Andy Kralik
05.10.10,07:18
Pekný den želám,

do panelového bytu sme kúpili wifi router s podporou 802.11n. Mám ale problémy s pripojením prostredníctvom 802.11n siete - signál je síce dostatočne silný, ale súčasne vykazuje (už za jednou stenou) vysokú hladinu šumu - a predpokladám že z tohto dôvodu - pripojenie stále vypadáva (vysielam na kanáli, ktorý v okolí nie je použitý). Súčasne ale pripojenie cez 802.11b/g je bezproblémové - šum žiadny, pripojenie stabilné, signál silný aj za tromi panelovými nosnými stenami. Skúsim ešte vyskúšať iný počítač s n-kovou kartou, je možné že problém je v počítači, alebo je to čisto problém n-kovej siete?

V princípe ma to až tak netrápi - 802.11b/g pripojenie je pre mňa dostatočné a n-kové som chcel len skúsiť, ale máte niekto s tým skúsenosti? Stretli ste sa s vysokým zašumením čisto 802.11n signálu? Podarilo sa vám s tým niečo urobiť?
marko182
05.10.10,07:43
Cau Andy,
s tvojou otazkou ti bohuzial nepomozem, kedze ja fungujem na b/g, ale tema ma zaujima, kedze planujem n-kovy router. Ak sa mozem opytat, ako si zistil tu vysoku hladinu sumu? A ako sa to prejavuje realne na kvalite pripojenia? Su tam nizsie prenosove rychlosti, horsia odozva alebo nieco ine?
Diky moc.
Andy Kralik
05.10.10,11:57
Diagnosticky software k wifi karte notebooku ktorym sa pripajam - Dell Vostro 1510 - umoznuje zobrazit silu a sum aktualneho signalu vo forme grafu.
b/g pripojenie ma standardne vyborny signal s nizkym sumom
n pripojenie charakterizuje vyborny signal ale sucasne vysoky sum. Ak je pocitac pripojeny, pripojenie je rychle. Ale opakovane mi pripojenie pada (v minutovych intervaloch, niekedy castejsie, niekedy menej) - pocitac musi nacitavat sietovu adresu. Pri b/g je signal a pripojenie stabilne, len primerane pomalsie v porovnani s n :)
Deiky
05.10.10,13:09
N-kova norma je práve silnejsia a s vecsim dosahom teda pokrytim nielen vnutorných priestorov ale aj vonkajsich preto by s nou nemal byt problem naopak mala by mat este lepsie vysledky ako b alebo g, preto si to neviem vysvetlit... v akej norme vysielas a ake normy ti podporuje sietovka ne prijme? Nemas nastavenie prerusenie spojenia po urcitom case na routry ?
marko182
05.10.10,15:15
Diagnosticky software k wifi karte notebooku ktorym sa pripajam - Dell Vostro 1510 - umoznuje zobrazit silu a sum aktualneho signalu vo forme grafu.
b/g pripojenie ma standardne vyborny signal s nizkym sumom
n pripojenie charakterizuje vyborny signal ale sucasne vysoky sum. Ak je pocitac pripojeny, pripojenie je rychle. Ale opakovane mi pripojenie pada (v minutovych intervaloch, niekedy castejsie, niekedy menej) - pocitac musi nacitavat sietovu adresu. Pri b/g je signal a pripojenie stabilne, len primerane pomalsie v porovnani s n :)

Dik Andy. Aspon viem, ze predtym nez nejaky N-kovy router kupim, tak je dobre ho otestovat silu a kvalitu signalu vo viacerych miestnostiach.
Nerad by som investoval do "lepsieho" routra, ktory bude realne podavat horsie vysledky.
Andy Kralik
05.10.10,15:42
Prave ze som si nie isty, ze je chyba v routeri - netreba ho restartovat a nezda sa ze by siet vypadla.

Vypadava pripojenie a nevylucujem ze problem je v n-kovom wifi prijimaci v notebooku. Pripadne niekde inde medzi pocitacom a routerom (napriklad vo mne a nieco mam zle nastavene :). Preto sa skusam pytat, ci niekoho nenapadne ine riesenie.
duves
06.10.10,17:00
Ja som doma cez posledny vikend vybudoval sieť tymto routrom: http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841n-d185181.htm
Všetko fachčí mako ma. Podla mna bude chyba v niečom inom, v nejakom nastavení.
kergulaan
29.11.10,08:28
Prosim vue niekto strucne a jednoducho vysvetlit:
WiFi 802.11 b/g/n - planujem si "dostat pod stromcek" netbook a niektore maju len 802,11 n a niektore 802.11 b/g/n.
V com je rozdiel.
Napr : Intel® Wireless WiFi Link 5150 Wi-Fi®/WiMAX™ dual-mode module, podpora bezdrátové technologie Acer SignalUp™ s Nplify™ - no a z toho som uz uplny mimon.
kergulaan
30.11.10,06:12
No ked uz na predchadzajucu otazku nikto nevie odpovedat, tak aspon skratene, ked ma NB iba WLAN: WiFi 802.11n, budem moc napr na hoteli kde maj wifi napr "b" alebo "g" chytat signal a pripajat sa na net?
Martin Mocko
30.11.10,06:35
No ked uz na predchadzajucu otazku nikto nevie odpovedat, tak aspon skratene, ked ma NB iba WLAN: WiFi 802.11n, budem moc napr na hoteli kde maj wifi napr "b" alebo "g" chytat signal a pripajat sa na net?


Ano budeš sa môcť pripojiť. WiFi 802.11n (200 mbit/s a vzialenosť okolo 250m) je iba vylepšený 802.11g (52 mbit/s a dostupnosť niekoľko desiatok metrov)
Jediný problém je v tom, že aj vysielač (router) aj prijímač (wifi klient-PC) musí mať 802.11n, ak chceš využiť tých 200 mbit/s. Ak bude hociktorý z nich iba 802.11g, tak pôjdeš menšou rýchlosťou.

Ja používam tento router:
http://cz.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1234491753621

a k tomu i mimo-G sieťovku a je to funguje to..naozaj pokrytie je väčšie.

PS: 802.11b má prístupovú rýchlosť iba okolo 10 mbit/s