tibor.
04.10.10,17:52
Potreboval by som poradit pri probleme s chladnickou.
Jedna sa asi o 10 rocnu chladnicku whirlpool (bez mraznicky)
Problem je vo velmi vysokej hysterzii termostatu - chladnicka zapina kompresor asi pri 15 stupnoch a vypina pri piatich. Vlastne sa vzdy rozmrazi a namrazi. V chladnicke je novy termostat kedze to uz robila, a myslel som ze bude zly - nepomohlo.
Mozno na konci termostatu bude len nieco co naakumuluje zimu a tym sa sposobuje velke oneskorenie, ale kedze termostat je dlhy asi meter tak neviem kde konci, a co sa vobec k priestoru okolo neho da vobec nejko dostat.
Neviem mi niekto poradit co s tym?
peterkos2
04.10.10,16:48
Kto ti menil termostat?Ak to bol opravár,on nevie,čo tomu môže byť?
tibor.
04.10.10,17:16
termostat som si menil sam kedze stal asi 7€, hotove to bolo za 5 minut a opravar predbezne za vymenu pytal 20€
este by som mohol skusit nasypat tam silica gel, a tym zlepsit prechod tepla keby je zavada sposobena tekutinou. problem je ze keby to nepomoze uz ho asi nemam ako vybrat...
peterkos2
05.10.10,16:41
Ty si menil termostat a nevieš,kde končí tykavka termostatu dlhá 1 meter?Veď ak sa nemýlim,tak tá tykavka je neoddeliteľnou súčasťou termostatu.V nej je kvapalina,ktorá sa rozťahuje a tým spína termostat
anonym222
05.10.10,19:15
Ty si menil termostat a nevieš,kde končí tykavka termostatu dlhá 1 meter?Veď ak sa nemýlim,tak tá tykavka je neoddeliteľnou súčasťou termostatu.V nej je kvapalina,ktorá sa rozťahuje a tým spína termostat
Neviem, či sa to volá tykavka, ale je to naozaj dlhá tenká hliníková kapilára naplnená kvapalinou a teda ako snímač teploty funguje celá, nie iba jej koniec. Mala by byť v chladničke prichytená k výparníku.
Keďže chladnička chladí, problém môže byť naozaj iba v termostate, prípadne jeho umiestnení.
peterkos2
06.10.10,16:04
Neviem, či sa to volá tykavka, ale je to naozaj dlhá tenká hliníková kapilára naplnená kvapalinou a teda ako snímač teploty funguje celá, nie iba jej koniec. Mala by byť v chladničke prichytená k výparníku.
Keďže chladnička chladí, problém môže byť naozaj iba v termostate, prípadne jeho umiestnení.
Tykavka nie je žiadny snímač teploty,ale ona ovláda priamo vlnovec v termostate a tým zopne spinač termostatu-alebo rozopne.Sám si písal že nevieš,kde končí tá tykavka-ale potom neviem,ako si mohol ten termostat meniť,keď tykavka je jeho súčasť.Čo si ju nejako oddelil,alebo čo?
tibor.
06.10.10,16:58
Nic som netrhal, nedelil, nenicil.
V chladnicke to je jednoducho urobene tak ze termostat je vyvedeny na predu no vrchnej casti a kapilara (tykavka je po cesky) dlha asi 1,2m je umiestnena v plastovej rurke s vnutornym priemerom asi 4mm. nie je problem celu kapilaru vytiahnut - islo to velmi lahko a dat tam novu...
problem by este mohol byt v tom ze koniec je treba niekde upevnit kvoli lepsiemu prestupu tepla (to mohol byt uz problem uz aj pri povodnom termostate). Nesuhlasim s nazorom ze ako snimac teploty funguje cela...
najag
06.10.10,18:39
Problem moze byt aj v novom termostate.....nie su vzdy koser, chyba moze byt aj v prepustacom ventile, samotnej skrine, maleho mnozstva freonu.......
peterkos2
07.10.10,11:33
Tým freónom by to mohlo byť,ale čo je prepúšťací ventil,to fakt neviem.Jediné ventily čo sú v chladničke,to sú ventily v hlave valca kompresoraA to som niečo také ako chladiar.Akurát neopravujem chladničky,ale väčšinou klimatizácie,chladiace stroje,atď .Ešte čo by to mohlo byť je rozbehové relé na kompresore-že by malo zlý kontakt a neskoro zopínalo.Ak máš možnosť pemeraj ten termostat,či príde šťava na kompresor,keď on zopne.
najag
07.10.10,13:22
Tým freónom by to mohlo byť,ale čo je prepúšťací ventil,to fakt neviem.Jediné ventily čo sú v chladničke,to sú ventily v hlave valca kompresoraA to som niečo také ako chladiar.Akurát neopravujem chladničky,ale väčšinou klimatizácie,chladiace stroje,atď .Ešte čo by to mohlo byť je rozbehové relé na kompresore-že by malo zlý kontakt a neskoro zopínalo.Ak máš možnosť pemeraj ten termostat,či príde šťava na kompresor,keď on zopne.

