martafaskova
05.10.10,12:22
Dobrý deň, chcela by som Vám požiadať o radu:)
Firma kúpila starú budovu, ktorá bola postavená ešte pred rokom 1950 (t.j. postavená na základe povolenia) a do dnešného dňa nebola skolaudovaná.
Môže firma takúto budovu zaradiť do používania? Podľa súčasne platných zákonov a postupov účtovania, by sa mali zaradovať budovy, až keď majú platné kolaudačné rozhodnutie.
Alebo v tomto prípade, keď to nadobudla na základe kúpnej zmluvy stačí, že je jej vlastníkom (čo preukazuje aj list vlastníctva)?
Ide mi o to, či môže firma takúto budovu zaradiť, používať a odpisovať, alebo si ju má dodatočne dať skolaudovať?
Vďaka za pomoc:)
betka
09.10.10,19:32
Niekde som čítala o starých budovách a ich povoleniach, nejdem tárať, aby som nemiatla. (tieto povolenia sa mi maria ako keby boli zapísané....Mám okno, a hľadať nejdem :o)

V prvom rade treba zistiť, či je na katastrálnej mape, či má nehnuteľnosť súpisné číslo. ..., či je evidované na LV (stará budova, ona sa jednoducho musela za tých 60-rokov užívať, neverím tomu, že by chátrala....

Ale! Aké povolenie máme v ruke?? Lebo je možnosť:


§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

(1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). Zníženie hodnoty stavby v období prechodného užívania stavby23a) a v období dočasného užívania stavby23b) sa účtuje podľa § 18. Po uvedení stavby do užívania23c) sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám.

A ešte aj ZDP mi hovorí v par. 22/9 daňovník, s výnimkou daňovníka ...... posledná dlhánska veta v zákone, naštudovať