nameless_one
04.10.10,13:54
Zdravim!

Na istom eshope som si zakupil termopradlo, bohuzial po obdrzani a vyskusani som zistil ze som si objednal velke cislo, preto som sa obratil na predajcu s poziadavkou na vymenu za mensie cislo.

Predajca mi vsak odpovedal ze v obchodnych podmienkach maju uvedene ze spodne pradlo, termopradlo nevymienaju.

Je toto z pravneho hladiska OK?

Kedze zo zakona mam pravo na vratenie tovaru do 7 dni bez udania dovodu. Samozrejme termopradlo nebolo vobec pouzivane, len raz vyskusane.

PS.

V zakone sa pise
(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:
...
c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa alebo tovaru určeného osobitne pre jedného
spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť, alebo tovaru, ktorý rýchlo podlieha
skaze,
...

podla mna termopradlo nesplnuje hore uvedeny bod... alebo sa mylim?
Chobot
04.10.10,12:49
Zdravim!

Na istom eshope som si zakupil termopradlo, bohuzial po obdrzani a vyskusani som zistil ze som si objednal velke cislo, preto som sa obratil na predajcu s poziadavkou na vymenu za mensie cislo.

Predajca mi vsak odpovedal ze v obchodnych podmienkach maju uvedene ze spodne pradlo, termopradlo nevymienaju.

Je toto z pravneho hladiska OK?

Kedze zo zakona mam pravo na vratenie tovaru do 7 dni bez udania dovodu. Samozrejme termopradlo nebolo vobec pouzivane, len raz vyskusane.

PS.

V zakone sa pise
(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:
...
c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa alebo tovaru určeného osobitne pre jedného
spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť, alebo tovaru, ktorý rýchlo podlieha
skaze,
...

podla mna termopradlo nesplnuje hore uvedeny bod... alebo sa mylim?

No možno práve na termoprádlo sa vzťahuje ten bod "ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť", z hygienických dôvodov. :rolleyes:
misoft
04.10.10,15:00
A tým, že si ho ešte rozbalil a už nie je v pôvodnom obale.
nameless_one
04.10.10,16:14
uz ked to posielali tak to bolo "rozbalene"... obal bol zlozeny aby to zabralo menej miesta.
misoft
05.10.10,11:28
Rozdiel je medzi "zložením" obalu a fyzickým (mechanickým) otvorením obalu. Mnoho takéhoto tovaru sa zasiela v zatavených obaloch a pokiaľ tento bol otvorený, už je rozbalený.
Stanislav 1975
05.10.10,11:31
Nie, vobec nejde o to,že to bolo rozbalené-to nieje problém- ale, spodné prádlo nevymenia nikde-ani v kamennom obchode ani na nete
nameless_one
05.10.10,11:35
skratka neriesme tu obal... uz ked mi to posielali tak to bolo mechanicky otvorene a rozbalene... takze s tym by problem nebol...

len som chcel vediet ze ci je pravne ok ze maju v obchodnych podmienkach ze termopradlo nevymienaju
Stanislav 1975
05.10.10,11:37
skratka neriesme tu obal... uz ked mi to posielali tak to bolo mechanicky otvorene a rozbalene... takze s tym by problem nebol...

len som chcel vediet ze ci je pravne ok ze maju v obchodnych podmienkach ze termopradlo nevymienaju

majú pravdu- spodné prádlo nevymenia nikde- btw. preto sa napr. v obchode nemože ani len skúšať,nieto ešte vymeniť...
nameless_one
05.10.10,11:45
no ked som si kupoval termopradlo v kamennej predajni tak nebol preblem si ho vyskusat (samozrejme na vlastne spodne pradlo, nie "naostro"), objednane termopradlo sme taktiez skusali len raz a to na vlastne spodne pradlo...

... aj ked chapem ze na to sa velmi spoliehat neda ze to tak bude robit kazdy...
Mgr.Shrek
05.10.10,12:20
Zdravim!

(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:
...
c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa alebo tovaru určeného osobitne pre jedného
spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť, alebo tovaru, ktorý rýchlo podlieha
skaze,
...

podla mna termopradlo nesplnuje hore uvedeny bod... alebo sa mylim?

Ja si skôr myslím, že predajca by sa mohol odvolávať na to, že termoprádlo a spodné prádlo je určené osobitne pre jedného spotrebiteľa.

Aj Chobotov názor je zaujímavý a celkom by ma zaujímalo riešenie tejto situácie.

Pozri nameless_one, skús im tovar vrátiť a písomne odstúpiť od zmluvy, čo ti na to povedia. Nemáš čo stratiť.
Chobot
05.10.10,12:53
Ja si skôr myslím, že predajca by sa mohol odvolávať na to, že termoprádlo a spodné prádlo je určené osobitne pre jedného spotrebiteľa.

Aj Chobotov názor je zaujímavý a celkom by ma zaujímalo riešenie tejto situácie.

Pozri nameless_one, skús im tovar vrátiť a písomne odstúpiť od zmluvy, čo ti na to povedia. Nemáš čo stratiť.

"Univerzálna pravda" v tomto prípade asi neexistuje. Čo človek, to bude iný názor na vec (aj v súdnom dokazovaní by asi záležalo na postoji sudcu a možno dvaja sudcovia by mohli rozhodnúť v takej veci aj odlišne).
Mgr.Shrek
05.10.10,13:25
To určite áno.
Zákon č. 108/2000 o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji vlastne chráni spotrebiteľa, lebo si tovar nemal možnosť vyskúšať v kamennom obchode.
Jedno je však isté, predajca by mal dokázať, z akého dôvodu nechce prevziať a myslím, že vyhlásenie vo VOP (všeobecné obchodné podmienky) nie je dostačujúce.
Chobot
05.10.10,13:45
Je dosť možné, že ani v kamennej predajni by mu predajca nedovolil vyskúšať si to prádlo.