grušina
04.10.10,07:45
Dobrý deň,
neviem či som to pochopila správne z tém a prosím o vyjadrenie.
16.9. som vystavila zálohovú faktúru. Neuviedla som tam dph len celkovú výšku zálohy. Práca bude dokončená až teraz v oktobri.
Teraz musím vystaviť do 15.tich dní celkovú faktúru aj s uvedenou dph kde bude odrátaná zaplatená záloha a riadne ju zahrniem do dan.priznania pre tento kvartál.
A čo ak odberateľ odmietne prijať túto faktúru pred ukončením práce?

vopred ďakujem za rady a názory
Zita5
04.10.10,05:52
Dobrý deň,
neviem či som to pochopila správne z tém a prosím o vyjadrenie.
16.9. som vystavila zálohovú faktúru. Neuviedla som tam dph len celkovú výšku zálohy. Práca bude dokončená až teraz v oktobri.
Teraz musím vystaviť do 15.tich dní celkovú faktúru aj s uvedenou dph kde bude odrátaná zaplatená záloha a riadne ju zahrniem do dan.priznania pre tento kvartál.
A čo ak odberateľ odmietne prijať túto faktúru pred ukončením práce?

vopred ďakujem za rady a názory

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľvyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Nezmieňujete sa o veľmi podstatnej veci - či preddavková fa bola uhradená a kedy .
Zita5
04.10.10,05:53
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľvyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Nezmieňujete sa o veľmi podstatnej veci - či preddavková fa bola uhradená a kedy .
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Lotarka
04.10.10,05:56
-zálohová faktúra bez uvedenia DPH vystavená 16.9.
-úhrada tejto faktúry ??? - do 15. dní od tohto dátumu vystaviť faktúru na prijatú zálohu s DPH s dátumom povinnosti dňom prijatia platby
- po dokončení prác faktúra za dodané práce, kde treba odrátať sumy faktúry na prijatú zálohu

Neviem, kedy je dátum úhrady, či záloha je v plnej výške, alebo len časť a o aké práce sa jedná a komu sú fakturované?
kaja211
12.10.10,08:38
Zálohová faktúra bez uvedenia DPH vystavená 16.9. /ok tomu rozumiem/
-úhrada tejto faktúry ???/do troch dní,ale len 50%z celkovej sumy /- do 15. dní od tohto dátumu vystaviť faktúru na prijatú zálohu s DPH s dátumom povinnosti dňom prijatia platby/ to má byť riadna faktúra? alebo zálohová č.2/
- po dokončení prác faktúra za dodané práce, kde treba odrátať sumy faktúry na prijatú zálohu /táto je ok/
A čo ak je taký prípad,že mi objednávama tovar ,ktorý predávame až po uhradení zálohy a dodacia lehota je 4 týždne tak čo s tým potom.Kady vlastne vystaviť zálohovú a kedy riadnu.Práce sú fakturované ai FO /občania ak firme
kaja211
12.10.10,09:19
Zálohová faktúra bez uvedenia DPH vystavená 16.9. /ok tomu rozumiem/
-úhrada tejto faktúry ???/do troch dní,ale len 50%z celkovej sumy /- do 15. dní od tohto dátumu vystaviť faktúru na prijatú zálohu s DPH s dátumom povinnosti dňom prijatia platby/ to má byť riadna faktúra? alebo zálohová č.2/
- po dokončení prác faktúra za dodané práce, kde treba odrátať sumy faktúry na prijatú zálohu /táto je ok/
A čo ak je taký prípad,že mi objednávama tovar ,ktorý predávame až po uhradení zálohy a dodacia lehota je 4 týždne tak čo s tým potom.Kady vlastne vystaviť zálohovú a kedy riadnu.Práce sú fakturované ai FO /občania ak firme

