chudiatko1
15.11.05,11:50
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
Môj priateľ má živnosť od 1.6.2004 o obore špedícia bez dopravy (sťahovanie). Za rok 2004 nemusel podávať daňové priznanie, pretože nepresiahol stanovený limit príjmu. (Aspoň tak mu bolo povedané na daňovom úrade). Tento rok už ho bude musieť podať a preto by som chcela troška využiť Vaše znalosti v oblasti jednoduchého účtovníctva. Za rok 2004 má svoje doklady poukladané, roztriedené PPD a VPD a očíslované. Je neplatca DPH a nemá zamestnancov. Platí si len dobrovoľne zdravotné poistenie. Jeho výdavky pozostávajú akurát z nákupu pomôcok pre výkon jeho práce ( možno raz za pol roka) a podávania inzerátov. Nepoužíval registračnú pokladňu, vystavoval len PPD (ako som sa dozvedela pred chvíľou robil zle) Chcel by mať všetko v poriadku, keby prišla kontrola, ale nevieme ako začať.
Prosím poraďte nám či je lepšie zaplatiť si nejakého účtovníka, ktorý to jednorázovo urobí alebo si myslíte že by to zvládol aj sám. Ak ste za prvú možnosť, poraďte prosím aká cena je zhruba adekvátna tejto službe (jeho dokladov je spou za rok maximálne 40), ak ste za možnosť druhú, tak Vás prosím poraďte nám nejakú literatúru alebo nejaký dobrý kurz jednoduchého účtovníctva.
Budem vďačná za každú radu.
Muška
15.11.05,10:54
Chudiatko,
Tvoj priateľ sa mal poradiť už pred prvým vystavením nejakého dokladu.
Tzn., že ak nemá registračnú pokladňu, tak mohol vystavovať faktúry a k tomu PPD.
Kurz JU - nie je na škodu - aby bol podnikateľ v obraze...o čom to vôbec je.
Ale si si istá, že dokáže Tvoj priateľ sledovať všetky legislatívne zmeny??
Jana Motyčková
15.11.05,10:57
Keďže je živnostník, mal byť povinne zdravotne poistený, nie dobrovoľne.
renča1
15.11.05,10:59
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
Môj priateľ má živnosť od 1.6.2004 o obore špedícia bez dopravy (sťahovanie). Za rok 2004 nemusel podávať daňové priznanie, pretože nepresiahol stanovený limit príjmu. (Aspoň tak mu bolo povedané na daňovom úrade). Tento rok už ho bude musieť podať a preto by som chcela troška využiť Vaše znalosti v oblasti jednoduchého účtovníctva. Za rok 2004 má svoje doklady poukladané, roztriedené PPD a VPD a očíslované. Je neplatca DPH a nemá zamestnancov. Platí si len dobrovoľne zdravotné poistenie. Jeho výdavky pozostávajú akurát z nákupu pomôcok pre výkon jeho práce ( možno raz za pol roka) a podávania inzerátov. Nepoužíval registračnú pokladňu, vystavoval len PPD (ako som sa dozvedela pred chvíľou robil zle) Chcel by mať všetko v poriadku, keby prišla kontrola, ale nevieme ako začať.
Prosím poraďte nám či je lepšie zaplatiť si nejakého účtovníka, ktorý to jednorázovo urobí alebo si myslíte že by to zvládol aj sám. Ak ste za prvú možnosť, poraďte prosím aká cena je zhruba adekvátna tejto službe (jeho dokladov je spou za rok maximálne 40), ak ste za možnosť druhú, tak Vás prosím poraďte nám nejakú literatúru alebo nejaký dobrý kurz jednoduchého účtovníctva.
Budem vďačná za každú radu.
Ak má len 40 dokladov ročne , nie je to až také hrozné. Pomocou porady to možno zvládne. Ved sme tu viacerý, ktorý nevedia a vačšinou je nás takých ktorý perfektne ovládajú a sú ochotný pomôcť začiatočníkom.
blcha
15.11.05,11:14
Mimochodom, prečo si si dala také hrozné meno?
Asi by som poradila zaplatiť účtovníka - aspoň pre začiatok. Keď budete mať vzor, možno si poviete, že toto by ste vedeli aj sami. Možno by sa Vám bol oplatil aj vlani. Tvoj priateľ nemal veľký príjem a tak sa celkom ľahko mohlo stať, že ak by bol viedol účtovníctvo, tak by bol vykázal stratu. Síce by musel podať daňové priznanie, daň by neplatil žiadnu, no tento rok by si ju mohol odpočítať zo zisku a platiť tak menšie dane tento rok. Menšie dane v roku 2005 znamenajú menšie odvody do fondov v 2006,...atď.
Aktuálne tento rok máte tiež niekoľko možností - môžete viesť účtovníctvo alebo si výdavky uplatniť percentom - to by zase chcelo konkrétne čísla, aby ste si mohli vybrať, čo je pre Vás výhodnejšie. Takže účtovníka ani tak neplatíme za to, že zotriedi a polepí lístky, to je iba prvá časť jeho práce, ale najmä za to, že vie poradiť a predložiť viacero variantov daňového priznania, podľa toho, čo chcete a potrebujete. Toto nemôžete očakávať od pracovníkov daňového úradu, tam Vám povedia iba či to je alebo nie je v súlade so zákonom.
K tým cenám - viacerí tu prezentovali svoje ceny, tuším v príspevku Koľko pýtať?, ak nemáte viac ako 100 riadkov denníka ročne, môžete sa zmestiť aj do 2 500,- - 3 000,- Sk ročne vrátane daňového priznania.
Ak sa predsa len rozhodnete účtovať sami, stačí zájsť do prvého kníhkupectva a nájdeš množstvo odbornej literatúry. Perspektívne doporučujem odoberať časopis Jednoduché účtovníctvo od Poradcu podnikateľa s.r.o., kde sa postupne zoznámiš s jednotlivými problémami ale najmä s ich riešeniami. Kolegovia iste potvrdia, že slovo "jednoduché" nemusí naozaj jednoduché znamenať! Ale na to je tu Porada - ak môžeme, pomôžeme.
Slúži ti ku cti, že sa o to zaujímaš teraz a nie 30. marca! Ešte stále máte do konca roka čas aktívne svoj daňový základ ovplyvniť.
Nech sa rozhodnete akokoľvek, držíme Vám palce!
chudiatko1
15.11.05,11:21
Ďakujem všetkým za rady.
Píšem za ňho, lebo on je taký neporiadnik a ja sa bojím aby nemal z toho nemal nejaký problémik. Myslí si totiž, že si len založí živnosť a ostatné ide nejak samo. Chcela by som mu nejak pomôcť, ale tiež nechcem niesť zodpovednosť za prípadné chyby. Preto som sa na Vás obrátila.
S minulým rokom už neurobí nič, ale snáď tento rok sa dá ešte nejak napraviť.
A tá prezývka - nuž to taká srandička
Jana Acsová
15.11.05,11:26
Ešte pred zahájením úvah o účtovníctve doporučujem spočítať nákladové bločky, faktúry a zistiť, či presahujú 25 % príjmov z podnikania. Ak nie, postačuje evidencia podľa § 6 ods. 10 Zákona o daniach z príjmov o príjmoch v časovom slede, zásobách a pohľadávkach.

