peterpavolll
05.10.10,09:24
Dorby den,
prosim Vas neviete mi niekto poradit ohladne OCR. Som doma kvolli synovy ale potrebujem ist do prace a chcel som aby moja manzelka pokracovala na OCR s mojim synom. Viem ze OCr sa vyplaca iba 10 dni tak som si myslel ze pre socialnu poistovnu je jedne ci to bude vyplacat jednemu alebo dvom rodicom. V poistovni mi povedali najprv ze to ide a druhy krat ze nie, doktorka povedala ze mi nemoze dat na jednu diagnozu dve OCR resp. raz na mna a raz na manzelku.
Neviem teda kde je pravda zda sa mi ze je hlupost ako som spomynal ze OCR ide iba dat na jedneho rodica a nemozu sa pocas styarostlivosti o dieta vymenit vsak je to pre socilnu poistovnu jedno
Dakujem za typy.

Tomas
Danila
05.10.10,07:49
Nezaoberaj sa logikou v zákonoch, ani v tom, čo Ti občas povedia na sociálke. Jednoducho pre OČR platí, že sa vypláca len raz a len jednému z rodičov, ktorý ošetruje dieťa od začiatku jeho choroby.
katka50
05.10.10,07:55
Dorby den,
prosim Vas neviete mi niekto poradit ohladne OCR. Som doma kvolli synovy ale potrebujem ist do prace a chcel som aby moja manzelka pokracovala na OCR s mojim synom. Viem ze OCr sa vyplaca iba 10 dni tak som si myslel ze pre socialnu poistovnu je jedne ci to bude vyplacat jednemu alebo dvom rodicom. V poistovni mi povedali najprv ze to ide a druhy krat ze nie, doktorka povedala ze mi nemoze dat na jednu diagnozu dve OCR resp. raz na mna a raz na manzelku.
Neviem teda kde je pravda zda sa mi ze je hlupost ako som spomynal ze OCR ide iba dat na jedneho rodica a nemozu sa pocas styarostlivosti o dieta vymenit vsak je to pre socilnu poistovnu jedno
Dakujem za typy.

Tomas

Zákon 461/2003 § 42

Vznik a zánik nároku na ošetrovné
§ 42
(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.
(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.
mamka Danka
06.10.10,08:42
Dá sa to spraviť takto, prvých desať dní má OČR mama, potom si ju vezme otec, ale on ju bude mať ako ospravedlnenku pre zamestnávatela bez vyplatenia peňazí. Robí sa to tak pri dlhodobej chorobe, napr. pri kiahňach, úraze, operácii....
No a ešte sa to dá ak je lekárka ochotná napísať na súrodenca, alebo zmeniť diagnózu.
Syn bol v nemocnici a ja som tam mohla byť celé dni s ním, no počas hospitalizácie dieťaťa nemáte nárok na OČR, ten vznikne až po prepustení do domáceho ošetrenia.Pediatrička mi pomohla a napísala OČR na dcéru (ako, že mala virózu), lebo v novom zamestnaní mi ešte nevznikol nárok na dovolenku, ani na neplatené voľno.