Evelyn
04.10.10,09:06
Ahojte,

prosim mozte mi napisat ake povinnosti ma zamestnanec voci social a zdrav poistovni, ked ide na MD a RD.

Dakujem

Evelyn
katarina.j
04.10.10,07:15
Ak zamestnanec nastupuje na MD/RD, tak zamestnávateľ posiela do SP a ZP prihlášku/odhlášku-nástup na MD/RD+príjem za predchádzajúci rok(aby SP vyrátala správnu výšku príspevku).
Tweety
04.10.10,07:19
Ak zamestnanec nastupuje na MD/RD, tak zamestnávateľ posiela do SP a ZP prihlášku/odhlášku-nástup na MD/RD+príjem za predchádzajúci rok(aby SP vyrátala správnu výšku príspevku).
NIe je to celkom správne. Nástup na MD do SP nahlási cez RLFO ako zmenu, jej ukončenie ako ukončenie zmeny, nástup na RD-prerušenie.Do ZP tiež onamuje len zmenu.
katarina.j
04.10.10,08:09
Ok, ja ked som nastupovala na MD tak som si sama musela všetko vybehať a vybaviť-lebo ma zabudli odhlasiť, až ked im došla výzva(čo sa neplatia odvody za mna) im došlo, že niečo nie je v poriadku(to bol vtedy chaos, lebo účtovníčku vyhodili pred mojim nastupom na MD a nová sa musela najprv trocha zorientovať v účte), tak sme to s manželom riešili sami(akurát som si vypýtala potvrd.o príjme od zamestnávateľa)-síce už prešiel nejaký ten čas a stále sa menia papierovačky(prihlášky,odhlášky,regist.listy, dan.priznania-človek aby stále sedel a čakal, kde vymyslia novú kolonku a čo do nej napísať...)
MarcelkaT
27.12.10,13:48
Zamestnankyňa je na RD, ktorá končí 27.12.2010. Medzitým otehotnela a je vraj na PN od 20.12.2010-rizik.tehotenstvo.Papiere ešte nedoručila, len mám takú informáciu. Pracovný pomer naďalej trvá.
Do SP - pošlem ukončenie RD zmena a prerušenie, ale s akým dátumom? Ja si myslím, že ukočenie RD by malo byť 19.12.2010 a od 20.12.2010 -/prac.pomer/ PN, kde 10 dní nemocenské platí zamestnávateľ a od 11. dňa SP. Príjem za predchadzajúci rok iba predpokladaný alebo min. mzda? Prosím poraďte mi, nemála som ešte taký problém.
Do ZP oznamim zmenu - koniec RD a nástup na PN.
Ďakujem veľmi pekne.
MarcelkaT
28.12.10,06:45
Prosím pekne o radu. Ďakujem.
stanco007
28.12.10,08:30
Manzelka je na materskej do 11.3.2011. Kedze sa MD predlzuje o 6 tyzdnov, tak bude dlhsie, myslim do 22.4.2011. Potom prechadza na rodicovsky prispevok... Ale tu nemame jasno... V akej vyske bude poberat rod. prispevok? Teraz berie matersku myslim tych 256€... Nieco sa hovori v zakone, ze to zenam ostane do 20 mesiacov fyzickeho zivota dietata... Ostava to aj nam ked momentalne poberame matersku a od aprila 2011 budeme poberat rod. prispevok?
A este jedna vec. Manzelka pobera aj davku z DNP. Kedze sa materska predlzila o 6 tyzdnov, tak sa je predlzi aj poberanie davky z DNP? Vdaka
Mirica-LV
28.12.10,08:35
Manzelka je na materskej do 11.3.2011. Kedze sa MD predlzuje o 6 tyzdnov, tak bude dlhsie, myslim do 22.4.2011. Potom prechadza na rodicovsky prispevok... Ale tu nemame jasno... V akej vyske bude poberat rod. prispevok? Teraz berie matersku myslim tych 256€... Nieco sa hovori v zakone, ze to zenam ostane do 20 mesiacov fyzickeho zivota dietata... Ostava to aj nam ked momentalne poberame matersku a od aprila 2011 budeme poberat rod. prispevok?
A este jedna vec. Manzelka pobera aj davku z DNP. Kedze sa materska predlzila o 6 tyzdnov, tak sa je predlzi aj poberanie davky z DNP? Vdaka


