Mirka K.
04.10.10,07:44
Dobre rano, je tu kopec vysvetleni na leasingy, ale bud skor zo starsich datumov, chcem sa opytat, teraz financny prenajom sa odpisuje a uctuje ako? OC majetku ide do zaradenia majetku a odpisuje sa podla prislusnej odpisovej skupiny, financne navysenie sa rozlozi nakladovo podla poctu mesiacov leasingu, ci aj OC sa rozlozi podla mesiacov leasingu? dakujem
rodina1
04.10.10,06:49
Dobre rano, je tu kopec vysvetleni na leasingy, ale bud skor zo starsich datumov, chcem sa opytat, teraz financny prenajom sa odpisuje a uctuje ako? OC majetku ide do zaradenia majetku a odpisuje sa podla prislusnej odpisovej skupiny, financne navysenie sa rozlozi nakladovo podla poctu mesiacov leasingu, ci aj OC sa rozlozi podla mesiacov leasingu? dakujem
Zákon o dani z príjmu, § 26

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Účtovanie v JÚ - §§ 4, 9 a 10 Postupov účtovania pre JÚ.
(pretože nepíšeš, v akom účtovníctve)
Mirka K.
04.10.10,07:33
v PU. Cize prelozene do nasho jazyka...odpisy sa nedavaju / 4 roky napriklad, cast na rok, ale podla zaradenia do majetku / pocet mesiacov do konca roka a postupne na kazdy mesiac? dik
Tweety
04.10.10,08:00
v PU. Cize prelozene do nasho jazyka...odpisy sa nedavaju / 4 roky napriklad, cast na rok, ale podla zaradenia do majetku / pocet mesiacov do konca roka a postupne na kazdy mesiac? dik
Odpisuješ rovnomerne po celú dobu prenájmu od dátumu prevzatia predmetu lízingu. Napr. Prevezmeš ho v máji, vtedy zaradíš do majetku a začneš aj s odpisovaním.
Mirka K.
04.10.10,10:09
ok cize napriklad od 5/10 ho zaradim a za rok 2010 odpisy za 9 mesiacov, doba celeho leasingu je 36 mesiacov cize si dam alikvotnu cast na rok 2010 na mesiace? to budu odpisy z OC majetku a financne navysenie a poistka zas tiez deleno pocet mesiacov? spravne? tento vyklad zakon plati od 1.1.10 ci uz od 2009 ? dik za radu
alusa783
10.08.11,10:27
leasing bol postupeny v 2010 (podvojné učtovnictvo) odpisuje sa mesačne ku dnu kedy ma byt splatný.
1. - ak sa zaplatí neskôr o par dni? posunu sa aj odpisy?
2. - ako čítam ma sa odpisovat rovnomerne počas doby finančného najmu - obstaravacia cena/počet mesiacov. čo ak sa učtoval podla splatkového kalendára a odpisovala sa suma zaplatenej istiny toho ktorého mesiaca? (suma ja každy mesiac +/- 30 e) naozaj som to hladala ale nenašla som si odpoved..