chicago
05.10.10,22:33
Zdravím , mam taky problém okolo podnikania obecného uradu ako konkurencie. Som poskytovateľ internetu a internetových služieb v obci kde sa aj obec stala poskytovateľom internetu. Problém nastal v cenách internetu, kde ja ako živnostník po spočítaní mojich nákladov(cena za nákup konektivity,nájom, odvody atď.) som stanovil cenu aby som mal zisk a mohol podnikať. Problem nastal v tom ze obecný úrad bude internet dotovať, obecne zastupiteľstvo odsúhlasilo ze na internete nechce zarabat staci ak s pokryjú náklady za nákup konektivity(internetu). Samozrejme najali si firmu(spriaznenú) ktora im to spravuje, somozrejme za primeranú odmenu z obecného rozpočtu.
Moja otázka znie može obec podnikať bez toho aby mala zisk? Lebo ak áno tak potom by mohla kludne otvoriť obecné potraviny,krčmu atď. a predavať za nákupné ceny z veľkoobchodu a dotovať aj to.
Dá sa proti tomu nejako brániť? Ďakujem za radu..
camozzi
05.10.10,21:20
Asi by som zacal tym, ze by som dal preverit, ci dodavatelska firma pre obec nie je firmou nejakeho dobreho kamarata pana starostu alebo dokonca jeho rodinnych prislusnikov. Takto mozno prelieva obecne peniaze do svojho vrecka. V casoch, ked obce nemaju pomaly na vypratavanie komunalneho odpadu dotovat internet... a z rozpoctu obce :confused: Div(n)a obec.
chicago
06.10.10,05:54
Je to firma z jeho rodiny...
jar88
06.10.10,06:09
Moja otázka znie može obec podnikať bez toho aby mala zisk? Lebo ak áno tak potom by mohla kludne otvoriť obecné potraviny,krčmu atď. a predavať za nákupné ceny z veľkoobchodu a dotovať aj to.
Dá sa proti tomu nejako brániť? Ďakujem za radu..
Jasné že môže podnikať a dokonca aj bez zisku.
Bodaj by bolo takých obcí viac.
------------------------------------------------------------------
Napríklad také obecné potraviny, či dokonca "Koloniál" a hlavne vedľa súkromníka, by bolo najrozumnejšie, čo môže obec robiť.
Viem si predstaviť aj stavebniny a stavebnú firmu so spoluúčasťou viacerých obcí. To by bola bomba v podnikaní a v konkurencii.
-------------------------------------------------------------------
Čo by si chcel? Vlastný monopol?
chicago
06.10.10,12:25
Jasné že môže podnikať a dokonca aj bez zisku.
Bodaj by bolo takých obcí viac.
------------------------------------------------------------------
Napríklad také obecné potraviny, či dokonca "Koloniál" a hlavne vedľa súkromníka, by bolo najrozumnejšie, čo môže obec robiť.
Viem si predstaviť aj stavebniny a stavebnú firmu so spoluúčasťou viacerých obcí. To by bola bomba v podnikaní a v konkurencii.
-------------------------------------------------------------------
Čo by si chcel? Vlastný monopol?

No neviem akom monopole hovoríš skor mi pripadá akoby že žijeme stále v komunizme s prívlastkom všetko je "naše".. Ja som mal na mysli hospodársku suťaž.a nie dumping. Pokial viem dumping je u nás zakazaný. Ale fajn urobme to podľa teba, pojdem s cenou dole aby som "konkuroval" obci na konci roka skončím s pekným dlhom lebo môj príjem mi nepokryje ani náklady a skrachujem.... Alebo, požiadam obec aby mi vyrovnala dlh z obecneho rozpočtu ved ja tiež robim službu spoluobčanom a veď aj ja platím dane.. a čo na to živnostenský úrad, ved ked nevytváram zisk z čoho žijem???
jar88
07.10.10,12:49
No neviem akom monopole hovoríš skor mi pripadá akoby že žijeme stále v komunizme s prívlastkom všetko je "naše".. Ja som mal na mysli hospodársku suťaž.a nie dumping. Pokial viem dumping je u nás zakazaný. Ale fajn urobme to podľa teba, pojdem s cenou dole aby som "konkuroval" obci na konci roka skončím s pekným dlhom lebo môj príjem mi nepokryje ani náklady a skrachujem.... Alebo, požiadam obec aby mi vyrovnala dlh z obecneho rozpočtu ved ja tiež robim službu spoluobčanom a veď aj ja platím dane.. a čo na to živnostenský úrad, ved ked nevytváram zisk z čoho žijem???
Skôr mám dojem, že ty žiješ v sociálnom kapitalizme.
Chcel by si vylúčiť z trhu obec, ale aj tá má právo podnikať.
Kde vidíš v podnikaní obce dumping?
Nechápem, prečo by si mal konkurovať práve cenou? Veď sa dá konkurovať aj inak. Si podnikateľ, či nie?
chicago
07.10.10,12:58
Skôr mám dojem, že ty žiješ v sociálnom kapitalizme.
Chcel by si vylúčiť z trhu obec, ale aj tá má právo podnikať.
Kde vidíš v podnikaní obce dumping?
Nechápem, prečo by si mal konkurovať práve cenou? Veď sa dá konkurovať aj inak. Si podnikateľ, či nie?