materskú momentálne poberá vo výške 55% z VZ, od 01.01.2011 vo výške 60% VZ, a rodičovský príspevok bude už po novom tj nejakých 190 éčok
tých 256 by mala iba ak by poberala rodičovský príspevok aj v roku 2010
stanco007
28.12.10,08:38
materskú momentálne poberá vo výške 55% z VZ, od 01.01.2011 vo výške 60% VZ, a rodičovský príspevok bude už po novom tj nejakých 190 éčok
tých 256 by mala iba ak by poberala rodičovský príspevok aj v roku 2010
No, super :( Ale vraj uz moze ist aj pracovat a aj poberat plny rodicovsky prispevok??? A v takom pripade by mohla aj pracovat a aj poberat rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata?
Mirica-LV
28.12.10,08:44
No, super :( Ale vraj uz moze ist aj pracovat a aj poberat plny rodicovsky prispevok??? A v takom pripade by mohla aj pracovat a aj poberat rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata?


áno, môže si vybrať pracovať a poberať rodičovský príspevok, alebo pracovať a poberať príspevok na starostlivosť o dieťa až do výšky 230 eur, čo je výhodnejšie,
ak dáte dieťa do jasieľ, alebo súkr. opatrovateľke, vtedy vám preplatia náklady do tých 230 e
pivko
28.12.10,11:22
Do kedy može byť mamička na RD ? /do 3 rokov veku dieťaťa ,alebo aj dlhšie?/
Mirica-LV
28.12.10,11:35
Do kedy može byť mamička na RD ? /do 3 rokov veku dieťaťa ,alebo aj dlhšie?/

môže byť aj dlhšie z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, ale v takomto prípade nemusí byť platená,
pivko
28.12.10,12:12
môže byť aj dlhšie z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, ale v takomto prípade nemusí byť platená,
Ide o to že prepásla termín začatia platiť si dobrovoľne soc. poistenie aby mohla ísť hneď po RD na úrad práce. Dieťa bude mať 3 roky 9.6.2011 a keď si začne od 1.1.2011 platiť tak jej to vychádza ako vypočítal Ajobs na 4.7.2011/ aby mohla brať podporu/musí byť ten čas medzi 9.6-4.7. zamestnaná?
Mirica-LV
28.12.10,12:20
Ide o to že prepásla termín začatia platiť si dobrovoľne soc. poistenie aby mohla ísť hneď po RD na úrad práce. Dieťa bude mať 3 roky 9.6.2011 a keď si začne od 1.1.2011 platiť tak jej to vychádza ako vypočítal Ajobs na 4.7.2011/ aby mohla brať podporu/musí byť ten čas medzi 9.6-4.7. zamestnaná?


podľa mňa môže byť aj dobrovoľne nezamestnaná, ale nebude jej chýbať príjem? a v tomto prípade si musí platiť ZP
MarcelkaT
29.12.10,07:37
Neporadí mi nikto?
Mirica-LV
29.12.10,07:40
Zamestnankyňa je na RD, ktorá končí 27.12.2010. Medzitým otehotnela a je vraj na PN od 20.12.2010-rizik.tehotenstvo.Papiere ešte nedoručila, len mám takú informáciu. Pracovný pomer naďalej trvá.
Do SP - pošlem ukončenie RD zmena a prerušenie, ale s akým dátumom? Ja si myslím, že ukočenie RD by malo byť 19.12.2010 a od 20.12.2010 -/prac.pomer/ PN, kde 10 dní nemocenské platí zamestnávateľ a od 11. dňa SP. Príjem za predchadzajúci rok iba predpokladaný alebo min. mzda? Prosím poraďte mi, nemála som ešte taký problém.
Do ZP oznamim zmenu - koniec RD a nástup na PN.
Ďakujem veľmi pekne.

