gabriska
04.10.10,09:11
Ahojte poradaci,
mna by zaujimalo, ako je to v pripade, ked vo vyske mojej mzdy (zmluve o mzde) je zohladnena prip. praca nadcas, ktr. som samozrejme podpisala...to zn, ze si nemozem narokovat na priplatky za pracu nadcas, ani vybrat nahradne volno...na druhej strane ale, kedze som nepodpisovala ziadne tlacivo, dokument ani nic podobne, ze pracu nadcas budem vykonavat, mam pravo tuto pracu odmietnut ???
Okrem ineho som matkou 2 maloletych nezaopatrenych deti, dcera 7r a syncek 2,4 roka ( pred mesiacom som nastupila do prace a za inych okolnosti by som este cerapala RD do juna 2011),
takze podla mojich vedomosti, ma podla ZP zam-tel moze poverit pracou nadcas, len pripade, ze s tym suhlasim a toto musi byt deklar. pisomnou formou...
Ako mozem postupovat v mojom pripade, ked ma zam-tel tlaci do nadcasov, mam pravo tuto pracu odmietnut, bez toho, aby som riskovala prepustenie ? (mom. som v skus. dobe), na co sa mozem odvolat?
Dakujem za cenne rady.
Llívia
04.10.10,08:36
Ahojte poradaci,
mna by zaujimalo, ako je to v pripade, ked vo vyske mojej mzdy (zmluve o mzde) je zohladnena prip. praca nadcas, ktr. som samozrejme podpisala...to zn, ze si nemozem narokovat na priplatky za pracu nadcas, ani vybrat nahradne volno...na druhej strane ale, kedze som nepodpisovala ziadne tlacivo, dokument ani nic podobne, ze pracu nadcas budem vykonavat, mam pravo tuto pracu odmietnut ???
Okrem ineho som matkou 2 maloletych nezaopatrenych deti, dcera 7r a syncek 2,4 roka ( pred mesiacom som nastupila do prace a za inych okolnosti by som este cerapala RD do juna 2011),
takze podla mojich vedomosti, ma podla ZP zam-tel moze poverit pracou nadcas, len pripade, ze s tym suhlasim a toto musi byt deklar. pisomnou formou...
Ako mozem postupovat v mojom pripade, ked ma zam-tel tlaci do nadcasov, mam pravo tuto pracu odmietnut, bez toho, aby som riskovala prepustenie ? (mom. som v skus. dobe), na co sa mozem odvolat?
Dakujem za cenne rady.

MT, ale:
V skúšobnej dobe môže s tebou zamestnávateľ skončiť pracovný pomer kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu. Tu neplatí žiadna ochranná doba.


Zákonník práce § 72 Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Takto vymedzuje Zákonník práce okruh zamestnancov, ktorí môžu mať mzdu dohodnutú už s ohľadom na prípadnú prácu nadčas:

§ 121 Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

Našla si sa tu?
gabriska
04.10.10,09:02
Dakujem Livia za odpoved, s tym suhlasim a som si toho vedoma...zaroven vsak viem, ze zo strany zamestnavatela je snaha udrzat ma vo firme, nakolko je mom. situacia z dovodu dlhodobo absentujucih viacerych kolegov dost kriticka, takze moj odchod by situaciu este viac zhorsil...
Vlastne toto je aj dovod, pre ktr. zamestnavatel tlaci na nas zamestnancov, hlavne novych, aby tahali pracu nadcas...