1ivana
15.11.05,13:16
Prosím môže mi niekto poradiť ako zaúčtovať v PÚ nákup ojazdeného auta cez leasingovú spoločnosť formou splátkového predaja?
Doba splácania je 34 mesiacov - nespĺňa ani podmienku finančného prenájmu!
Na splátkovom kalendári nie je ani úrok,istina,DPH.......Leasingová spoločnosť to posudzuje ako nákup v hotovosti(zistené priamo v leasingovke)
Môžem to zaúčtovať v OC = 34x splátka + preddavok na KC a odpisovať 4roky
042/321(379,474)?
Ako zmluva je uzatvorená Zmluva o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva - ide o nejakú výpožičku.......



Ďakujem......
Valika
13.12.05,14:17
Chceme kúpiť nákl.auto na splátkový predaj nie je to leasing v CAC, nemám s tým žiadne skúsenosti. Zálohu 1.splátku vo výške 50 % predajnej ceny s DPH vrátane koef.navýšenia zaplatíme napr. 14.12.05, viem, že auto prechádza do nášho vlastníctva zaplatením 1.splátky. Po telefonickom zisťovaní viem, že na základe prijatej zálohy vystavia daň.doklad na prij.zálohu, potom kedze nastane ihned dodanie vystavia druhú faktúru na celú predajnú cenu auta bez dane, DPH, s DPH, kde odpočítajú uhradenú 50 % zálohu.Môžem si ihned uplatniť DPH v 12/05 z celkovej predajnej ceny auta? Zároven mi zašlú splátkový kalendár, kde bude rozpísaných daľších 35 splátok.Ako zaradiť a odpisovať nadobudnuté auto a ako je to s odpočtom DPH pri jednotlivých mes.splátkach? Potrebujem súrne poradiť, za Vaše názory vopred ďakujem.:confused:
babenko1
13.12.05,18:29
Prosím môže mi niekto poradiť ako zaúčtovať v PÚ nákup ojazdeného auta cez leasingovú spoločnosť formou splátkového predaja?
Doba splácania je 34 mesiacov - nespĺňa ani podmienku finančného prenájmu!
Na splátkovom kalendári nie je ani úrok,istina,DPH.......Leasingová spoločnosť to posudzuje ako nákup v hotovosti(zistené priamo v leasingovke)
Môžem to zaúčtovať v OC = 34x splátka + preddavok na KC a odpisovať 4roky
042/321(379,474)?
Ako zmluva je uzatvorená Zmluva o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva - ide o nejakú výpožičku.......



Ďakujem......V prípade splátkového predaja ani nemôže byť istina ani úrok. Mala by si dostať od tej spoločnosti faktúru v celej sume, kde je uvedené, že ste zaplatili toľko a toľko SKK. Faktúru zaúčtuješ ako riadny záväzok, ktorý budeš uhrádzať v pravidelných intervaloch a čiastkach.
babenko1
13.12.05,18:33
Chceme kúpiť nákl.auto na splátkový predaj nie je to leasing v CAC, nemám s tým žiadne skúsenosti. Zálohu 1.splátku vo výške 50 % predajnej ceny s DPH vrátane koef.navýšenia zaplatíme napr. 14.12.05, viem, že auto prechádza do nášho vlastníctva zaplatením 1.splátky. Po telefonickom zisťovaní viem, že na základe prijatej zálohy vystavia daň.doklad na prij.zálohu, potom kedze nastane ihned dodanie vystavia druhú faktúru na celú predajnú cenu auta bez dane, DPH, s DPH, kde odpočítajú uhradenú 50 % zálohu.Môžem si ihned uplatniť DPH v 12/05 z celkovej predajnej ceny auta? Zároven mi zašlú splátkový kalendár, kde bude rozpísaných daľších 35 splátok.Ako zaradiť a odpisovať nadobudnuté auto a ako je to s odpočtom DPH pri jednotlivých mes.splátkach? Potrebujem súrne poradiť, za Vaše názory vopred ďakujem.:confused:DPH si uplatníš vtedy, ked si dostala faktúru. V mesačných splátkach sa už nemá objavovať žiadna DPH, nakoľko je to len uhrádzanie faktúry po určitých čiastkach - splátkach... Auto zaradíš v obst. cene uvedenej na faktúre (bez DPH)
Valika
14.12.05,08:51
Vďaka vyzerá to veľmi jednoducho neviem či som to pochopila správne, žeby klasický predaj auta a u mna ako odberateľa to vyzerá ako postupné splácanie faktúry. Je to tak? Pekný dník prajem.
sarmantna
14.12.05,09:54
Tiež som to pochopila ako klasický predaj a čiastočne uhrádzaný záväzok, s tým, že DPH sa nárokuje v plnej výške pri vystavení vyúčtovacej faktúry.
babenko1
14.12.05,18:12
správne ste to pochopili :)
Karina
15.12.05,06:04
Iba doplním, že pri účtovaní treba použiť účet 479 a nie 321, keďže ide o dlhodobý záväzok.
Valika
15.12.05,13:46
Dakujem pekne pekný úspešný dník prajem ako budú vyzerať odpisy hlavne 12/05 ma zaujíma účtovne a daňovo. Dakujem mám predstavu chcem si to overiť.
SAIVI
04.04.06,10:53
Rozdiel medzi lízingom a splátkovým predajom

Základný rozdiel medzi finančným lízingom a splátkovým predajom je v momente prechodu vlastníctva.
Pri splátkovom predaji sa stávate vlastníkom už pri podpise kúpnej zmluvy a prevzatí vozidla.
Pri finančnom lízingu sa stávate majiteľom až na konci lízingu.

Predaj na splátky

• možnosť odpisovať vozidlo ako časť svojho majetku.
• zaradenie vozidla do odpisov z daňového základu za príslušný rok bez ohľadu na to, kedy ho kúpili. V prípade osobného a úžitkového vozidla tvorí odpis v roku zakúpenia až 25 % z jeho ceny.
• Mimoriadne výhodná je možnosť uplatniť odpis DPH pri splátkach úžitkových vozidiel (produkt Partis).
• Splátkový predaj umožňuje investovať aj tým, ktorí nemôžu zo zákona využiť lízing ( poľnohospodárske družstvá a štátne podniky financované zo štátnych dotácií).