dátumy dáš tak ako ti prídu doklady PN, príjem bude predpokladaný
MarcelkaT
29.12.10,10:26
Mirica, ďakujem pekne.
martina0203
29.12.10,10:42
Dobrý deň, tiež by som potrebovala malú radu. Dňa 03.01.2010 idem na materskú dovolenku. Pracujem ako učiteľka a zároveň pracujem na jednej firme - na dohodu. Zamestnávateľovi - škole som odovzdala papier, ktorý účtovníčka skontrolovala a odkázala mi, že to pošle na sociálnu poisťovňu. Ja nemusím teraz už nič vybavovať, alebo ako to je? Keďže nastali nejaké zmeny od nového roku, môžem pracovať v tej druhej firme na dohodu, alebo to mám zrušiť? Ďakujem.
martina0203
30.12.10,10:10
Nikto mi neporadí?????
vieraaaa
30.12.10,10:26
Dobrý deň, tiež by som potrebovala malú radu. Dňa 03.01.2010 idem na materskú dovolenku. Pracujem ako učiteľka a zároveň pracujem na jednej firme - na dohodu. Zamestnávateľovi - škole som odovzdala papier, ktorý účtovníčka skontrolovala a odkázala mi, že to pošle na sociálnu poisťovňu. Ja nemusím teraz už nič vybavovať, alebo ako to je? Keďže nastali nejaké zmeny od nového roku, môžem pracovať v tej druhej firme na dohodu, alebo to mám zrušiť? Ďakujem.
Na materskú ideš asi 3.1.2011.
Čo sa týka nástupu na materskú, keď si odovzdala tlačivo o oznámení nástupu na materskú účtovníčke, tak v tomto ohľade nemusíš Ty nič robiť.
A podľa nových zákonov, na dohodu môžeš robiť ďalej.
Ak sa mýlim, tak ma dúfam niekto opraví - doplní, čo sa týka súbehu MD a dohody, lebo ako som pozerala, všade sa píše o rodičovskej dovolenke.
martina0203
31.12.10,11:41
Ďakujem veľmi pekne, tak som to potom pochopila správne a ďakujem za opravu dátumu...
kloti
02.01.11,10:42
Dobrý deň. Potrebovala by som radu: momentálne som na rodičovskej dovolenke - poberám rodičovský príspevok. V júni čakáme druhé bábätko. Nie je mi jasné, či budem mať nárok na materskú - vo výške 60 % z predchádzajúceho príjmu a zároveň budem poberať rodičovský príspevok??? A ešte, ako mám chápať predchádzajúci príjem? Je to príjem, ktorý som poberala ešte pred nástupom na prvú materskú? (Takže mám počítať zo 60% z platu?)

Ďakujem :-)
ivka70
02.01.11,11:01
Dobrý deň. Potrebovala by som radu: momentálne som na rodičovskej dovolenke - poberám rodičovský príspevok. V júni čakáme druhé bábätko. Nie je mi jasné, či budem mať nárok na materskú - vo výške 60 % z predchádzajúceho príjmu a zároveň budem poberať rodičovský príspevok??? A ešte, ako mám chápať predchádzajúci príjem? Je to príjem, ktorý som poberala ešte pred nástupom na prvú materskú? (Takže mám počítať zo 60% z platu?)