Prepustaci - skrtiaci ventil......
peterkos2
07.10.10,13:38
Prepustaci - skrtiaci ventil......
Ten čo kreslil ten ľavý obrázok,tak nemá šajnu,čo je to chladiaci okruh.Ten prvok,čo tam je nakreslený je termoexpanzný ventil,ktorý rozpráši kvapalný freón a tým sa odparí vo výparníku.Vprípade chladničky ide o tzv.kapiláru,čo je tenučká trubka,ktorá plní ten istý účel,ako termoexpanzný ventil
najag
07.10.10,14:55
Ten čo kreslil ten ľavý obrázok,tak nemá šajnu,čo je to chladiaci okruh.Ten prvok,čo tam je nakreslený je termoexpanzný ventil,ktorý rozpráši kvapalný freón a tým sa odparí vo výparníku.Vprípade chladničky ide o tzv.kapiláru,čo je tenučká trubka,ktorá plní ten istý účel,ako termoexpanzný ventil


Vidis, ty mu hovoris termoexpanzny ventil, ale odborna terminologia sa nepouziva, ako sa nam zapaci, takze skus vyhladat o odbornej literature, co to je termoexpanzny ventil a ci vobec existuje a potom pochopis, kto ma sajnu a kto ju nema o chladiacom okruhu. Ja stale vravim, ze hojno a hov.. su dva rozdielne pojmy......:D
peterkos2
07.10.10,17:14
Vidis, ty mu hovoris termoexpanzny ventil, ale odborna terminologia sa nepouziva, ako sa nam zapaci, takze skus vyhladat o odbornej literature, co to je termoexpanzny ventil a ci vobec existuje a potom pochopis, kto ma sajnu a kto ju nema o chladiacom okruhu. Ja stale vravim, ze hojno a hov.. su dva rozdielne pojmy......:D
No ty šajnu o chladiacom okruhu zrejme nemáš,lebo termoexpanzný ventil je odborný názov-presnejšie termostatický expanzný ventil.Tento pojem je používaný všade na svete a používa ho aj Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku.Ty si chladiar?Ak nie ,nechápem,načo do toho rýpeš. http://automotospk.iglu.cz/servis-klimatizace.php. Napríklad ho nájdeš aj tu
peterkos2
07.10.10,17:38
http://www.szchkt.org/docs/article.php?article=110 Aj tu na stránke Slov.zväzu chlad. a klimat. techniky strana 19-aby si to nemusel celé čítať
anonym222
07.10.10,17:55
Tykavka nie je žiadny snímač teploty,ale ona ovláda priamo vlnovec v termostate a tým zopne spinač termostatu-alebo rozopne.
A ty si hovoríš odborník? Chladiar? A čo je to ak nie snímač teploty? Ktorý prvok termostatu podľa teba predstavuje samotný snímač teploty? Vlnovec?
Možno že si chladiar, ale iba ak tzv. vymieňač súčiastok.
anonym222
07.10.10,18:08
No ty šajnu o chladiacom okruhu zrejme nemáš,lebo termoexpanzný ventil je odborný názov-presnejšie termostatický expanzný ventil.Tento pojem je používaný všade na svete a používa ho aj Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku.Ty si chladiar?Ak nie ,nechápem,načo do toho rýpeš. http://automotospk.iglu.cz/servis-klimatizace.php. Napríklad ho nájdeš aj tu
