SP!DER
04.10.10,19:00
Zdravím.
Toto je moja prvá téma na tomto fóre. Ak som tému zle zaradil vopred sa ospravedlňujem.

Mám 16 rokov, za chíľu 17 a už som si zarobil nejaké peniaze. Mám založený účet pre mladých. Chcel by som sa spýtať či musím platiť dane a ak ano ako to mám spraviť.

Vopred všetkým ďakujem
ajobs
04.10.10,17:13
Zdravím.
Toto je moja prvá téma na tomto fóre. Ak som tému zle zaradil vopred sa ospravedlňujem.

Mám 16 rokov, za chíľu 17 a už som si zarobil nejaké peniaze. Mám založený účet pre mladých. Chcel by som sa spýtať či musím platiť dane a ak ano ako to mám spraviť.

Vopred všetkým ďakujem

Áno, musíš platiť dane, len závisí od toho, ako si peniaze zarobil, či ako zamestnannec, či ide o výnos z cenných papierov alebo niečo iné. A hlavne koľko ich je, pretože pri podaní daňového priznania za rok 2010 (čo je do 31.3.2011) máš nárok na nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 4025,70 EUR ročne (platí v roku 2010). Takže ak je tvoj príjem nižší alebo rovný tejto sume, tak žiadnu daň nezaplatíš.
SP!DER
04.10.10,18:25
Aha. Ďakujem za radu.
Môj príjem je menší. Peniaze som získal za vytvorenie webovej stránky od rôznych ľudí a spoločností. Takže sa tým vôbec nemusím zaoberať? Ešte raz. Ak za rok zarobím menej ako 4025€ tak mi to moze byt jedno? A záleží na tom či som plnoletý?

Ďakujem za odpoveď
KEJKA
04.10.10,18:43
Tie peniaze ti vyplatili brutto, na základe čoho? Aká zmluva?
Možno ti to zdanili odberatelia - napr. na základe dohody o brigádnickej práci študenta.
ak to bolo brutto vyplatené bez zdanenia, potom platí
Ak zarobíš menej ako polovicu uvedenej sumy, tak DPFO nemusíš podávať.
Ak zarobíš viac, podávaš DPFO, ale uplatníš celú nezdaniteľnú sumu, takže daň je nulová.
DPFO podpisuje rodič.
Toto je len orientačná info, závisí, aké druhy príjmu - na základe akých zmlúv si mal.
SP!DER
04.10.10,20:58
Tie peniaze som nedostal na základe žiadnej zmluvy. Proste som si našiel niekoho kto chcel webovu stranku. Ja som mu ju spravil a on mi poslal peniaze na účet.

Chápem tomu správne ak:

Ak zarobím za rok menej ako 2012,5€ (4025 / 2) nemusím sa o nič starať.

Ak zarobím za rok viac ako 2012,5€ a menej ako 4025€ tak musím podať DPFO ale využijem nezdaniteľnú sumu, čiže nič nezaplatím.

Ak zarobím za rok viac ako 4025€ musím podat DPFO ale zdaním iba to čo som zarobil mínus 4025€.

Ešte raz ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme.
Lubo44
04.10.10,21:01
Tie peniaze som nedostal na základe žiadnej zmluvy. Proste som si našiel niekoho kto chcel webovu stranku. Ja som mu ju spravil a on mi poslal peniaze na účet.

Chápem tomu správne ak:

Ak zarobím za rok menej ako 2012,5€ (4025 / 2) nemusím sa o nič starať.

Ak zarobím za rok viac ako 2012,5€ a menej ako 4025€ tak musím podať DPFO ale využijem nezdaniteľnú sumu, čiže nič nezaplatím.

Ak zarobím za rok viac ako 4025€ musím podat DPFO ale zdaním iba to čo som zarobil mínus 4025€.

Ešte raz ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme.
Výborne. Účíš sa rýchlo. Je to v podstate tak ako si napísal. Ale ten príjem musíš mať na základe niečoho - zmluva o dielo, dohoda o vykonaní práce a pod.
SP!DER
05.10.10,05:17
Zmluva o dielo, dohoda o vykonaní práce a pod.

Čo to je? A ako mám nejakú takú zmluvu uzatvoriť. Musí to byť písomne? Ak áno, musí to schváliť notár? Prosim vás o viac informácii.
katka50
05.10.10,05:34
Zmluva o dielo, dohoda o vykonaní práce a pod.