Ďakujem :-)

ak si stale zamestnana, budes mat narok na matersku.
Akonahle zacnes poberat matersku, prestanes mat narok na rodicovsky prispevok, poberanie materskej musis nahlasit do 8 dni na UPSVaR, odkial poberas RP.
Predchadzjuci prijem je prijem pred prvou MD.
Zamestnavatel ti potvrdzuje pravdepodobny zarobok, teda bud prijem spred materskej ale moze to byt aj priemerny prijem cloveka pracujuceho aktualne na tvojej pozicii.
Ak chces pocitat, predch.prijem, pozri si prvu matersku, ta bol 55%, z toho sa da vypocitat zaklad aj 60%.
ssuekk
02.01.11,18:51
Dobry den,sestra dna 15.12.2009 nastupila hned po materskej do prace, z dovody straty zamestnania.Teda vobec neziadala o rodicovsky prispevok. Dcera sa jej narodila 15.8.2009.momentalne pobera 25 percent z prispevku o strostlivost o dieta. chcem sa opytat, ci ak by teraz poziadala o rodicovsky prispevok a zrusila si ten o starostlivost, mala by narok aj pracovat aj pozerat 190 e.Pretoze od 1.1.2011 je mozne aj pracovat aj poberat prispevok. dakujem za odpoved
ssuekk
02.01.11,19:07
prosim poradte
vieraaaa
04.01.11,08:42
Dobrý deň, tiež by som potrebovala malú radu. Dňa 03.01.2010 idem na materskú dovolenku. Pracujem ako učiteľka a zároveň pracujem na jednej firme - na dohodu. Zamestnávateľovi - škole som odovzdala papier, ktorý účtovníčka skontrolovala a odkázala mi, že to pošle na sociálnu poisťovňu. Ja nemusím teraz už nič vybavovať, alebo ako to je? Keďže nastali nejaké zmeny od nového roku, môžem pracovať v tej druhej firme na dohodu, alebo to mám zrušiť? Ďakujem.
Pokiaľ ide o prácu popri MD, pozri si článok v dnešných HN:
....ak nepracuje ako zamestnankyňa z dôvodu tehotenstva a starostlivosti o narodené dieťa a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa paragrafu 138 ods. 1 až 5 zákona 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Ak sa jej zdá výška materského primálo, môže si popri tom privyrábať. Možnosť zárobku na materskej dovolenke je zaujímavá najmä pre ženy podnikateľky, ktoré pracujú ako zárobkovo činné osoby - nemusia prerušiť živnosť a ani ju odhlásiť na obdobie poberania materského. "Nárok na materské nebude mať vplyv na to, ak žena dosiahla príjem napríklad na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o pracovnej činnosti). Príjem z tejto činnosti sa totiž nepovažuje za vymeriavací základ podľa uvedeného paragrafu... Riešením, ako byť na materskej a súčasne pracovať pre zamestnávateľa, môže byť podľa jej odporúčaní práca na dohodu o pracovnej činnosti alebo na dohody o vykonaní práce. "Materské tak rodič nestratí, lebo by išlo o príjem z iného právneho vzťahu, pri ktorom nevzniká nemocenské poistenie, a nie zo zamestnania v pracovnom pomere.“
celý článok viď:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-49174450-vyssie-materske-dosiahnete-dobrovolnym-pripoistenim
a sú tam aj ďalšie články
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-49174480-od-januara-si-materskym-prilepsite
nika.sum
05.01.11,11:14
Ahoj, ja by som potrebovala poradit ako je to s rodicovskym prispevkom a zamestnanim teraz po novom. Ak matka pobera rodicovsky prispevok a chce sa zamestnat na polovicny uvazok, ako je to? moze poberat rodicovsky dalej bez podmienok?
vieraaaa
05.01.11,13:47
Ahoj, ja by som potrebovala poradit ako je to s rodicovskym prispevkom a zamestnanim teraz po novom. Ak matka pobera rodicovsky prispevok a chce sa zamestnat na polovicny uvazok, ako je to? moze poberat rodicovsky dalej bez podmienok?
Pozri:
http://moje.hnonline.sk/node/4314?page=1
dotaz z 20.12. a odpoveď z 21.12.2010
ale zase
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/statne-socialne-davky/informacie-o-prispevku-na-starostlivost-o-dieta-po-1.1.2011.html?page_id=23858
Od 1.1.2011 sa na účel príspevku na starostlivosť o dieťa novo definuje zárobková činnosť. V zmysle novej definície sa za zárobkovú činnosť pre účel príspevku na starostlivosť o dieťa považuje len taká činnosť, z ktorej je rodič povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec (povinné dôchodkové poistenie sa nevzťahuje napr. na rodiča, ktorý vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru) alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo osoba, ktorá podlieha výsluhovému zabezpečeniu alebo dôchodkovému systému v cudzine.
ivka70
05.01.11,13:50
Dobry den,sestra dna 15.12.2009 nastupila hned po materskej do prace, z dovody straty zamestnania.Teda vobec neziadala o rodicovsky prispevok. Dcera sa jej narodila 15.8.2009.momentalne pobera 25 percent z prispevku o strostlivost o dieta. chcem sa opytat, ci ak by teraz poziadala o rodicovsky prispevok a zrusila si ten o starostlivost, mala by narok aj pracovat aj pozerat 190 e.Pretoze od 1.1.2011 je mozne aj pracovat aj poberat prispevok. dakujem za odpoved

