Tada11
04.10.10,19:14
Ahojte,ak mám kaviareň, ktoré má otváracie hodiny od 7:30 do 22:00 stačí mi zamestnať dvoch dohodárov prípadne to riešiť cez mandátnu zmluvu alebo musím mať aspoň jedného zamestnanca na dohodu?
Ďakujem.
Tada11
04.10.10,17:16
Ospravedlňujem sa, posledná otázka mala byť, či potrebujem niekoho zamestnať na pracovnú zmluvu.
rodina1
04.10.10,17:24
Ahojte,ak mám kaviareň, ktoré má otváracie hodiny od 7:30 do 22:00 stačí mi zamestnať dvoch dohodárov prípadne to riešiť cez mandátnu zmluvu alebo musím mať aspoň jedného zamestnanca na dohodu?
Ďakujem.
Pri týchto otváracích hodinách si musíš uvedomiť:
Ak zamestnáš dvoch dohodárov -malo by to byť na dohodu o pracovnej činnosti - pri tejto dohode môže však každý z dohodárov odrobiť za týždeň maximálne 10 hodín.
Neviem, ako by to zvládali?
Je treba, aby sa zamestnanci striedali, nesmieš ani zabudnúť, že treba dodržiavať čas na odpočinok.
Takže, by bolo vhodné mať aj niekoho na PZ.
Tada11
04.10.10,17:25
ďakujem,ale práve preto, že tieto skutočnosti si uvedomujem :-) pýtam sa na mandátnu zmluvu...tam nie sú obmedzené odpracované hodiny.
Tada11
04.10.10,17:35
A ďalšia vec, ktorá ma zaujíma je,že spoločnosť prevádzkujúca spomínanú kaviareň má dvoch konateľov, keby oni pracovali v kaviarni potrebovali by na to pracovné zmluvy?
rodina1
04.10.10,17:42
ďakujem,ale práve preto, že tieto skutočnosti si uvedomujem :-) pýtam sa na mandátnu zmluvu...tam nie sú obmedzené odpracované hodiny.
V príspevku č. 2 si sa opravil, že ti ide o pracovnú zmluvu.
K tej mandátnej zmluve:
http://moje.hnonline.sk/node/1024

citujem z uvedeného:

Kým mandátna zmluva musí vždy smerovať k obstaraniu obchodnej záležitosti a je obligatórne odplatná, v príkaznej zmluve možno dojednať, akú činnosť má príkazník vykonať (teda môže ísť aj o obstaranie obchodnej záležitosti) a môže byť uzavretá aj ako bezodplatná.

Takže na základe uvedeného je skôr možné s potenciálnym zamestnancom podpísať Príkaznú zmluvu.
rodina1
04.10.10,17:47
A ďalšia vec, ktorá ma zaujíma je,že spoločnosť prevádzkujúca spomínanú kaviareň má dvoch konateľov, keby oni pracovali v kaviarni potrebovali by na to pracovné zmluvy?
Preštuduj si aj:
http://www.porada.sk/t109387-konatel-a-odvody-do-zdravotnej-poistovne.html
Tada11
04.10.10,18:02
Ok ale ak konatelia jednoducho vypomáhajú a nevyplácajú si odmenu (kaviareň je vyslovene ich pieskovisku, kde sa hrajú) možno ich považovať za tých, ktorí doplnia hodiny, ktoré chýbajú na pokritie otváracích hodín dohodármi?
Paula
04.10.10,19:09
Ok ale ak konatelia jednoducho vypomáhajú a nevyplácajú si odmenu (kaviareň je vyslovene ich pieskovisku, kde sa hrajú) možno ich považovať za tých, ktorí doplnia hodiny, ktoré chýbajú na pokritie otváracích hodín dohodármi?



Po pravde, som z toho mimo oblasť môjho chápania a považujem ich (konateľov) za špekulantov, ktorí sa z im len známeho dôvodu snažia vyrobiť nejaký zlepenec (mandátno+dohodársko+neviem čo ešte) všeobecnej zábavky na pieskovisku . Zamestnať človeka na riadny pracovný pomer....to by asi bolelo.:cool:
Gabhus
05.10.10,04:23
U nás v kaviarni majú troch ľudí na pracovnú zmluvu + konateľka. Pri jednom pracovníkovi nepokryjú hodiny pracovnú - otváraciu dobu. Mali sme kontrolu z Inšpektorátu a nenamietali. Treba asi brať do úvahy aj nejakú hmotnú zodpovednosť, predsa len sa tam točia nejaké peniaze a neviem, či dohodár ju môže mať. Podľa mňa pre istotu zmluvy.
Tada11
05.10.10,06:58
Po pravde, som z toho mimo oblasť môjho chápania a považujem ich (konateľov) za špekulantov, ktorí sa z im len známeho dôvodu snažia vyrobiť nejaký zlepenec (mandátno+dohodársko+neviem čo ešte) všeobecnej zábavky na pieskovisku . Zamestnať človeka na riadny pracovný pomer....to by asi bolelo.:cool:

No Paula....ďakujem za ,,radu" alebo radšej za moralizovanie. Tí špekulanti sa len snažia vyhovieť babám, ktoré zamestnávajú, z ktorých jedna má vážne chorú maminu a potrebuje pracovať na dohodu aby nebola viazaná 40 hod. v týždni. Skúsme teraz moralizovať. Druhá, matka troch detí takže v podobnej situácii a špekulanti majú kaviareň popri inom svojom zamestnaní preto si môžu dovoliť robiť tam a nič si nevyplácať...aj tak by nevydalo.
hamptonka
07.10.10,09:35
Nasla som si pracu na dohodu kde mi slubili po lete PZ.No po mojom apelovani som bola prepustena .Na moje miesto zase na dohodu bola prijata dalsia pracovnicka.Dozvedela som sa ze vsetci co tam pracuju su na dohodu alebo zivnost.Je to spolocnost ktora sa rozrasta a ma moznosti vytvorit pracovne pozicie.Je na trhu uz 3 roky.Nie je stanovene zakonom na ake pracovne zmluvy moze zamestnavat spolocnost?nik tam nie je na TPP.dakujem