maria.krasulova
04.10.10,17:22
Dobrý deň, aj keď poradu sledujem dlhšie, dnes som sa odhodlala prvý raz sa poradiť so svojim problémom. Snažila som sa hľadať tento problém, ale zdá sa, že ešte sa tu nevyskytol, dúfam, že som neprehliadla.

Mala som záujem prenajať skladové priestory v BA a po nájdení inzerátu, ktorý sa mi pozdával, som kontaktovala príslušnú RK.
Maklérka so mnou absolvovala obhliadku. Priestor, o ktorý som mala záujem bol dosť zaprataný a ja som potrebovala priestor už v nasledujúci deň, preto som sa so zástupcom spoločnosti, ktorá objekt vlastní, dohodla, že zajtra doveziem tovar do vedľajšieho priestoru a oni následne žiadaný priestor v priebehu 2-3 dní vypracú a ja potom tovar ihneď presťahujem. Priestory neboli bohvieaké, videla som, že im dosť na tom záleží, a pravdepodobne preto mi aj navrhli, že nájom necháme "bežať" až odkedy budú veci v "novom" priestore, t.j. nájomnú zmluvu podpíšeme až o tie 2-3 dni - zatiaľ to bude "gratis".
Následne mi maklérka v aute dala podpísať sprostredkovateľskú zmluvu a potvrdila mi prevzatie provízie, t.j. jednomesačného nájomného. Síce mi to prišlo také zvláštne, ale nechcela som sa zachovať podrázacky, RK platila inzerciu, obhliadky atď atď... jednoducho, zaplatila som.
Potom bežalo všetko tak, ako má, ale o tie tri dni som sa nedohodla s firmou-vlastníkom, pretože tam vyvstalo niekoľko vecí, väčšia výmera t.j. celková cena, vyššie energie ako deklarované v inzeráte, mala sa zavádzať strážna služba atď atď... skrátka som sa dopočítala k tomu, že sa mi to už vôbec neoplatí. Toto však píšem len kvôli obrazu, nie je to dôležité, lebo s firmou sme sa korektne dohodli, že si nájdem iné priestory, tovar do pozajtra vysťahujem a nejaké platby "necháme být", veď išlo len o 4 dni a zástupca firmy chápal moje náklady s opätovným prevozom atď.
Problém však nastal s RK, maklérka sa začala zatajovať, nakoniec mi vynadala, že JA som neseriozna, toto sa nerobí, ONI "sprostredkovali nájom" a viac ich už nezaujíma. Nezaujímalo ju, že v zmluve o sprostredkovaní, ktorú som s ňou podpísala, je uvedené --- "...sprostredkovateľovi vzniká nárok na odmenu za sprostredkovanie až potom, ako záujemca podpíše predmetnú nájomnú zmluvu s vlastníkom nehnuteľnosti." --- .
Maklérka vlastne prebrala províziu protiprávne, mala počkať, ale na to som prišla až potom, v aute som to celé nečítala. Majiteľ RK, s ktorým som neskôr hovorila, použil rovnakú argumentáciu, končiacu slovami "stretneme sa pred súdom, pani Krasulová".
Neskôr som im ešte poslala oficiálnu písomnú žiadosť o vrátenie provízie, nakoľko k nájmu nedošlo a v zmluve je uvedené... atď atď, ale prišla mi iba formálna odpoveď, že podľa ich názoru k nájmu došlo.

Bola som hlúpa, ale snáď to nie je definitívne prehraté. Prosím, pomôžte mi! Potrebujem hlavne vedieť:

1. O čo vlastne ide? Ako laik si myslím, že bezdôvodné obohatenie, ale potrebovala by som to mať potvrdené od niekoho, kto aspoň utekal okolo práva. Tým pádom Žaloba o vydanie bezdôvodného obohatenia?

2. Ide asi o civilnú žalobu, mohli by ste mi poradiť, ako má taká žaloba vyzerať? Nebojte sa, nečakám kompletný právny servis, postačí mi nejaký vzor, prípadne link na nejaký kvalitný web... totižto, myslím si ako laik, že by mala byť dosť jednoduchá a pri troche šťastia to "zbúcham" aj sama.