Ano. Ma si poziadat o RP.
nika.sum
05.01.11,14:29
Pozri:
http://moje.hnonline.sk/node/4314?page=1
dotaz z 20.12. a odpoveď z 21.12.2010
ale zase
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/statne-socialne-davky/informacie-o-prispevku-na-starostlivost-o-dieta-po-1.1.2011.html?page_id=23858
Od 1.1.2011 sa na účel príspevku na starostlivosť o dieťa novo definuje zárobková činnosť. V zmysle novej definície sa za zárobkovú činnosť pre účel príspevku na starostlivosť o dieťa považuje len taká činnosť, z ktorej je rodič povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec (povinné dôchodkové poistenie sa nevzťahuje napr. na rodiča, ktorý vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru) alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo osoba, ktorá podlieha výsluhovému zabezpečeniu alebo dôchodkovému systému v cudzine.

Priznam sa, ze som si to citala, aj clanky na strankach SP, ale akosik tomu celkom nerozumiem. Ak matka pobera rodicovsky prispevok (dokonca som niekde citala, ze az 256 EUR) a chcela by sa na polovicny uvazok zamestnat (dieta ma este len 7 mesiacov), dieta bude v starostlivosti otca a starej mamy. Ak by to bol skrateny TPP - tak je to zarobkova cinnosti a ma v tomto pripade narok na rodicovsky? alebo je pre nu vyhodnejsie zamestnat sa na dohodu (je to limitovane nejakou sumou mesacne?)
vieraaaa
05.01.11,16:48
Priznam sa, ze som si to citala, aj clanky na strankach SP, ale akosik tomu celkom nerozumiem. Ak matka pobera rodicovsky prispevok (dokonca som niekde citala, ze az 256 EUR) a chcela by sa na polovicny uvazok zamestnat (dieta ma este len 7 mesiacov), dieta bude v starostlivosti otca a starej mamy. Ak by to bol skrateny TPP - tak je to zarobkova cinnosti a ma v tomto pripade narok na rodicovsky? alebo je pre nu vyhodnejsie zamestnat sa na dohodu (je to limitovane nejakou sumou mesacne?)
Podľa toho, čo som čítala, tak mi to zaťiaľ vychádza to, že zamestnanie na dohody môže byť aj pri materskej, aj pri rodičovskej dovolenke. Neviem o tom, že by sa niekde sledovala výška príjmu u poberateľky rodičovského príspevku.
Asi v tomto prípade platí to čo som citovala v príspevku č. 26 z HN k materskej dovolenke o definícii príjmu.
Inak verím, že akosik tomu celkom nerozumieš, lebo tomu sa asi zatiaľ ani nedá celkom rozumieť. Je to všetko ešte čerstvé a výklady sa rôznia.
Možno ešte niekto pridá zaručené informácie k tomu polovičnému pracovnému úväzku v súbehu s RD.
nika.sum
06.01.11,15:46
Pytal sa ma na to klient, sama nerobim mzdy, takze tieto veci uplne neovladam, len co si precitam tu.
brčko
06.01.11,23:02
na RD je možnosť:
1. pracovať na dohodu,
v takom prípade:
- môže poberať RP,
- nemôže sa rozhodnúť poberať príspevok na star. o dieťa,lebo ho môžu poberať len zárobkovo činné osoby a v zmysle zákona o PnSoD nie je považovaná za zárobkovo činnú, ak pracuje na dohodu (má zdanitelné príjmy, neodvádza však odvody do SP)
- môže byť dôch.poistená štátom z VZ t.č. cca 446eur (táto výška odvodov platí do 31.12.2011), lebo nie je povinne dôch. ani nemocensky poistená ako zamestnanec (dohodári nie su dôch.ani nemocnesky poistný v SP). Ak hrubá mzda na prac.pomer je nižšia ako 446eur, tak dôch.poistenie z nižšieho VZ pri práci na PP, je jeden z dôvodov, prečo je výhodnejšia práca na dohodu.

