languana
05.10.10,18:20
Ahoj, chcela by som sa spýtať, moja svokra poberá dôchodok 105 eur. Nie je to ani životné minimum, dá sa s tým niečo urobiť, aby jej ho zvýšili?
Mária27
05.10.10,16:23
Ahoj, chcela by som sa spýtať, moja svokra poberá dôchodok 105 eur. Nie je to ani životné minimum, dá sa s tým niečo urobiť, aby jej ho zvýšili?
Pokiaľ nebude uzákonený minimálny dôchodok, tento jej neupravia. Môže žiadať o nejaké dávky, ak je v hmotnej núdzi ...
Xanti
05.10.10,16:23
Je vydatá? Alebo žije z niekým v spoločnej domácnosti? Alebo je vdova? Alebo pracuje?
Dala si primálo informácii. Doplň.
languana
27.11.10,17:38
Je vydatá? Alebo žije z niekým v spoločnej domácnosti? Alebo je vdova? Alebo pracuje?
Dala si primálo informácii. Doplň.
vydatá, nepracuje, manžel invalidný dôchodca, bývajú v byte a on poberá 230 eur
Xanti
27.11.10,18:18
vydatá, nepracuje, manžel invalidný dôchodca, bývajú v byte a on poberá 230 eur
No nemá nárok na doplatok nakoľko spolu z manželom dosahujú príjem vyšší ako je dávka v hmotnej núdzi.

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z invalidného dôchodku,

Ak to prerátam podľa tohto, tak svokor má dôchodok 230 eur,
takže pre účely dávky v hmotnej núdzi sa mu ráta suma 172,5 € a svokre pri dôchodku 105 € sa ráta za príjem výška 78,75 €.
Spolu je to 251,25 €

A na doplatok by mali nárok ak by ich príjem spoločný bol do výšky dávky v hmotnej núdzi pre dve dospelé osoby s bytom . Výška je spolu 198,40 €.