Prečo ho nenazývaš expanzný ventil, ale termostatický expanzný ventil? Jeho funkcia je predsa expandovať stlačený freón, nie udržovať teplotu. Načo potom toto slovo termostatický? Termostatický = udržiavací nejakú teplotu. Funkcia tohto ventilu však nie je udržiavať teplotu. Toto robí termostat.
Ja nie som odborníkom na chladenie, ale takéto výrazy mi nejako neberú. Aj keď to nájdeš v nejakej príručke.
peterkos2
07.10.10,18:14
A ty si hovoríš odborník? Chladiar? A čo je to ak nie snímač teploty? Ktorý prvok termostatu podľa teba predstavuje samotný snímač teploty? Vlnovec?
Možno že si chladiar, ale iba ak tzv. vymieňač súčiastok.
Nikdy som nepovedal,že som odborník,ani chladiar.Napísal som,že som niečo ako chladiar.Takže to tu neprekrúcaj.Snímač teploty môže byť napríklad teplotné čidlo.Ale ak si chcel mať silou mocou pravdu,tak si ju maj . Ja sa tu na Porade snažím ľuďom pomôcť a naviesť správnym smerom a nemienim sa tu vadiť.A k tej tvojej poslednej vete-si absolútne vedľa,ale ak si ma chcel vytočiť,tak sa ti to skoro podarilo.Nesúď ľudí,keď ich nepoznáš!
peterkos2
07.10.10,18:27
Prečo ho nenazývaš expanzný ventil, ale termostatický expanzný ventil? Jeho funkcia je predsa expandovať stlačený freón, nie udržovať teplotu. Načo potom toto slovo termostatický? Termostatický = udržiavací nejakú teplotu. Funkcia tohto ventilu však nie je udržiavať teplotu. Toto robí termostat.
Ja nie som odborníkom na chladenie, ale takéto výrazy mi nejako neberú. Aj keď to nájdeš v nejakej príručke.

Lebo tento TEV má takú istú tykavku ako spomínaný termostat na chladničke.Táto tykavka je pripevnená na potrubí páskami,aby bol zaručený prestup tepla.Dokonca je veľmi dôležité,na akej "hodine"je nadstavená-pripevnená,či hore,dolu,alebo na bokoch v závislosti od priemeru potrubia.Táto tykavka teda dá sa povedať ovláda tento expanzný ventil.Ale ako som už povedal,miesto neho je v chladničke kapilára.
najag
07.10.10,18:36
No ty šajnu o chladiacom okruhu zrejme nemáš,lebo termoexpanzný ventil je odborný názov-presnejšie termostatický expanzný ventil.Tento pojem je používaný všade na svete a používa ho aj Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku.Ty si chladiar?Ak nie ,nechápem,načo do toho rýpeš. http://automotospk.iglu.cz/servis-klimatizace.php. Napríklad ho nájdeš aj tu

Samozrejme, ak Slovensky zvaz pre chladiacu a klimatizacnu techniku preberie pojem anglicky pojem "thermal expanzion valve" a pouziva ho v preklade ako termoexpanzny ventil, tak je to zaroven aj spravne slovenske slovo a spravny slovensky vyraz a potom uz nie je dovod, preco by sa mal pouzivat pojem prepustaci ventil, ktory sa pouzival dovtedy,nez sa zacali pouzivat anglicke nazvy, aby sme boli "IN"......
najag
07.10.10,18:45
Snímač teploty môže byť napríklad teplotné čidlo.

