Yvvetta
15.11.05,13:59
Spoločnosť s.r.o. s jediným spoločníkom vytvorila za r. 2004 účtovnú stratu. Zákl. imanie spoločnosti je 200 tis.
Na účte 431 na strane MD je napr. suma 500 tis.
Niečo sa vykryje zo 428 (nerozdelený zisk z min.rokov), ale zbytok by chcel spoločník uhradiť.
Moja otázka znie : Môže valné zhromaždenie (v mojom prípade rozhodnutie jediného spoločníka) rozhodnúť, že celú stratu uhradí spoločník ?
Viem, že obch. zákonník hovoril, že valné zhromaždenie je oprávnené uložiť spoločníkom povinnosť prispieť na úhradu strát spoločnosti peňažným plnením nad výšku vkladu až do polovice základného imania podľa výšky vkladov.
Ale keď spoločník sám chce uhradiť aj viac ? Je to možné ?

Ide o to, že nechceme túto stratu preúčtovať na účet 429. V roku 2006 chceme žiadať o úver a tak by sme mali väčšiu šancu, pretože naše vlastné imanie vykázané v súvahe by bolo väčšie.
durisovad
15.11.05,15:26
Myslim, ze by to bol velmi vzacny pripad, ak by spolocnik chcel stratu sanovat zo sukromnych penazi. Ja som sa pocas svojho dlheho uctovnickeho posobenia este s takym niecim nestretla.
slimak
15.11.05,16:32
"Ja" som z podobného dôvodu uhrádzal stratu z minulých období.

354/429 rozhodnutie o uhradenie straty spoločníkom ( pohľadávka)
211/354 uhrada straty
Yvvetta
16.11.05,06:42
Pre : Slimak
Prosím Vás a bola to veľká suma, ktorú ste sa rozhodli uhradiť ?
Predsa 500 tis. je dosť a mohla by tu padnúť otázka, že odkiaľ mal ten spoločník toľko peňazí, keď spoločnosť vykázala stratu.
Vykázali sme účtovnú stratu, ale nakoniec z toho bol daňový zisk a platili sme aj daň okolo 100 tis.
Účtovná strata vznikla len kvôli nesprávnemu účtovaniu minulých období bývalými účtovníčkami.

Ďakujem za odpovede
slimak
18.11.05,15:04
Spoločník uhrádzal stratu cez 300 tisic. Obchod.zakoniku som ohľadne toho našiel §121. V našom prípade sa spoločník rozhodol slobodne sám.
Nejako musí dostať peniaze do spoločnosti, ak chce uhrádzať zaväzky(dane). Ohladne sumy je vecou spoločníka odkiaľ má peniaze či ich zarobil, mal výnosy, zdedil, požičal si (FO).
Myslím, že dokladovať to musí, až keď ho niekto udá a má majetok nad 4,5 mil.Sk. Ale zákon o povôde majetku ( ak je) som nečítal.
KEJKA
18.11.05,17:00
dobrovoľne uhrádzať môže, OZ hovorí o tom, o čom je VZ oprávnené rozhodnúť. Nie je to zvykom, ale je to pekné....