anitah
04.10.10,20:57
Môže mi niekto prosím napísať presné číslo tzv."farmárskeho zákona". Nachádzam naň len odkazy v rôznych textoch bez udania konkrétneho čísla zákona.
Dakujem
veronikasad
04.10.10,19:18
buchač
04.10.10,19:37
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209173&FileName=zz2009-00352-0209173&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=370&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=farmársky+zákon

eeee....

"Farmársky zákon" ....podotýkam v úvodzovkách je niečo iné ...

Má súvislosť so USA a jedná sa o to , že tento zákon umožňuje neobmedzenú ochranu vlastného súkromného majetku na svojom pozemku .
A to aj za cenu použitia zbrane .
Mária27
05.10.10,15:17
Novela Trestného zákona v roku 2000 je laickej verejnosti známa pod názvom farmársky zákon. Okrem zrušenia hranice pre výšku škody, pri ktorej je skutok považovaný už za trestný čin, rozšírila možnosti postupu majiteľa pozemku voči zlodejovi.
nazir
25.12.10,10:27
Mal som pocit že to tu bude presne definované, tiež som gazda a zaujímalo by ma ako ochránim svoje ovce ktoré chovám na 15 árovej záhrade, mimochodom postavil som tam plot no za susedov mám našu tmavšiu menšinu a mám strach o svoj majetok,dúfal som že to tu bude aspoň špecifikované. Podľa ústavy viem o čo ide a čo je môj majetok ale ked bude kradnúť a ja mu odstrelím nohu? npr. Čo potom?Neviem nájsť presné znenie zákona na ochranu majetku, ikeď živého. Poradíte mi prosím?
marjankaj
25.12.10,10:50
Mal som pocit že to tu bude presne definované, tiež som gazda a zaujímalo by ma ako ochránim svoje ovce ktoré chovám na 15 árovej záhrade, mimochodom postavil som tam plot no za susedov mám našu tmavšiu menšinu a mám strach o svoj majetok,dúfal som že to tu bude aspoň špecifikované. Podľa ústavy viem o čo ide a čo je môj majetok ale ked bude kradnúť a ja mu odstrelím nohu? npr. Čo potom?Neviem nájsť presné znenie zákona na ochranu majetku, ikeď živého. Poradíte mi prosím?

Nájsť si dobrého právnika. Páchatelia sú dobre vyškolení o trestnom zákone.


§ 26
Oprávnené použitie zbrane

(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.

(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.
nazir
25.12.10,11:02
Bol som držiteľom zbrojného preukazu, no len ako zamestnanec sbs, dnes mám pocit že v tomto štáte ide viac o to aby tý čo nič nerobia mali viac ako mi čo chováme, pracujeme a platíme dane, niekedy som skoro bezmocný a bojím sa že príde aj obdobie ked strach premôže logické myslenie , no následky budú fatálne. Ďakujem za odpoveď :)
marjankaj
25.12.10,11:13
Bol som držiteľom zbrojného preukazu, no len ako zamestnanec sbs, dnes mám pocit že v tomto štáte ide viac o to aby tý čo nič nerobia mali viac ako mi čo chováme, pracujeme a platíme dane, niekedy som skoro bezmocný a bojím sa že príde aj obdobie ked strach premôže logické myslenie , no následky budú fatálne. Ďakujem za odpoveď :)

No ak si bol zamestnanec SBS, tak asi niečo vieš o zákone
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=16783&FileName=02-z579&Rocnik=2002

V novelizovanom znení. 440/2001

V §3 sa píše



1. V § 3 písmeno c) znie:
„c) vlastnou ochranou
1. činnosť uvedená v písmene a) vykonávaná pre vlastnú potrebu, ak je zabezpečovaná aspoň jednou osobou v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu,
2. činnosť uvedená v písmene b) vykonávaná pre vlastnú potrebu, ak je zabezpečovaná aspoň jednou osobou v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu a vykonáva sa na verejne prístupnom mieste,
ak nejde o činnosť štátneho orgánu, Národnej banky Slovenska, Armády Slovenskej republiky, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, záchranných zborov alebo služieb zriadených zákonom, alebo
o činnosť orgánu územnej samosprávy pri plnení úloh
verejnej správy,“.

