Aglie
15.11.05,13:33
prijem z tovaru vyvezeneho do ineho statu EU, bez toho aby som tomto inom state mal nejaku prevadzkaren - proste prijem z vyvzu na zaklade obycajnej kupnej zmluvy sa zdanuje len na slovensku?

dakujem
luebchenko
15.11.05,12:41
Ak slov.dodávateľ (platiteľ dane samozrejme) dodáva tovar spojený s prepravou do iného štátu EU a preprava tovaru (odoslanie) začína v SR je miestom dodania tovaru SR. Prikladám usmernenie zo stránky drsr
karpis
15.11.05,12:52
Ak je odberateľ v inom členskom štáte EU plátca dane tak :
Zákon o DPH v ustanovení § 19 ods. 8 osobitne vymedzuje deň dodania tovaru pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ak je dodanie tohto tovaru oslobodené od dane podľa § 43 ods. 1 až 4 zákona o DPH. Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 – 4 zákona o DPH, sa za deň dodania tovaru považuje:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar
dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom kalendárneho
mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný.

Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ak ide o dodanie tovaru, ktoré je oslobodené od dane, ak sú splnené podmienky pre oslobodenie od dane, vzniká nadobúdateľovi (odberateľovi) v inom členskom štáte daňová povinnosť. Platiteľ dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu v tomto prípade je povinný uviesť dodanie tovaru ako oslobodené dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu podľa § 43 zákona o DPH v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom bol tovar dodaný, a v súhrnnom výkaze za obdobie kalendárneho štvrťroka, v ktorom došlo k dodaniu tovaru. Deň dodania tovaru u dodávateľa by mal byť totožný s dňom nadobudnutia tohto tovaru u nadobúdateľa v inom členskom štáte.
Dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ktoré sa považuje za oslobodené od dane podľa § 43 ods.1-4 zákona o DPH upravuje MP 61/2/2004.
ilona
15.11.05,13:23
Jednalo sa vôbec o DPH,nebola myslená daň z prijmu?
Aglie
15.11.05,15:19
myslel som na dan z prijmu, ale dakujem aj za tu DPH. Poradi mi niekto ako je to pri dani z prijmu - je to prijem zo zdroja v zahranici a zdanuje sa to len v SR?

dakujem
nano
15.11.05,17:27
Ak si občan SR,tak podľa mňa to zdaníš ako všetko ostatné,len na Slovnsku.
Aglie
15.11.05,21:19
aj ja si to myslím - teda dúfam - aj ked to nebudem vyvážať ako fyzická osoba ale ako s.r.o.
sway
15.11.05,21:36
aj ja si to myslím - teda dúfam - aj ked to nebudem vyvážať ako fyzická osoba ale ako s.r.o.
Ak dodávaš tovar do zahraničia, ako s.r.o. ide o klasické dodanie tovaru - pre teba z hľadiska výnosou klasický výnos - o ktorom účtuješ. (nie to príjem zo zdroja zo zahraničia!)
Ale je tu viacero vecí:
Záleži či si plátca DPH - ak áno musíš tovar uvádzať v súhrnnom Q-om výkaze DPH, či je odberateľ plátca DPH,.... podľa toho potom fakturuješ...

tiež si pozri: sem sú prilepené dobré linky k problematike....:p
http://www.porada.sk/showpost-p_143439-postcount_22.html
Aglie
16.11.05,00:50
dakujem. ok, takže daň z príjmov odvediem len na Slovensku čo je dobre lebo ju máme nízku (teda nižšiu), ale ten postup pri DPH mi nie je celkom jasný - ono v podstate ide o tovar dovezený z tretieho štátu - čiže DPH budem musiet zaplatit pri dovoze a potom pri vyvoze si uplatnim vratenie? - ono ta spotreba je určená pre nemeckého odberatela. Ta DPH ma asi zabije :)) - poradí mi niekto - budem rád aj ked ma niekto odkáze na nejaké komplexné vysvetlenie. Pripadne na nejaku knihu kde su vzorove riesenia pripadov týkajucich sa dane z prijmov a DPH. Mne ide vlastne o dph pri tranzite z tretieho štátu do nemecka - odberateľ je nemecká spoločnosť platca DPH.

ale už teraz ste mi dost pomohli - takže dakujem.
sway
16.11.05,06:06
dakujem. ok, takže daň z príjmov odvediem len na Slovensku čo je dobre lebo ju máme nízku (teda nižšiu), ale ten postup pri DPH mi nie je celkom jasný - ono v podstate ide o tovar dovezený z tretieho štátu - čiže DPH budem musiet zaplatit pri dovoze a potom pri vyvoze si uplatnim vratenie? - ono ta spotreba je určená pre nemeckého odberatela. Ta DPH ma asi zabije :)) - poradí mi niekto - budem rád aj ked ma niekto odkáze na nejaké komplexné vysvetlenie. Pripadne na nejaku knihu kde su vzorove riesenia pripadov týkajucich sa dane z prijmov a DPH. Mne ide vlastne o dph pri tranzite z tretieho štátu do nemecka - odberateľ je nemecká spoločnosť platca DPH.

ale už teraz ste mi dost pomohli - takže dakujem.
Inak sa to nedá, len takto: vezmi si do ruky zákon o DPH aby si vedel čo ktorý § hovorí a nájdi si svoj prípad v tejto prílohe: je tam toho veľa, ale nájdeš čo hľadáš....:)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_19_21.doc
Aglie
16.11.05,10:39
dakujem za tú prílohu - je super :)
sway
16.11.05,13:40
dakujem za tú prílohu - je super :)
Fajn :p
No a ak chceš študovať na www.drsr,sk (http://www.drsr,sk) pod "najčastejšie kladené otázky" máš viacero vyjadrení k mnohým problémom. ;)