Vidis, ako som ja hlupy, doteraz som si myslel, ze teplotne cidlo je snimac teploty a az teraz som zistil, ze su to dve rozne veci. A aj na Wikipedii blbnu a napisu ze " Snímač teploty je technické čidlo se zabudovaným teploměrem, které snímá teplotu v nějakém významném bodě a naměřené hodnoty odesílá do řídící jednotky. Často slouží jako bezpečnostní prvek kontrolující správnou funkci systému (zabezpečuje systém proti přehřátí)." Holt ,odbornik v kazdom odbore, by mal mat jasno predovsetkym v technickej terminologii"
najag
07.10.10,18:58
A inak, slovo tykavka je čechizmus ako Brno. V slovenskom jazyku sa tykavka, ako pojem pre kapilaru nepouziva, v takom vyzname ani neexistuje a preto sa pouziva " kapilara". Aby sme boli uz uplne presni.
peterkos2
08.10.10,17:06
A inak, slovo tykavka je čechizmus ako Brno. V slovenskom jazyku sa tykavka, ako pojem pre kapilaru nepouziva, v takom vyzname ani neexistuje a preto sa pouziva " kapilara". Aby sme boli uz uplne presni.
Tomu sa povie presnosť jak hovado.Nepravda!Týkavka je tá časť napr.termostatu,alebo TEV ,ktorou končí kapilára.Jej názov je odvodený od slova dotýkať.Táto tykavka má zvačšený priemer,a je naplnená kvapalinou.Aj v slovenčine sa používa tento termín www.schiessl.sk/soubor-prodigy-termostaty-35-.pdf. A keby to aj bol čechizmus,komu to vadí?Snáď len tebe,aby si bol dôležitý.Tieto termíny sa bežne používajú medzi chladiarmi
tibor.
11.10.10,14:50
mozno som to poriesil, ale este by som nejaku malu radu potreboval.

skusil som dat ku kompresoru maly ventilator ktory na neho fuka (chcelo by to aj termostat, aby stale nesiel, ale zatia lej to len test). pomohlo to. problem by mohol byt v nedostatocnom naplneni plynom, alebo skor vo velmi citlivej ochrane.

napisal som ze by bolo dobre okolie termostatu vysusit, ale nikto ma neopravil. ked som sa zamyslel tak by to chcelo skor opak - vyliat chladiacou kvapalinou, alebo aspon alkoholom pre zlepsenie prechodu tepla.

problem moze byt aj v startovacej cievke - obcas kompresor naskoci, a obcas je "v skrate" - tym sa zahreje a po chvili vypne.

kedze na chod kompresora nie je ziadna kontrolka asi budem musiet nejaku improvizovane dorobit, alebo aspon termostat nasimulovat vypinacom a skusat co sa bude robit - problem je zase v tom ze by to potrebovalo asi dlhodobejsi test.

co ale este neviem je to ako funguje tzv. automaticke rozmrazovanie.

a len mimochodom - slovo tykavka nie je v slovniku slovenskeho jazyka. ako dokaz slovenciny dat odkaz na "soubor" - no neviem neviem...
najag
11.10.10,16:00
Tomu sa povie presnosť jak hovado.Nepravda!Týkavka je tá časť napr.termostatu,alebo TEV ,ktorou končí kapilára.Jej názov je odvodený od slova dotýkať.Táto tykavka má zvačšený priemer,a je naplnená kvapalinou.Aj v slovenčine sa používa tento termín www.schiessl.sk/soubor-prodigy-termostaty-35-.pdf (http://www.schiessl.sk/soubor-prodigy-termostaty-35-.pdf). A keby to aj bol čechizmus,komu to vadí?Snáď len tebe,aby si bol dôležitý.Tieto termíny sa bežne používajú medzi chladiarmi

