Iwa777
06.10.10,09:49
Mam otazku ohladom trvaleho bydliska. Pokial rodina pride o byt, v ktorom ma uvedene trvale bydlisko - v drazbe, a neostava jej nic ine len zit v podnajme, ake trvale bydlisko uvedie na svojich dokladoch? OP, zdravotny..atd...Viem ze posta sa da vyriesit schrankou priamo na poste, ale co s dokladmi? Este by ma zaujimali aj lekari. Pokial maju teraz kartu u lekara zatial v meste trvaleho bydliska, napr. Zilina a prestahuju sa do druheho mesta, ale do podnajmu, napr Bratislava, tak maju narok na lekara v mieste podnajmu i ked tam nemaju trvale bydlisko?
ivka70
06.10.10,07:58
Pokial prenajimatel suhlasi, mozu si dat trvale bydlisko aj na adresu prenajimaneho bytu. Dnes uz trvaly pobyt je administrativna zalezitost a nema ziadny vplyv na narok na nehnutelnost ci nahradne byvanie a majitel nehnutelnosti je opravneny TP komukovek (okrem manzeal a neplnoletych deti) kedykolvek zrusit.

Co sa tyka lekara ,lekara si clovek moze vybrat. Jedine to, ze lekar prinalezajuci k miestu trvaleho bydliska, ho nesmie odmietnut, inak ho akykolvek lekar moze prijat, ak ma na to kapacitu.
veronikasad
06.10.10,08:02
Občan, ktorému bol trvalý pobyt zrušený a ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa hore uvedených kritérií, sa môže prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava. Ide o prípady zrušenia trvalého pobytu:

•ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
•na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva,
•na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; takýto návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
•ak budova zanikla.
V týchto prípadoch občan predkladá iba doklad preukazujúci jeho totožnosť (občiansky preukaz príp. ak ho nemá, tak pas) a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec pobytu. Toto ustanovenie má cieľ zabezpečiť trvalý pobyt i bezdomovcom.

viac info

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBUQFjAA&url=https%3A%2F%2Fportal.gov.sk%2FPortal%2Fsk%2FDe fault.aspx%3FCatID%3D39%26aid%3D521&ei=jDqsTMmAOJCSswbqxNSTBw&usg=AFQjCNHoWWbQW83qjJjlDsrS4CvDIP1sTQ
mino.k
06.10.10,10:43
co ja viem, tak ked nemas trvaly pobyt, prihlasuje sa trvaly pobyt na obec -mesto, to znamena aj v dokladoch budes mat uvedeny ako trvaly pobyt uvedene iba mesto alebo obec. Posta chodi na Mu - Ou a ten je povinny vyvesovat vsetky oznamenky o poste pre teba, bud na uradnej tabuli,alebo aj na net...ak sa mylim, opravte ma
ivka70
06.10.10,12:01
co ja viem, tak ked nemas trvaly pobyt, prihlasuje sa trvaly pobyt na obec -mesto, to znamena aj v dokladoch budes mat uvedeny ako trvaly pobyt uvedene iba mesto alebo obec. Posta chodi na Mu - Ou a ten je povinny vyvesovat vsetky oznamenky o poste pre teba, bud na uradnej tabuli,alebo aj na net...ak sa mylim, opravte ma

Ja si myslim, ze tam sa neda prihlasit dobrovolne, takm ta musia prihlasit, ak ta odhlasi majitel nehnutelnosti, v ktorej si mal trvaly pobyt.
Cize musis predat dom v Hornej Marikovej, kde mas TP, prestahujes sa do podnajmu v BA, novy majitel ti odhlasi TP vo svojom dome, MU v Hornej Marikovej ta prihalsi na pobyt bez ulice, iba na mesto.

Ale neviem o tom, ze sa to da tak, ze prides na MU v Hornej Marikovej a nahlasis, ze chces mat TP na MU :).
veronikasad
06.10.10,12:08
Ivka, pozri prísp. č. 3
ivka70
06.10.10,13:36
Veronika, ved prave, ze navrh musi dat ten, kto vlastni nehnutelnost, kde maju teraz tvaly pobyt. Nemozu prist do BA a povedat, tu chcem na MU mat TP. :) To som tym chcela povedat ....
veronikasad
06.10.10,15:37
Ivka, z tej prvej vety čítam, že môže aj samotný občan, ale zrejme iba v meste, v ktorom mu bol trvalý pobyt zrušený. Osotnú skúsenosť s vybavovaním nemám ...