kamca44
05.10.10,19:13
dobrý deň poraďáci, chcela by som sa popýtať na vaše názory ohľadom toho, aký fotoaparát si kúpiť.... či zrkadlovku, alebo kompakt... väčšinou fotím prírodu, kvety, detaily, tváre, občas totálne obyčajné veci, šport, autá....
Ďakujem moc za rady :)
mat-ko
05.10.10,20:32
Ahoj, ak chces prenosny fotak ktory mozes vytiahnut z vrecka ked vidis nieco zaujimave pri prechadzke, ... skor kompakt. povedal by som ze na obrazky robene cez den dobry kompakt v pohode staci :)

Ak robis vylety kvoli foteniu, nevadi ti brasna navyse chces sa s fotenim viac vyhrat, tak zrkadlovku.
Laco-monter
06.10.10,04:31
Kolega má zrkadlovku Nikon, a je fanatik do fotenia.

Kupuje aj časopisy a knihy o fotení,vzdeláva sa .

No keď som videl jeho fotky su dobré , ano

no myslím si,že podobné sa dajú urobiť aj menším fotoaparatom.

Dnes je technika na veľmi vysokej úrovni.

Doležité nie sú až tak počet megapixelov, ale veľkosť /kapacita/ snímacieho čípu, a hlavne výdrž baterie.
Tiež je potrebné ovládať základnú teoriu fotenia a nastaviť svetelné podmienky snímania.
Sú síce už prednastavené, ale treba sa pohrať trochu s nastaveniami
a hlavne
dodržať správnu kompozíciu obrázka,teda kde má byť čo umiestnené v zábere.
Lebo niektoré foto uverejňované aj tu na porade, majú kompozíciu tak trochu od veci.
Jednoducho skor ako niečo odfotím, pozriem sa na to z roznych uhlov a vyberem ten najlepší.
fox77
06.10.10,12:01
Ahoj. Osobne by som určite volil zrkadlovku. Pred pár rokmi som túto dilemu riešil. V minulosti som mal aj kompakt ale to mi nestačilo. Zrkadlovku mám už cca 6 rok som veľmi spokojný. Osobne som zvolil značku Canon, je mi sympatickejšia. Medzi značkou Canon a Nikon nie je skoro žiadny rozdiel. Sú to špičky. Do inej značky by som nešiel. Ešte som zabudol, že k zrkadlovke je potrebný aj poriadny objektív. Prajem dobrý výber. Keď ťa bude ešte niečo zaujímať tak napíš.
kamca44
06.10.10,14:24
mat-ko, hej radšej sa vyhrám so zrkadlovkou :)
Laco-monter, tá kompozícia je veľmi dôležitá :)
fox777, ja som s anajprv nevedela rozhodnúť, ale aj priatelia mi skôr zrkadlovku odporúčali... a tiež rozmýšľam medzi tými dvoma značkami, aj keď som sa zamyslela aj nad olympusom... ale ten som už zavrhla...
Manual
06.10.10,15:30
Ono to nie je jednoznačné to či to. Treba brať do úvahy kedy za akých okolností to budeš používať. Ak ide niekto na výlet do náročnejšieho terénu užiť si hlavne pohyb a čo to spraviť pre zdravie, tak brašnu so zrkadlovkou sa mi nezdá vláčiť so sebou rozumné. Pretože v obtiažnejšom teréne má človek čo robiť so sebou, nie ešte dávať pozor na drahý foťák. Ak ťa ešte v teréne prekvapí neočakávaný dáždik, máš o problém naviac... Na zachytenie rôznych zaujímavostí mi bohato postačí kompakt. Preto treba zvážiť kde s foťákom budeš chodiť.
fox77
06.10.10,15:33
Ahoj. Rozhodnutie ísť do zrkadlovky neoľutuješ. Či už vyberieš Canon alebo Nikon je viac menej jedno. Sú to dobré mašinky. Ale ako som písal vyššie, budeš potrebovať aj kvalitné sklo, originál sú dosť drahé, ale sú aj iné značky rovnakej kvality za rozumnú cenu. Držím prsty pri výbere.
wetham
15.10.10,08:33
- vies pouzivat plne manualny rezim fotenia?
- budes pouzivat fotak za zhorsenych svetelnych podmienok?
- das prednost velkej taske s prislusenstvom pred univerzalnym fotoaparatom?
- chces vrazat dalsie peniaze do prislusenstva?
- akceptujes velkost zrkadlovky?
- chces dosiahnut vysoku technicku kvalitu fotografie?
- ovladas finalnu upravu fotografie?

ak odpovies na vsetky tieto otazky kladne tak jednoznacne odporucam ist do zrkadlovky. Ak odpovies na 2 alebo 3 otazky negativne tak to rozhodne stoji za zvazenie. Dnesne kompaktne fotaky su uz na vysokej urovni. Podla mna je lepsie si kupit drahsi kompakt ako lacnu zrkadlovku. Aj ked dnes obstaravacia cena zrkadlovky klesla na smiesne ceny tak moj nazor je ze zrkadlovka je na remeslo a hobby. Inac je kupa zrkadlovky zbytocna.

a k technickej kvalite: Kupit si zrkadlovku na fotenie opekacky alebo prerabky bytu do rodinneho albumu je ako kupit si Full HD LCD televizor na sledovanie zrebovania Keno 10.
Nandrolon
15.10.10,08:52
Poviem to takto, nakoľko takisto dosť fotím...

Dovolím si tvrdiť že až polovica fotiek zo zrkadloviek čo som videl je horších ako fotky s mojim maličkým kvalitným kompaktom /casio exilim/.
Totižto fotiť treba vedieť a ak niekto nevie fotiť, urobí kvalitnejšiu fotku s kompaktom ako so zrkadlovkou, nakoľko zrkadlovka v plne manuálnom režime neodpúšťa takmer žiadne chyby.
Ďalšia vec je že ak niekto už nevie fotiť ani s kompaktom, so zrkadlovkou to bude ešte horšie.
Takisto kompakt sa dá väčšinou používať aj v manuálnom režime, ale kompakt je fakt obmedzený na určité veci, ale to už hovoríme skôr o umeleckom fotení.
Opekačky, výlety atď jednoznačne manuál.
Umelecké zábery, makrá takmer od nuly, zábery za tmy, výlety po okolí so statívom na pleci, fotenie v ateliéry, jedine zrkadlovku, tu si s kompaktom len veľmi ťažko poradíš a si s ním veľmi obmedzený...

- mimochodom počet pixelov je tá posledná vec, ktorá by ma zaujímala u kompaktu, dôležitá je veľkosť čipu, svetlosť objektívu, kvalita optiky.
Predsa konečnú fotku do PC je zbytočne ukladať do väčšieho rozlíšenia ako 3 megapixle, niekedy ukladám aj 5 megapixelové ale to skôr z lajdáckosti...
Hlavne ak si uvedomíme že formát FULL HD má zhruba 2,3 megapixelov...
U zrkadloviek je to iné, pretože fotku väčšinou ešte dolaďujeme a tam sa viac megapixelov iba zíjde a zmenší sa až po konečnej úprave, niečo ako strih videa...