3. Môžem žiadať niečo ako úroky z omeškania? Zaplatiť súdne trovy od RK mám žiadať už v žalobe?

4. Dá sa to riešiť aj trestnoprávne? Maklérka podľa mňa musela poznať zmluvu a týmto konaním sa vlastne dopustila podvodu - obohatila seba tým, že využila môj omyl... atď, atď.

Veľmi pekne vopred ďakujem za každú odpoveď. Myslím, že moje otázky objektívne nie sú ťažké, ale pre mňa osobne teda sú. Pekný večer a ešte raz ďakujem. :)
buchač
04.10.10,15:31
Prosím, pomôžte mi! Potrebujem hlavne vedieť:

1. O čo vlastne ide? Ako laik si myslím, že bezdôvodné obohatenie, ale potrebovala by som to mať potvrdené od niekoho, kto aspoň utekal okolo práva. Tým pádom Žaloba o vydanie bezdôvodného obohatenia?
pre podozrenie zo spáchania trestného činu sprenevery podľa § 213 ods. 2 Tr. Zákona .
2. Ide asi o civilnú žalobu, mohli by ste mi poradiť, ako má taká žaloba vyzerať? Nebojte sa, nečakám kompletný právny servis, postačí mi nejaký vzor, prípadne link na nejaký kvalitný web... totižto, myslím si ako laik, že by mala byť dosť jednoduchá a pri troche šťastia to "zbúcham" aj sama.
http://www.porada.sk/t55406-p2-navrh-na-platobny-rozkaz.html
3. Môžem žiadať niečo ako úroky z omeškania? Zaplatiť súdne trovy od RK mám žiadať už v žalobe?
Áno ...aj jedno , aj druhé ...
4. Dá sa to riešiť aj trestnoprávne? Maklérka podľa mňa musela poznať zmluvu a týmto konaním sa vlastne dopustila podvodu - obohatila seba tým, že využila môj omyl... atď, atď.
Trestné podanie na prokuratúru
Veľmi pekne vopred ďakujem za každú odpoveď. Myslím, že moje otázky objektívne nie sú ťažké, ale pre mňa osobne teda sú. Pekný večer a ešte raz ďakujem. :)
Ale inak je to fest beh na dlhé trate , hotový maratón.
Ja som minulý rok odštartoval , boh vie , kde je cieľ .
maria.krasulova
06.10.10,14:57
ďakujem pekne, ešte mám jednu otázku. Všetko mám na papieri, zmluvu, prebratie peňazí maklérkou atď atď ale aký dôkaz mám súdu priložiť k žalobe o tom, že k nájmu nedošlo? Že som neuzavrela nájomnú zmluvu? Všeobecne - ako sa postupuje, keď sa dokazuje "nie"? Že k niečomu nedošlo, niečo neexistuje? Čestným vyhlásením?
gabooz
06.10.10,15:15
Trestný čin.. hmm, nie som si istý, ale ani by som to neodporúčal ťahať do trestnoprávnej roviny, nie je to potrebné.

Osobne by som odporúčal návrh na vydanie platobného rozkazu, (ak máte všetky doklady) alebo potom žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia. Všetky náklady a trovy Vám preplatí RK.

so žalobou Vám viem pomôcť ak budete potrebovať napíšte mi mail.
buchač
06.10.10,17:50
Trestný čin.. hmm, nie som si istý, ale ani by som to neodporúčal ťahať do trestnoprávnej roviny, nie je to potrebné.

Osobne by som odporúčal návrh na vydanie platobného rozkazu, (ak máte všetky doklady) alebo potom žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia. Všetky náklady a trovy Vám preplatí RK.

so žalobou Vám viem pomôcť ak budete potrebovať napíšte mi mail.

