokovať DPH zo splatkového kalendára. Tak to sa mi nezdá, keď už doklad má, tak nemôže si ho jednoducho "nedať" do DPH daného mesiaca, lebo by vznikol NO.
Zita5
05.10.10,09:14
Ja som reagovala na článok 5 od ZdenyP, kde píše, že či si môže kedykoľvek v roku nárokovať DPH zo splatkového kalendára. Tak to sa mi nezdá, keď už doklad má, tak nemôže si ho jednoducho "nedať" do DPH daného mesiaca, lebo by vznikol NO.

Kačenka treba si prečítať www.drsr.sk

Príklad sa nachádza na stane 6
Platiteľ dane kúpil tovar od iného platiteľa v tuzemsku, tovar bol dodaný 25.4.2009. Právo odpočítať daň z dodaného tovaru vzniklo platiteľovi v deň, kedy pri tovare vznikla daňová povinnosť, t.j. 25.4.2009. Dodávateľ vyhotovil faktúru 30.4.2009, odberateľ ju dostal 6.5.2009. Platiteľ dane mal faktúru k dispozícii v lehote na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie apríl 2009, t.j. do 25.5.2009. Podľa úpravy zákona o DPH platnej od 1.4.2009 sa platiteľ dane môže rozhodnúť uplatniť odpočítanie dane v ktoromkoľvek zo zdaňovacích období apríl 2009 až december 2009, resp. II. štvrťrok 2009 až IV. štvrťrok 2009, pričom najskôr môže uplatniť právo na odpočítanie dane v zdaňovacom období apríl 2009, resp. II. štvrťrok 2009 a najneskôr v zdaňovacom období december 2009, resp. IV. štvrťrok 2009.

Čiže podľa novely od 1.4.2009 so platiteľ môže korigovať odpočet DPH .Ustanovenie je platné aj v tomto roku .
ZdenaP
05.10.10,15:40
Ešte raz Vám chcem všetkým poďakovať za odpovede. Skutočne ste mi pomohli a hlavne ste ma upokojili, že som nespravila žiadnu chybu, a ani chybu nespravím, ak si uplatním DPH, vtedy keď mi to bude vyhovovať.
Ďakujem a prejavujem Vám obrovskú úctu. Dúfam, že aj ja raz budem schopná takto sa vyznať v zákonoch.

ZdenaP