monikahel
04.10.10,10:33
Dobrý deň,

môže si s.r.o. dať do daňových nákladov a uplatniť si DPH z nákladov, ktoré vznikli pre realizácii firemnej akcie? Táto akcia zahřňa náklady na ubytovanie, stravu, prenájom školiacej miestnosti, psychologa, lezeckej dráhy a splavu. Išlo a akciu, pri ktorej zamestnávateľ prostredníctvom psychológa preskúmaval svoj team - kto ako reaguje v určitých situáciach, zvládnutie stretu, kto je na čo vhodný a pod.

Ďakujem.
Martin Mocko
04.10.10,08:41
Dobrý deň,

môže si s.r.o. dať do daňových nákladov a uplatniť si DPH z nákladov, ktoré vznikli pre realizácii firemnej akcie? Táto akcia zahřňa náklady na ubytovanie, stravu, prenájom školiacej miestnosti, psychologa, lezeckej dráhy a splavu. Išlo a akciu, pri ktorej zamestnávateľ prostredníctvom psychológa preskúmaval svoj team - kto ako reaguje v určitých situáciach, zvládnutie stretu, kto je na čo vhodný a pod.

Ďakujem.

Toto je dosť na hrane. Neviem ako sa k tomu postavia kolegovia z porady, ale ja osobne by som podobný teambuilding nepovažoval za daňový náklad ani plnenie pre odpočet DPH. Ešte ten psychológ a školiaca miestnosť...ale lezecká stena a splav?
Ďalší problém môže byť strava na školení. Pravdepodobne presiahla limit na stravné podľa zákona o cestovných náhradách, čo je pre spoločnosť nedaňový náklad (ak pristúpim k možnosti, že išlo o školenie).
Ak celý teambuilding bude považovaný za nedaňový náklad, mal by byť zamestnancom zase zdanení ako nepeňažný príjem...
monikahel
04.10.10,12:29
Ďakujem za odpoveď - so stravným súhlasím, ale lezecká dráha a splav boli nevyhnutné pre posudok psychológom. Psychológ 1. deň pozoroval zamestnancov v rôznych situáciách, spojených s fyzickou námahou a 2. deň bol zameraný na rôzne testy osobnosti. Z tejto akcie je samozrejme videozáznam a správa, ktorú vypracoval psychológ ako aj testy a vypracovanie rôznych úloh zamestnancami. Jednalo sa o serióznu akciu, podotýkam, že fakt nešlo o zábavu. Viem, že v praxi sa za takéto akcie skrývajú rôzne opijáše a pod. Poteší ma Váš ďalší názor na vec.
Martin Mocko
04.10.10,12:39
Veď to, že sa za teambuilding štandardne skrýva niečo iné. Preto je potrebné mať 100% podloženú celú akciu. Ak je k tomu zhodnotenie psychológom a videozáznam.

Z pohľadu DPH by som to klasifikoval asi takto. Ak firma neuzná nárok na odpočet môže to znamenať, že si čiastočne priznala, že nešlo o firemnú akciu/daňový náklad. Takže ak je možné vydokladovať oprávnenosť daňového nákladu, je možný i odpočet DPH.
Stravu je potrebné riešiť zvlášť.
monikahel
06.10.10,11:58
Ďakujem veľmi pekne za ochotu.