Vydanie platobného rozkazu , fajn , beriem . Ale keď si dotyčná osoba tento neprevezme účelovo ???
Čo potom ??? Exe ???
Neblbni , veď exe nemá čo habať , všetok majetok je na niekoho iného napísaný .
Ešte aj exe budeš platiť a nič z toho ...
Po neprevzatí platobného rozkazu kauza okamžite ide na súd , bez pardonu , automaticky ...
Toto je ale kauza v občiansko právnom procese . , kde sa len domáhaš svojich peňazí , atď .

Žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia , oponujem ...tak to má byť ako som uviedol .
Na prokuratúru . Kde dávaš žalobu
pre podozrenie zo spáchania trestného činu sprenevery podľa § 213 ods. 2 Tr. Zákona .
Táto potom pošle príslušnému vyšetrovateľovi a ten potom pokračuje v činnosti ...
Toto je ale už trestno právny proces , kde dotyčná osoba môže vyfasovať od 5-8 rokov natvrdo

Tieto informácie z dobrých zdrojov mám , to som osobne riešil , nechal si náležite vysvetliť .
Jedná sa o MOJ postup , tak som to riešil ja .

Tá prvá kauza už nejaký čas na stole sudcu leží .
Tá druhá - vo štvrtok bol návrh na obžalobu od vyšetrovateľa prokurátorovi odoslaný .

Na druhej strane ale zasa netvrdím , že mám úplnú pravdu . Veď pohľad na paragraf je z každej strany iný , alebo :

" Keď sa stretnú dvaja právnici , každý so svojím názorom , tak po diskusii odchádzajú preč s tretím ."
gabooz
06.10.10,18:23
Vies aka je pravdepodobnost, ze sa dostanes peniaze v adheznom konani ? Takmer nulova. Tak ci tak ta odkazu na obcianskypravny sud.

Platit exekuciu ? Ano. 16,50eur za kolky. V príppade sro je velmi mala pravdepodobnost, ze ti to neprevezmu platobny rozkaz (ucelove neprevzatie vyvola fikciu dorucenia ) a mas vykonatelny exekucny titul a realitna kancelaria urcite ma majetok, minimalne pocitac, ktory im exekutor zoberie. V prípade ak podaju opravny prostriedok (odpor) bude vytycene pojednavanie.

Dalsia vec je, ze clovek chce skor peniaze spat a nie niekoho dostat za mreze.

Opakujem vychádzajúc z niekokorocnej praxe v adheznom konani sa k peniazom nedostanes, len natiahne cas a aj tak pojdes na obcianskopravny sud.

Nechcem sa ta doktnut, ale ked v prave neposobis, neuvadzaj ludi do omylu.
buchač
06.10.10,19:21
Asi sme sa nepochopili ...
Ak niečo píšem , tak len za seba , nikdy nevravím , že je to "Písmo sväté"..
Vždy sú to len moje kroky , nikoho iného .
Tak isto je to aj v tomto , MOJOM , prípade .
Tí , čo mi radili , sedia na sudcovských stoličkách , myslím , že aj zaslúžene .

Vies aka je pravdepodobnost, ze sa dostanespeniaze v adheznom konani ? Takmer nulova. Tak ci tak ta odkazu na obcianskypravny sud.

Platit exekuciu ? Ano. 16,50eur za kolky. V príppade sro je velmi mala pravdepodobnost, ze ti to neprevezmu platobny rozkaz (ucelove neprevzatie vyvola fikciu dorucenia ) a mas vykonatelny exekucny titul a realitna kancelaria urcite ma majetok, minimalne pocitac, ktory im exekutor zoberie.
Nemá čo ...
V prípade ak podaju opravny prostriedok (odpor) bude vytycene pojednavanie.
Nebol prevzatý ani platobný , ani podané odvolanie ...nič ...zatajovačky a podobné klasiky .
Dalsia vec je, ze clovek chce skor peniaze spat a nie niekoho dostat za mreze.
Héééj , počkať . Nejde mi vôbec o mreže , nech si lebedí na čerstvom vzduchu .
Mne len o peniaze sa jedná , dosť peňazí ...MOJE súkromné , podotýkam a nie firemné !!!!!!!!!!!!!
Tie si do strát ako poniektoré firmy nemôžem dať , do odpisov .
Seba len odpíšem ...
Opakujem vychádzajúc z niekokorocnej praxe v adheznom konani sa k peniazom nedostanes, len natiahne cas a aj tak pojdes na obcianskopravny sud.
Aj tak som v tom celom pesimista...klasika v našom poondianom práve na Slovensku !!!!!!!
Nechcem sa ta doktnut, ale ked v prave neposobis, neuvadzaj ludi do omylu.
Neuvádzam , stačí len čítať ...podľa možnosti poriadnejšie , ...