Čo to je? A ako mám nejakú takú zmluvu uzatvoriť. Musí to byť písomne? Ak áno, musí to schváliť notár? Prosim vás o viac informácii.
Tak napríklad: Dohoda o vykonaní práce je na základe
Zákonníka práce § 226

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1)Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
(2)Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
(3)Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
(4)Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

Zmluva o dielo je na základe Obchodného zákonníka § 536.
KEJKA
05.10.10,08:10
súhlasím, ale chlapca nepleťte. Tie zmluvy sú vecou objednávateľa, aby si on dal tie platby do nákladov-výdavkov. Bez zmluvy vlastne dostal peniaze "načierno", to však neznamená, že si ich nemal nechať, prácu urobil. nechcite tvrdiť, že nemohol urobiť na objednávku webstránku. Preňho je to náhodný - príležitostný príjem - aspoň tak to môže prezentovať.
Kedže chce mať v tom poriadok a je ochotný ich priznať, tak je to fajn. Ak sa táto jeho činnosť rozšíri a vedel by to posunúť na úroveň podnikania, tak si založí živnosť alebo sro.
poznámka na okraj
Ak niekto dostane "všimné", tipy v reštauráciách a pod. Je to tiež zdaniteľný príjem bez zmluvy..............chcela by som vidieť čašníka, ktorý si takéto "vreckové" zdaňuje, nie som v tom to optimista.
SP!DER
05.10.10,12:29
No takto. Zatial som ziadne peniaze na ucet este nedostal. Maju mi prist v najblizsich dnoch. So zakaznikom som nemal ziadnu zmluvu. Iba ustnu dohodu.

Takze mam dalsiu otazku. Ak mi posle peniaze za tu stranku bez akejkolvek pisomnej dohody, nie je to legalne? Neda sa to chapat tak, ze ja mu ako darcek spravim stranku a on mi ako darcek posle peniaze? :) Takze mi prosim vas poradte co mam robit. Je to moj prvy zarobok takze neviem ako sa mam zachovat.

Dakujem
KEJKA
05.10.10,16:54
na darček by mala byť darovacia zmluva. dar nie je predmetom dane z príjmov.
O akú sumu sa vlastne jedná? Lebo zrazu ide o jediný príjem, hoci predtým si sa vyjadroval inak.
Katy a R
05.10.10,17:30
Ja sa pridám k zadávateľovi ... ak to teda budem zdaňovať podľa § osem - odst jedna A ... (nepravidelný príjem) .... ako doklad mi stačí objednávka :confused:- a platba cez účet (prípadne PPD)
Alebo stačí aj ústna dohoda?
No a potom samozrejme oslobodenie od dane do výšky päťnásobku ŽM (zatiaľ;))
takto by to bolo správne:confused:
KEJKA
05.10.10,17:32
súhlas, a stačí podľa mňa pripísanie sumy na účet a priznanie.
Katy a R
05.10.10,17:44
Kejka, ešte .. stačí tá ústna dohoda?
KEJKA
05.10.10,17:46
zrejme áno, ked píšem len dve veci.
Stačí pre zadávateľa = príjemcu. nestačí pre objednávateľa - ked to chce dať do nákladov.
SP!DER
05.10.10,18:19
Ako kedy. Suma je skoro vzdy ina. Pohybuje sa okolo 50 - 200 € Podla zakazky.

Takze mne staci ustna dohoda so zakaznikom. Potom mi posle peniaze a mam ten prijem nejako priznat. Rozumiem tomu spravne?
Ak ano, prosim vas poradte mi ako ho mam priznat (nikdy som to nerobil, tak majte prosim vas so mnou strpenie) a ci budem aj platit nejake penaize, alebo nebudem platit nic?
SP!DER
05.10.10,18:21
a co je to päťnásobok ŽM :confused:
misomiso
05.10.10,18:34
No takto. Zatial som ziadne peniaze na ucet este nedostal. Maju mi prist v najblizsich dnoch. So zakaznikom som nemal ziadnu zmluvu. Iba ustnu dohodu.

Takze mam dalsiu otazku. Ak mi posle peniaze za tu stranku bez akejkolvek pisomnej dohody, nie je to legalne? Neda sa to chapat tak, ze ja mu ako darcek spravim stranku a on mi ako darcek posle peniaze? :) Takze mi prosim vas poradte co mam robit. Je to moj prvy zarobok takze neviem ako sa mam zachovat.

