Lord_Zello
05.10.10,15:38
Zaradil som to do tejto porady kedze samostatnu rubriku trestne pravo som nenasiel. Ide o posudenie pravneho problemu konkretne:

Zacneme TZ ktory ustanovuje:
§ 283
Porušovanie autorského práva


(1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) závažnejším spôsobom konania,
c) z osobitného motívu, alebo
d) prostredníctvom počítačového systému.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.


Moja otazka suvisi s tzv. WAREZ scenou, tieto fora su velmi popularne. a teraz skusim nacrtnut o co ide. MAme osobu A1 ktora ma film tento film uploaduje ( nahra) na niektory server napr. RapidShare, Megaupload atd je ich strasne vela, server vygeneruje odkaz pomocou ktoreho sa da tento film stiahnut, dana osoba A1 tento odkaz hodi na nejake warez forum, navstvnik fora osoba A2 tento dokaz skopiruje na ine warez forum. MOja otazka znie moze byt osoba A2 stihana za tento trestny cin kt. som uviedol vyssie??