Tieto informácie z dobrých zdrojov mám , to som osobne riešil , nechal si náležite vysvetliť .
Jedná sa o MOJ postup , tak som to riešil JA ako osoba fyzická a nie právnická !
Len na okraj , margo si ešte dovolím poznámočku .
Keby bolo právo trochu dokonalejšie , inak by sa asi aj dýchalo na tomto svete .

Dotknutý nie som , ale aj tak , sorry , že som sa zamiešal ...asi už to viac krát neurobím ...:cool:....nevleziem medzi vyvolených .
gabooz
06.10.10,19:43
Odomňa tiež len jedna poznámočka :) Kedy právnici boli vyvolení, tento svet by bol na tom veeeeľmi zle, a končilo by to katastrfou :D
buchač
06.10.10,19:59
Fakt len mimo témy .
Stačí si pozrieť príbuzenstvo sudcov , právnikov atď ...na Slovensku samozrejme ....
Potom sa bavme o vyvolených ...že aké rodinkárstvo tam panuje ....čistá katastrofa !!!
Ale to sme už fakt pasé ...to je už iná káva , tú ja nemusím ...
buchač
02.11.10,13:14
Vies aka je pravdepodobnost, ze sa dostanes peniaze v adheznom konani ? Takmer nulova. Tak ci tak ta odkazu na obcianskypravny sud.

Platit exekuciu ? Ano. 16,50eur za kolky.
Súdny poplatok za vydanie poverenia na začatie exekúcie platí oprávnený, a to v sume 16,50 eur; ostatné trovy konanie znáša povinný.........
A čo v prípade , ak povinný nemá nič ???
Aj také prípady poznám ...
V príppade sro je velmi mala pravdepodobnost, ze ti to neprevezmu platobny rozkaz (ucelove neprevzatie vyvola fikciu dorucenia ) a mas vykonatelny exekucny titul a realitna kancelaria urcite ma majetok, minimalne pocitac, ktory im exekutor zoberie. V prípade ak podaju opravny prostriedok (odpor) bude vytycene pojednavanie.

Dalsia vec je, ze clovek chce skor peniaze spat a nie niekoho dostat za mreze.

Opakujem vychádzajúc z niekokorocnej praxe v adheznom konani sa k peniazom nedostanes, len natiahne cas a aj tak pojdes na obcianskopravny sud.

Nechcem sa ta doktnut, ale ked v prave neposobis, neuvadzaj ludi do omylu.
...nepôsobím , to je fakt ...

Ale je aj fakt to , čo tvrdím .

Citujem , dnes mi došlo písmo z prokuratúry :


Okresná prokuratúra Košice
...

....



V zmysle ustanovenia § 324 odsek 1 Trestného poriadku Vás ako posškodeného upovedomujem , že dnešného dňa som na obvinenú X.Y podal žalobu Okresnému súdu Košice pre prečin sprenevery podľa § 213 odsek 1 , 2 trestného zákona ...


podpis prokurátor JUDr. W.Z.
.........

K tejto poznámočke

Dalsia vec je, ze clovek chce skor peniaze spat a nie niekoho dostat za mreze.
asi len toľko ...
Dvaja mi dlhovali / nielen mne síce /...dvaja na súde skončili ...jeden ešte sedí ...
Hentá osoba skončí podobne ...