Dakujem

V tvojom pripade ide zatial (vzhladom na rozsah prac a prijmov) o tzv. sivu ekonomiku. Teda nieco medi legalnym a nelagalnym. Ak v tom budes pokracovat, rozhodne my som odporucal nejaku formu zmluvy, napr. zmluvu o dielo (vzor vygooglis) a danove priznanie v marci ti spravi kazda uctovnicka, v tvojom pripade to bude za par korun.
SP!DER
05.10.10,18:51
Ok diki za radu. A este jedna otazka(mozno blba). Hypoteticky:Ked mi na ucet pridu nejake peniaze, tak banka alebo niekto iny kontroluju ci to bolo zdanene? Respektive. Ak sa o to nebudem starat, bude to niekoho zaujimat?
misomiso
05.10.10,18:54
Ok diki za radu. A este jedna otazka(mozno blba). Hypoteticky:Ked mi na ucet pridu nejake peniaze, tak banka alebo niekto iny kontroluju ci to bolo zdanene? Respektive. Ak sa o to nebudem starat, bude to niekoho zaujimat?

Nemusia, mozu. Nikdy nevies, koho to bude zaujimat.
Katy a R
05.10.10,18:58
Miso veď ho nestraš ... pokým je to naozaj nepravidelný príjem, tak použije už spomenutý §8 zák o DzP;) a normálne spraví DP (a možno ani nebude musieť;))
kuk sem http://www.porada.sk/1515800-post5.html

A ak tá činnosť začne byť pravidelná ... tak sa zariadi - ako mu vyššie radila kejka
ŽM je životné minimum - kuk do Zák o DzP § 8 a 9
misomiso
05.10.10,19:08
Miso veď ho nestraš ... pokým je to naozaj nepravidelný príjem, tak použije už spomenutý §8 zák o DzP;) a normálne spraví DP (a možno ani nebude musieť;))
kuk sem http://www.porada.sk/1515800-post5.html

A ak tá činnosť začne byť pravidelná ... tak sa zariadi - ako mu vyššie radila kejka
ŽM je životné minimum - kuk do Zák o DzP § 8 a 9

Ale ved ja ho nestrasim. Ak poda DP, tak je to v poriadku. Lenze jeho zaujima, co sa stane, ak to nebude zdanovat. odpoved je, ze to sa neda predvidat.
KEJKA
05.10.10,21:10
pokiaľ nedosiahne 2000 EUR, tak aj tak nie je povinný podať DPFO.
Pokiaľ nedosiahne viac ako 4000 EUR, tak aj tak mu nevznikne reálne DP.
Tak toho roku ani v budúcom by som to neriešila.
Ak to bude objednávka na 500 EUR, tak odporúčam trvať na zmluve /aspoň vyššie navrhnutej/ kvôli istote, že ti naozaj zaplatia.
misomiso
05.10.10,21:33
Hlavne sa uc a zlepsuj, mozno raz budes robit stranku aj nam. :)
SP!DER
06.10.10,05:36
O moje vedomosti a ucenie ohladne webovych stranok sa nemusite bat :)

Ak to bude objednávka na 500 EUR, tak odporúčam trvať na zmluve /aspoň vyššie navrhnutej/ kvôli istote, že ti naozaj zaplatia.
Toto neriešte.

pokiaľ nedosiahne 2000 EUR, tak aj tak nie je povinný podať DPFO.
Tato veta ma najviac zaujala :) Ak je sucet mojich rocnych primov menej ako 2000€ tak nemusim podavat DPFO a ani sa o nic starat? A co je to DPFO?
calawen
06.10.10,05:43
O moje vedomosti a ucenie ohladne webovych stranok sa nemusite bat :)

Toto neriešte.

Tato veta ma najviac zaujala :) Ak je sucet mojich rocnych primov menej ako 2000€ tak nemusim podavat DPFO a ani sa o nic starat? A co je to DPFO?

Daňové priznanie fyzickej osoby
SP!DER
06.10.10,11:34
Ok takze aby som tuto temu mohol nejako uzavret, davam vam poslednu uplne jasnu otazku.

Ak za rok zarobim menej ako 2000€ nemusim podavat DPFO, nepotrebujem ziadnu zmluvu ani fakturu ani nic podobne, jednoducho sa o dane vobec nemusim zaujimat. Je to tak ??? Prosim odpoved v tvare ano alebo nie :)
SP!DER
06.10.10,17:44
Prosim o odpoved.....
Lubo44
06.10.10,17:58
Ok takze aby som tuto temu mohol nejako uzavret, davam vam poslednu uplne jasnu otazku.

Ak za rok zarobim menej ako 2000€ nemusim podavat DPFO, nepotrebujem ziadnu zmluvu ani fakturu ani nic podobne, jednoducho sa o dane vobec nemusim zaujimat. Je to tak ??? Prosim odpoved v tvare ano alebo nie :)
Áno.
SP!DER
06.10.10,19:33
ďakujem. Týmto uzatváram tému.