V podstate s tebou súhlasím. A v tomto prípade ide o pár oviec, ale inokedy ide o oveľa oveľa viac.
buchač
25.12.10,11:18
Mal som pocit že to tu bude presne definované, tiež som gazda a zaujímalo by ma ako ochránim svoje ovce ktoré chovám na 15 árovej záhrade, mimochodom postavil som tam plot no za susedov mám našu tmavšiu menšinu a mám strach o svoj majetok,dúfal som že to tu bude aspoň špecifikované. Podľa ústavy viem o čo ide a čo je môj majetok ale ked bude kradnúť a ja mu odstrelím nohu? npr. Čo potom?Neviem nájsť presné znenie zákona na ochranu majetku, i keď živého. Poradíte mi prosím?

...odstrelíš nohu ..hm ...

Zbraň je možné použiť jedine v dvoch prípadoch ...:

1.krajnej núdzi ...

Núdza krajná je v práve zákonom dovolené (inak protiprávne) konanie, ktorým sa odvracia nebezpečenstvo priamo ohrozujúce záujem chránený zákonom.
2.nutnej obrane

Nutná obrana
Čo je to nutná obrana?

Nutnou obranou rozumieme právom garantovanú možnosť brániť sa proti protiprávnym fyzickým útokom (vrátane útokov na majetok) tým spôsobom, že obranca môže útočníkovi v nutnej obrane spôsobiť ujmu na zdraví, pričom obranca za také konanie nebude trestne zodpovedný.

Obranca v rámci nutnej obrany môže zakročiť na ochranu vlastnej osoby a majetku, ako aj na ochranu hociktorej inej osoby alebo jej majetku (môže ísť aj o úplne neznámu osobu).

Kedy možno použiť nutnú obranu?

Nutnú obranu možno použiť len na odvrátenie priamo hroziaceho alebo trvajúceho útoku. Obranca teda nemusí čakať, až keď útočník dá „prvú ranu“ (napr. vystrelí), ale proti útočníkovi môže zakročiť už keď sa zdá, že útočník chce zaútočiť. Nestačí teda, ak potencionálny útočník prejaví úmysel, že niekedy zaútočí (napr. v hneve povie, že niekoho zabije, avšak nepodnikne k tomu žiadne ďalšie kroky). Nutnú obranu však nemožno použiť proti útoku už skončenému (napr. muž znásilní ženu a odchádza z miesta činu). V takýchto prípadoch však ktokoľvek môže páchateľa zadržať (za účelom zabránenia úteku alebo zabezpečenia dôkazov) a bežným prehliadnutím sa presvedčiť, či páchateľ nemá pri sebe zbraň alebo inú vec, ktorou by mohol ohroziť život alebo zdravie vlastné alebo cudzie (po takomto zadržaní však treba páchateľa ihneď odovzdať polícii, napr. privolať telefonicky políciu).

Nutná obrana nesmie byť zjavne neprimeraná útoku

V rámci nutnej obrany možno proti útočníkovi (hoci neozbrojenému) použiť akékoľvek prostriedky potrebné na prekonanie jeho útoku (napr. aj strelné zbrane). Intenzita obrany a teda primeranosť obrany intenzite útoku nie je závislá od použitého prostriedku, ale od toho, ako ho obranca použije. Proti útočníkovi obranca môže použiť intenzívnejšie prostriedky, než ktoré používa útočník (napr. proti nožu strelnú zbraň). Použitie týchto prostriedkov však nesmie byť zjavne neprimerané útoku útočníka, najmä k jeho spôsobu, miesta a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu. Teda napríklad pri menšej potýčke dvoch osôb nemožno hneď strieľať po útočníkovi; proti „vyhlásenému krčmovému bitkárovi“ (hoci neozbrojenom) - ktorý protiprávne zaútočil na inú osobu - o ktorom je známe (resp. sa možno obávať), že je veľmi agresívny, možno použiť i strelnú zbraň. O neprimeranú obranu by išlo aj vtedy, ak by obranca, ktorý ovláda niektoré bojové umenie, použil proti neozbrojenému, fyzicky slabšiemu útočníkovi napr. strelnú zbraň alebo nôž, prípadne, ak by dolámal nohy, ak by obranca mohol útok útočníka bez ohrozenia svojho života a zdravia odvrátiť inak. Použitie nutnej obrany má byť zamerané na vyradenie útočníka z ďalšieho útoku (z jeho pokračovania) - napr. ak obranca zloží útočníka na zem (s tým, že útočník je schopný sa ešte postaviť), môže ho ešte viac vyradiť (čo ak má nôž alebo strelnú zbraň). Obranca nie je povinný vykryť len pár útokov útočníka a len čo mu to okolnosti umožnia utiecť. Nutnou obranou nesmie byť sledované usmrtenie útočníka, ibaže ide o vážne a nebezpečné útoky (pokus o vraždu, ťažkú ujmu na zdraví alebo znásilnenie v prípade brániacej sa ženy). Avšak ani v týchto prípadoch nemožno útočníka usmrtiť, keď je už útočník vyradený z ďalšieho útoku, alebo jeho útok bol odvrátený tak, že útočník nie je schopný ďalšieho nebezpečného útoku (napr. útočník skončil so zlomenou nohou, pokiaľ ďalej neusiluje o pokračovanie útoku). Taktiež nemožno v týchto prípadoch útočníka v rámci nutnej obrany usmrtiť, ak jeho útok možno odvrátiť iným spôsobom (nemyslí sa tým však útek), ktorý nie je pre obrancu nebezpečný. Taktiež nepôjde o nutnú obranu, ak žena už po znásilnení zastrelí útočníka, pokiaľ tento útočník odchádza z miesta činu a už túto ženu neohrozuje; žena však môže (aj so strelnou zbraňou) tohto útočníka zadržať (prípadne mu spôsobiť ujmu na zdraví, napr. postrelením, pri jeho zadržiavaní; ak útočník pri pokuse o svoje zadržanie podnikne ďalší útok, možno voči nemu konať opäť v nutnej obrane). Smrť možno beztrestne spôsobiť v nutnej obrane len vtedy, ak nemožno útočníka, bez ohrozenia života a zdravia obrancu alebo iných osôb, zneškodniť inak (napr. postreliť, spôsobiť ťažkú ujmu na zdraví).