2. môže pracovať na polovičný úväzok v tom prac.pomere, ktorý vykonávala predtým (t.j. dodatkom k PZ na nižší úväzok ...)
- môže sa rozhodnúť poberať RP alebo PnSoD (podla toho, čo je pre nu výhodnejšie, môže ich aj meniť, ale nemôže oba pobarať súbežne)
- z hrubej mzdy sa zrážajú odvody do zdr. poistovne a soc.poistovne, z toho dôvodu má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej PN, nemocneské, ak bude chorá ...
- má nárok na mzdu za sviatky, na dovolenku ...
- nemôže byť dôch.poistená štátom, lebo nie je možné súbežne byť povinne dôch.poistený ako zamestnanec a aj povinne dôhc.poistený ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov.

3. Predpokladám (neviem však, či sa v tomto niečo nezmenilo)môže pracovať na nový prac.pomer, ktorý bude bežať popri pôvodnom PP, z ktorého čerpá RD. Predpokladám ale, že by mala byť iná prac.nápln ako pri súbežnom PP.
--- o RP, PnSoD, odvodoch, sviatkoch, dovolenke a dôch.poistení štátom platí to isté, ako pri variante 2.
výhoda tohto variantu je, že ak by znovu nastupovala na dalšiu MD, tak predpokladám by z jej pôrodného PP mala nárok na materské rátané z jej plného platu, nie z polovičného úväzku.
Rasticc
10.02.12,07:38
Ahojte,mozno som necital pozorne alebo som nepochopil. Na Socialke tiez nedavaju jednoznacnu odpoved. Moja manzelka ma moznost pocas materskej dovolenky (pobera este matersku nie rodicak) prilezitosntne pracovat. Problem je ze agentura nechce akceptovat pracu na dohodu. Manzelka ma pozastavenu zivnost. Je mozne aby si pocas cerpania materskej obnovila zivnost a neprisla o matersku? Myslim hlavne po zmenach platnych v 2012. Socialka velmi neisto povedala ano...ale..docital som sa ze moze popri materskej pracovat na dohody nie vsak ako SZCO v pripade povinnosti platit odvody...v tejto oblasti sa stracam.Dakujem za kazdu radu.
Mila123
10.02.12,07:46
z akého poistenia čerpe MD?
Rasticc
10.02.12,08:02
Pred materskou bola SZCO a platila si dobrovolne najvyssiu nemocensku.
Rasticc
29.02.12,14:13
Nikto nic?
ewita888
29.02.12,14:18
ak poberá materské aj zo živnosti, nemôže si ju obnoviť, prišla by o materské.. zamestnať sa môže, aj na pracovnú zmluvu.. jednoducho povedané: nemôže pracovať na takú prac. zmluvu alebo živnosť, z ktorej je vyplácané materské