alyce
05.10.10,17:02
Dobrý deň,
práve som si prečítala vyhlášku č. 437/2009 a neviem, či tomu rozumiem správne...
Mám vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, ale nie pedagogické, ale ekonomické (EU BA). Tento rok som si spravila základnú štátnu jazykovú skúšku z AJ na štátnej jazykovej škole. Moja otázka je: Aké vzdelanie ešte potrebujem, aby som bola kvalifikovaný učiteľ len angličtiny na ZŠ 1 alebo 2 stupňa? Som ja ten bod b? Alebo to znamená VŠ vzdelanie pedagogické?
Ďakujem za odpoveď.
Vo vyhláške je toto:
10. len na vyučovanie cudzích jazykov aj
a) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z príslušného jazyka na pedagogických fakultách a filozofických fakultách, na katedrách jazykov univerzít, alebo
b) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, alebo
c) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - v študijnom odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a osvedčenie o zloţení skúšky z príslušného jazyka pred
akreditačnou komisiou v Štátnom pedagogickom ústave v Bratislave a v metodicko-pedagogickom centre, alebo
d) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia
alyce
07.10.10,05:35
Pýtam sa preto, lebo dvaja rôzni riaditelia ZŠ mi povedali dve rôzne veci, jeden, že to stačí, druhý že nie. Tak keď v tom nemajú jasno riaditelia, kto potom?
Prosím skúste mi odpovedať, lebo sa chcem prihlásiť do školy a neviem či mi stačí DPŠ, alebo aj rozširujúce štúdium na angličtinu...
Ďakujem.
susann2
07.10.10,07:57
Nečuduj sa, že dostávaš rôzne odpovede. Vyhláška 437/2009 už bola 2x novelizovaná ďalšími vyhláškami 170/2010 a 366/2010 a predpokladám, že to nie sú ešte posledné doplnenia. Niektoré kvalifikačné predpoklady sa mi zdajú priam nelogické. Ja keď si prečítam tie vyhlášky, tak podľa mňa nepotrebuješ žiadne ďalšie vzdelanie na vyučovanie cudzích jazykov na ZŠ na 1 i 2. stupni.

b) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie,
tento bod nevyžaduje žiadne doplnenie pedagogického vzdelania, ani žiadnou z uvedených vyhlášok nie je doplnený alebo pozmenený.

Bol doplnený bod d) v časti III.
d) VŠ vzdelanie druhého stupňa získané v učiteľských študijných programoch a štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia alebo VŠ vzdelanie druhého stupňa získané v neučiteľských študijných programoch a doplnenie pedagogickej spôsobilosti a štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia.

Tu sa jedná o VŠ pedagogické vzdelanie a ešte sa žiada aj DPŠ.

Doplnený bol napr. ešte aj bod e)
e) do 31. decembra 2013 aj VŠ vzdelanie druhého stupňa bez doplňujúceho pedagogického štúdia a vykonanie maturitnej skúšky z príslušného jazyka.

Tých doplnení je samozrejme viac, vybrala som len niektoré.
alyce
10.10.10,13:04
Ďakujem pekne za odpoveď. :)
Dúfam, že aj tí hore pochopia tú vyhlášku ako my...