Babulica
04.10.10,08:30
Dobry den,

potrebujem poradit: mame zamestnankynu ktora ma od r. 2008 minimalnu mzdu. Pred mesiacom sme ju dali na polovičný úväzok. Je v 4 mesiaci, takze porod bude mat vo februari alebo v marci. Aka je vyska materskej pri polovicnom uvazku??
A este jedna otazka: keby sme snou ukoncili prac.pomer a prijali do druhej firmy od 11 mesiaca 2010 - ako dlho musi pracovat pred porodom vo firme aby dostala z tejto firmy matersku??

dakujem...
veronikasad
04.10.10,06:34
Zisti prosím u pracovníčky, či nástup na materskú bude v roku 2010 alebo 2011.
Babulica
04.10.10,06:40
nástup na matersku bude v roku 2011
veronikasad
04.10.10,06:45
nástup na matersku bude v roku 2011
S odpoveďou musíš počkať na schválenie novely zákona o soc. poistení. Práve v tejto oblasti sa pripravujú zmeny.
Babulica
04.10.10,06:54
to fakt?? no super.
Viem ze musi byt nemoc.poistena 270 dni....ale ako je to ked zmeni pracovisko pocas tehotenstva?? Napr. 4 mesiace pred porodom?? Z coho sa jej rata materska?? z tych 4 mesiacov?
veronikasad
04.10.10,06:57
to fakt?? no super.
Viem ze musi byt nemoc.poistena 270 dni....ale ako je to ked zmeni pracovisko pocas tehotenstva?? Napr. 4 mesiace pred porodom?? Z coho sa jej rata materska?? z tych 4 mesiacov?
Do 270 dní poistenia sa počíta aj predch. prac.pomer (doba poistenia 2 roky dozadu). Zmena bude vo výpočte vymeriavacieho základu.
Ak by išla na MD v tomto roku, stačilo by ukončiť súčasný prac. pomer a uzatvoriť nový (s prihláškami a odhláškami) - pár dní pred nástupom na materskú. Materské by sa jej počítalo z novej prac.zmluvy.

Od nového roku to bude inak.
Babulica
04.10.10,07:36
dakujem moc :) si poklad :)
amie
04.01.12,12:50
Ahojte, momentalne som na RD (este rok) a zvazujem skorsi navrat do prace na polovicny uvazok. Zaroven vsak uvazujeme o dalsom dietati, preto ma zaujima, z coho sa mi bude pocitat buduca materska? Bude to len z toho polovicneho uvazku?
jankasm
04.01.12,12:57
Ahojte, momentalne som na RD (este rok) a zvazujem skorsi navrat do prace na polovicny uvazok. Zaroven vsak uvazujeme o dalsom dietati, preto ma zaujima, z coho sa mi bude pocitat buduca materska? Bude to len z toho polovicneho uvazku?

Sociálnu poisťovňu nezaujíma dĺžka tvojho úväzku, ale výška príjmu, z ktorého odvádzaš odvody. Takže ak budeš robiť na skrátený uväzok ale zarobíš 1000€ mesačne, materská bude počítaná z VZ 1000€. Ak však zarobíš len 100€, bude počítaná zo 100€.
V takom prípade pouvažuj ešte nad dobrovoľným nemocenským poistením, hlavne v prípade, ak plánuješ otehotnieť niekedy do 10/2012.
amie
04.01.12,13:12
Dakujem za odpoved janka. V tomto pripade je pre mna jednoduchsie na skorsi navrat do prace zabudnut. Predtym som mala max matersku, tak by som mala mat aj teraz.
Chapem spravne, ze ak by som na ten polovicny uvazok nastupila v roku 2012, v roku 2013 presla na 8hodinovy a zaroven v roku 2013 aj nastupovala na matersku, vyska materskeho sa bude pocitat aj tak z roku 2012?
Xanti
04.01.12,18:28
Amie,
a prečo musíš mať úväzok, pracovať sa dá aj na dohodu o pracovnej činnosti ... cca 10 hodín týždenne. A z toho odvody nejdú.
amie
04.01.12,18:59
Amie,
a prečo musíš mať úväzok, pracovať sa dá aj na dohodu o pracovnej činnosti ... cca 10 hodín týždenne. A z toho odvody nejdú.

no to prave neviem, ze ake mam moznosti. Takze mozem pracovat na dohodu? Da sa aj viac ako 10hod tyzdenne?
Mila123
04.01.12,19:01
alebo 350 hodín ročne u jedného ZĽ.....ak ti jedna dohoda napr. o vykonaní práce skončí, môžeš pracovať na dohodu o prac. činnosti.......záleží na formulácií vykonávanej práce, ale to si poradíte......
amie
04.01.12,20:04
alebo 350 hodín ročne u jedného ZĽ.....ak ti jedna dohoda napr. o vykonaní práce skončí, môžeš pracovať na dohodu o prac. činnosti.......záleží na formulácií vykonávanej práce, ale to si poradíte......

dakujem za tip, no ale pochybujem, ze zamestnavatel bude ochotny zamestnat ma na dohodu...

este otazka, ak budem robit na polovicny uvazok (2012) a v nasledujuci rok (2013) zacnem na plny, v roku 2013 odidem na matersku, vyska materskej sa mi bude pocitat z roku 2012? predpokladam, ze bude zmenena pracovna zmluva... tak neviem, ci pre vypocty materskej sa to bude ratat predchadzajuci kalendarny rok, alebo je dolezity datum poslednej zmluvy... uff, neviem ci chapete, co chcem povedat :confused:
Mila123
04.01.12,20:06
na výpočet, určenie výšky dávky NP je rozhodujúce obd. predchádzajúci rok.....(zvyčajne)