Teda ak som dobre pochopila tak ak zaplatia zálohu pred dodaním materiálu a do 15 dní nedôjde k jeho dodaniu, je potrebné vystaviť faktúru k prijatej platbe.
Tweety
12.10.10,09:21
Teda ak som dobre pochopila tak ak zaplatia zálohu pred dodaním materiálu a do 15 dní nedôjde k jeho dodaniu, je potrebné vystaviť faktúru k prijatej platbe.
Áno, samozrejme, ak je to v jednom mesiaci. Pretože, ak by si zálohu dostala napr. 17., a k dodaniu by došlo až budúci mesiac, faktúru k prijatej platbe musísš vystaviť v tom mesiaci, v ktorom si ju prijala.
kaja211
12.10.10,09:52
Ďakujem,áno platbu som dostala teraz 12. ale dodanie služby bude až budúci mesiac,takže musím vystaviť Zálohovú faktúru s DPH na prijatú platbu?
Tweety
12.10.10,09:58
Ďakujem,áno platbu som dostala teraz 12. ale dodanie služby bude až budúci mesiac,takže musím vystaviť Zálohovú faktúru s DPH na prijatú platbu?
Áno, musíš, pozri môj predch. príspevok, tam som to už uviedla.
kaja211
12.10.10,10:05
Veľmi pekne ďakujem
kaja211
12.10.10,10:12
A ešte jedna podotázka ma napadla musím vystavovať tú zálohovú s DPH na prijatú platbu aj FO/ občanovi/,ktorý nieje platca DPH ,alebo mu stačí vystaviť len celkovú s DPH.
Tweety
12.10.10,10:13
A ešte jedna podotázka ma napadla musím vystavovať tú zálohovú s DPH na prijatú platbu aj FO/ občanovi/,ktorý nieje platca DPH ,alebo mu stačí vystaviť len celkovú s DPH.
Nie, jemu nemusíš, ale ty tú dph musíš odviesť.
kaja211
12.10.10,10:21
To mi je jasné ,ale tú DPH mi stačí odviesť pri faktúre z celkovej sumy ,alebo už pri tej platbe ,aj keď jemu tú faktúru za platbu posielať nemusím...prepáč som z toho už jeleň a ospravedlňujem sa za možno blbé otázky
Tweety
12.10.10,10:27
To mi je jasné ,ale tú DPH mi stačí odviesť pri faktúre z celkovej sumy ,alebo už pri tej platbe ,aj keď jemu tú faktúru za platbu posielať nemusím...prepáč som z toho už jeleň a ospravedlňujem sa za možno blbé otázky
Samozrejme pri platbe, ako som už uviedla vyššie v príspevku.
kaja211
12.10.10,11:00
A keď som štvrťročný platca a zálohová aj ostrá mi vychádza do jedného kvartálu nestačí tej súkromnej osobe tú DPH uviesť len na ostrej?
Tweety
12.10.10,11:01
A keď som štvrťročný platca a zálohová aj ostrá mi vychádza do jedného kvartálu nestačí tej súkromnej osobe tú DPH uviesť len na ostrej?
Keď si kvartálny, tak samozrejme uvedieš ju do mesiaca a kvartálu, ktorého sa týka. Tzv. ostrá, ak bude v rovnakom kvartáli, ako záloha, tak áno, stačí len tá.
dadasv
02.11.10,09:30
Vystavujem zálohovú platbu na nájom od 1.10.2010-30.9.2011. Ostrú vystavím až po úhrade s dátumom zd.pln. v deň úhrady zálohovej faktúry. Ale čo keď mi uhradí len časť (70%) tej zálohovej a zvyšnú až o dva mesiace? Vystavím ostrú na celú sumu nájmu, odpočítam uhradenú zálohu a k úhrade zostane nezaplatená časť? Alebo vystavím ostrú faktúru len na zaplatenú časť a na ďalšiu úhradu vystavím potom ďalšiu ostrú fa až po zaplatení zvyšnej čiastky? A z každej úhrady vyčíslim pomernú časť DPH? Sme mesačný plátca DPH.
emma01
02.11.10,10:43
Ak ide o čiastkové alebo opakované dodanie služby § 19 ods. 3(nepíšeš, ako máte dohodnuté platby), vystavíš faktúru k platbe kde dátumom dodania bude deň úhrady. Táto faktúra slúži len pre účely DPH. Vyúčtovaciu (ostrú) faktúru vystavíš až s dátumom dodania 30.9.2011 - v r. 2011 má byť tento paragraf novelizovaný.
emula1
03.11.10,11:45
Riešim podobnu vec:

vystavili sme zalohovu fakturu v plnej sume s DPH, odberatel nam ju zaplati v 3 splatkach. vystavim mu potom 3 faktury na prijatu platbu s datumom dodania=den uhrady splatky, uhradenu sumu rozdelim na ZD+DPH. Budem mat potom k celk. sume 1 zalohovu fakturu a 3 faktury na prijatu platbu. Vystavim potom este konecnu "ostru fakturu" kde budu odratane tieto 3 fa na prijatu platbu, suma k uhrade = 0.
Stefan2005
05.12.10,09:21
...vvystavili sme zalohovu fakturu v plnej sume s DPH, odberatel nam ju zaplati v 3 splatkach. vystavim mu potom 3 faktury na prijatu platbu s datumom dodania=den uhrady splatky, uhradenu sumu rozdelim na ZD+DPH. Budem mat potom k celk. sume 1 zalohovu fakturu a 3 faktury na prijatu platbu. Vystavim potom este konecnu "ostru fakturu" kde budu odratane tieto 3 fa na prijatu platbu, suma k uhrade = 0.