Zjavne neprimeraná nutná obrana a nutná obrana proti domnelému útoku

V prípade zjavne neprimeranej nutnej obrany nebude obranca zodpovedný za trestný čin (napr. ublíženie na zdraví), ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia. V opačných prípadoch excesu z nutnej obrany bude obranca trestne zodpovedný za následok spôsobený v dôsledku excesu; táto skutočnosť však môže predstavovať poľahčujúcu okolnosť (t.j. okolnosť, ktorá sa zohľadňuje pri ukladaní druhu a výšky trestu). O prekročenie medzí nutnej obrany pôjde aj vtedy, ak sa obranca najskôr bráni spôsobom primeraným povahe a nebezpečnosti útoku, ale po skončení útoku útočníka (t.j. po jeho prekonaní alebo upustení) sám prejde do útoku s úmyslom vyporiadať sa s útočníkom, od ktorého už nebezpečie nehrozí.

Obranca taktiež nebude trestne zodpovedný, ak koná v nutnej obrane proti domnelému útoku, teda ak sa mylne domnieva, že útok hrozí; ak však tento omyl spočíval v nedbanlivosti obrancu (t.j. obranca (i) nevedel, že nejde o útok, avšak vzhľadom na okolnosti a na svoje osobné pomery to vedieť mal a mohol, alebo (ii) vedel, že nemusí ísť o útok, avšak bez primeraných dôvodov sa spoliehal, že o útok ide), môže byť tento obranca zodpovedný za nedbanlivostný trestný čin (ublíženie na zdraví z nedbanlivosti).

Použitie zbrane v obydlí

Obranca môže vo svojom obydlí použiť proti páchateľovi (napr. zlodejovi) na ochranu života, zdravia alebo majetku zbraň (a to aj bez varovania), ak páchateľ do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá, a to aj bez splnenia podmienok na použitie nutnej obrany. Teda obranca môže vo vlastnom obydlí použiť proti takémuto páchateľovi zbraň vždy, keď je subjektívne presvedčený, že strelnú zbraň potrebuje na ochranu života, zdravia alebo majetku. Obydlím sa rozumie dom, byt alebo iný priestor slúžiaci na bývanie (napr. aj internát) vrátane priestorov a pozemkov k nim patriacich, ak sú ako súčasť obydlia uzavreté (napr. ohradená záhrada pri dome). Použitie zbrane však nesmie sledovať úmyselné usmrtenie páchateľa; úmyselne usmrtiť páchateľa možno len v rámci nutnej obrany (ak útok páchateľa nemožno bez nebezpečia inak odvrátiť).