Kde? Bud nechápeš alebo nechceš pochopit. Ja ju nechcem vylučiť a ani niesom proti tomu aby obec podnikala, len ako podniká. máme rovnake ceny nakupu konektivity. Jej cena je taká že jej nepokryje naklady ani na zaplatenie ceny konektivity (cena internetu x počet pripojených ludí) nieto ešte firmy ktora to spravuje. Dokázal by si aj ty takto podnikať?
peterknazeje
07.10.10,13:03
obec moze podnikat, no problem by nastal, ak by na podnikanie chcela pouzit peniaze z eurofondov. Potom sa musi skumat, ci prostriedky z eurofondov nenarusia hospodarsku sutaz.
Ak by v obci nebol ziaden poskytovatel pripojenia na internet, potom nie je ziaden problem, aby obec zriadila vlastneho poskytovatela a financovala ho z eurofondov (pripadne iba z obecneho rozpoctu). V pripade, ze v obci je poskytovatel internetu, potom eurofondy mozu narusit hospodarsku sutaz a je velmi pravdepodobne, ze ju aj narusia.
Keby nieco, napiste mi ss.
chicago
07.10.10,13:14
obec moze podnikat, no problem by nastal, ak by na podnikanie chcela pouzit peniaze z eurofondov. Potom sa musi skumat, ci prostriedky z eurofondov nenarusia hospodarsku sutaz.
Ak by v obci nebol ziaden poskytovatel pripojenia na internet, potom nie je ziaden problem, aby obec zriadila vlastneho poskytovatela a financovala ho z eurofondov (pripadne iba z obecneho rozpoctu). V pripade, ze v obci je poskytovatel internetu, potom eurofondy mozu narusit hospodarsku sutaz a je velmi pravdepodobne, ze ju aj narusia.
Keby nieco, napiste mi ss.

Určite to bolo z nejakeho projektu jednalo sa KDS ((káblová distribučná sieť), kde neskor pridali internet.
marjankaj
07.10.10,13:32
No neviem akom monopole hovoríš skor mi pripadá akoby že žijeme stále v komunizme s prívlastkom všetko je "naše".. Ja som mal na mysli hospodársku suťaž.a nie dumping. Pokial viem dumping je u nás zakazaný. Ale fajn urobme to podľa teba, pojdem s cenou dole aby som "konkuroval" obci na konci roka skončím s pekným dlhom lebo môj príjem mi nepokryje ani náklady a skrachujem.... Alebo, požiadam obec aby mi vyrovnala dlh z obecneho rozpočtu ved ja tiež robim službu spoluobčanom a veď aj ja platím dane.. a čo na to živnostenský úrad, ved ked nevytváram zisk z čoho žijem???

A aký zákon ho zakazuje? Môžeš to uviesť? Ak porušujú zákon, tak sa to dá riešiť.
chicago
07.10.10,13:37
A aký zákon ho zakazuje? Môžeš to uviesť? Ak porušujú zákon, tak sa to dá riešiť.
Ved prave preto som to tu napisal aby mi niekto poradil...
marjankaj
07.10.10,17:31
Ved prave preto som to tu napisal aby mi niekto poradil...

