alenkova113
04.10.10,18:19
Chcem poprosiť o radu, alebo ak má niekto skúsenosť, ako to prebieha...chcem požiadať o rozvod, manželstvo nefunguje, sme spolu iba kvôli 3 r. dcérke. Obaja vieme, že to nefunguje, ale snažili sme sa dosť dlho, vyše roka a pol dať to kvôli maličkej dohromady. Nejde to, neľúbime sa už. Problém je, že dcérku obaja nadovšetko milujeme. Ja už vlastne partnera mám iného (nie preto nám manželstvo nevyšlo, lásku som si našla až nedávno). Máme spoločné plány do budúcnosti, kupuje väčší byt, aby sme mali pohodlie, keď sa rozvediem, chceme spolu žiť. Je to dobrý človek, zodpovedný a pracuje. Bývy však na druhom konci republiky. Bojím sa preto jednej veci. Môj manžel je finančne veľmi dobre zabezpečený, a s rozvodom by iste súhlasil, ak by som ostala bývať v jendom meste, aby mohol dcérku kedykoľvek vídať. Ak však poviem, že chcem s ňou odísť do iného mesta, navyše tak ďaleko, bude sa o ňu istotne súdiť, aby ju mal on. Hoci obaja vieme, že na mňa je dcérka viac naviazaná, keď sa čokoľvek deje, vždy si pýta mňa. Aká je šanca, že ju môže získať manžel, ak sa do toho súdu o ňu pustíme? neviem si predstaviť byť bez nej. Nechcem manželovi ani upierať otcovské právo, práve naopak, bola by som rada, aby sa videli tak často ako sa dá. Len keď by sme bývali tak ďaleko, asi by to nebolo tak často ako by sme si želali...poraďte, aká je šanca, aby som ju mala ja? nepoznám nikoho v takej situácii...
ivka70
04.10.10,16:35
Sanca, ze dceru ziskas ty, je velka, ale uvedom si to, ze dcera nemoze za to, ze vy dvaja uz nedokazeze spolu zit. Ma pravo mat svojho otca pri sebe pocas celeho svojho detstva. A ty s tvojim novym partnerom by ste nemali ani uvazovat o tom, aby ste ju o tuto sancu pripravili.
Preco neuvazujete o kupe bytu s novym partnerom v tom istom meste, kde zostava zit aj tvoj expartner?
Skor by si mohla uvazovat o striedavej starostlivosti, ktora uz je mozna aj na Slovensku, ked ako pises, obaja svoju dcerku mate tak velmi radi.
Nerobte zo svojej dcery obet vasho boja. Ublizite iba a len jej . A to snad nechcete, ani jeden.
alenkova113
04.10.10,17:23
Chápem, že to bude pre dcérku ťažšie, ale verím, že láskou mňa i partnera jej dokážeme poskytnúť všetko, čo bude potrebovať. Viem, že jej nebude nič chýbať, aj keď si uvedomujem, že otca jej nikdy nik nenahradí, a necítime k sebe s manželom nenávisť či zlobu, sme obaja rozumní a chceme si udržať dobrý vzťah v rámci života dcérky. Preto budem podporovať to, aby si každý deň volali, a každý druhý víkend by som bola ochotná cestovať do terajšieho mesta, len aby spolu boli celý víkend trebárs, a takisto prázdniny a rodinné sviatky atď. Nechcem ju úplne odčleniť od druhej strany rodiny, ani jej brániť v stretávaní sa s nimi. Už sme to s partnerom riešili, to sťahovanie sa, ale ja tu v tomto meste okrem manžela nikoho nemám, a držal ma tu jedine manžel. A zas v tom druhom meste má partner celú svoju rodinu a moja je tiež oveľa bližšie tam, navyše má tam dobrú prácu a začal aj študovať vysokú školu externe vo svojom meste, a aj byt už vlastne predal a hľadá väčší tam...jediného čoho sa bojím je, že manžel nebude súhlasiť a že pri pridelení dcérky použije všetky svoje možné prostriedky, ktoré bude môcť (vrátane množstva peňazí a známych právnikov), aby ju získal on...toto by bolo pre maličkú rozhodne horšie riešenie.
katarina.j
04.10.10,18:01
Ja by som určite nepristúpila na striedavú starostlivosť, predsa len dcéra je malá a citovo viazaná viac na matku...možno teraz by to nebol problém, ale ak dieťa nastúpi do škôlky/skoly, ako to riešiť potom? nemôže predsa len tak 2týždne chýbať v škole? či sa dá aj to, že 2týž.chodí tu do školy a 2týž.tam? neviem, je to ťažké posudzovať.
ivka70
05.10.10,06:17
Ja by som určite nepristúpila na striedavú starostlivosť, predsa len dcéra je malá a citovo viazaná viac na matku...možno teraz by to nebol problém, ale ak dieťa nastúpi do škôlky/skoly, ako to riešiť potom? nemôže predsa len tak 2týždne chýbať v škole? či sa dá aj to, že 2týž.chodí tu do školy a 2týž.tam? neviem, je to ťažké posudzovať.

Striedava starostlivost je aj o tom ,ze dieta stale chodi do jednej skol,y na rovnake kruzky, rodicoa byvaju tak, aby to malo cca. rovnako od oboch, akurat byva raz v detskej izbe u matky a raz v detskej izbe u otca.

Je to rozhodne pre neho lepsie ako ho "uniest" na druhy koniec republiky a vidavat jedneho z rodicov len 1x za 2 tyzdne.