monikago
06.10.10,10:44
ahojte, chcem sa spýtať, keď sme 30.9.2010 odkúpili od leasingovky auto /predčasne/ a 1.10.2010 sme ho odpredali FO, tak na ten jeden deň treba auto zaradiť aj do majetku a odpisať ho?

priznám sa, že s týmto nemám skúsenosti, tak budem vďačná za všetky odpovede.

monika
monikago
06.10.10,09:11
neviete mi nikto poradiť? :(
adka18
06.10.10,13:31
počas doby prenajmu ste ho neodpisovali?
Lubo44
06.10.10,18:05
Podľa mňa nemusíte. Kúpili ste ho za účelom ďalšieho predaja. Kľudne to môžte brať ako tovar.
monikago
07.10.10,10:49
počas doby prenajmu ste ho neodpisovali?

nie neodpisovali, celu splátku som davala do nákladov
Jana Acsová
07.10.10,11:01
nie neodpisovali, celu splátku som davala do nákladov... to snáď nie. Postupy účtovania sú zrejmé:

Podvojné účtovníctvo - PÚPÚ § 30a:

(7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.

(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.


(9) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve nájomcu účtuje splatný finančný náklad v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.


(10) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu finančný náklad pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.

Jednoduché účtovníctvo - PÚJÚ § 17:

(2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v knihe pohľadávok renajímateľa účtuje pohľadávka vo výške istiny. V účtovníctve prenajímateľasa prenajatý majetok účtuje ako predaj majetku a vyradí sa z účtovníctva.

(3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe pohľadávokprenajímateľa účtuje pohľadávka vo výške splatného finančného výnosu. V peňažnom denníku sa účtuje príjem dohodnutej platby.

(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu. V peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby34).

Splátka nie je náklad. Odpisy sú náklad, úrok je náklad. Osobitne je riešená v zákone problematika DPH v prípade, že ju nie je možné odpočítať.
monikago
08.10.10,18:23
... to snáď nie. Postupy účtovania sú zrejmé:

Podvojné účtovníctvo - PÚPÚ § 30a:

(7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.

(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.


(9) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve nájomcu účtuje splatný finančný náklad v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.


(10) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu finančný náklad pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.

Jednoduché účtovníctvo - PÚJÚ § 17:

(2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v knihe pohľadávok renajímateľa účtuje pohľadávka vo výške istiny. V účtovníctve prenajímateľasa prenajatý majetok účtuje ako predaj majetku a vyradí sa z účtovníctva.

(3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe pohľadávokprenajímateľa účtuje pohľadávka vo výške splatného finančného výnosu. V peňažnom denníku sa účtuje príjem dohodnutej platby.

(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu. V peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby34).

Splátka nie je náklad. Odpisy sú náklad, úrok je náklad. Osobitne je riešená v zákone problematika DPH v prípade, že ju nie je možné odpočítať.


ďakujem za rady, už aj to v pondelok poopravujem
betka
09.10.10,20:24
ahojte, chcem sa spýtať, keď sme 30.9.2010 odkúpili od leasingovky auto /predčasne/ a 1.10.2010 sme ho odpredali FO, tak na ten jeden deň treba auto zaradiť aj do majetku a odpisať ho?

priznám sa, že s týmto nemám skúsenosti, tak budem vďačná za všetky odpovede.

monika


JA sa tiež trolilinku pozastavím. Pokiaľ viem a poviem, že na 95% sa leasuje auto 36 mesiacov a keď je povedané predčasne, treba preštudovať ZDP, lebo tam tieť visí zdvihnutý prst
Jana Acsová
10.10.10,16:16
visí zdvihnutý prstNo ale toto. Je to zložité, ale až tak? .-)
marjankaj
10.10.10,16:25
No ale toto. Je to zložité, ale až tak? .-)

kuk aj sem.

http://www.porada.sk/1527586-post2.html
Jana Acsová
10.10.10,16:33
Ja o prste a vy?
Katy a R
10.10.10,16:57
.. ja si už predstavujem ten "visiaci" zdvihnutý prst..:D:D
monikago
11.10.10,05:58
... to snáď nie. Postupy účtovania sú zrejmé:

Podvojné účtovníctvo - PÚPÚ § 30a:

(7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.

