Iwka
04.10.10,11:35
Mili poradaci,

chcela by som vas poprosit o radu pri leasovanom aute. Auto je leasovane od rok 2008 (nemame ho v majetku), takze pri leasingovych splatkach nemam narok na odpocet DPH - vsetko uctujem do nakladov.
Lenze toto auto bude od buduceho mesiaca preradene do dcerskej firmy - budu znasat naklady na leasing + PHM. Nakolko leasing platime my - mater, chcem sa opytat, ci je mozne, aby som na vyslu fakturu dcerskej spolocnosti uviedla DPH (ci je to povinnost) a nasledne ju odviedla DU?
Nie je spravnejsi postup fakturovat bez DPH, nakolko ja na vstupe DPH neuplatnujem?

Vrela vdaka vsetkym mudrejsim :)
Vladimír Ozimý
05.10.10,07:01
ak ste obstarali auto pred 1.1.2010 pokračujete po starom. To jest neuplatňujete DPH z osobného automobilu a na druhej strane pri predaji uplatňujete oslobodenie podľa § 42 zákona o DPH. Podotýkam že musí ísť o predaj tohto automobilu, žiadne odstupné alebo tak...
lavazza77
05.10.10,11:38
Dobrý deň,
prešla som veľa tém na Porade, no nenašla som taký istý prípad. Preto by som chcela poprosiť o radu.
Osobné vozidlo máme v prenájme (operatívny leasing). Faktúra sa delí na nájom a služby. Vozidlo ďalej prenajmem (samozrejme so súhlasom leasingovky) materskej spoločnosti do ČR - tá je platca DPH a má registráciu IČ DPH v ČR.
1. Prenájom materskej spoločnosti budem fakturovať pravdepodobne:
- bez DPH (nájom) a na faktúre uvediem, že dľa § 15 je osobou povinnou platiť daň - osoba, ktorej je služba dodaná. ?
- s DPH (služby spojené s nájmom) ?
2. My si uplatníme odpočet len na služby, nie nájom?
Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pohodový deň :-)
Luba
05.10.10,16:08
ak ste obstarali auto pred 1.1.2010 pokračujete po starom. To jest neuplatňujete DPH z osobného automobilu a na druhej strane pri predaji uplatňujete oslobodenie podľa § 42 zákona o DPH. Podotýkam že musí ísť o predaj tohto automobilu, žiadne odstupné alebo tak...

V r.2010 by sa mal na faktúre uviesť skôr §85i (2).
Trochu zvláštna mi však príde argumentácia Iwky, že : Auto je leasovane od rok 2008 (nemame ho v majetku), takze pri leasingovych splatkach nemam narok na odpocet DPH - ako to, že ho nemáte v majetku, veď by ste mali mať (účtovne pravdaže, nie v OEV) aj odpisovať ho a dôvodom na to, že nemáte nárok na odpočet DPH, môže byť to, že ide o M1, nie že ho nemáte v majetku...
Luba
05.10.10,16:20
Dobrý deň,
prešla som veľa tém na Porade, no nenašla som taký istý prípad. Preto by som chcela poprosiť o radu.
Osobné vozidlo máme v prenájme (operatívny leasing). Faktúra sa delí na nájom a služby. Vozidlo ďalej prenajmem (samozrejme so súhlasom leasingovky) materskej spoločnosti do ČR - tá je platca DPH a má registráciu IČ DPH v ČR.
1. Prenájom materskej spoločnosti budem fakturovať pravdepodobne:
- bez DPH (nájom) a na faktúre uvediem, že dľa § 15 je osobou povinnou platiť daň - osoba, ktorej je služba dodaná. ?
- s DPH (služby spojené s nájmom) ?
2. My si uplatníme odpočet len na služby, nie nájom?
Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pohodový deň :-)

Z ktorého roku je zmluva o OL? O aké služby ide? Doteraz ste si odpočítavali DPH akým spôsobom?
lavazza77
11.10.10,17:59
Zmluva je z r. 2009 a druhá z r. 2008. Predchádzajúca účtovníčka to účtovala všetko s DPH, ale po porade s daňovým poradcom a audítorkou sme to preúčtovali tak, že DPH sa uplatňuje len zo služieb (zahrňajú servisné opravy, náhradné pneu, dialničné nálepky, používanie tankovacej karty).
Ďakujem vopred!
azla
11.10.10,18:07
Na zmluvy uzavreté pred 1.1.2010 - t.j. Váš prípad sa vzťahuje staré ustanovenie - t. j. nie je nárok na odpočet Dph pri prenájme OA.
Luba
12.10.10,16:20
Na zmluvy uzavreté pred 1.1.2010 - t.j. Váš prípad sa vzťahuje staré ustanovenie - t. j. nie je nárok na odpočet Dph pri prenájme OA.
No, nebola by som si tým tak istá, lebo určite nie je nárok pri finančnom leasingu, ale pri operatívnom - tam určite nie je z nájmu, ale zo služieb, ktoré uvádza lavazza77, by som odpočet uplatnila.
K tej refakturácii do ČR som si teraz nie istá, ešte sa ozvem.
azla
12.10.10,17:02
Luba, čím nie si si istá ???

Napísala som toto:


Na zmluvy uzavreté pred 1.1.2010 - t.j. Váš prípad sa vzťahuje staré ustanovenie - t. j. nie je nárok na odpočet Dph pri prenájme OA.

a opiera sa to o prechodné ustanovenia (kde sa hovorí o prenájme a nerozlišuje sa či ide o finančný alebo operatívny prenájom):

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
Luba
12.10.10,20:55
Aha, no áno, asi som to nejako zle pochopila, lebo veď hovoríme obidve o tom istom... Ja som to tvoje vyjadrenie vztiahla na všetko,teda aj na nájom aj na služby, čo si ty však netvrdila. Takže opravujem - som si istá ;) - pri nájme neodpočítavať.
Luba
15.10.10,18:37
Ešte raz k otázkam od lavazza77:
Dostalo sa ku mne, že ani p.Kováčiková sa na seminári nevyjadrila jednoznačne k odpočítavaniu DPH zo služieb spojených s OL - že treba konzultovať so správcom dane :confused: Odpočítavanie DPH zo služieb pri OL je teda určité riziko, ktoré sa seba firma berie.
Čo sa týka tej refakturácie do ČR - za predpokladu, že to bude dlhodobý prenájom, by som fakturovala bez DPH - miesto dodania v ČR, tam by sa malo zdaniť. Služby - ide o zmes rôznych služieb, ale sú naviazané na to hlavné, čím je prenájom. Azda by sa dalo k fakturácii pristúpiť podľa toho a tiež nechať zdanenie na českej matke. Aj keď sa takéto čosi výslovne neuvádza v §16 ZDPH. Možno by sa dal v zmluve dohodnúť iba prenájom a neoddeľovať zvlášť prenájom a služby...? Ale to je iba môj opatrný návrh, podľa mňa je to na konzultáciu s daňovým poradcom, resp. na ďalšie vyjadrenie tu na porade niekoho v tomto smere skúsenejšieho.