petrafjlv
04.10.10,09:15
Dobrý deň,
mám klienta ,ktorý sa dohodol so zamestnancom, že mu zmení prac. 8hod. čas na 4.hod. pracovný čas.
Ešte som sa s týmto nestretla, preto by som potrebovala poradiť, či je treba spísať zmenu alebo dodatok k prac. zmluve. Našla som aj vzor Dohoda o zmene pracovného času, stačí to doložiť k prac. zmluve?
Ďalej by som sa chcela spýtať aké budú odvody? Z polovičnej minimálnej mzdy budú aj polovičné odvody?
Je túto zmenu treba aj niekde nahlasiť, myslím treba to oznámiť aj poisťovniam, či je to všetko riešené tým dodatkom?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Tweety
04.10.10,07:17
Dobrý deň,
mám klienta ,ktorý sa dohodol so zamestnancom, že mu zmení prac. 8hod. čas na 4.hod. pracovný čas.
Ešte som sa s týmto nestretla, preto by som potrebovala poradiť, či je treba spísať zmenu alebo dodatok k prac. zmluve. Áno, riešiť dodatkom. Našla som aj vzor Dohoda o zmene pracovného času, stačí to doložiť k prac. zmluve? Stačí.
Ďalej by som sa chcela spýtať aké budú odvody? Z polovičnej minimálnej mzdy budú aj polovičné odvody? Tak.
Je túto zmenu treba aj niekde nahlasiť, myslím treba to oznámiť aj poisťovniam, či je to všetko riešené tým dodatkom? Nie, neoznamujete žiadnej inštitúcii. Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Odpovede v texte.
ewita888
04.10.10,07:24
Ja si myslím, že treba do sociál. poisťovne RLFO zmena - pracovný pomer kratší pracovný čas. Mýlim sa?
Tweety
04.10.10,08:16
Ja si myslím, že treba do sociál. poisťovne RLFO zmena - pracovný pomer kratší pracovný čas. Mýlim sa?
Áno, mýliš.
hanelie
04.10.10,09:24
len v dodatku sa spomenie § 49 / do SP sa neuvádza
ewita888
04.10.10,09:42
Áno, mýliš.
boožinku, ja som vymetená hneď z pondelka..:D jasné, zase máš pravdu..:D
ccokoladecka
04.10.10,11:08
ahojte, ma narok zamestnanec s kratsim pracovnym casom na dovolenku? ak ano v akej vyske, resp. ako sa to vyrata?
Marína
04.10.10,11:12
ahojte, ma narok zamestnanec s kratsim pracovnym casom na dovolenku? ak ano v akej vyske, resp. ako sa to vyrata?
Áno, má. Vo výške 4, resp. 5 týždňov s tým, že náhrada za dovolenku bude za počet hodín, ktoré odpracuje na skrátený úväzok. Ak je kratší prac. čas 4 hod./deň, z toho vyplýva náhrada za 4 hod./deň dovolenky.
hanelie
04.10.10,11:14
nárok má, výpočet záleží od počtu hodín, resp dní ktoré odpracuje, napr ak pracuje každý deň po 5 hod. má nárok na plný počet dní 20/25
1 deň dovolenky potom rovná sa 5 hod.
ccokoladecka
04.10.10,11:18
dakujem vam za rychle odpovede. takze ak pracuje v mojom pripade 3 hodiny denne, tak ma narok na 20 alebo 25 dni (a dovolenka za jeden den predstavuje 3 hodiny)?
petrafjlv
05.10.10,08:41
Dobrý deň, ďakujem všetkým za pomoc. A viete mi povedať, či je stanovená aj hranica min. zárobku. Ich bývalá účtovníčka mi povedala, že musí zamestnanec na polovičný úväzok zarobiť min. 185 €.
blondy
05.10.10,08:49
Dobrý deň, ďakujem všetkým za pomoc. A viete mi povedať, či je stanovená aj hranica min. zárobku. Ich bývalá účtovníčka mi povedala, že musí zamestnanec na polovičný úväzok zarobiť min. 185 €.
Min. mzda pri zaradení do stupňa náročnosti práce 1 je 307,70€, pri polovičnom úväzku je to 153,85€
Títo zamestnanci čo uvádzaš súpravdepodobne zaradení do 2 stupňa náročnosti práce t.j. koeficient na min. mzdu je 1,2
pri plnom úväzku (40hod/týždeň) je min. mzda 369,24 a pri polovičnom (20hod/týždeň) je to 184,62€.
petrafjlv
05.10.10,08:55
Dobrý deň, veľmi pekne dakujem za odpovede.
Mala by som ešte jeden dotaz, je stanovený aj nejaký presný zarobok na polovičný úväzok, bývalá účtovníčka mi povedala, že môže zarobiť min 185 €. prosím o radu je to nejak ohraničené?
mzdarka renca
05.10.10,09:14
Dobrý deň, veľmi pekne dakujem za odpovede.
Mala by som ešte jeden dotaz, je stanovený aj nejaký presný zarobok na polovičný úväzok, bývalá účtovníčka mi povedala, že môže zarobiť min 185 €. prosím o radu je to nejak ohraničené?

veď blondy ti už odpovedala;)
petrafjlv
05.10.10,13:26
ale doteraz mal min. mzdu 307,70 €
mzdarka renca
05.10.10,13:29
ale doteraz mal min. mzdu 307,70 €

aká je jeho pracovná náplň, resp. čo robí? bez tejto info ti nikto korektne neodpovie.
Ingrid Ondruskova
24.10.10,06:17
Máme podobný problém...zamestnanec doteraz pracoval za 333,-/mesiac a od 1.11.2010 má nastúpiť na polovičný úväzok...odpracuje polovicu hodín za polovičné peniaze...mňa by zaujímalo:
-ak má 3 deti, má nárok na DB v plnej sume 60,06 EUR ?
-má nárok na odstupné, lebo sa mu výrazne prekvalifikoval pracovný úväzok?
-firma má možnosť zmeniť mu dodatkom plný prac.úväzok na polovičný alebo ukončiť klasický pomer /preto tá otázka o odstupnom/ a znova ho zamestnať na dohodu /čo zase potom DB/
Ďakujem za odpovede....
mzdarka renca
24.10.10,15:58
Máme podobný problém...zamestnanec doteraz pracoval za 333,-/mesiac a od 1.11.2010 má nastúpiť na polovičný úväzok...odpracuje polovicu hodín za polovičné peniaze...mňa by zaujímalo:

-ak má 3 deti, má nárok na DB v plnej sume 60,06 EUR ?
áno, nakoľko spĺňa podmienku, že v danom mesiaci zarobila 1/2 minimálnej mzdy, kuk § 33 odst. 7 zákona o dani z príjmov

(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.


-má nárok na odstupné, lebo sa mu výrazne prekvalifikoval pracovný úväzok?



-firma má možnosť zmeniť mu dodatkom plný prac.úväzok na polovičný alebo ukončiť klasický pomer zmena v PZ len so súhlasom zamestnanca /preto tá otázka o odstupnom/ a znova ho zamestnať na dohodu /čo zase potom DB/ platí § 33 odst. 7 ZoDP, t.z., že ak jeho príjem-odmena z dohody bude minimálne vo výške 1/2 MM

Ďakujem za odpovede....
odpoveď v texte
Ingrid Ondruskova
25.10.10,06:32
Ďakujem...