to závisí aj do toho, kedy boli prijaté tie zálohy a uskutočnená dodávka....
"...Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru.."
emula1
01.02.11,13:11
rada by som sa spytala,

minuly rok sme oktobri vystavili zalohu na sumu povedzme 200 EUR. V novembri zaplatil odberatel ciastkovo 100 EUR. VYstavila som k tomu fakturu na prijatu platbu 84,03 EUR + 19% DPH 15,97 EUR = 100. Teraz v januari zaplatil odberatel zvysnych 100 EUR. Vystavim fakturu na prijatu platbu 83,33 EUR + 20% DPH = 100 EUR?
Tweety
01.02.11,13:12
rada by som sa spytala,

minuly rok sme oktobri vystavili zalohu na sumu povedzme 200 EUR. V novembri zaplatil odberatel ciastkovo 100 EUR. VYstavila som k tomu fakturu na prijatu platbu 84,03 EUR + 19% DPH 15,97 EUR = 100. Teraz v januari zaplatil odberatel zvysnych 100 EUR. Vystavim fakturu na prijatu platbu 83,33 EUR + 20% DPH = 100 EUR?
áNO, TAK.
Janinkaaa
07.02.11,08:34
V decembri 2010 som dostala riadnu "ostrú" faktúru (nie zálohovú), v ktorej v texte je napísané, že nám faktúrujú zálohu na službu, ktorá bude uskutočnená až v januári 2011.
D.dodania na faktúre : 20.12.2010
Faktúru som v roku 2010 zaúčtovala, ako zálohovú: 314, 343/321

Faktúru sme vyplatili až v 01/2011.

Kedy som mala nárok na odpočet DPH ?
V 12/2010, alebo až v 01/2011 ?
Ja som DPH uplatnila v 12/2010.

Musí byť vyfaktúrovaná záloha na preddavkovej faktúre, alebo môže byť priamo na ostrej faktúre ?
IvoM
07.02.11,08:48
Osobne by som takú faktúru buď vrátil, alebo sa k nej postavil ako k zálohovej a nie ako k daňovému dokladu. Daňová povinnosť u dodávateľa vzniká buď dodaním služby §19.2 alebo prijatím platby §19.4 a tu nie je splnené ani jedno ani druhé a teda zrejme podľa §49.1 nemáte právo na odpočet keďźe v 12/2010 nevznikla daňová povinnosť.
Janinkaaa
07.02.11,10:16
Osobne by som takú faktúru buď vrátil, alebo sa k nej postavil ako k zálohovej a nie ako k daňovému dokladu. Daňová povinnosť u dodávateľa vzniká buď dodaním služby §19.2 alebo prijatím platby §19.4 a tu nie je splnené ani jedno ani druhé a teda zrejme podľa §49.1 nemáte právo na odpočet keďźe v 12/2010 nevznikla daňová povinnosť.

Ďakujem.
Budem musieť im zavolať a urobiť dodatočné DPH za 12/10
Viera R.
14.02.11,06:31
V januári 2011 sme vystavili zálohovú faktúru na služby, ktorá bude budeme vykonávať celý rok. Faktúru nám uhradili koncom januára. Neviem či môžeme vystaviť ostrú faktúru, keďže služba je už vykonávaná alebo iba faktúru na na priajatú platbu a potom ešte jednu faktúru na konci roka.
Adiks
14.02.11,20:43
V januári 2011 sme vystavili zálohovú faktúru na služby, ktorá bude budeme vykonávať celý rok. Faktúru nám uhradili koncom januára. Neviem či môžeme vystaviť ostrú faktúru, keďže služba je už vykonávaná alebo iba faktúru na na priajatú platbu a potom ešte jednu faktúru na konci roka.
Môžete vystaviť ostrú faktúru, nemusíte čakať do konca roka. Takto ste museli postupovať v roku 2010, v roku 2011 sa však par.19 ods.3 zákona o DPH vrátil do tej podoby,v akej bol v roku 2009.
bibitraub
15.02.11,08:50
dobrý deň, odvodu dph chápem ale mňa skôr zaujíma ako tieto dve faktúry vystaviť.

Príklad: v 01/2011 vystavím zálohovú faktúru za tovar ktorá je uhradená a platba je prijatá 1.2.2011. Ide o sumu 1000EUR + 200EUR (20%).
Na základe tejto platby ja tovar objednávam u svojho dodávateľa z EU.

1. Tovar bude dodaný 28.2. S akým dátumom treba vystaviť ostrú faktúru, keďže je poviinosť do 15 dní od prijatia platby vystaviť faktúru.

2. Tovar bude dodaný až v marci. V tomto prípade vystavím ostrú faktúru k zálohovej s dňom vystavenia 15.2. , s textom zálohová platba k tovaru a napíšem názov tovaru. Správne?

V marci ked tovar dodám vystavím dalšiu faktúru s textom : názov tovaru, rozpis sumy. A odpočet zálohy na základe riadnej zalohovej faktúry? Celková suma na zaplatenie bude 0. Je to správne? Má tu byť aj rozpis sumy 1000 + 200EUR?

Dakujem za odpoveď