Záver

Právny poriadok Slovenskej republiky dáva obrancovi širokú možnosť zakročiť proti útočníkovi bez rizika, že by bol trestne zodpovedný. Každý má právo výberu, či sa útoku vyhne inak, než použitím obrany alebo sa rozhodne brániť. Nikto nie je povinný ustupovať pred neoprávneným útokom, ale má naopak právo použiť proti takémuto útoku obranu, ktorá nie je zrejme neprimeraná povahe a nebezpečnosti útoku. Nutná obrana má byť zameraná na vyradenie útočníka z ďalšieho útoku, a nie na jeho usmrtenie. Spravidla však nepôjde o prekročenie primeranosti nutnej obrany, keď obranca pri odvracaní útoku ohrozujúceho život, resp. z ktorého hrozí ťažká ujma na zdraví, útočníka usmrtí. Riziko vyvolané útokom musí znášať útočník.


No aj tam zákon presne špecifikuje , za akých okolností ...tu jesto plno rozumov ...;):rolleyes::cool:
http://www.webforum.sk/viewforum.php?f=14

VŽDY je potrebné si nehorázne premyslieť použitie zbrane , nakoľko sa jedná aj o to , že koľko sudcov , toľko rozsudkov ...
Záverom by som asi tak povedal , že ak vytiahneš zbraň ...MUSÍŠ byť aj už rozhodnutý ju použiť ...ďalšie aspekty nespomínam , už by som zachádzal do podrobností , ktoré by mohli navádzať na trestný čin ...
nazir
25.12.10,11:28
Bolí ma to, som veriaci, celí život sa snažím vychovať svoje deti podla najlepšieho vedomia a svedomia, mať úctu k hodnotám a ! Nekradnúť!!! Ale priznám sa že aj napriek tomu že tých oviec je len 10 , bol som pri ich narodení, možno si povieš že je to len zviera, ale ja som im pomáhal na svet. Takto ma vychovali, vážiť si to čo mám a starať sa o to. Prečo nebrániť to čo je moje!!!!No zjavne to bolí len tých čo to berú ako ja. Tam hore sú len moralisti, ludia čo sa hraju na obhajcov proti rasizmu a to že túto spoločnosť parazitujú týto občania a mi sa pomali bojíme nielen o majetok a dobytok no aj o svoj život to ich nezaujíma. Je to viac ako smutné a zároveň alarmujúce.
nazir
25.12.10,11:47
Ďakujem ti za radu, neuvažujem zatiaľ o kúpe zbrane zatial si zaobstarám nejakú vernú kopiu, niečo na plyn alebo polašné náboje. Dnes sú to hodnoverné kopie a ohlušujúci výstrel má dosť odstrašujúci účinok. Ublížiť alebo dokonca zobrať niekomu život pri úmyselnom trestnom čine krádeže a to ešte aj po možnom útoku na moju osobu alebo niekoho z mojich rodinných príslušníkov ma vôbec neláka, no a je tu doživotná trauma, zodpovednosť a následky.
buchač
25.12.10,15:17
Ďakujem ti za radu, neuvažujem zatiaľ o kúpe zbrane zatial si zaobstarám nejakú vernú kopiu, niečo na plyn alebo polašné náboje. Dnes sú to hodnoverné kopie a ohlušujúci výstrel má dosť odstrašujúci účinok. Ublížiť alebo dokonca zobrať niekomu život pri úmyselnom trestnom čine krádeže a to ešte aj po možnom útoku na moju osobu alebo niekoho z mojich rodinných príslušníkov ma vôbec neláka, no a je tu doživotná trauma, zodpovednosť a následky.
...takto by som neuvažoval ...rozhodne !!!!!!!!

Zober si eventuálnu situáciu .

Na "Tvoje územie " za účelom krádeže prikvitnú nejaký dvaja - traja grázlikovia ...ono stačí bohate aj jeden ...
Ty v rámci zákona chceš ochrániť svoj majetok , nedajbože členov rodiny by si mal .
Takže vytiahneš svoju repliku originálu / je jedno , čo plyňák , poplašňák .../ a snažíš sa ňou presvedčiť dotyčných , aby upustili od svojho konania .

No čo by si robil v tom prípade , ak by páchateľ / lia mal reál ostrú zbraň ?
Na poranenie , respektíve usmrtenie stačí v pohode aj kaliber 22" , t.j. 5,6 mm .

Strelíš Ty ...strelí aj on ...
Trafíte obaja svoj "terč" ...
Následky sú ale podstatne iné ...záleží aj od druhu streliva , nechcel by som chytiť do tela nejakú expanznú strelu / to je taká , ktorá po náraze na prekážku sa delí na viac častí a každá ide svojim smerom v tele ...následok má devastujúci účinok ...viem , nakoľko som strieľal a aj videl , čo to dokáže .../

Takže môj / len môj / názor je , že buď ostrá pištoľ alebo revolver ...plyn alebo poplašňák nie .