Ak si dobre pamatam, tak predovsetkym Tebe vadil pojem prepustaci ventil a zrazu Ti neprekaza tykavka.V slovencine sa urcite tento nazov nepouziva, ak Ti vobec nieco hovori slovensky jazyk. Predovsetkym Ty si sa robil velmi dolezity a chytracil si...ved si chladiar, nie ?
anonym222
11.10.10,17:37
Tomu sa povie presnosť jak hovado.Nepravda!Týkavka je tá časť napr.termostatu,alebo TEV ,ktorou končí kapilára.Jej názov je odvodený od slova dotýkať.
Táto tykavka má zvačšený priemer,a je naplnená kvapalinou.Aj v slovenčine sa používa tento termín www.schiessl.sk/soubor-prodigy-termostaty-35-.pdf (http://www.schiessl.sk/soubor-prodigy-termostaty-35-.pdf). A keby to aj bol čechizmus,komu to vadí?Snáď len tebe,aby si bol dôležitý.Tieto termíny sa bežne používajú medzi chladiarmi
Aj v tvojom odkaze je predsa použitý výraz kapilára:
"Termostat TR 711 je určený k zabudovaniu .
Má kapiláru 1500 mm a nemá plastový kryt.
Technické údaje sú rovnaké ako u F 2000."

Slovo tykavka v tabuľke nižšie bolo určite omylom prevzaté z češtiny.
A asi ťažko to bude tá časť, ktorou končí kapilára, ako sa nám tu snažíš nahovoriť, keď je v tvojom dokumente uvedené, že jej dĺžka je 1500mm. :D
peterkos2
11.10.10,17:45
Všetkým,ktorým som spôsobil traumu používaním slova tykavka sa ospravedlňujem.Čestne sľubujem,že slovo tykavka budem aj naďalej používať až do svojej smrti,tak ako ho používajú všetci v tomto obore.Vidím,že sú tu iní odborníci,preto už nebudem reagovať.
najag
11.10.10,18:30
Všetkým,ktorým som spôsobil traumu používaním slova tykavka sa ospravedlňujem.Čestne sľubujem,že slovo tykavka budem aj naďalej používať až do svojej smrti,tak ako ho používajú všetci v tomto obore.Vidím,že sú tu iní odborníci,preto už nebudem reagovať.

Tvoje rozhodnutie.....nie je nic horsie, ako urazena jesitnost. A tykavku si pouzivaj dokedy budes chciet, nam je to uplne jedno.
alabut
20.01.11,09:15
Mam stvortruhlicovu mraznicku Calex. Prestali mi mrazit tri vyparniky, najvyssi je prakticky cely obaleny ladom. Kde moze byt chyba? Akurat ju rozmrazujem. Manzelka zapla mraznicku asi mesiac - dva pred Vianocami. Je na pricine vrstva ladu na hornom vyparniku? Mne sa to nezda, pretoze vyparniky su v serii a ak sa neodobera teplo najvyssim vyparnikom, malo by sa odoberat tymi, co su ciste. Alebo sa mylim?

Terminus technikus ma nezaujima, skor myslienka. :-)
alabut
20.01.11,17:05
Mraznicka bude pravdepodobne v tahu. Bud nestaci vykon kompresora alebo kompresor nepretlaci expander. Zajtra sa poobzeram po inej.
peterkos2
21.01.11,14:35
Mam stvortruhlicovu mraznicku Calex. Prestali mi mrazit tri vyparniky, najvyssi je prakticky cely obaleny ladom. Kde moze byt chyba? Akurat ju rozmrazujem. Manzelka zapla mraznicku asi mesiac - dva pred Vianocami. Je na pricine vrstva ladu na hornom vyparniku? Mne sa to nezda, pretoze vyparniky su v serii a ak sa neodobera teplo najvyssim vyparnikom, malo by sa odoberat tymi, co su ciste. Alebo sa mylim?

Terminus technikus ma nezaujima, skor myslienka. :-)
A meral si v nej teplotu?Ja tiež nemám na všetkých výparníkoch ľad a mám tam okolo -20