(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.


(9) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve nájomcu účtuje splatný finančný náklad v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.


(10) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu finančný náklad pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.

Jednoduché účtovníctvo - PÚJÚ § 17:

(2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v knihe pohľadávok renajímateľa účtuje pohľadávka vo výške istiny. V účtovníctve prenajímateľasa prenajatý majetok účtuje ako predaj majetku a vyradí sa z účtovníctva.

(3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe pohľadávokprenajímateľa účtuje pohľadávka vo výške splatného finančného výnosu. V peňažnom denníku sa účtuje príjem dohodnutej platby.

(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu. V peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby34).

Splátka nie je náklad. Odpisy sú náklad, úrok je náklad. Osobitne je riešená v zákone problematika DPH v prípade, že ju nie je možné odpočítať.


ahojte, ešte k tejto téme, auto sa leasuje od r. 2008, ja som vlastne účtovať vlastne tento rok a bol mi poskytnutý takýto splátkový kalendár /sú tam síce vypísané splátky za rok 2008/, ale ono sa meni každý mesiac istina a finančná činnosť, ale dala som Vám to sem preto, aby ste mi poradili ako to zaúčtovať v JU, keďže podľa príspevkov som to pravdepodobne robila zle, a ako to mali min. rok, po tom nepátram, lebo by som sa asi nedopátrala, mne ide o tento rok, aby to bolo správne

Ďakujem za každú radu, aj so zdvihnutým prstom ;-)
Zita5
11.10.10,06:02
Tu prikladám tabuľku od Evky-Marína ,podľa ktorej zistíte ako sa mal fin.prenájom účtovať
http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html

Ja som toho názoru , pokiaľ si to neupravíte podľa tabuľky , tak sa ani neprepracujete k správnym výsledkom tohto roku .

P.S. Ešte prikladám ako pomoc
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
monikago
11.10.10,06:15
Tu prikladám tabuľku od Evky-Marína ,podľa ktorej zistíte ako sa mal fin.prenájom účtovať
http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html

Ja som toho názoru , pokiaľ si to neupravíte podľa tabuľky , tak sa ani neprepracujete k správnym výsledkom tohto roku .

P.S. Ešte prikladám ako pomoc
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html


ďakujem za tabuľku, už som si ju stiahla a pracujem na oprave
monikago
11.10.10,06:52
takže teraz, keď som si všetky údaje zadala do tabuľky, tak som konečne pochopila, kde som spravila chybu, ešte raz moc moc ďakujem za rady, veľmi veľmi veľmi pomohli


škoda, že Vám nemôžem poslať bodíky, ešte raz všetkým veľká vďaka
Zita5
11.10.10,06:55
takže teraz, keď som si všetky údaje zadala do tabuľky, tak som konečne pochopila, kde som spravila chybu, ešte raz moc moc ďakujem za rady, veľmi veľmi veľmi pomohli


škoda, že Vám nemôžem poslať bodíky, ešte raz všetkým veľká vďaka

Píšete , že roky minulé ste neúčtovali Vy . Bolo by však vhodné oboznámiť SZČO, že účtovníčka pred Vami nesprávne o finančnom prenájme účtovala a treba to opraviť .Lebo to je vážna chyba .
monikago
11.10.10,07:48
Píšete , že roky minulé ste neúčtovali Vy . Bolo by však vhodné oboznámiť SZČO, že účtovníčka pred Vami nesprávne o finančnom prenájme účtovala a treba to opraviť .Lebo to je vážna chyba .


veď som na to aj myslela, len chcem si opraviť to svoje a potom pojdem hladať ako to bolo po min. roky vykazované