Daňový základ bude predstavovať:
+ príjmy
- 25 %
- uhradené odvody

bez potreby viesť účtovníctvo.

Samozrejme je potrebné si plniť ostatné povinnosti v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti (odvody, daňová registrácia - predpokladám, že ju máte už vybavenú atď.)
chudiatko1
15.11.05,11:57
Ešte pred zahájením úvah o účtovníctve doporučujem spočítať nákladové bločky, faktúry a zistiť, či presahujú 25 % príjmov z podnikania. Ak nie, postačuje evidencia podľa § 6 ods. 10 Zákona o daniach z príjmov o príjmoch v časovom slede, zásobách a pohľadávkach.

Daňový základ bude predstavovať:
+ príjmy
- 25 %
- uhradené odvody

bez potreby viesť účtovníctvo.

Samozrejme je potrebné si plniť ostatné povinnosti v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti (odvody, daňová registrácia - predpokladám, že ju máte už vybavenú atď.)
Registráciu na daňovom úrade máme a aj odvody platí pravidelne.
ak by to bolo tak ako píšete, že 25% náklady tak si nemusí vieš účtovníctvo, tým pádom ani číslovať doklady ? ani viesť peňažný denník a podobne ? A ak presahujú náklady 25% čo všetko musí viesť ? je povinné aby viedol účtovníctvo na počítači, či stačí ručne ?
Jana Acsová
15.11.05,12:22
Ešte pred zahájením úvah o účtovníctve doporučujem spočítať nákladové bločky, faktúry a zistiť, či presahujú 25 % príjmov z podnikania. Ak nie, postačuje evidencia podľa § 6 ods. 10 Zákona o daniach z príjmov o príjmoch v časovom slede, zásobách a pohľadávkach.
Toto sú vaše povinnosti týkajúce sa evidencie v prípade, že si uplatníte paušálne výdavky (t.j. spomínaných 25 %).
Jana Acsová
15.11.05,12:25
A ak presahujú náklady 25% čo všetko musí viesť ? je povinné aby viedol účtovníctvo na počítači, či stačí ručne ?Účtovníctvo môže viesť aj ručne. Existujú na to tlačivá a účtovné knihy - peňažný denník, kniha faktúr a pod..
Ak výdavky "jemne" presahujú 25 % - treba ešte zvážiť čo vyjde drahšie ... doplatok na dani alebo externý účtovník.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Čiže aj keď náklady prevýšia 25 % výdavkov ... (a ešte navyše nad 25 % môžete uplatniť odvody), stále môžete uvažovať o paušálnych výdavkoch.

Ak sa rozhodnete, že paušálne výdavky neuplatníte (je to vaše rozhodnutie, nie povinnosť), potom musíte viesť účtovníctvo, zrejme jednoduché (podvojné môžete, ale nemusíte). Prevažná väčšina fyzických osôb vedie jednoduché účtovníctvo.
chudiatko1
15.11.05,12:36
ďakujem, spočítali sme to a prevyšuje to 25%