vitekr
05.10.10,20:46
Ahojte poradaci,
rad by som vyriesil nasledujuci problem. Mam doma PC pripojene cez DSL router a rad by som umoznil zdielanie k datam dalsim znamim cez FTP. Neviem ale ci je to mozne, ak ano, poprosim Vas o neaky typ na jednoduchy SW teda FTP server.
Druha otazka je, akym sposobom sa pripojim rebarz z prace domov, kedze PC nema verejnu IP adresu, ale IP adresu z DHCP toho routra...

dakujem za typy, ako vyriesit moju poziadavku
Fero11
05.10.10,19:21
Na to sluzi port forwarding, cize presmeruje port 21 priamo na to PC kde bude FTP server. Celkom slusny free a jednoduchy je napr. http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a_site/servery/ftp/cerberus-ftp-server/ uz velmi velmi davno som ho trocha testoval, ale teraz pouzivam na servery proftpd
Pidgey
05.10.10,21:10
na to pripojenie skus logmein.com, na to co pises vyhovuje, aj ked je to mozno o cosi pomalsie ako klasicke pripojenie vzdialenej plochy.Ale nepotrebujes vediet IP adresu. Na hlavny PC, kam s achce spripojit nainstalujes aplikaciu Log Me In z tej stranky. a potom sa pripajas na kom na vzdialenu plochy cez web rozhranie zo svojho uctu vytvoreneho na stranke logmein.com
KoxXxo
06.10.10,04:32
vitekr
06.10.10,05:04
Diky chlapi za rady,
chcem urcite FTP, este otazka. Ak povolim na routry port 21 a presmerujem ho na to PC, z vonku sa budem pripajat na IP adresu routra? Teda IP verejnu .... je to tak????
Martin Mocko
06.10.10,05:15
Diky chlapi za rady,
chcem urcite FTP, este otazka. Ak povolim na routry port 21 a presmerujem ho na to PC, z vonku sa budem pripajat na IP adresu routra? Teda IP verejnu .... je to tak????

Takto jednoducho ti to bude fungovať iba v prípade, ak máš statickú verejnú IPčku. Ak máš dynamickú verejnú musíš ísť cez DYN DNS službu. Táto služba preloží tvoju aktuálnu na textový reťazec (napr: xxxx.homelinux.net) a pripojíš sa. Ak máš neverejnú IPčku, nepomôže ti nič. Iba sa dohodnúť s dodávateľom netu na zmene alebo aby ti dali statickú verejnú (cena cca 3-4€/mesačne)
vitekr
06.10.10,05:35
Takto jednoducho ti to bude fungovať iba v prípade, ak máš statickú verejnú IPčku. Ak máš dynamickú verejnú musíš ísť cez DYN DNS službu. Táto služba preloží tvoju aktuálnu na textový reťazec (napr: xxxx.homelinux.net) a pripojíš sa. Ak máš neverejnú IPčku, nepomôže ti nič. Iba sa dohodnúť s dodávateľom netu na zmene alebo aby ti dali statickú verejnú (cena cca 3-4€/mesačne)

Aha.... a tu DYN DNS si ako nakonfigurujem, alebo nastavim.....
providera mam T-Com, ani nepotrebujem staticku IP adresu, len sa potrebujem pripojit neako.....
Martin Mocko
06.10.10,07:52
Aha.... a tu DYN DNS si ako nakonfigurujem, alebo nastavim.....
providera mam T-Com, ani nepotrebujem staticku IP adresu, len sa potrebujem pripojit neako.....

Ja keď som to doma nastavoval, pomohlo mi toto:
http://forum.zive.sk/viewtopic.php?f=924&t=1070657