Napísal si pokiaľ vieš, dumping je u nás zakázaný. Ja o tom neviem. Alebo neviem, čo pokladáš za dumping.
A prečo nepodnikáš v susedných obciach?
jar88
07.10.10,17:49
Ved prave preto som to tu napisal aby mi niekto poradil...
A čo by si chcel poradiť ?
Podpáliť obecnú faru, či čo? :confused:
Nedaj bože obecný úrad :eek:
------------------------------------------------------
Skús "Lampáreň" (má to tam na starosti nejaký Patrik Herman)
chicago
07.10.10,22:24
No vidím chlapci "poraďaci" že ste fakt skvelí v tom niekomu poradiť. Ja som to tu nenapísal len tak zo srandy, mam rodinu a je to pre mna existečná vec. Nie som človek co sa oháňa miliónmi, som normálny živnostík čo sa snaží poctivo robiť svoju robotu a nie nejaký uradniček na úrade čo každe 4 roky čaká a bojí sa aka bude vláda aby mal svoj teplé miestečko. A samozrejne sa vytešoval (ako vy dvaja) ako sme potopili ďalšieho kapitalistu....
Bral by som to keby to bolo od konkurencie,(a sme tu traja+mobilny operatori) ktorý tiež musia investovať vlastné prostriedky do zveľaďovania firmy splacať uvery, platiť zamestnancov,odvody ,réžiu atď. a že niekto je šikovnejší a robi to lepšie ako ja.
A nie niekto ktoreho ani nezaujíma ako dlho to vydží platiť z obecného rozpočtu a nehovorím o tom že su potrebnejšie veci ako tie financie využiť v obci,(však to nejde z jeho peňazí on svoj plat má) ale aj to jedno.. :cool:
Išlo mi len o to že ani vy dvaja by ste nemohli "poctivo" podnikať bez toho aby ste mali zisk určte nie dlho, tak ako obecný urad môže.
Ďakujem za vaše rady a prajem príjemný zvyšok dňa..
profesional
08.10.10,02:20
Ked obec podnika, tak je povinna sa riadit Obchodnym zakonnikom ako akakolvek ina spolocnost. Konanie obce je jednoznacne mozne oznacit za nekalosutazne. A teda je mozne podat na sud zalobu o zdrzanie sa nekalosutazneho konania. Rovnako je mozne podat staznost na protimonopolny urad Slovenskej Republiky pre zneuzitie postavenia na trhu.
Tiez by som na obec poslal danovy urad. Nakolko je zjavne ze poskytuje slusby v rozpore so zakonom o dani z prijmu. Kedze ak niekto poskytuje sluzbu za hodnotu nizsiu ako je hodnota trhovo obvykla, rozdiel do hodnoty trhovo obvyklej tvori pripocitatelnu polozku k zakladu dane a zaroven plati zasada, ze ziadnu subjekt nesmie vytvarat vedome a planovane stratu z podnikania. V pripade podnikania umyselneho vytvorenia straty dochadza k spachaniu viacrych trestnych cinov.

Takze paky tu su. Je len na tebe ktorou cestou sa vydas. Ja by som sa mozno na tvojom mieste vydal cestou ze:

Podat zalobu na sud o zdrzanie sa nekalosutaznych praktik.

Podat na Protimonopolny urad SR staznost pre zneuzivanie trhoveho postavenia.

Podat podnet na danovy urad na presetrenie zdanovania obce z vykonu podnikatelskej sutaze.

Podat trestne oznamenie pre podozreie zo spachania precinu poskodzovania cudzich prav.
marjankaj
08.10.10,07:48
Ked obec podnika, tak je povinna sa riadit Obchodnym zakonnikom ako akakolvek ina spolocnost. Konanie obce je jednoznacne mozne oznacit za nekalosutazne. A teda je mozne podat na sud zalobu o zdrzanie sa nekalosutazneho konania. Rovnako je mozne podat staznost na protimonopolny urad Slovenskej Republiky pre zneuzitie postavenia na trhu.
Tiez by som na obec poslal danovy urad. Nakolko je zjavne ze poskytuje slusby v rozpore so zakonom o dani z prijmu. Kedze ak niekto poskytuje sluzbu za hodnotu nizsiu ako je hodnota trhovo obvykla, rozdiel do hodnoty trhovo obvyklej tvori pripocitatelnu polozku k zakladu dane a zaroven plati zasada, ze ziadnu subjekt nesmie vytvarat vedome a planovane stratu z podnikania. V pripade podnikania umyselneho vytvorenia straty dochadza k spachaniu viacrych trestnych cinov.

Takze paky tu su. Je len na tebe ktorou cestou sa vydas. Ja by som sa mozno na tvojom mieste vydal cestou ze:

Podat zalobu na sud o zdrzanie sa nekalosutaznych praktik.

Podat na Protimonopolny urad SR staznost pre zneuzivanie trhoveho postavenia.

Podat podnet na danovy urad na presetrenie zdanovania obce z vykonu podnikatelskej sutaze.

Podat trestne oznamenie pre podozreie zo spachania precinu poskodzovania cudzich prav.


S týmto sa dá súhlasiť, ale bolo by dobré, keby si priložil aj príslušné paragrafy.
peterknazeje
08.10.10,09:21
poslal som Vam sukromnu spravu,
moj email peterknazeje@gmail.com