Agostino
05.10.10,07:59
Dobrý deň,

1. Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, že kde na internete sa dá zistiť trhová hodnota akcii?
Ešte z prvej vlny kupónovej privatizácie mi zostalo niekoľko prebytočných akcii jednej firmy, za ktoré som dodnes nevidel žiadne dividendy.

2. Chcel by som ešte opýtať, že čo mám robiť s bezcennými akciami, ktoré nemajú žiadnu hodnotu. V televízii som pred nedávnom započul, že ich treba previesť naspäť na FNM kvôli tomu, že aby nám nechodili poplatky.
Vôbec neviem ako mám pri tom postupovať, kam mám ísť. Pokiaľ viem sídlo FNM má sídlo len v Bratislave.

Ďakujem
profesional
05.10.10,07:07
1. Na internete nikde. Jedine priamo cez pisomnu ziadost alebo osobne u obchodnikov s cennymi papiermi alebo priamo u centralneho depozitara. (medzi obchodnikov patria aj vsetky banky, takze staci skocit do najblizsej banky).

2. Vybavis to na kazdej poste. Tam ti daju vsetky potrebne tlaciva.
januš1
05.10.10,07:32
Dobrý deň,

1. Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, že kde na internete sa dá zistiť trhová hodnota akcii?
Ešte z prvej vlny kupónovej privatizácie mi zostalo niekoľko prebytočných akcii jednej firmy, za ktoré som dodnes nevidel žiadne dividendy.

2. Chcel by som ešte opýtať, že čo mám robiť s bezcennými akciami, ktoré nemajú žiadnu hodnotu. V televízii som pred nedávnom započul, že ich treba previesť naspäť na FNM kvôli tomu, že aby nám nechodili poplatky.
Vôbec neviem ako mám pri tom postupovať, kam mám ísť. Pokiaľ viem sídlo FNM má sídlo len v Bratislave.

Ďakujem




Trhovú hodnotu akcií určuje ponuka a dopyt. Pokiaľ nie sú akcie obchodované na burze, tak ju môžeš iba odhadovať. Ak má tá spoločnosť zriadenú internetovú stránku, tak tam možno nájdeš výročnú správu s poslednou účtovnou závierkou. Z nej môžeš odhadnúť hodnotu akcií (nie však trhovú), je na to viacero metód. Ak nie a stojí Ti to za to, tak môžeš ísť do zbierky listín príslušného registrového súdu a za poplatok si ju vyžiadať (samozrejme, len ak ju tam uložili). Ináč, žiadna spoločnosť nemá povinnosť vyplácať dividendy automaticky. Akcionári majú právo na dividendu len ak ju VZ podľa výsledku hospodárenia schváli. Ak nemá z čoho alebo ak sa akcionári na VZ rozhodnú vyprodukovaný zisk investovať do ďalšieho rozvoja spoločnosti, tak s tým len ťažko niečo urobíš.


V súčasnosti musí platiť poplatok za vedenie účtu majiteľa v Centrálnom depozitári iba ten, kto vlastní akcie v objeme vyššom ako 6639 € (menovitá hodnota x počet). Pre ostatných je vedenie účtu zadarmo. Od 1.1.2011 sa tento objem zníži na 35 € s tým, že poplatok bude 0,055 % z objemu, min. 10 € a maximálne 200 € vrátane DPH. Ak sa chceš poplatku vyhnúť, tak do konca tohto kalendárneho roka môžeš ponúknuť akcie FNM na vybraných poštách, viď odkaz: http://www.posta.sk/sluzby/prevod-cennych-papierov-na-fnm-sr (http://www.posta.sk/sluzby/prevod-cennych-papierov-na-fnm-sr) Len pre zaujímavosť, ľudia kvôli tomu, aby nemuseli platiť poplatky, ktorých výšku väčšinou ani nepoznajú, darovali FNM už aj niekoľko akcií Tatra banky s hodnotou akcie okolo 12 tis. €. Hlavne že nebudú platiť poplatky :confused:
Agostino
05.10.10,08:15
Chcel by som sa Vás ešte opýtať, že kde je najvýhodnejšie predať akcie, ktoré majú nejakú trhovú hodnotu, resp. neviem že kde sa mám s tým obrátiť. Pozeral som na internete, ale nič som nenašiel. Príliš sa v týchto veciach nevyznám.

Ďakujem za pochopenie
januš1
05.10.10,10:50
Ak akcie nie sú obchodované na burze, tak by som sa pokúsila zistiť, kto sú najväčší akcionári spoločnosti a akcie by som skúsila ponúknuť im. Ak by sa mi to nepodarilo zistiť, tak by som oslovila priamo spoločnosť a akcie by som ponúkla na predaj touto cestou. Samotná spoločnosť ich síce nemôže odkúpiť, ale list by sa mohol dostať do rúk niekomu, kto ma nasmeruje tým správnym smerom. A je tu samozrejme aj možnosť ponúknuť ich niektorému obchodníkovi s cennými papiermi.