GabikaJarosova
05.10.10,12:39
Poznám zákonník, práve preto som si vybavila lekárske ošetrenie cez voľné hodiny. Ale zamestnávateľ mi chce tieto hodiny stiahnuť zo zákonom stanovených 7 dní za rok. Zdá sa mi to nefér, keďže som si ošetrenie vybavovala mimo mojej pracovnej doby. Preto sa pýtam, či má riaditeľ školy na takéto jednanie nárok.
eby
06.10.10,09:16
Aj u nás je to diskutabilné, ale pracovná doba pre všetkých, teda aj pre učiteľov, je 7,5 hodiny denne. Učiteľ to má akurát rozdelené na priamu a nepriamu činnosť. Ak ide nepedagogický pracovník s pedagogickým v rovnakom čase na 1 hodinu k lekárovi, nepedagogický si vyčerpá 1 hodinu, ale ak je to pedagogický a má v tom čase voľnú hodinu, ten nie. Zdá sa vám to normálne?
Ľubica2
06.10.10,09:46
Poznám zákonník, práve preto som si vybavila lekárske ošetrenie cez voľné hodiny. Ale zamestnávateľ mi chce tieto hodiny stiahnuť zo zákonom stanovených 7 dní za rok. Zdá sa mi to nefér, keďže som si ošetrenie vybavovala mimo mojej pracovnej doby. Preto sa pýtam, či má riaditeľ školy na takéto jednanie nárok.

Myslím, že si odporuješ, tak buď si išla na lekárske vyšetrenie cez voľné hodiny, alebo mimo tvojej pracovnej doby. Lebo v tom je rozdiel. Zákonník práce v § 141 ods. 2 písm. a) ods. 1 hovorí "pracovné voľno ......, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času". Pracovný čas pedagogických zamestnancov je 7,5 hod. denne ak nemajú skrátený pracovný úväzok. To, že Vám sa skladá pracovný čas z pedagogickej činnosti a prípravnej činnosti je irelevantné.
Podľa môjho názoru Tvoj zamestnávateľ postupoval správne.
Sabadka
08.10.10,16:42
Poznám zákonník, práve preto som si vybavila lekárske ošetrenie cez voľné hodiny. Ale zamestnávateľ mi chce tieto hodiny stiahnuť zo zákonom stanovených 7 dní za rok. Zdá sa mi to nefér, keďže som si ošetrenie vybavovala mimo mojej pracovnej doby. Preto sa pýtam, či má riaditeľ školy na takéto jednanie nárok.

Plne súhlasím s Ľubicou2. Tvoj pracovný čas je napríklad od 7:30 do 15:30, je to úplne bezpredmetné či si bola počas voľnej hodiny alebo nie, ak si bola na lekárskom ošetrení v intervale medzi 7:30 do 15:30, zamestnávateľ ti plným právom odratúva tento čas strávený u lekára zo zákonom stanovených 7 dní.