Ešte potom musíš nastaviť i na routeri DYN DNS.
Ale ako vravím..ak máš neverejnú adresu, nepôjde ti to. Spýtaj sa providera, akú máš IPčku.
Fero11
06.10.10,08:33
Ak ma t-com, tak ma verejnu dinamicku (pokial si nezaplatil staticku, 3,9€/mesiac). Niektore routery maju moznost nastavit priamo dyndns (potom router preveruje v urcitom intervale verejnu ip adresu s tou ktora bola ako posledna zapisana na servery, ak sa zmenila, tak ju updatne).
Ale myslim si, ze prevadzkovat FTP server na windowse a este k tomu dsl pripojenim co je max. upload 512kbps, nieje najlepsie riesenie
vitekr
06.10.10,08:43
Ak ma t-com, tak ma verejnu dinamicku (pokial si nezaplatil staticku, 3,9€/mesiac). Niektore routery maju moznost nastavit priamo dyndns (potom router preveruje v urcitom intervale verejnu ip adresu s tou ktora bola ako posledna zapisana na servery, ak sa zmenila, tak ju updatne).
Ale myslim si, ze prevadzkovat FTP server na windowse a este k tomu dsl pripojenim co je max. upload 512kbps, nieje najlepsie riesenie
hmmm a mam teda neake rozumne riesenie (nemusi byt FTP) ako mozem zdielat lokalne data s viacerymi uzivatelmi? Poziadavka je, aby tam bolo mozne definovat prava a nech je to overovanie menom a heslom....
Fero11
06.10.10,11:56
Akoze v pohode :) ten cerberus co som ti poslal hore je super (samozrejme prava mozes pridelovat ako chces, myslim, ze aj rychlosti a max. velkosti suborov (uzivatelia mozu aj na server subory posielat)), ale ak mas napr DSL turbo 2, alebo 3, tak 1MB subor bude niekto z vonka tahat cca 30 sek.
vitekr
10.10.10,16:08
Akoze v pohode :) ten cerberus co som ti poslal hore je super (samozrejme prava mozes pridelovat ako chces, myslim, ze aj rychlosti a max. velkosti suborov (uzivatelia mozu aj na server subory posielat)), ale ak mas napr DSL turbo 2, alebo 3, tak 1MB subor bude niekto z vonka tahat cca 30 sek.
Takze Fero11 mam nasledovny problem. Zaregistrovali som sa v DynDNS a sluzba funguje oukej, ale neviem vyriesit to, ze aj na routery som si nakonfiguroval slubu dynamicDNS a on mi posiela IP adresu z WAN, co je vlastne lokalny rozsah... ak sa prihlasim na dyndns, tam mi ukazuje spravnu aktualnu IP adresu, ale vzdy ked sa mi refreshne sluzba, skoci mi tam rozsah z WAN routra.... viete mi niekto poradit co s tym???? dakujem
Fero11
10.10.10,16:51
Trocha to zamotavas, WAN nieje lokalna, ale u teba verejna .... aky mas router ?
vitekr
10.10.10,17:26
Trocha to zamotavas, WAN nieje lokalna, ale u teba verejna .... aky mas router ?
Sorry, objasnim to....
Takze mam radio a antenu 2,4GHz. K nej mam pripojeny router, RG60SE cize na tomto rutery sa snazim nastavit DYNDNS, ale na routery mam automaticky nakonfigurovanu IP co mi dava radio... Problem ale je, ze je to WAN routra a z tejto IP adresy si taha IP adresu sluba DYNDNS co je v mojom pripade lokalny rozsah.....

Takze mi to tym padom nefacha... otazkou zostava, ako naucit DYNDNS aby si potiahol IP verejnu z radia, kedze k nemu ani nemam pristup a zaroven ani neviem, ci radio tauto moznost vlastne ma....

PS: to iste potrebujem nakonfigurovat na DSL od T-Comu, to predpokladam, ale ze nebude ziadny problem, nakolko tam nic podobne neni ako u mna doma....
Fero11
11.10.10,03:33
Sorry, objasnim to....
Takze mam radio a antenu 2,4GHz. K nej mam pripojeny router, RG60SE cize na tomto rutery sa snazim nastavit DYNDNS, ale na routery mam automaticky nakonfigurovanu IP co mi dava radio... Problem ale je, ze je to WAN routra a z tejto IP adresy si taha IP adresu sluba DYNDNS co je v mojom pripade lokalny rozsah.....

Takze mi to tym padom nefacha... otazkou zostava, ako naucit DYNDNS aby si potiahol IP verejnu z radia, kedze k nemu ani nemam pristup a zaroven ani neviem, ci radio tauto moznost vlastne ma....

PS: to iste potrebujem nakonfigurovat na DSL od T-Comu, to predpokladam, ale ze nebude ziadny problem, nakolko tam nic podobne neni ako u mna doma....
Tebe nedava IP radio, ale DHCP, ktory je nastaveny niekde na AP
Ano tvoja IP WAN routra je providerova IP LAN. Dyndns pracuje s verejnou IP, takze dyndns nepojde dalej len po verejnu IP

Toto problem nebude
vitekr
18.10.10,15:37
no... takze som sice rozchodil aj dyndns, aj sa dokonca pingnem na moju dyndns adresu (z vonku..), ale neako mi pri pokuse o pripojenie vypisuje v TotalCommanderi casovi limit vyprsel....
Takze problem bude asi v presmerovani portu na routry. Nastavil som ho na IP adresu stroja, de mi bezi Cerbeus na port 21....

Robim niekde chybu? Alebo mi este nieco chyba? Na routri mam aj nastavenu dynamic dns na konto v dyndns, takze uz neviem, co by som mal este vyskusat.....
Fero11
19.10.10,05:45
skus si nainstalovat aj apache prip. nejaky Xampp to je web server a vyskusaj ci sa z vonku nan dostanes.
A skus este presmerovat aj port 20, alebo 22.
Skusas sa pripojit cez prehliadac, alebo cez TC ?
vitekr
19.10.10,06:01
ak sa pripajam cez IE tak pyta uzivatelske meno a heslo (nahodou ale ziadne neberie, ktore tam mam...)

cez TC mi vypise po case, ze casovy interval vyprsal.

Mne sa tak zda, ze to skonci na routri a dalej ma nepresmeruje na PC... ako vlaste funguje presmerovanie, ak prichadza nieco na port 21 automaticky by mal presmerovat komunikaciu na IP adresu ktora je zadana v routri????

A ozaj, neni aj potrebne vypnut nieco na firewalli toho PC, de je Cerbeus????
Fero11
19.10.10,06:35
Tak samozrejme, bud povolis FTP, alebo ak nevies, tak vypni cely firewall na skusku.
Ak je na PC firewall, zrovna ten windowsacky, tak FTP je zablokovane